A vjen Procreate me iPad Pro? (E vërteta)

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Jo, për fat të keq, çmimi i madh i bashkangjitur iPad Pro tuaj nuk përfshin Procreate. Do t'ju duhet ende të paguani tarifën një herë prej 9,99 $ për të shkarkuar aplikacionin në pajisjen tuaj.

Unë jam Carolyn dhe kam qenë artiste dixhitale për më shumë se tre vjet. I gjithë biznesi im i ilustrimeve dixhitale u krijua duke përdorur Procreate në iPad Pro tim. Pra, si dikush që shpenzon orë të tëra çdo ditë duke punuar në këtë pajisje, kam shumë përvojë dhe njohuri për të ndarë me ju për këtë temë.

Në këtë artikull, unë do të shpjegoj pse Procreate nuk vjen me iPad dhe si ta merrni në pajisjen tuaj.

Pse Procreate nuk vjen me iPad Pro?

Këtu janë disa nga mendimet e mia.

Së pari – Savage Interactive, zhvilluesi i Procreate, është një kompani private që nuk është e lidhur ose e lidhur me Apple në asnjë mënyrë. Kështu që Apple, krijuesi i iPad-ve, nuk ka asnjë arsye për të instaluar paraprakisht Procreate në pajisjet e tij që përdoren nga miliona njerëz.

Pajisjet Apple vijnë me një përzgjedhje të aplikacioneve të Apple të para-instaluara si Podcasts, Stocks , dhe FaceTime. Ndryshe nga Procreate, këto janë falas në të gjitha pajisjet pasi janë krijuar dhe zhvilluar nga vetë Apple. Siç e dini, Procreate nuk është një aplikacion falas, kjo është një arsye tjetër pse ai nuk do të vijë me iPad Pro ose ndonjë pajisje tjetër Apple.

Gjithashtu, jo të gjithë ata që blejnë një iPad Pro kanë nevojë ose duan Procreate aplikacion pasi pajisja ka shumë të tjerapërdor. Besoni apo jo, jo të gjithë përdoruesit e iPad Pro janë të DaVinci-t dixhital.

Së fundmi, por jo më pak e rëndësishme, aplikacioni Procreate është një aplikacion me pagesë, kështu që përdoruesit duhet të shkarkojnë dhe të kryejnë pagesën për ta marrë atë në pajisjen e tyre. Nuk ka kuptim që Apple ta bëjë këtë.

Sa kushton Procreate për iPad Pro?

Tarifa një herë për të shkarkuar Procreate është 9,99 $ dhe kushton e njëjtë për të gjitha modelet e iPad. Aplikacioni Procreate Pocket për iPhone kushton vetëm 4,99$ .

Ku mund ta blej Procreate?

Procreate dhe Procreate Pocket janë të dyja të disponueshme për blerje ekskluzivisht në Apple App Store.

A ekziston një version falas i Procreate?

Mjerisht, ky aplikacion është gjithçka ose asgjë. Nuk ka nuk ka version falas ose provë falas të Procreate. Ju duhet të blini aplikacionin përpara se të filloni ta përdorni.

Pyetjet e shpeshta

Këtu janë disa pyetje të tjera që mund të keni në lidhje me blerjen e Procreate. Do t'i përgjigjem shkurtimisht secilit prej tyre më poshtë.

A ia vlen të blesh Procreate për iPad?

100% po! Edhe pse ky aplikacion nuk disponohet lehtësisht në asnjë pajisje, ia vlen plotësisht tarifën e njëhershme prej 9,99 dollarësh. Pasi të keni blerë aplikacionin, ju keni akses gjatë gjithë jetës në veçoritë dhe funksionet e tij unike.

A vjen Apple Pencil me Procreate?

Jo. Edhe pse është pothuajse thelbësore të kesh një laps ose majë shkruese Apple për të përfituar sa më shumë nga aplikacioni, Procreate bën MOS përfshin një. Kjo duhet të blihet veçmas.

A vjen ndonjë iPad me Procreate?

Jo. Procreate është një aplikacion i veçantë që duhet ta bleni dhe ta shkarkoni nga App Store.

Cilët iPad janë të përputhshëm me Procreate?

Të gjithë iPad-ët e lëshuar pas 2015 janë të pajtueshëm me Procreate.

A ka një aplikacion falas për vizatim që vjen me iPad?

Je me fat. Ekziston një aplikacion vizatimi falas që është i pajtueshëm me iPad i quajtur Charcoal dhe është plotësisht falas . Nuk do të shihni të njëjtat veçori dhe nivel të opsioneve të dizajnit si Procreate. Por është një alternativë e mirë nëse po kërkon të hysh ngadalë në botën e artit dixhital pa u angazhuar për një tarifë shtesë prej 10 dollarësh.

Mendimet përfundimtare

Kështu që më në fund ju e zhveshni nga kutia e markës suaj iPad të ri që ju kushton një pasuri të vogël dhe jeni gati të vizatoni. Vetëm të kuptosh se tani pritet të heqësh 10 dollarë të tjera për ta bërë këtë, kjo duhet të dëmtohet.

Por hej, jo shumë gjëra në jetë janë falas dhe kjo përfshin teknologjinë më të fundit të brezit tonë. Pra, bëjini vetes një nder dhe drejtohuni te App Store për të shkarkuar Procreate . Brenda pak minutash do ta keni botën e dizajnit në majë të gishtave dhe definitivisht nuk do të pendoheni.

Dhe nëse nuk jeni gati ta kafshoni atë plumb, provoni të shkarkoni Charcoal ose një provë falas të Adobe Fresco për të filluar eksplorimin e botës së artit dixhitaldhe merr vizatim.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.