Canva vs Adobe Illustrator

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Unë kam bërë dizajn grafik për më shumë se 10 vjet dhe gjithmonë kam përdorur Adobe Illustrator por vitet e fundit, përdor Canva gjithnjë e më shumë sepse ka disa punë që mund të bëhet në mënyrë më efikase në Canva.

Sot përdor si Adobe Illustrator ashtu edhe Canva për projekte të ndryshme. për shembull. Unë përdor Adobe Illustrator kryesisht për dizajnin e markës, krijimin e logove, vepra arti me rezolucion të lartë për printim, etj, dhe gjëra profesionale dhe origjinale.

Canva është fantastike për të bërë disa dizajne të shpejta apo edhe thjesht për të kërkuar një imazh në gjendje. Për shembull, kur më duhet të bëj një imazh me veçori të një postimi në blog ose një dizajn postimi/storie në Instagram, as nuk do të shqetësoja të hapja Illustrator.

Mos më keqkuptoni, nuk po them që Canva nuk është profesionist, por do ta kuptoni pikën time pasi të lexoni këtë artikull.

Në këtë artikull, unë do të ndaj me ju disa nga mendimet e mia për Canva dhe Adobe Illustrator. Unë me të vërtetë i dua të dyja, kështu që nuk ka paragjykime këtu 😉

Për çfarë është më e mira Canva?

Canva është një platformë në internet e bazuar në shabllone ku mund të gjeni shabllone, imazhe aksionesh dhe vektorë për pothuajse çdo lloj dizajni që ju nevojitet. Dizajni i prezantimit, posteri, kartëvizita, madje edhe shabllonet e logos, ju e quani.

Është mirë për të bërë imazhe në blog, postime në media sociale, prezantime ose çdo gjë dixhitale që ndryshon shpesh dhe nuk ka nevojë për rezolucion të lartë. Vini re që thashë "dixhitale"?Do ta shihni pse më vonë në këtë artikull.

Për çfarë është më i miri Adobe Illustrator?

I famshmi Adobe Illustrator është i mirë për shumë gjëra, me të vërtetë çdo dizajn grafik. Përdoret zakonisht për të bërë një dizajn profesional logoje, ilustrime vizatimi, markë, tipografi, UI, UX, dizajn printimi, etj.

Është i mirë si për printim ashtu edhe për dixhital. Nëse keni nevojë të printoni dizajnin tuaj, Illustrator është zgjedhja juaj kryesore sepse mund të ruajë skedarë me rezolucion më të lartë dhe gjithashtu mund të shtoni gjakderdhje.

Canva vs Adobe Illustrator: Krahasimi i Detajuar

Në rishikimi i krahasimit më poshtë, do të shihni ndryshimet në veçori, lehtësinë e përdorimit, aksesueshmërinë, formatet & amp; pajtueshmërinë dhe çmimin ndërmjet Adobe Illustrator dhe Canva.

Tabela e Krahasimit të Shpejtë

Këtu është një tabelë krahasimi e shpejtë që tregon informacionin bazë për secilin prej dy softuerëve.

Canva Adobe Illustrator
Përdorime të zakonshme Dizajni dixhital si postera, fletushka , kartëvizita, prezantime, postime në rrjetet sociale. Logo, vektorë grafikë, vizatim & ilustrime, Print & materiale dixhitale
Lehtësia e përdorimit Nuk kërkohet përvojë. Duhet të mësoni mjetet.
Qasshmëria Online Online dhe jashtë linje.
Formatet e skedarëve & Përputhshmëria Jpg,png, pdf, SVG, gif dhe mp4 Jpg, png, eps, pdf, ai, gif, cdr, txt, tif, etj
Çmimi Versioni Falas Pro $12,99/muaj 7 ditë provë falas 20,99$/muaj për individë

1. Veçoritë

Është është më e lehtë të krijosh një dizajn të bukur në Canva sepse thjesht mund të përdorësh shabllonin e dizajnuar mirë dhe të ndryshosh përmbajtjen për ta bërë atë tënden.

Të kesh këto shabllone të gatshëm për përdorim është veçoria më e mirë e Canva. Mund të filloni menjëherë me një shabllon dhe të krijoni imazhe të bukura.

Ju gjithashtu mund të krijoni dizajnin tuaj duke përdorur grafikat dhe imazhet ekzistuese. Mund të klikoni në opsionin Elements dhe të kërkoni për grafikun që dëshironi. Për shembull, nëse doni disa grafika me lule, kërkoni floral dhe do të shihni opsionet për foto, grafikë, etj.

Nëse nuk dëshironi që dizajni juaj të duket njësoj si bizneset e tjera që përdorni të njëjtin shabllon, mund të ndryshoni ngjyrat, të lëvizni nëpër objekte në shabllon, por nëse doni të shtoni një prekje personale, si krijimi i vizatimeve ose vektorëve me dorë të lirë, Adobe Illustrator është alternativa, sepse Canva nuk ka asnjë mjet vizatimi.

Adobe Illustrator ka mjetin e famshëm të stilolapsit, lapsin, veglat e formës dhe mjete të tjera për të krijuar vektorë origjinalë dhe vizatime me dorë të lirë.

Përveç krijimit të ilustrimeve, Adobe Illustrator përdoret gjerësisht për krijimin e logove dhe materialeve të marketingut sepseka kaq shumë që mund të bësh me fontin dhe tekstin. Efektet e tekstit janë një pjesë e madhe e dizajnit grafik.

Për shembull, ju mund ta ktheni tekstin, ta bëni tekstin të ndjekë një rrugë ose madje ta bëni atë të përshtatet në një formë për të krijuar dizajne të këndshme.

Gjithsesi, mund të bësh shumë për të shkruar në Illustrator, por në Canva, mund të zgjedhësh vetëm fontin, të ndryshosh madhësinë e shkronjave dhe ta shkruash ose ta shkruash atë.

Fituesi: Adobe Illustrator. Ka shumë më tepër mjete dhe efekte që mund të përdorni në Adobe Illustrator dhe mund të jeni më kreativ dhe origjinal duke dizajnuar nga e para. Pjesa e poshtme është se do t'ju marrë më shumë kohë dhe praktikë, ndërsa në Canva mund të përdorni thjesht shabllone.

2. Lehtësia e përdorimit

Adobe Illustrator ka kaq shumë mjete, dhe po ato janë të dobishme dhe të lehta për t'u nisur, por kërkon kohë dhe praktikë për të qenë të mirë. Është më e lehtë të vizatosh rrathë, forma, gjurmë imazhesh, por kur bëhet fjalë për dizajnin e logos, kjo është një histori tjetër. Mund të ndërlikohet shumë.

Ta themi kështu, shumë mjete janë të lehta për t'u përdorur, merrni si shembull mjetin e stilolapsit. Lidhja e pikave të ankorimit është një veprim i lehtë, pjesa e vështirë është ideja dhe zgjedhja e mjetit të duhur. Çfarë do të bëni? Pasi të keni idenë, procesi është i lehtë.

Canva ka më shumë se 50,000 shabllone, vektorë aksionesh dhe imazhe, kështu që nuk keni nevojë të dizajnoni nga e para. Nuk kërkohen mjete, thjesht zgjidhni shabllonet.

Çfarëdo që të jeniduke bërë, thjesht klikoni mbi projektin dhe do të shfaqet një nënmenu me opsionet e madhësive. Për shembull, nëse doni të bëni një dizajn për mediat sociale, klikoni në ikonën Social Media dhe mund të zgjidhni një shabllon me madhësinë e paracaktuar.

Mjaft i përshtatshëm, as nuk duhet të kërkoni për dimensionet. Shablloni është gati për t'u përdorur dhe ju lehtë mund të modifikoni informacionin e shabllonit dhe ta bëni atë tuajin!

Nëse vërtet nuk dini nga të filloni, ata kanë një udhëzues të shpejtë që do t'ju ndihmojë të filloni dhe mund të gjeni mësime falas nga Canva Design School.

Fituesi: Canva. Fituesi është padyshim Canva sepse nuk ju nevojitet ndonjë përvojë për ta përdorur atë. Edhe pse Illustrator ka shumë vegla të përshtatshme që janë të lehta për t'u përdorur, por do t'ju duhet të krijoni nga e para ndryshe nga Canva, në të cilën thjesht mund të bashkoni imazhet ekzistuese dhe të zgjidhni modifikimet e shpejta të paracaktuara.

3. Aksesueshmëria

Do t'ju duhet interneti për të përdorur Canva sepse është një platformë dizajni në internet. Pa internet, nuk do të mund të ngarkonit imazhet e aksioneve, fontet dhe shabllonet ose të ngarkoni ndonjë foto në Canva. Në thelb, asgjë nuk funksionon dhe kjo është një dobësi e Canva.

Megjithëse ju nevojitet interneti për të përdorur çdo funksion të aplikacioneve, skedarëve, zbulimit, Stock&Marketplace në Adobe Creative Cloud, Adobe Illustrator nuk kërkon qasje në internet.

Pasi të keni instaluarIllustrator në kompjuterin tuaj, mund ta përdorni softuerin jashtë linje, të punoni kudo dhe të mos shqetësoheni për problemet e lidhjes.

Fituesi: Adobe Illustrator. Megjithëse sot ka Wi-Fi pothuajse kudo, është ende mirë të kesh opsionin për të punuar jashtë linje veçanërisht kur interneti nuk është i qëndrueshëm. Ju nuk keni nevojë të jeni të lidhur për të përdorur Illustrator, kështu që edhe nëse jeni në një tren ose një fluturim të gjatë, ose nëse interneti është rrëzuar në zyrën tuaj, ju prapë mund të bëni punën tuaj.

E kam bërë. Isha tashmë në situata kur po redaktoja në Canva, ndodhi një problem rrjeti dhe më duhej të prisja që rrjeti të funksiononte për të rifilluar punën time. Unë mendoj se kur një program është 100% i bazuar në internet, ndonjëherë mund të shkaktojë joefikasitet.

4. Formatet e skedarëve & pajtueshmëria

Pasi të krijoni dizajnin tuaj, ose do të publikohet në mënyrë dixhitale ose do të printohet, do t'ju duhet ta ruani në një format të caktuar.

Për shembull, për printim, ne zakonisht e ruajmë skedarin si png, për imazhet në ueb, zakonisht e ruajmë punën si png ose jpeg. Dhe nëse doni t'i dërgoni një skedar dizajni një shoku për ta modifikuar, do t'ju duhet të dërgoni skedarin origjinal.

Dixhital ose print, ka formate të ndryshme për hapje, vendosje dhe ruajtje në Adobe Illustrator. Për shembull, mund të hapni më shumë se 20 formate skedarësh si cdr, pdf, jpeg, png, ai, etj. Ju gjithashtu mund të ruani dhe eksportoni dizajnin tuaj për përdorime të ndryshme. Shkurtimisht,Illustrator është i pajtueshëm me shumicën e formateve të skedarëve të përdorur zakonisht.

Kur të shkarkoni dizajnin tuaj të përfunduar në Canva, do të shihni opsione të ndryshme formati për të shkarkuar/ruajtur skedarin tuaj nga versioni Falas ose Pro.

Ata ju sugjerojnë ta ruani skedarin si png sepse është një imazh me cilësi të lartë, gjë që është e vërtetë dhe ky është formati që zakonisht zgjedh kur krijoj diçka në Canva. Nëse keni versionin Pro, mund ta shkarkoni edhe dizajnin tuaj si SVG.

Fituesi: Adobe Illustrator. Të dy programet mbështesin png, jpeg, pdf dhe gif bazë, por Adobe Illustrator është i pajtueshëm me shumë më tepër dhe ruan skedarët në rezolucion shumë më të mirë. Canva ka opsione të kufizuara dhe nëse dëshironi të printoni, nuk keni mundësinë të redaktoni shenjën e rrjedhjes ose prerjes në skedarin pdf.

5. Çmimet

Programet profesionale të dizajnit grafik nuk janë të lira dhe ju pritet të shpenzoni disa qindra dollarë në vit nëse jeni vërtet të përkushtuar për të qenë një dizajner grafik. Ekzistojnë disa plane të ndryshme anëtarësimi në varësi të nevojave tuaja, organizatave dhe numrit të aplikacioneve që dëshironi të përdorni.

Adobe Illustrator është një program dizajnimi i abonimit, që do të thotë se nuk ka një opsion blerjeje një herë. Mund ta merrni me 19,99 dollarë në muaj për të gjitha aplikacionet me një plan vjetor. Kush e merr këtë marrëveshje? Studentët dhe mësuesit. Ende në shkollë? Sa me fat qe je!

Nëse po merrni një individPlanifikoni si unë, do të paguani çmimin e plotë prej 20,99 dollarë në muaj (me një abonim vjetor) për Adobe Illustrator ose 52,99 dollarë në muaj për të gjitha aplikacionet. Në fakt, marrja e të gjitha aplikacioneve nuk është një ide e keqe nëse jeni duke përdorur më shumë se tre programe.

Për shembull, unë përdor Illustrator, InDesign dhe Photoshop, kështu që në vend që të paguaj 62,79 dollarë në muaj, 52,99 dollarë është një marrëveshje më e mirë. Ende e shtrenjtë e di, kjo është arsyeja pse thashë se ia vlen për ata që janë vërtet të përkushtuar për t'u bërë një dizajner grafik.

Para se të tërhiqni portofolin tuaj, mund të provoni gjithmonë provën falas për 7 ditë.

Nëse jeni duke kërkuar për një program për të bërë materiale promovuese për biznesin tuaj, atëherë mbase Canva është një opsion më i mirë.

Në fakt, mund të përdorni edhe Canva falas, por versioni falas ka shabllone, fonte dhe imazhe të kufizuara. Kur përdorni versionin falas për të shkarkuar dizajnin tuaj, nuk mund të zgjidhni madhësinë/rezolucionin e imazhit, të zgjidhni një sfond transparent ose të kompresoni skedarin.

Versioni Pro është 12,99$ /muaj ( 119,99$/ vit) dhe do të merrni shumë më tepër shabllone, vegla, fonte, etj.

Kur shkarkoni veprën tuaj të artit, ju gjithashtu keni mundësinë të ndryshoni madhësinë, të merrni sfond transparent, të kompresoni, etj.

Fituesi: Canva. Pavarësisht nëse zgjidhni të përdorni versionin falas ose pro, Canva është fituesi. Nuk është një krahasim i drejtë sepse Illustrator ka më shumë mjete, por më të rëndësishmetpyetja këtu është se çfarë doni të arrini. Nëse Canva mund të dorëzojë veprën e artit që ju nevojitet, pse jo?

Pra, 20,99$ apo 12,99$ ? Thirrja jote.

Verdikti përfundimtar

Canva është një opsion i mirë për startup-et që nuk kanë shumë buxhet për reklamat dhe materialet e marketingut. Është e lehtë për t'u përdorur dhe ju ende mund ta personalizoni dizajnin tuaj duke përdorur shabllonet. Shumë biznese e përdorin atë për të bërë postime në mediat sociale dhe rezultati është i mirë.

Canva tingëllon perfekt tashmë, kështu që pse dikush do të zgjidhte Illustrator?

Canva ofron një version falas dhe madje versioni pro është mjaft i pranueshëm, por cilësia e imazhit nuk është ideale, kështu që nëse duhet të printoni dizajnin, do të thoja ta harroni atë. Në këtë rast, ai nuk mund ta mposhtë Illustrator.

Adobe Illustrator ka shumë më shumë mjete dhe veçori sesa Canva dhe ka të gjitha llojet e formateve si për printim ashtu edhe për dizajn dixhital. Nuk ka dyshim se nëse dizajni grafik është karriera juaj, ju duhet të zgjidhni Adobe Illustrator, veçanërisht kur jeni duke bërë një logo profesionale ose dizajn marke.

Illustrator ju lejon të krijoni art origjinal në vend të përdorimit të shablloneve dhe krijon vektorë të shkallëzuar ndërsa Canva bën vetëm imazhe raster. Pra, më në fund cili është një për të zgjedhur? Vërtet varet nga ajo që po bëni. Dhe pse të mos i përdorni të dyja ashtu si unë 😉

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.