11 Softueri më i mirë për modifikimin e audios për Windows & Mac (2022)

 • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Ke nevojë të punosh me skedarë audio? Gjithnjë e më shumë njerëz bëjnë. Pavarësisht nëse krijoni podkaste, video për YouTube, zëra për prezantime ose muzikë dhe efekte speciale për lojëra, do t'ju duhet një redaktues i mirë audio. Në këtë udhëzues, ne do t'ju kalojmë përmes opsioneve - nga aplikacionet e thjeshta dhe falas deri te stacionet e punës të shtrenjta audio dixhitale - dhe do të bëjmë disa rekomandime për t'ju ndihmuar të gjeni mjetin e duhur për nevojat tuaja.

Njerëzit kanë nevojë për softuer audio për të gjitha llojet e arsyeve. Të qenit i qartë për nevojat dhe pritshmëritë tuaja është një hap i parë i rëndësishëm. Dëshiron të bësh vetëm një zile nga kënga jote e preferuar? Po redaktoni fjalim, muzikë ose efekte speciale? Keni nevojë për një mjet të shpejtë për një rregullim të rastësishëm ose një stacion pune të fuqishëm për punë serioze? Po kërkoni një zgjidhje të lirë ose një investim në karrierën tuaj?

Nëse zotëroni një kompjuter Apple , GarageBand është një vend i mrekullueshëm për të filluar. Është i gjithanshëm, duke ju lejuar të prodhoni muzikë dhe të modifikoni audio, dhe vjen i parainstaluar me macOS. Ai do të plotësojë nevojat themelore të shumë njerëzve, por i mungon fuqia e opsioneve të tjera që mbulojmë në këtë përmbledhje.

Një mjet falas për modifikimin e audios si Audacity është më i lehtë për të punuar me të, veçanërisht nëse jeni duke punuar me të folur dhe jo me muzikë. Për shkak se ka më pak veçori, do ta keni më të lehtë të bëni redaktime bazë. Nëse tashmë jeni abonuar në Adobeparatë e veta vetëm pak vite më parë, më kushtuan 800 dollarë amerikanë.

Softueri më i mirë për modifikimin e audios: Konkurrenca

Siç thashë më herët, ka shumë opsione softuerësh kur bëhet fjalë për audio. Këtu janë disa alternativa që ia vlen të merren parasysh.

Për abonentët e Creative Cloud: Adobe Audition

Nëse jeni abonent i Adobe Creative Cloud, tashmë keni një redaktues të fuqishëm audio në majat e gishtave tuaj: Adobe Audition . Është një grup i plotë mjetesh me fokus në dhënien e mbështetjes audio për aplikacionet e tjera të Adobe, në vend që të jetë një studio regjistrimi e plotë. Kjo ju lejon të krijoni, modifikoni dhe përzieni disa pjesë të audios.

Audicioni është krijuar për të përshpejtuar prodhimin e videos dhe funksionon mirë me Premiere Pro CC. Ai përfshin mjete për të pastruar, rivendosur dhe modifikuar audio për dizajnin e videove, podkasteve dhe efekteve zanore. Mjetet e tij të pastrimit dhe restaurimit janë gjithëpërfshirëse dhe ju lejojnë të hiqni ose reduktoni zhurmën, fërshëllimën, klikimet dhe gumëzhinën nga pjesët.

Nëse jeni duke kërkuar për një aplikacion të fokusuar në përmirësimin e cilësisë së zërit të regjistrimeve të të folurit fjala, ky është një mjet që ia vlen të shikohet, veçanërisht nëse përdorni aplikacione të tjera të Adobe. Nëse je gati ta çosh podcast-in tënd te një audiencë më e madhe, të qetësosh dhe të ëmbëlsosh cilësinë e tingullit, të reduktosh zhurmën e sfondit dhe të përmirësosh EQ-në e pjesëve të tua, ky aplikacion do të bëjë atë që të nevojitet.

Adobe Audition është përfshirë menjë abonim në Adobe Creative Cloud (nga 52,99 dollarë në muaj), ose mund të abonoheni vetëm në një aplikacion të vetëm (nga 20,99 dollarë në muaj). Ekziston një provë 7-ditore. Shkarkimet janë të disponueshme si për Mac ashtu edhe për Windows.

Merr Adobe Audition CC

Redaktues të tjerë audio jo-DAW

SOUND FORGE Pro është një redaktues audio shumë i njohur me shumë fuqi. Fillimisht ishte i disponueshëm vetëm për Windows, por erdhi në Mac më vonë. Fatkeqësisht, versionet Mac dhe Windows duket se janë aplikacione krejtësisht të ndryshme, me numra të ndryshëm versionesh dhe çmime të ndryshme. Aplikacionit Mac i mungojnë shumë nga veçoritë e versionit të Windows, kështu që ju rekomandoj të përfitoni nga versioni i provës përpara se të blini për t'u siguruar që i plotëson nevojat tuaja.

SOUND FORGE Pro kushton 349 dollarë nga zhvilluesi faqe interneti. Ofrohet një provë falas 30-ditore.

Steinberg WaveLab Pro është një redaktues audio me shumë funksione të plota. Versioni i Windows ka ekzistuar për më shumë se njëzet vjet, dhe një version Mac u shtua disa vjet më parë. Ai përfshin një sërë mjetesh të fuqishme matëse, si dhe reduktimin e zhurmës, korrigjimin e gabimeve dhe një redaktues të dedikuar podcast. Përveç redaktimit të audios, është gjithashtu një mjet i dobishëm për zotërim.

WAVE LAB Pro për Windows kushton 739,99 dollarë nga faqja e internetit e zhvilluesit, dhe disponohet gjithashtu si një abonim 14,99 $/muaj . Një version bazë (WaveLab Elements) është i disponueshëm për 130,99 dollarë. AProva 30-ditore është në dispozicion. Versionet e Mac dhe Windows janë të disponueshme.

Steinberg ka gjithashtu dy aplikacione të stacionit të punës audio dixhitale të nivelit të lartë që mund të ndihmojnë me nevojat tuaja për redaktimin e audios: Cubase Pro 9.5 (690 dollarë) dhe Nuendo 8 (1865 dollarë)

Standardi i industrisë: Avid Pro Tools (dhe DAW të tjera)

Nëse jeni serioz për audion dhe veçanërisht nëse ndani skedarë me profesionistë të tjerë, merrni parasysh standardin e industrisë, Pro Tools. Nuk është i lirë, por përdoret gjerësisht dhe ka mjete të fuqishme të redaktimit audio. Sigurisht, ai ka edhe shumë më tepër, dhe duke pasur parasysh çmimin e tij, mund të jetë shumë për shumë nga njerëzit që lexojnë këtë përmbledhje.

Megjithatë, nëse puna juaj shkon përtej redaktimit të audios dhe keni nevojë për një Stacioni i punës audio dixhitale, Pro Tools është një opsion i mirë. Ka ekzistuar që nga viti 1989, përdoret gjerësisht në studio regjistrimi dhe postproduksion, dhe ka një bollëk burimesh dhe kurse trajnimi për aplikacionin.

Pro Tools kushton 29,99$/muaj, ose ofrohet si blerje prej 599,00 dollarësh nga faqja e internetit e zhvilluesit (përfshin një vit përditësime dhe mbështetje). Ekziston një provë 30-ditore dhe një version falas (por seriozisht i kufizuar) (Pro Tools First) mund të shkarkohet nga faqja e internetit e zhvilluesit. E disponueshme për Mac dhe Windows.

Konkurrenca midis aplikacioneve serioze audio është e ashpër dhe ndërsa Pro Tools është ende një forcë kryesore në komunitetin e post-prodhimit, nuk është aspak industriastandard ka qenë dikur. Profesionistët e audios po i drejtohen aplikacioneve të tjera që ofrojnë më shumë para, përditësohen në mënyrë më të vazhdueshme dhe kanë çmime të përmirësuara që janë më të lehta për t'u gëlltitur.

Ne kemi përmendur tashmë Reaper, Logic Pro, Cubase dhe Nuendo. DAW të tjera të njohura përfshijnë:

 • Image-Line FL Studio 20, $199 (Mac, Windows)
 • Ableton Live 10, $449 (Mac, Windows)
 • Propellerhead Arsyeja 10, $399 (Mac, Windows)
 • PreSonus Studio One 4, $399 (Mac, Windows)
 • MOTU Digital Performer 9, $499 (Mac, Windows)
 • Cakewalk SONAR, 199 dollarë (Windows), blerë së fundmi nga BandLab nga Gibson.

Softuer falas për modifikimin e audios

E derdhët kafenë gjatë leximit të këtij komenti? Disa nga këto aplikacione janë të shtrenjta! Nëse doni të filloni pa shpenzuar një grumbull parash, mundeni. Këtu janë një sërë aplikacionesh dhe shërbimesh ueb falas.

ocenaudio është një redaktues audio i shpejtë dhe i lehtë ndër-platformë. Mbulon bazat pa u bërë tepër i ndërlikuar. Nuk ka aq shumë veçori sa Audacity, por ky është një përfitim për disa përdorues: ai ka ende shumë fuqi, duket tërheqës dhe ka një ndërfaqe përdoruesi më pak frikësuese. Kjo e bën atë të përsosur për podkasterët dhe muzikantët në shtëpi që po fillojnë.

Aplikacioni mund të përfitojë nga gamën e gjerë të shtojcave VST që janë të disponueshme dhe ju lejon të shikoni paraprakisht efektet në kohë reale. Është në gjendje të përballojëme skedarë të mëdhenj audio pa u bllokuar, dhe ka disa veçori të dobishme të redaktimit të audios si përzgjedhja e shumëfishtë. Është i kursyer me burimet e sistemit, kështu që nuk duhet të ndërpriteni me përplasje dhe ngrirje të papritura.

ocenaudio mund të shkarkohet lirisht nga faqja e internetit e zhvilluesit. Është i disponueshëm për Mac, Windows dhe Linux.

WavePad është një tjetër redaktues audio pa pagesë, ndër-platformë, por në këtë rast, është falas vetëm për përdorim jo komercial. Nëse e përdorni atë komercialisht, kushton 29,99 dollarë dhe ekziston një version Masters më i fuqishëm për 49,99 dollarë.

Ky aplikacion është pak më teknik se ocenaudio, por me përfitimin e veçorive shtesë . Mjetet e redaktimit të zërit përfshijnë prerjen, kopjimin, ngjitjen, fshirjen, futjen, heshtjen, shkurtimin automatik, kompresimin dhe zhvendosjen e zërit, dhe efektet audio përfshijnë amplifikimin, normalizimin, barazimin, zarfin, reverbimin, jehonën dhe kthimin e kundërt.

Përveç kësaj, mund të përfitoni nga veçoritë e restaurimit të audios si reduktimi i zhurmës dhe heqja e klikimeve të pop-it. Ashtu si Audacity, ai ka zhbërje dhe ribërje të pakufizuar.

WavePad mund të shkarkohet nga faqja e internetit e zhvilluesit. Është i disponueshëm për Mac, Windows, Android dhe Kindle.

Shërbime Falas në Ueb

Në vend që të instaloni një aplikacion, ka një sërë shërbimesh ueb që ju mundësojnë të redaktoni skedarët audio. Këto janë veçanërisht të dobishme nëse nuk e modifikoni audion në baza të rregullta. Jo vetëm që kursenihapësirë ​​në hard disk duke mos pasur nevojë të instaloni një aplikacion, por audio përpunohet në server, duke kursyer burimet e sistemit të kompjuterit tuaj.

Apowersoft Free Online Audio Editor është padyshim mjeti më cilësor në linjë për audio. Kjo ju lejon të shkurtoni, shkurtoni, ndani, bashkoni, kopjoni dhe ngjisni audio falas në internet, si dhe të bashkoni disa skedarë së bashku. Ai mbështet një gamë të gjerë formatesh audio.

Uebfaqja liston këto veçori dhe përfitime:

 • Bëni me lehtësi zile dhe tone njoftimesh,
 • Bashkohuni shkurt klipet muzikore në një këngë të plotë,
 • Përmirësoni audiot duke aplikuar efekte të ndryshme,
 • Importoni dhe eksportoni audio me shpejtësi të madhe,
 • Modifikoni pa mundim informacionin e etiketës ID3,
 • Punoni pa probleme si në Windows ashtu edhe në macOS.

Audio Cutter është një tjetër mjet falas në internet që ju lejon të modifikoni audion tuaj në mënyra të ndryshme. Opsionet përfshijnë prerjen (prerjen) e gjurmëve dhe zbehjen brenda dhe jashtë. Mjeti ju lejon gjithashtu të nxirrni audio nga video.

Uebfaqja pretendon se nuk kërkohen aftësi të veçanta. Pasi të ngarkoni skedarin tuaj audio, rrëshqitësit ju lejojnë të zgjidhni rajonin ku dëshironi të punoni, më pas zgjidhni detyrën që dëshironi të kryeni në seksionin audio. Pasi të keni mbaruar së punuari me skedarin, e shkarkoni atë dhe fshihet automatikisht nga faqja e internetit e kompanisë për sigurinë tuaj.

TwistedWave Online është një redaktues audio i tretë i bazuar në shfletues dhe me njëllogari, mund të modifikoni skedarë mono deri në pesë minuta në gjatësi. Të gjithë skedarët tuaj audio, së bashku me një historik të plotë të zhbërjes, mbahen të disponueshëm në internet, por me planin falas, fshihen pas 30 ditësh në mungesë të aktivitetit. Nëse keni nevojë për më shumë energji, planet e abonimit janë të disponueshme për 5 $, 10 $ dhe 20 $ në muaj.

Kush ka nevojë për një softuer redaktues audio

Jo të gjithë kanë nevojë për një redaktues audio, por numri që ka në rritje. Në botën tonë të pasur me media, është më e lehtë të krijosh audio dhe video se kurrë.

Ata që mund të përfitojnë nga një redaktues audio përfshijnë:

 • podcasters,
 • YouTubers dhe videografë të tjerë,
 • prodhues të ekranit,
 • prodhues të librave audio,
 • muzikantë,
 • prodhues muzikor,
 • dizajnues tingulli,
 • zhvilluesit e aplikacioneve,
 • fotografët,
 • redaktorët e zërit dhe dialogët,
 • inxhinierët e postproduksionit,
 • efektet speciale dhe artistët e rremë.

Redaktimi bazë audio është i shumëanshëm dhe përfshin detyra të tilla si:

 • rritja e volumit të një pjese shumë të qetë,
 • prerja e kollitjes, teshtima dhe gabime,
 • shtimi i efekteve zanore, reklamave dhe logove,
 • shtimi i një pjese shtesë, për shembull muzikë në sfond,
 • dhe rregullimi i barazimit të audios.

Nëse zotëroni një Mac, GarageBand mund të plotësojë nevojat tuaja bazë për redaktimin e audios, siç përshkruhet në këtë faqe Mbështetja e Apple. Është falas, vjen i parainstaluarnë Mac tuaj dhe përfshin gjithashtu veçori për t'ju ndihmuar të regjistroni dhe prodhoni muzikë gjithashtu.

Redaktori audio i GarageBand shfaq formën e valës së audios në një rrjet kohor.

Veçoritë e redaktimit të audios nuk janë -shkatërruese dhe ju lejon të:

 • lëvizni dhe shkurtoni rajonet audio,
 • ndani dhe bashkoni rajonet audio,
 • korrigjoni lartësinë e zërit të jashtëm materiali,
 • redakto kohën dhe ritmin e muzikës.

Ky është mjaft funksionalitet dhe nëse nevojat e tua nuk bëhen shumë të komplikuara ose je fillestar, ose nuk keni buxhet për ndonjë gjë më të shtrenjtë, është një vend i mrekullueshëm për të filluar.

Por nuk është mjeti më i mirë për të gjithë. Këtu janë disa arsye që mund të dëshironi të merrni në konsideratë diçka tjetër:

 1. Nëse nuk keni nevojë për veçoritë muzikore të GarageBand, mund të gjeni një mjet që e bën më të thjeshtë modifikimin e audios. Audacity është një opsion i mirë dhe është falas.
 2. Nëse punoni me fjalën e folur dhe keni një abonim në Creative Cloud, tashmë po paguani për Adobe Audition. Është një mjet më i fuqishëm për redaktimin e zërit dhe audion e ekranit.
 3. Nëse punoni me muzikë ose vlerësoni përdorimin e mjeteve më të fuqishme të softuerit, një stacion pune audio dixhitale do t'ju japë akses në më shumë veçori dhe ndoshta një rrjedhë pune më të qetë . Apple Logic Pro, Cockos Reaper dhe Avid Pro Tools janë të gjitha opsione të mira për arsye shumë të ndryshme.

Si i testuam dhe zgjodhëm këto audioRedaktorët

Krahasimi i aplikacioneve audio nuk është i lehtë. Ekziston një gamë e gjerë në aftësi dhe çmim, dhe secila ka pikat e forta dhe kompromiset e veta. Aplikacioni i duhur për mua mund të mos jetë aplikacioni i duhur për ju. Ne nuk po përpiqemi aq shumë t'u japim këtyre aplikacioneve një renditje absolute, por t'ju ndihmojmë të merrni vendimin më të mirë se cili do t'i përshtatet nevojave tuaja. Këtu janë kriteret kryesore që kemi parë gjatë vlerësimit:

1. Cilat sisteme operative mbështeten?

A funksionon aplikacioni vetëm në një sistem operativ apo në disa? A funksionon në Mac, Windows apo Linux?

2. A është aplikacioni i lehtë për t'u përdorur?

A e vlerësoni lehtësinë e përdorimit mbi veçoritë e përparuara? Nëse bëni vetëm redaktime bazë herë pas here, lehtësia e përdorimit ka të ngjarë të jetë përparësia juaj. Por nëse redaktoni audion rregullisht, do të keni kohë të mësoni veçoritë më të përparuara dhe ka të ngjarë të vlerësoni fuqinë dhe rrjedhën e duhur të punës.

3. A i ka aplikacioni veçoritë thelbësore të nevojshme për të modifikuar audion?

A e kryen aplikacioni punën që ju nevojitet? A do t'ju lejojë të redaktoni zhurmat, boshllëqet dhe gabimet e padëshiruara, të shkurtoni audion e panevojshme nga fillimi dhe fundi i regjistrimit dhe të hiqni zhurmën dhe fërshëllimën? A do t'ju lejojë aplikacioni të rrisni nivelin e regjistrimit tuaj nëse është shumë i qetë? A ju lejon të ndani një regjistrim të vetëm në dy ose më shumë skedarë ose të bashkoni dy skedarë audio së bashku? Me sa këngë mund të miksoni dhe të punoni?

Nëshkurtimisht, këtu janë disa nga punët që një redaktues audio duhet të jetë në gjendje të trajtojë:

 • importojë, eksportojë dhe konvertojë një sërë formatesh audio,
 • futje, fshirje dhe shkurtim audio,
 • lëvizni klipet audio,
 • zbehen brenda dhe jashtë, zbehen ndërmjet klipeve audio,
 • sigurojnë shtojca (filtra dhe efekte), duke përfshirë kompresimin, reverbimin, reduktimin e zhurmës dhe barazimi,
 • shtimi dhe përzierja e disa këngëve, rregullimi i volumit të tyre relativ dhe kalimi ndërmjet kanaleve majtas dhe djathtas,
 • pastrimi i zhurmës,
 • normalizimi i volumit të një audioje dosje.

4. A ka aplikacioni veçori shtesë të dobishme?

Cilat funksione shtesë ofrohen? Sa të dobishëm janë? A janë më të përshtatshme për fjalimin, muzikën apo ndonjë aplikacion tjetër?

5. Kostoja

Aplikacionet që mbulojmë në këtë përmbledhje përfshijnë një gamë të madhe çmimesh dhe shuma që do të shpenzoni do të varet nga veçoritë që ju nevojiten dhe nëse ky mjet softuerësh po ju bën para. Ja sa kushtojnë aplikacionet, të renditura nga më të lirat tek më të shtrenjtat:

 • Audacity, free
 • ocenaudio, free
 • WavePad, free
 • Cockos REAPER, 60 dollarë, 225 dollarë komerciale
 • Apple Logic Pro, 199,99 dollarë
 • Adobe Audition, nga 251,88 dollarë/vit (20,99 dollarë/muaj)
 • SOUND FORGE Pro, 399 dollarë
 • Avid Pro Tools, 599 dollarë (me përditësime dhe mbështetje 1-vjeçare), ose abonohuni për 299 dollarë/vit ose 29,99 dollarë/muaj
 • Steinberg WaveLab,Creative Cloud, hidhini një sy Audition , i cili është më i fuqishëm dhe mund të jetë i instaluar tashmë në kompjuterin tuaj.

  Nëse punoni me muzikë, një stacion pune audio dixhitale (DAW) si ai i Apple Logic Pro X ose standardi i industrisë Pro Tools do të përshtaten më mirë. Reaper e Cockos do t'ju japë fuqi të ngjashme me një çmim më të volitshëm.

  Pse më besoni mua për këtë udhëzues të redaktuesit audio

  Emri im është Adrian dhe isha duke regjistruar dhe redaktimi i audios përpara se kompjuterët të përmbushnin detyrën. Në fillim të viteve 80, makineritë e bazuara në kasetë si PortaStudio e Tascam ju lejuan të regjistroni dhe përzieni katër pjesë audio në shtëpinë tuaj — dhe deri në dhjetë këngë duke përdorur një teknikë të quajtur "ping-pong".

  Kam eksperimentuar me programe kompjuterike pasi në fillim të lejonin të punoje me zë përmes MIDI-t, dhe më pas direkt me audio. Sot, kompjuteri juaj mund të veprojë si një studio e fuqishme regjistrimi, duke ofruar fuqi dhe veçori që as që ishin ëndërruar në studiot profesionale vetëm disa dekada më parë.

  Kam kaluar pesë vjet si redaktor i Audiotuts+ dhe blogjeve të tjera audio , kështu që jam njohur me të gjithë gamën e softuerit audio dhe stacioneve të punës audio dixhitale. Gjatë asaj kohe kam qenë në kontakt të rregullt me ​​profesionistë të audios, duke përfshirë producentët e muzikës së kërcimit, kompozitorët e partiturave të filmave, entuziastët e studiove shtëpiake, videografët, podkasterët dhe redaktorët e zërit, dhe fitova një kuptim shumë të gjerë$739,99

Pra, çfarë mendoni për këtë përmbledhje të softuerit të redaktimit audio? Lini një koment dhe na tregoni.

të industrisë.

Çfarë duhet të dini përpara për modifikimin e audios

Para se të shikojmë opsionet specifike të softuerit, këtu janë disa gjëra që duhet të dini rreth redaktimit audio në përgjithësi.

Ka shumë opsione dhe po aq shumë opinione të forta

Ka shumë opsione. Ka shumë mendime. Ka disa ndjenja shumë të forta se cili softuer audio është më i miri.

Ndërsa njerëzit kanë arsye të mira për të preferuar programin e tyre të preferuar, fakti është se shumica e opsioneve që mbulojmë në këtë përmbledhje do të plotësojnë nevojat tuaja . Mund të zbuloni se një aplikacion mund t'ju përshtatet më mirë dhe të tjerët mund të ofrojnë veçori që nuk ju nevojiten dhe nuk dëshironi të paguani.

Një herë kam eksploruar podkasterët e softuerit audio të përdorur dhe kam bërë një zbulim befasues . Shumica thjesht përdorën softuerin që kishin tashmë. Ashtu si ata, ju mund të keni tashmë gjithçka që ju nevojitet:

 • Nëse përdorni Mac, tashmë keni GarageBand.
 • Nëse përdorni Photoshop, me siguri keni Adobe Audition.
 • Nëse nuk e keni asnjërën, mund të shkarkoni Audacity, i cili është falas.

Për disa punë audio, mund t'ju duhet diçka më e fuqishme. Ne do t'i mbulojmë edhe ato opsione.

Llojet e ndryshme të aplikacioneve do ta bëjnë punën

Në këtë përmbledhje, ne nuk i krahasojmë gjithmonë mollët me mollët. Disa aplikacione janë falas, të tjerët janë shumë të shtrenjtë. Disa aplikacione theksojnë lehtësinë e përdorimit, aplikacionet e tjera janë komplekse. Ne mbulojmësoftuer bazë për redaktimin e audios, redaktues më kompleks jo-linearë dhe stacione pune audio dixhitale jo-shkatërruese.

Nëse ju duhet të pastroni një zë në një skedar të vetëm audio, një redaktues bazë është gjithçka që ju nevojitet. Nëse jeni duke bërë punë më komplekse, si p.sh. duke punuar me muzikë ose duke shtuar audio në video, do të shërbeheni më mirë me një redaktues audio më të aftë, jo-destruktiv dhe jolinear.

Një stacion pune audio dixhitale (DAW) plotëson nevojat e muzikantëve dhe prodhuesve të muzikës duke ofruar mjete dhe veçori shtesë. Këto përfshijnë aftësinë për të punuar me një numër të madh këngësh, biblioteka të sytheve dhe mostrave, instrumente virtuale për të krijuar muzikë të re në kompjuter, aftësinë për të ndryshuar kohën për të përshtatur një groove dhe aftësinë për të gjeneruar shënime muzikore. Edhe nëse nuk keni nevojë për këto veçori shtesë, mund të përfitoni përsëri nga përdorimi i një DAW për shkak të veglave të tij të fuqishme të redaktimit dhe rrjedhës së qetë të punës.

Destruktiv vs Jo-Destruktiv (Në kohë reale)

Redaktorët bazë audio janë shpesh destruktivë dhe linearë. Çdo ndryshim ndryshon përgjithmonë skedarin origjinal të valës, njëlloj si puna me shirit në ditët e vjetra. Kjo mund ta bëjë më të vështirë zhbërjen e ndryshimeve tuaja, por procesi është më i thjeshtë dhe përdor më pak burime të sistemit. Audacity është një shembull i një aplikacioni që zbaton modifikimet tuaja në një mënyrë shkatërruese, duke mbishkruar skedarin origjinal. Është praktika më e mirë për të mbajtur një kopje rezervë të skedarit tuaj origjinal,për çdo rast.

DAW dhe redaktorët më të avancuar janë jo destruktivë dhe jolinearë. Ata ruajnë audion origjinale dhe aplikojnë efekte dhe ndryshime në kohë reale. Sa më komplekse modifikimet tuaja, aq më shumë vlerë do të fitoni nga një redaktues jo-destruktiv dhe jolinear. Por do t'ju duhet një kompjuter më i fuqishëm për ta bërë atë të funksionojë.

Softueri më i mirë i redaktimit të audios: Fituesit

Redaktori më i mirë bazë i audios: Audacity

Audacity është një redaktues audio me shumë pista, i lehtë për t'u përdorur. Është një aplikacion bazë i shkëlqyer dhe e kam instaluar në çdo kompjuter që kam në pronësi në dekadën e fundit. Ai funksionon në Mac, Windows, Linux dhe më shumë dhe është një thikë e shkëlqyer e ushtrisë zvicerane kur bëhet fjalë për përmirësimin dhe rregullimin e skedarëve tuaj audio.

Audacity është ndoshta redaktori më i popullarizuar i audios. Megjithëse duket pak i vjetëruar, është i preferuari në mesin e podkasterëve dhe është një zgjedhje e shkëlqyeshme për personalizimin e audios për prezantime, krijimin e zileve nga meloditë tuaja të preferuara dhe modifikimin e një regjistrimi të recitalit të pianos së fëmijës suaj.

Të jesh i lirë sigurisht ndihmon, ashtu siç është i disponueshëm për pothuajse çdo sistem operativ atje. Por është gjithashtu një mjet i aftë pa u përpjekur të bëni shumë. Aplikacioni mund të zgjerohet me shtojca (shumë janë të parainstaluara), dhe për shkak se aplikacioni mbështet shumicën e standardeve të shtojcave audio, ka shumë të disponueshme. Vetëm kini parasysh se shtimi i shumë do të shtojë komplikime - numri i madhe cilësimeve për të gjitha këto efekte mund të jetë e vështirë për t'u marrë me kokë nëse nuk keni një sfond audio.

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të shpejtë për të redaktuar një skedar audio bazë, mund të gjeni Audacity më i shpejtë dhe më i thjeshtë për t'u përdorur se GarageBand. Është një mjet që fokusohet vetëm në modifikimin e audios, në vend që të jetë një studio e plotë regjistrimi për prodhimin e muzikës.

Redaktimi bazë është i lehtë, me prerje, kopjim, ngjitje dhe fshirje. Edhe pse përdoret redaktimi shkatërrues (regjistrimi origjinal mbishkruhet me ndryshimet që bëni), Audacity ofron zhbërje dhe ribërje të pakufizuar, kështu që ju mund të shkoni lehtësisht prapa dhe përpara përmes modifikimeve tuaja.

Çdo pjesë mund të ndahet në të lëvizshme klipe që mund të zhvendosen më herët ose më vonë gjatë regjistrimit, apo edhe të tërhiqen zvarrë në një pjesë tjetër.

Aplikacioni mbështet audio me cilësi të lartë dhe është në gjendje të konvertojë skedarin tuaj audio në shkallë të ndryshme të mostrës dhe formatet. Formatet e zakonshme të mbështetura përfshijnë WAV, AIFF, FLAC. Për qëllime ligjore, eksportimi i MP3 është i mundur vetëm pasi të keni shkarkuar një bibliotekë opsionale të koduesit, por kjo është shumë e thjeshtë.

Disponohen redaktues të tjerë audio falas dhe ne do t'i trajtojmë në seksionin e fundit të këtij rishikimi.

Ndër-platformë me vlerë më të mirë DAW: Cockos REAPER

REAPER është një stacion pune audio dixhitale me funksione të plota me veçori të shkëlqyera redaktimi audio dhe funksionon në Windows dhe Mac. Mund ta shkarkoni aplikacionin falas, dhe pas njëprovë e plotë 60-ditore, ju inkurajoheni ta blini atë për 60 dollarë (ose 225 dollarë nëse biznesi juaj po fiton para).

Ky aplikacion përdoret nga profesionistë seriozë të audios dhe megjithë koston e tij të ulët, ka veçori që rivalizojnë Pro Tools dhe Logic Pro X, megjithëse ndërfaqja e tij nuk është aq elegante dhe vjen me më pak burime jashtë kutisë .

60 dollarë nga faqja e internetit e zhvilluesit (225 dollarë për përdorim komercial ku të ardhurat bruto tejkalojnë 20 mijë dollarë)

REAPER është efikas dhe i shpejtë, përdor cilësi të lartë të brendshme 64-bit përpunimi audio dhe është në gjendje të përfitojë nga mijëra shtojca të palëve të treta për të shtuar funksionalitet, efekte dhe instrumente virtuale. Ka një rrjedhë pune të qetë dhe është në gjendje të punojë me një numër të madh këngësh.

Aplikacioni ofron të gjitha veçoritë jo-shkatërruese të redaktimit që do t'ju nevojiten, duke përfshirë ndarjen e një pjese në disa klipe me të cilat mund të punoni individualisht dhe butonat e shkurtoreve për fshirjen, prerjen, kopjimin dhe ngjitjen e punës siç pritej.

Klipet mund të zgjidhen duke klikuar me miun (duke mbajtur të shtypur CTRL ose Shift do të lejohen të zgjidhen disa klipe) dhe mund të lëvizur me tërheqje dhe lëshim. Kur lëvizni klipet, kapja në rrjet mund të përdoret për t'u siguruar që frazat muzikore të qëndrojnë në kohë.

REAPER mbështet zbehjen e kryqëzuar dhe klipet e importuara zbehen automatikisht në fillim dhe në fund.

Atje ka shumë veçori të tjera në aplikacion, të cilat mund të zgjerohen me një gjuhë makro. REAPER mund të bëjëshënim muzikor, automatizim dhe madje edhe punë me video. Nëse jeni pas një aplikacioni të përballueshëm që nuk do të përdorë të gjitha burimet e sistemit tuaj, Cockos REAPER është një zgjedhje e shkëlqyer dhe me vlerë shumë të mirë për paratë.

Mac DAW më i mirë: Apple Logic Pro X

Logic Pro X është një stacion i fuqishëm i punës audio dixhitale vetëm për Mac, i krijuar kryesisht për prodhim profesional muzikor, por është gjithashtu një redaktues audio i aftë për qëllime të përgjithshme. Ai është larg nga minimalisti dhe vjen me burime të mjaftueshme opsionale për të mbushur hard diskun tuaj, duke përfshirë shtojcat, unazat dhe mostrat, dhe instrumentet virtuale. Ndërfaqja e aplikacionit është e hijshme, moderne dhe tërheqëse, dhe siç do të prisnit nga Apple, veçoritë e fuqishme janë mjaft të lehta për t'u përdorur.

Nëse e keni tejkaluar GarageBand, Logic Pro X është hapi tjetër logjik. Meqenëse të dy produktet janë ndërtuar nga Apple, ju mund të përdorni shumicën e aftësive që keni mësuar në GarageBand në Logic Pro gjithashtu.

Apple ka një faqe interneti të krijuar për t'ju ndihmuar të bëni kalimin. Faqja përmbledh disa nga përfitimet që do të merrni duke bërë lëvizjen:

 • Më shumë fuqi për të krijuar: opsione të zgjeruara krijuese, një sërë mjetesh profesionale për të bërë dhe formësuar tinguj, një gamë efektesh audio shtojca, loop shtesë.
 • Përsosni performancat tuaja: veçoritë dhe mjetet për t'i rregulluar mirë performancat tuaja dhe për t'i organizuar ato në një këngë të plotë.
 • Përziejeni dhe zotëroni si profesionistët: aktivizuar automatiziminshtojcat e përzierjes, EQ, limituesit dhe kompresorit.

Fokusi i këtyre veçorive është në prodhimin e muzikës dhe në të vërtetë këtu qëndron përfitimi i vërtetë i Logic Pro. Por, për t'u kthyer te pika e këtij rishikimi, ai ofron gjithashtu veçori të shkëlqyera të redaktimit të audios.

Mund të zgjidhni një zonë audio me miun dhe klikoni dy herë mbi të për ta hapur në Redaktuesin e gjurmëve audio.

Nga atje, ju mund ta shkurtoni rajonin ose ta ndani atë në disa rajone që mund të zhvendosen, fshihen, kopjohen, priten dhe ngjiten në mënyrë të pavarur. Niveli i volumit të një rajoni mund të rregullohet për t'u përshtatur me audion përreth, dhe mjetet e avancuara Flex Pitch dhe Flex Time janë të disponueshme.

Përveç redaktimit audio, Logic Pro vjen me shumë veçori dhe burime interesante. Ai ofron një sërë instrumentesh virtuale, si dhe bateristët inteligjentë artificialë për të luajtur ritmet tuaja në një sërë zhanresh. Përfshihen një numër mbresëlënës shtojcash, që mbulojnë reverb, EQ dhe efekte. Një veçori Smart Tempo i mban pjesët muzikore në kohë dhe aplikacioni ju lejon të përzieni një numër të madh këngësh me të gjitha veçoritë që i nevojiten një profesionisti.

Nëse ju duhet thjesht të redaktoni një podcast, Logic Pro mund të jetë teproj. Por nëse jeni serioz për muzikën, dizajnin e zërit, shtimin e audios në video ose thjesht dëshironi të keni një nga mjediset më të fuqishme audio atje, Logic Pro X është një vlerë e shkëlqyer për paratë. Kur bleva Logic Pro 9 me timin

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.