Како да преземете Adobe Illustrator

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Не, App Store не е местото каде што сакате да го преземете Adobe Illustrator. Всушност, нема ни да го најдете.

Истото прашање го поставив пред години кога за првпат го започнав моето патување по графички дизајн, во мојата прва година. „Како да преземете Adobe Illustrator? Може ли да го добијам бесплатно?“

Па, во тоа време сè уште можев да ја добијам верзијата на Adobe Illustrator CS без претплата. Но, денес, се чини дека тоа е единствениот начин да се преземе Adobe Illustrator, легално.

Во оваа статија, ќе ви покажам како да преземете Adobe Illustrator, која е цената и некои од неговите алтернативи.

Единствениот начин за преземање Adobe Illustrator

Единствениот начин да го добиете Adobe Illustrator е од Adobe Creative Cloud, и да, треба да креирате сметка.

Единствениот начин, мислам на единствениот правен начин. Секако, постојат тони случајни сајтови каде што можете да го добиете Adobe Illustrator, дури и бесплатно, сепак, НЕ ви го препорачувам тоа затоа што не сакате да се навлезете во неволја за преземање на скршена програма.

Па, како да преземете Adobe Illustrator? Следете ги брзите инструкции подолу.

Чекор 1: Одете на страницата со производи на Adobe Illustrator и изберете Бесплатен пробен период или Купи сега . Ако не сте 100% сигурни за добивање на софтверот, продолжи и кликнете Бесплатен пробен период .

Ако веќе имате сметка на Adobe CC, можете директно да кликнете на копчето Преземи на страницата и вашата програма ќеавтоматски започнете со инсталирање.

Чекор 2: Изберете за кого е. ако е за вас, изберете За поединци , а ако сте студент, изберете За ученици и наставници .

Кликнете Продолжи .

Чекор 3: Изберете план за членство и тој ќе побара од вас да креирате сметка за Adobe Creative Облак. Ќе побара од вас да ги внесете вашите информации за наплата во процесот на регистрација, но нема да ви наплати ништо додека не заврши бесплатната патека и не можете да ја откажете претплатата во секое време.

Откако ќе ја поставите сметката, треба да имате и десктоп верзија на Adobe CC.

Чекор 4: Изберете Adobe Illustrator и кликнете Инсталирај .

Бидејќи веќе го инсталирав Adobe Illustrator, тој не се прикажува на оваа слика од екранот, но тука ќе го најдете Adobe Illustrator ако го изберете планот за сите апликации.

Откако ќе се инсталира, ќе се прикаже во делот Инсталиран на Creative Cloud.

Колку чини Adobe Illustrator

Значи, очигледно Adobe Illustrator е програма за претплата. Но, колку чини? Постојат различни опции за цени во зависност од тоа за кого е и како сакате да платите за тоа.

Учениците и наставниците ги добиваат придобивките од 60% попуст за планот Creative Cloud All Apps, така што треба да платат само 19,99 УСД/месечно и да ги користат сите апликации .

Многу луѓе прашуваа како да добијатAdobe Illustrator бесплатно. Одговорот е: да, можете да го добиете Adobe Illustrator бесплатно, но за ограничено време. Не постои правен начин да се добие Adobe Illustrator бесплатно, освен еднонеделниот бесплатен пробен период.

Што можете да направите со Adobe Illustrator

Пред да го извадите паричникот за да го купите планот за претплата, се обложувам дека сакате да знаете што може да направи Adobe Illustrator. Освен што знаете дека Adobe Illustrator е популарен софтвер за уредување базиран на вектор, што друго?

Графичките дизајнери обично го користат Illustrator за креирање логоа, илустрации, фонтови, инфографици, реклами, па дури и дизајни на пакувања. Многу UI/UX или веб дизајнери користат Adobe Illustrator за правење икони. Модните дизајнери користат и Adobe Illustrator за модни илустрации.

Алтернативи на Adobe Illustrator (бесплатни и платени)

Колку и да е зачудувачки софтверот, цената не вреди за секого. На пример, ако сте хобист, веројатно не сакате да трошите повеќе од 200 долари годишно на софтвер за дизајн. Или ако не ви требаат напредни алатки за вашиот едноставен дневен дизајн, постојат други софтвери за дизајн што можат да ја завршат работата.

Во зависност од вашиот работен тек, еве неколку популарни алтернативи на Adobe Illustrator што ги тестирав и би сакал да ви ги препорачам. Не, CorelDraw не е единствената добра алтернатива.

Ако вашата работа бара многу цртежи и илустрации, Inkscape е најдобарбесплатна алтернатива што можете да ја најдете. Знам дека веројатно размислувате и за Procreate, секако дека е одличен, но нема други алатки за векторско уредување што ги има Inkscape, а Procreate има само верзии за iOS и iPad.

Affinity Designer е уште една добра опција за графички дизајнери бидејќи има пиксели и векторски личности кои ви овозможуваат да се префрлате помеѓу манипулација со слики и создавање вектор.

Ако ви треба само да креирате карактеристики за социјалните медиуми или некои едноставни реклами за постери, Canva може да биде исто така добра опција. Плус, не ви треба многу искуство во дизајнот за да научите како да користите Canva.

Заклучок

Единствениот легален начин за преземање на Adobe Illustrator е да добиете Adobe ID и да добиете план за претплата. Имате 7-дневен бесплатен пробен период ако сè уште сте неодлучни околу добивањето и секогаш можете да ги испробате алтернативите.

Повторно, не препорачувам да се обидувате да добиете бесплатна скршена верзија од случајни сајтови.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.