8 aplikacionet më të mira të Wallpapers live Mac (që do t'ju pëlqejnë në 2022)

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

A mërziteni me sfondet e paracaktuara të Mac? Sigurisht, ju bëni! Por gjuetia e fotografive të mrekullueshme në faqet e internetit të pafundme dhe ndryshimi i tyre me dorë kërkon shumë kohë. Do të jeni të lumtur të dëgjoni se ka aplikacione të përshtatshme për përdoruesit e sfondit të drejtpërdrejtë që mund të ofrojnë fotografi të mrekullueshme të zgjedhura me dorë direkt në desktopin tuaj çdo orë, ditë ose javë.

Nëse doni të ruani pamjen e Ekrani i desktopit të Mac-it i freskët dhe shihni rregullisht foto frymëzuese në sfond, shikoni listën tonë të aplikacioneve më të mira të sfondit për macOS. Jeni të interesuar?

Ja një përmbledhje e shpejtë:

Wallpaper Wizard 2 është një aplikacion me më shumë se 25,000 sfonde dhe ardhje të reja çdo muaj. Të gjitha imazhet janë grupuar në koleksione për shfletim të shpejtë. Megjithëse aplikacioni paguhet, ia vlen paratë pasi ofron mjaft fotografi të mrekullueshme të sfondit në cilësi HD për të gjithë jetën e Mac-it tuaj.

Unsplash Wallpapers dhe Irvue janë dy aplikacione të ndryshme që sjellin sfonde spektakolare në Mac-in tuaj nga një burim - Unsplash. Është një nga koleksionet më të mëdha të imazheve me rezolucion të lartë të realizuar nga një komunitet fotografësh të talentuar. Të dy aplikacionet që përdorin Unsplash kanë ndërfaqe intuitive dhe një sërë opsionesh personalizimi.

Desktop i drejtpërdrejtë ofron një përvojë unike në desktopin tuaj me sfonde të animuara në cilësi HD. Shumica e tyre vijnë me efekte të integruara zanore të cilat mund të aktivizohen ose aktivizohen lehtësishtaplikacioni është i disponueshëm në GitHub.

3. Wallpaper i gjallë HD & Moti

Ky aplikacion macOS i lehtë ofron një koleksion sfondesh të drejtpërdrejta për të shtuar një prekje të veçantë në desktopin tuaj. Pa marrë parasysh se cilën temë zgjidhni - peizazhi i qytetit, lëndina e hënës së plotë, pamja e perëndimit të diellit ose çdo foto tjetër e drejtpërdrejtë, të gjitha ato vijnë me një miniaplikacion të integruar të orës dhe motit.

Sfondi i drejtpërdrejtë HD & Moti do të përdorë vendndodhjen tuaj aktuale për të shfaqur parashikimin më të saktë të motit. Përveç stilit të sfondit, në seksionin Preferencat, mund të zgjidhni gjithashtu një dritare të motit dhe stilin e miniaplikacionit të orës. Aplikacioni ju lejon gjithashtu të specifikoni se sa shpesh dëshironi të ndryshojë sfondi i desktopit.

Nëse dëshironi të keni të dhëna të motit dhe kohës në desktop gjatë gjithë kohës, atëherë Wallpaper Live HD & Aplikacioni i motit meriton vëmendjen tuaj. Megjithëse aplikacioni është falas për t'u shkarkuar, ai ka një grup të kufizuar funksionesh. Një version i plotë pa reklama me një koleksion të shkyçur të sfondeve të drejtpërdrejta dhe veçorive të tjera të përmirësuara kushton 3,99 dollarë.

Aplikacione të tjera të mira me pagesë të Wallpapers për Mac

Sfondi 24 orësh

Aplikacioni ofron sfonde të mrekullueshme të desktopit që pasqyrojnë kohën e ditës në varësi të vendndodhjes tuaj aktuale. Ju gjithashtu mund të rregulloni preferencat e kohës për të përmbushur orarin dhe stilin tuaj të jetesës duke përshtatur oraret dhe kohëzgjatjet e lindjes dhe perëndimit të diellit. Aplikacioni është plotësisht i pajtueshëm me macOS Mojave DynamicDesktop si dhe macOS 10.11 ose version më i ri.

24 orë sfondi ka një koleksion të madh sfondesh të peizazheve të qytetit dhe natyrës me rezolucion HD. Këtu mund të gjeni të dyja sfondet e pamjes fikse (foto të shkrepura nga një këndvështrim) dhe të përziera (kombinim pamjesh dhe fotosh të ndryshme). Ndërsa sfondet me pamje fikse ju tregojnë një vendndodhje gjatë ditës, "Përzierjet" shfaqin një vend ose rajon nga vende të ndryshme duke qëndruar të sinkronizuara me kohën.

Ajo që është vërtet mbresëlënëse në lidhje me Wallpapers 24 orë është cilësia e temave të tyre. Ka 58 sfonde, secila prej të cilave përmban rreth 30-36 imazhe statike me rezolucion 5K 5120×2880 me deri në 5 GB imazhe të disponueshme. Aplikacioni ju lejon të shikoni paraprakisht, shkarkoni dhe vendosni sfondet HD duke identifikuar rezolucionin më të mirë bazuar në ekranin tuaj aktual. Të gjitha fotot janë shkrepur në mënyrë profesionale posaçërisht për aplikacionin.

Aplikacioni ofron gjithashtu mbështetje me shumë monitorë dhe integrohet drejtpërdrejt me sfondet e sistemit. Meqenëse Wallpapers 24 Hours përdor një seri imazhesh statike, ka një shkarkim minimal të baterisë dhe CPU. Mund ta blini aplikacionin në App Store me 6,99 dollarë.

Wallcat

Wallcat është aplikacion i shiritit të menusë me pagesë që ndryshon automatikisht sfondet për desktopin tuaj çdo ditë. Ndryshe nga aplikacionet e tjera në listë, ky nuk i lejon përdoruesit të vendosin frekuencën e përditësimit. Aplikacioni është i disponueshëm në App Store për 1,99 dollarë.

Aplikacioni Wallcatpërdor katër kanale me tematikë për të zgjedhur - Struktura, Gradientet, Ajri i freskët dhe Perspektiva Veriore, por sfondet e reja janë të kufizuara në një në ditë. Mund të kaloni në një kanal tjetër në çdo kohë për të gjetur sfondin e duhur për disponimin tuaj.

Fjalët e fundit

Sigurisht, mund të shfletoni ueb-in dhe të vendosni fotografi të reja me dorë. Por pse të humbni kohë për këtë kur ka kaq shumë aplikacione të shkëlqyera për të zgjedhur. Ata mund të rifreskojnë desktopin tuaj Mac çdo ditë dhe ta bëjnë atë një burim frymëzimi për ju. Shpresojmë që të gjeni aplikacionin e sfondit të drejtpërdrejtë që i përshtatet nevojave tuaja në mënyrën më të mirë të mundshme.

fikur. Aplikacioni gjithashtu i lejon përdoruesit të ngarkojnë videot e tyre për të krijuar sfonde të personalizuara të drejtpërdrejta të desktopit.

Si i testuam dhe zgjodhëm aplikacionet e sfondit

Për të përcaktuar fituesit, përdora MacBook Air tim dhe ndoqa këto kritere për testimi:

Mbledhja e Wallpapers: Duke qenë se koleksioni macOS i sfondeve të paracaktuara është mjaft i kufizuar dhe i sheshtë, ky kriter ishte më i rëndësishmi gjatë testit tonë. Aplikacioni më i mirë i sfondit duhet të ketë një përzgjedhje të madhe të sfondeve për të përmbushur nevojat e përdoruesve më kërkues.

Cilësia: Aplikacioni më i mirë i sfondit për Mac duhet të ofrojë fotografi HD dhe të lejojë shkarkimin e imazheve në rezolucioni që është më i përshtatshëm për desktopin e përdoruesit.

Grupi i veçorive: Ajo që e bën aplikacionin më të mirë të sfondit të dallohet nga konkurrentët është një grup i shkëlqyeshëm i veçorive të tilla si aftësia për të ndryshuar automatikisht sfondet në varësi të preferencave kohore të përdoruesit, mbështetjes me shumë ekrane, mbështetjes së sfondeve të drejtpërdrejta dhe cilësimeve të ndryshme të personalizimit.

Ndërfaqja e përdoruesit: Nëse aplikacioni pretendohet të jetë softueri më i mirë për desktopin e Mac, duhet të qëndrojë miqësore për përdoruesit dhe të ketë një ndërfaqe tërheqëse dhe intuitive për të krijuar përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit.

Përballueshmëria: Disa nga aplikacionet në këtë kategori janë me pagesë. Në këtë rast, ata duhet të ofrojnë vlerën më të mirë për paratë nëse një përdorues vendos të blejëit.

Mohimi i përgjegjësisë: Opinionet mbi aplikacionet e sfondit të listuara më poshtë u krijuan pas testimit të thelluar. Asnjë zhvillues i aplikacioneve të përmendura në këtë artikull nuk ka ndonjë ndikim në procesin tonë të testimit.

Aplikacionet më të mira të Wallpaper-it Mac: The Winners

Aplikacioni më i mirë i Wallpapers HD: Wallpaper Wizard 2

Wallpaper Wizard është krijuar për të sjellë një pamje të re në desktopin e Mac-it tuaj nga një koleksion i madh i sfondeve HD, të pajtueshëm me retinë. Nga peizazhet urbane te portretet dhe pamjet e natyrës - ky aplikacion i sfondit i ka të gjitha dhe do të gjeni lehtësisht një fotografi që ju pëlqen duke shfletuar kategoritë në skedën "Eksploro" ose duke përdorur funksionin e kërkimit.

Koleksioni i Wallpapers janë të organizuara në mënyrë të përkryer në një katalog të miniaturave. Kur shkarkova Wallpaper Wizard 2, u befasova këndshëm nga ndërfaqja e tij elegante dhe minimaliste. Është i përshtatshëm për përdoruesit dhe i lehtë për t'u naviguar, jo i mbingarkuar me ikona shtesë dhe përputhet absolutisht me stilin e Apple.

Edhe nëse keni përdorur sfonde të paracaktuara të macOS gjatë gjithë jetës suaj, thjesht provoni Wallpaper Wizard 2 dhe shpejt do të bëhesh i varur nga imazhet e sfondit të tij. Aplikacioni ofron një galeri të gjerë që përbëhet nga më shumë se 25,000 foto të zgjedhura me dorë nga burime të besueshme dhe të ndara sipas temave. Dhe fotot e reja i shtohen koleksionit çdo muaj, në mënyrë që të mos mbeteni pa sfonde të freskëta për Mac-in tuaj edhe nësendërrojini ato çdo ditë.

Të gjitha fotot janë në cilësi HD 4K që bën një ndryshim të madh nëse keni një ekran Retina. Përveç rezolucionit të nivelit të lartë, çdo sfond në aplikacion duket mahnitës dhe do të plotësojë standardet e përdoruesve më të përpiktë.

Përveç skedës "Eksploro", "Wallpaper Wizard" ka gjithashtu një skedë "Roll" dhe një "Favorites". Fotografitë që dëshironi të vendosni si sfond desktopi do të shtohen në listën tuaj. Këtu mund të zgjidhni sa shpesh dëshironi të ndryshoni - çdo 5, 15, 30 ose 60 minuta, çdo ditë ose çdo herë që nisni kompjuterin tuaj. Nëse nuk ju pëlqen një foto që shfaqet aktualisht në desktopin tuaj, mund ta hiqni lehtësisht nga një radhë nëpërmjet ikonës së shiritit të menysë.

Aplikacioni ofron gjithashtu mbështetje për shumë monitorë. Ai i lejon përdoruesit të vendosin një sfond në shumë ekrane, të zgjedhin foto të ndryshme për secilën ose të krijojnë një sekuencë fotografish që rrotullohen në të gjitha ato.

Skeda "Të preferuarat" është një koleksion i sfondeve që ju pëlqen më së shumti. Thjesht klikoni në ikonën e yllit sa herë që shihni një foto ose koleksion që dëshironi të shtoni te Të preferuarat dhe ato do të jenë gjithmonë pranë sa herë që t'ju duhen përsëri. Skeda "Të preferuarat" është e disponueshme vetëm për përdoruesit e regjistruar që kanë blerë një version të plotë të aplikacionit.

Wallpaper Wizard 2 është i pajtueshëm me Mac OS X 10.10 ose version më të ri. Megjithëse aplikacioni paguhet (9,99 dollarë), ai ofron një provë 7-ditore falas, kështu që mund ta provoni përparaduke bërë një blerje.

Merrni Wallpaper Wizard 2

Vendi i dytë: Unsplash Wallpapers & Irvue

Unsplash Wallpapers është aplikacioni zyrtar i Unsplash API, një nga koleksionet më të mëdha të hapura të fotografive me rezolucion të lartë të krijuar nga një komunitet fotografësh të talentuar. Pjesa më e madhe e sfondeve janë fotot befasuese të natyrës dhe peizazheve urbane.

Mund të shfletoni faqen e internetit dhe të shkarkoni fotografitë e preferuara për t'i vendosur ato si sfond desktopi manualisht. Por nëse doni të merrni sfonde të freskëta HD çdo ditë pa shpenzuar kohën tuaj duke kërkuar, instaloni aplikacionin Unsplash Wallpapers në kompjuterin tuaj. Është minimalist dhe i lirë për t'u përdorur.

Pas instalimit dhe nisjes, ikona e aplikacionit do të shfaqet në skajin e djathtë të shiritit të menysë së Mac. Këtu mund të vendosni manualisht një sfond ose të personalizoni frekuencën e përditësimeve sipas preferencave tuaja (ditore, javore).

Nëse nuk ju pëlqen një foto që ka zgjedhur aplikacioni, mund të kërkoni një tjetër një si Unsplash Wallpapers shton sfonde të reja në një koleksion në kompjuterin tuaj çdo ditë. Ju gjithashtu mund të ruani sfondin që ju pëlqen më shumë ose të mësoni më shumë rreth artistit/fotografit të tij duke klikuar mbi emrin e tyre në këndin e poshtëm majtas.

Nëse jeni duke kërkuar për një pa probleme aplikacion për të vendosur rregullisht sfonde të reja në desktopin tuaj, Unsplash Wallpapers do ta përballojnë lehtësisht detyrën.

Por nëse keni nevojë për më shumëmjet i pasur me veçori, Irvue vjen në ndihmë. Është një aplikacion pa pagesë për sfondet e palëve të treta për macOS që sjell mijëra sfonde të mrekullueshme të desktopit direkt nga platforma Unsplash. Aplikacioni ka një ndërfaqe intuitive dhe funksionon pa probleme në Mac OS X 10.11 ose version më të ri.

Ashtu si një aplikacion zyrtar Unsplash, Irvue është një aplikacion i shiritit të menusë që i ndihmon përdoruesit të rifreskojnë me lehtësi sfondin e desktopit pa i shpërqendruar ata nga puna kryesore. Megjithëse aplikacioni është mjaft i lehtë për t'u përdorur, ai bazohet në aplikacionin bazë Unsplash duke ofruar një grup të gjerë funksionesh dhe një sërë opsionesh personalizimi.

Me Irvue, ju mund të zgjidhni orientimin tuaj të preferuar të imazhit (peizazh, portret, ose të dyja), ndryshoni automatikisht sfondin sipas preferencave tuaja kohore, shkarkoni foto në kompjuter dhe vendosni të njëjtin sfond në ekrane të shumta. Ai gjithashtu siguron rregullim automatik të temës së macOS në varësi të sfondit aktual.

Kur Irvue rifreskon sfondin në kompjuterin tuaj, ai dërgon një njoftim me informacione për foton dhe autorin e saj. Nëse jeni vërtet të impresionuar me punën e dikujt, aplikacioni ju lejon të mësoni më shumë për një fotograf dhe të shihni fotografi të tjera në portofolin e tij.

Ndryshe nga Unsplash Wallpapers, Irvue mbështet kanalet në mënyrë që të mund të kontrolloni një koleksion e Wallpapers në vend që të shohin ato të rastësishme. Përveç kanaleve standarde — Të veçuara dheFoto të reja, ju keni një mundësi për të krijuar kanalet tuaja të fotografive që ju pëlqejnë në faqen e internetit Unsplash.

Përdoruesit me llogarinë Unsplash mund të pëlqejnë fotot, të ndërtojnë koleksionet e tyre të sfondeve në uebsajt dhe më pas të shtojnë ato si kanale drejt Irvue. Nuk ju pëlqen një foto e caktuar? Thjesht shtoni atë ose fotografin e tij në një listë të zezë dhe nuk do ta shihni më kurrë. Falë disa shkurtoreve të dobishme të tastierës, të cilat mund të konfigurohen lehtësisht, mund të ndryshoni ose ruani një sfond aktual, ta shtoni atë në listën e zezë ose të bëni opsione të tjera të ofruara brenda sekondave.

Aplikacioni më i mirë i Wallpapers live: Desktop Live

Nëse jeni të mërzitur me fotografi të palëvizshme dhe dëshironi t'i shtoni një spërkatje të gjallë desktopit tuaj, Live Desktop është një aplikacion Mac që duhet ta provoni. Aplikacioni ofron një koleksion me cilësi mahnitëse HD dhe imazhe të animuara për të zgjedhur. Shumica e tyre vijnë me një efekt zanor të integruar që mund të ndizet ose fiket me një klik.

Me Live Desktop, ju keni një mundësi për ta bërë desktopin tuaj të gjallë me një flamur që valëvitet, valët e oqeanit, një zhurmë luani, një luginë e fshehur dhe shumë foto të tjera të bukura. Dëshironi të zhyteni në një atmosferë me shi? Thjesht zgjidhni sfondin "Ujë në gotë" dhe aktivizoni tingullin!

Ashtu si pothuajse të gjithë konkurrentët e tij, Live Desktop mund të aksesohet nga shiriti i menysë së Mac. Ka një ndërfaqe të lehtë për t'u përdorur për lundrim dhe shikimsfondet e ofruara. Temat e reja shtohen periodikisht ndërsa krijohen. Ekziston gjithashtu një opsion për të ngarkuar videon tuaj për të krijuar një sfond personal të desktopit.

Po në lidhje me të metat? Epo, aplikacioni merr shumë hapësirë ​​dhe e mbaron jetën e baterisë më shpejt se aplikacionet standarde të sfondit. Pra, nëse doni të përdorni sfonde të drejtpërdrejta, sigurohuni që bateria e kompjuterit tuaj të jetë plotësisht e ngarkuar. Sidoqoftë, Live Desktop nuk do të jetë një barrë për CPU-në dhe performancën e Mac-it tuaj. Aplikacioni është i disponueshëm në App Store për 0,99 dollarë.

Disa aplikacione pa pagesë për Wallpaper Mac

1. Wallpapers nga Behance

Nëse jeni pas artit modern, Behance mund t'ju ndihmojë të zbuloni veprat krijuese të profesionistëve nga e gjithë bota përmes desktopit të kompjuterit tuaj. Si një platformë në internet për ekspozimin dhe mbledhjen e veprave të artit të bëra nga fotografë, ilustrues dhe stilistë, Adobe's Behance zhvilloi këtë aplikacion për të sjellë këto pjesë të artit në desktopin e Mac-it tuaj.

Wallpapers by Behance, një mjet i shiritit të menusë, është në dispozicion në App Store pa pagesë. Kjo ju lejon të shfletoni sfondet e desktopit nga menyja rënëse, të vendosni një imazh të preferuar si sfond ose të mësoni më shumë rreth tij në faqen e internetit. Imazhet e sfondit mund të planifikohen të ndryshojnë çdo orë, ditore, javore, mujore ose manualisht — sa herë të dëshironi.

Pasi të instaloni aplikacionin Wallpaper by Behance, mund të zgjidhni nganjë koleksion i madh imazhesh me opsionin për të filtruar të gjitha sipas fushave krijuese (p.sh., ilustrim, art dixhital, tipografi, dizajn grafik, etj.).

Aplikacioni qëndron gjithmonë i freskët duke shtuar fotografi të reja në koleksionin e sfondeve në kompjuterin tuaj çdo muaj. Ju pëlqen një sfond i veçantë? Pëlqejeni ose ndiqni krijuesin e tij në Behance.

2. Sytë e satelitit

Po kërkoni për sfonde të pazakonta për Mac-in tuaj? Satellite Eyes është një aplikacion pa pagesë macOS që ndryshon sfondin e desktopit automatikisht në varësi të vendndodhjes suaj. Zhvilluar nga Tom Taylor, aplikacioni vendos pamjen satelitore të vendndodhjes suaj aktuale si sfond duke përdorur hartat nga MapBox, Stamen Design, Bing Maps dhe Thunderforest.

Për të parë një pamje nga sytë e shpendëve në desktopin tuaj, ju duhet të lejoni qasjen e Satellite Eyes në vendndodhjen tuaj, ose nuk mund të përdorë hartën e duhur. Mbani në mend se aplikacioni kërkon qasje WiFi dhe një lidhje interneti funksionale për të gjetur pozicionin tuaj të saktë.

Satellite Eyes ofron një larmi të madhe stilesh hartash — nga bojëra uji te vizatimi me laps. Mund të specifikoni gjithashtu nivelin e zmadhimit (rrugë, lagje, qytet, rajon) dhe efektin e imazhit sipas preferencave tuaja.

Aplikacioni ndodhet në shiritin e menusë së Mac në krye të ekranit. Nuk do të mërziteni kurrë me Sytë e Satelitit, pasi sfondi i desktopit tuaj do të ndryshojë në pamjen e vendndodhjes tuaj kudo që të shkoni. Kodi i plotë burimor në

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.