8 Windows алтернативи на Carbon Copy Cloner во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Клонирањето на дискот совршено ги копира сите информации од хард дискот на вашиот компјутер на друг диск. Ги реплицира оперативниот систем, драјверите, софтверот и податоците на вашиот компјутер. Создава бутабилна резервна копија на вашиот хард диск, точна копија од оригиналот.

Carbon Copy Cloner има име што точно го опишува она што е постигнато и е едно од најдобрите клонирање диск софтвер кој постои. Тоа е ако сте на Mac. Го најдовме „Најдобар избор за клонирање на хард диск“ во нашиот преглед на софтверот за резервна копија на Mac. Која е најблиската алтернатива за корисник на Windows?

Забелешка : Во моментов не постои Carbon Copy Cloner за Windows, а производителот Bombich Software не планира да лансира верзија на Windows. Допревме до Бомбич на Твитер и еве го нивниот одговор:

Не, немаме никакви планови за правење софтвер за Windows, ние сме 100% продавница за Mac овде.

— Софтвер Bombich (@bombichsoftware) 7 март 2019 година

Алтернативи за клонирање на карбонски копии за корисници на Windows

1. Acronis Cyber ​​Protect Home Office

Acronis Cyber ​​Protect Home Office (порано Вистинска слика ) може да направи резервна копија на вашиот компјутер или Mac и вклучува клонирање и сликање. Тоа е сеопфатна апликација за резервни копии што може да се справи со локални бекап и бекап во облак, како и со клонирање и беше победник на нашиот најдобар водич за софтвер за резервни копии на Windows. Ние го препорачуваме. Прочитајте го нашиот целосен преглед за да дознаете повеќе.

2. ParagonDrive Copy Professional

Paragon Drive Copy Professional е специјализирана алатка за создавање клонирани дискови и мигрирање на вашите податоци. Лиценциран е за домашна употреба и чини 49,95 долари.

3. EaseUS Partition Master

EaseUS Partition Master вклучува клонирање на хард дискови и партиции. Исто така, може да менува партиции без загуба на податоци и да ги врати изгубените партиции. Бесплатното издание поддржува дискови до 8 ТБ, а Про издание е достапно за 39,95 долари. Прочитајте го нашиот целосен преглед за повеќе.

4. MiniTool Drive Copy

MiniTool Drive Copy е бесплатна и лесна за употреба алатка која може да ги копира вашите податоци од диск до диск или партиција во партиција.

5. Macrium Reflect

Macrium Reflect бесплатното издание е бесплатно решение за резервна копија, сликање на диск и клонирање за комерцијална и лична употреба. Вклучува распоредувач на задачи и може да создава клонови на вашиот диск додека работи Windows.

6. AOMEI Backupper

AOMEI Backupper Standard е мулти-талентирана, бесплатна алатка која ќе поддржува нагоре, синхронизирајте и клонирајте го вашиот Windows систем, апликации и податоци. Лесен е за употреба и погоден и за домашна и за деловна употреба.

7. DriveImage XML

DriveImage XML е бесплатен за лична употреба (комерцијална верзија е достапна за 100 долари). Може да копирате директно од диск до диск и може да се закажуваат резервни копии. Вашиот диск може да се клонира додека работи Windows, а може да биде и DriveImageработи од бутабилно ЦД.

8. Clonezilla

Еве еден дополнителен предлог што ќе ви го дадам бесплатно, кој е малку поинаков. Тоа не е апликација за Виндоус - работи на Линукс - но поддржете ме тука. Clonezilla има одлично име, работи од бутабилно ЦД, може да го клонира вашиот Windows диск и е апсолутно бесплатен. Тоа не е најдобрата опција за почетници, но работи добро. Успешно го користев пред неколку години за клонирање на Windows сервер кој беше на последните нозе.

Како може да помогне софтверот за клонирање диск

Термините „клонирање на диск“ и „слики на дискот“ често се се користат наизменично, но технички, тие не се иста работа. Зошто софтверот за клонирање диск е толку корисен?

Што може да направи софтверот за клонирање диск?

Кога клонирате диск, правите резервна копија. Не само обична резервна копија, туку и со некои изненадувачки придобивки:

  • Ако вашиот компјутер или хард диск изумре, можете да се подигнете од вашиот клон-диск и да продолжите да работите. Тоа е најбрзиот начин да се вратите на нозе по катастрофа.
  • Софтверот за клонирање ќе ви овозможи да го реплицирате вашето поставување на компјутер со ист или сличен хардвер. Училиштата и другите организации го прават тоа многу.
  • Ако купите нов хард диск за вашиот компјутер, резервната копија од клон може да ве врати таму каде што сте застанале брзо и без врева, без да мора повторно да ги инсталирате сите ваши апликации.
  • Може да му даде нов почеток на вашиот компјутер. Направете резервна копија на клон веднаш по васинсталирајте ги Windows и вашите апликации и сè работи добро и чувајте ги на безбедно место. Ако во иднина се расипе или заглави, ако го вратите повторно ќе работи непречено.
  • Резервната копија на клон не ги содржи само вашите датотеки, туку има и остатоци од датотеки што биле изгубени или избришани. Софтверот за обновување податоци можеби ќе може да врати вредна изгубена датотека од клонот.

Зошто е толку добар Carbon Copy Cloner?

Кога ги прегледавме врвните апликации за резервни копии на Mac, откривме дека Carbon Copy Cloner е „најдобар избор за клонирање на хард диск“.

Зошто е толку добар? Им одговара на почетниците и на моќните корисници обезбедувајќи два режима: едноставен и напреден. „Тренерот за клонирање“ ќе ве предупреди за какви било проблеми со конфигурацијата и содржи низа функции за резервни копии што го надминуваат клонирањето, обезбедувајќи речиси сè што ви треба за целосно решение.

Накратко, Carbon Copy Cloner им нуди на корисниците на Mac најлесниот начин да се подигнат и да работат по катастрофа. Во следниот дел, ќе ве запознаеме со седум добри алтернативи (плус резервна) за Windows.

Конечна пресуда

Тоа е долга (и нецелосна) листа на програми за клонирање на Windows. Кој е најдобриот избор за вас?

Ако барате целосно опремен софтвер за резервна копија што може да клонира и дискови, ви го препорачувам Acronis True Image . Тоа е одлично сеопфатно резервно решение за кое вреди да се плати. Две добри бесплатниалтернативите се AOMEI Backupper Standard и Macrium Reflect Free Edition.

Но, ако повеќе сакате да користите специјализирана апликација која врши само клонирање и нема да ве чини ништо, пробајте го MiniTool Drive Copy Free или DriveImage XML.

Конечно, ако сфативте дека е време внимателно да ја разгледате вашата целосна стратегија за резервна копија на компјутерот, проверете го нашиот водич за најдобриот софтвер за резервна копија на Windows. Содржи неколку одлични совети за правење резервна копија на вашиот компјутер, како и препораки од врвниот софтвер за Windows.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.