8 Alternativa të Windows për Klonuesin e Kopjimit të Karbonit në 2022

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Klonimi i diskut kopjon në mënyrë të përsosur çdo pjesë të informacionit nga hard disku i kompjuterit tuaj në një disk tjetër. Ai përsërit sistemin operativ, drejtuesit, softuerin dhe të dhënat e kompjuterit tuaj. Ai krijon një kopje rezervë të bootable të hard diskut tuaj, një kopje të saktë të origjinalit.

Carbon Copy Cloner ka një emër që përshkruan saktësisht atë që është arritur dhe është një nga klonimet më të mira të diskut softueri ekzistues. Kjo është nëse jeni në një Mac. Ne e gjetëm atë "Zgjedhja më e mirë për klonimin e hard disqeve" në përmbledhjen e softuerit tonë rezervë Mac. Cila është alternativa më e afërt për një përdorues të Windows?

Shënim : Aktualisht nuk ka klonues të kopjimit të karbonit për Windows dhe prodhuesi Bombich Software nuk ka në plan të lançojë një version i Windows. Ne kontaktuam Bombich në Twitter dhe ja përgjigja e tyre:

Jo, ne nuk kemi ndonjë plan për të krijuar softuer Windows, ne jemi 100% një dyqan Mac këtu.

— Bombich Software (@bombichsoftware) 7 mars 2019

Alternativat e klonimit të kopjimit të karbonit për përdoruesit e Windows

1. Acronis Cyber ​​Protect Home Office

Acronis Cyber ​​Protect Home Office (më parë Imazhi i vërtetë ) mund të rezervojë PC ose Mac tuaj dhe përfshin klonimin dhe imazhin. Është një aplikacion rezervë gjithëpërfshirës që mund të trajtojë kopjet rezervë lokale dhe kopjet rezervë të resë kompjuterike, si dhe klonimin dhe ishte fituesi i udhëzuesit tonë më të mirë të softuerit rezervë të Windows. Ne e rekomandojmë atë. Lexoni rishikimin tonë të plotë për të mësuar më shumë.

2. ParagonDrive Copy Professional

Paragon Drive Copy Professional është një mjet i specializuar për krijimin e disqeve klone dhe migrimin e të dhënave tuaja. Është i licencuar për përdorim në shtëpi dhe kushton 49,95 dollarë.

3. Master Partition EaseUS

EaseUS Partition Master përfshin klonimin e disqeve dhe ndarjeve. Ai gjithashtu mund të modifikojë ndarjet pa humbje të të dhënave dhe të rivendosë ndarjet e humbura. Një botim falas mbështet disqet deri në 8 TB dhe një version Pro është në dispozicion për 39,95 dollarë. Lexoni rishikimin tonë të plotë për më shumë.

4. MiniTool Drive Copy

MiniTool Drive Copy është një mjet falas dhe i lehtë për t'u përdorur që mund të kopjojë të dhënat tuaja nga disku në makinë ose ndarje në ndarje.

5. Macrium Reflect

Edicioni pa pagesë i Macrium Reflect është një zgjidhje rezervë falas, imazhe në disk dhe klonim për përdorim komercial dhe personal. Ai përfshin një planifikues detyrash dhe mund të krijojë klone të diskut tuaj ndërsa Windows po funksionon.

6. AOMEI Backupper

AOMEI Backupper Standard është një mjet me shumë talente dhe pa pagesë që do të mbështesë ngrini, sinkronizoni dhe klononi sistemin, aplikacionet dhe të dhënat tuaja Windows. Është i lehtë për t'u përdorur dhe i përshtatshëm si për përdorim shtëpiak ashtu edhe për biznes.

7. DriveImage XML

DriveImage XML është falas për përdorim personal (një version komercial ofrohet për 100 dollarë). Mund të kopjoni drejtpërdrejt nga disku në disk dhe mund të planifikohen kopje rezervë. Disku juaj mund të klonohet ndërkohë që Windows po funksionon, dhe DriveImage gjithashtu mund të klonohetekzekutohet nga një CD bootable.

8. Clonezilla

Këtu është një sugjerim shtesë që do t'ju jap falas që është pak më ndryshe. Nuk është një aplikacion Windows - funksionon në Linux - por duroni këtu. Clonezilla ka një emër të mrekullueshëm, funksionon nga një CD bootable, mund të klonojë diskun tuaj Windows dhe është absolutisht falas. Nuk është alternativa më e mirë për fillestarët, por funksionon mirë. E përdora me sukses disa vite më parë për të klonuar një server Windows që ishte në fazat e fundit.

Si mund të ndihmojë softueri i klonimit të diskut

Termat "klonim i diskut" dhe "imazhim i diskut" janë shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë, por teknikisht, ato nuk janë e njëjta gjë. Pse është kaq i dobishëm softueri i klonimit të diskut?

Çfarë mund të bëjë softueri i klonimit të diskut?

Kur klononi një disk, po bëni një kopje rezervë. Jo vetëm një kopje rezervë normale, por një me disa përfitime befasuese:

  • Nëse kompjuteri ose hard disku juaj vdes, mund të nisni nga disku juaj i klonit dhe të vazhdoni të punoni. Është mënyra më e shpejtë për t'u rikthyer në këmbë pas një fatkeqësie.
  • Softueri i klonimit do t'ju lejojë të përsërisni konfigurimin tuaj në një kompjuter me të njëjtin ose të ngjashëm harduer. Shkollat ​​dhe organizatat e tjera e bëjnë këtë shumë.
  • Nëse blini një hard disk të ri për kompjuterin tuaj, një kopje rezervë e klonit mund t'ju kthejë aty ku e keni lënë shpejt dhe pa bujë, pa pasur nevojë të riinstaloni të gjitha aplikacionet tuaja.
  • Mund t'i japë kompjuterit tuaj një fillim të ri. Krijoni një kopje rezervë të klonit menjëherë pas jushinstaloni Windows dhe aplikacionet tuaja dhe gjithçka funksionon mirë dhe mbajeni në një vend të sigurt. Nëse në të ardhmen prishet ose ngec, rivendosja e tij do ta bëjë të funksionojë përsëri pa probleme.
  • Një kopje rezervë e klonit nuk përmban vetëm skedarët tuaj, por ka edhe mbetjet e skedarëve që janë humbur ose fshirë. Softueri i rikuperimit të të dhënave mund të jetë në gjendje të kthejë një skedar të vlefshëm të humbur nga kloni.

Pse është kaq i mirë Carbon Copy Cloner?

Kur shqyrtuam aplikacionet kryesore të rezervimit të Mac, zbuluam se Carbon Copy Cloner ishte "Zgjedhja më e mirë për klonimin e hard disqeve".

Pse është kaq i mirë? Ai u përshtatet fillestarëve dhe përdoruesve të fuqishëm duke ofruar dy mënyra: të thjeshtë dhe të avancuar. Një "Trajneri i Klonimit" do t'ju njoftojë për çdo shqetësim rreth konfigurimit dhe përmban një sërë veçorish rezervë që shkojnë përtej klonimit, duke ofruar pothuajse gjithçka që ju nevojitet për një zgjidhje të plotë.

Me pak fjalë, Carbon Copy Cloner u ofron përdoruesve të Mac mënyrën më të lehtë për t'u ngritur dhe për të funksionuar pas një fatkeqësie. Në seksionin tjetër, ne do t'ju prezantojmë me shtatë alternativa të mira (plus një rezervë) për Windows.

Verdikti përfundimtar

Kjo është një listë e gjatë (dhe jo e plotë) e programeve të klonimit të Windows. Cila është zgjidhja më e mirë për ju?

Nëse jeni duke kërkuar për softuer rezervë me funksione të plota që mund të klonojë gjithashtu disqet, ju rekomandoj Acronis True Image . Është një zgjidhje e shkëlqyer rezervë gjithëpërfshirëse për të cilën ia vlen të paguash. Dy të mira falasalternativat janë AOMEI Backupper Standard dhe Macrium Reflect Free Edition.

Por nëse preferoni të përdorni një aplikacion të specializuar që bën vetëm klonim dhe nuk do t'ju kushtojë asgjë, provoni MiniTool Drive Copy Free ose DriveImage XML.

Më në fund, nëse e keni kuptuar se është koha për të parë me kujdes strategjinë e plotë të rezervimit të kompjuterit tuaj, shikoni udhëzuesin tonë për softuerin më të mirë të kopjimit të Windows. Ai përmban disa këshilla të shkëlqyera në lidhje me rezervimin e kompjuterit tuaj, si dhe rekomandime të softuerit më të mirë të Windows.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.