Преглед на SurfShark VPN: Дали е добар? (Моите резултати од тестот)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Surfshark VPN

Ефективност: Приватен е и безбеден Цена: 12,95 $/месец или 59,76 $ годишно Лесност за користење: Едноставно за поставување нагоре и користи Поддршка: Поддршка за разговор и веб-форма

Резиме

Surfshark е меѓу најдобрите VPN услуги што ги тестирав и беше победник на нашата најдобра VPN за Преглед на Fire TV Stick. Тоа е, исто така, една од најприфатливите VPN достапни.

Компанијата има одлична политика за приватност. Тие се сместени на стратешка локација каде што не се бара да водат евиденција за вашата активност. Тие користат сервери само со RAM меморија кои не ги задржуваат податоците откако ќе се исклучат. Surfshark има сервери во 63 земји ширум светот и безбедносни карактеристики непречено заклучени, вклучувајќи двојно VPN и TOR-over-VPN.

Брзините на преземање се солидни ако се поврзете на сервер блиску до дома. Можете исто така со сигурност да пристапите до содржината од земјата по ваш избор. Услугата има многу позитивни и многу малку негативни. Го препорачувам.

Она што ми се допаѓа : Многу безбедносни карактеристики. Одлична приватност. Сервери само за RAM меморија. Многу прифатлива.

Што не ми се допаѓа : Некои сервери се бавни.

4.5 Земете SurfShark VPN

Зошто да ми верувате за овој преглед на Surfshark ?

Моето име е Адријан Тари. Со компјутери се занимавам од 80-тите и сурфам на мрежата од 90-тите. Во текот на мојата кариера, поставив канцелариски мрежи, домашни компјутери и интернет кафулиња. Водев бизнис за компјутерска поддршка. Воуспешен во поврзувањето со Netflix и BBC iPlayer секогаш кога се обидував.

Цена: 4,5/5

Кога ќе платите однапред, Surfshark чини само 1,94 долари месечно за првите две години, што го прави еден од највредните VPN услуги што постојат.

Лесност за користење: 4.5/5

Surfshark е лесен за конфигурирање и користење. Прекинувачот за убивање е стандардно овозможен. Можете да изберете сервер од листа подредена по континент. Конечно, поставките на апликацијата се лесни за навигација.

Поддршка: 4.5/5

Центарот за помош на Surfshark нуди видео и текстуални водичи кои лесно се следат; Достапни се и ЧПП и База на знаење. Можете да контактирате со поддршката преку разговор или веб-форма. Го тестирав, допрев преку разговор. Добив одговор за околу две минути.

Алтернативи на Surfshark

 • NordVPN (Windows, Mac, Android, iOS, Linux, екстензија за Firefox, екстензија за Chrome, Android TV , од 11,95 $/месец) е сигурна, лесна за употреба VPN услуга.
 • ExpressVPN (Windows, Mac, Android, iOS, Linux, рутер, од 12,95 $/месец) комбинира моќ и употребливост.
 • AstrillVPN (Windows, Mac, Android, iOS, Linux, рутер, од 15,90 $/месец) е лесен за конфигурирање и нуди разумно брзи брзини.
 • Avast SecureLine VPN (Windows или Mac $59,99/ година, iOS или Android 19,99 долари/годишно, 5 уреди 79,99 долари/годишно) ги вклучува повеќето функции што ви се потребни и е лесен за конфигурирање и користење.

Заклучок

Дали се чувствувате ранливо кога сте онлајн? Дали се прашувате дали некој гледа преку вашето рамо? Дали некогаш сте направиле брзо пребарување на производот на вашиот компјутер, а потоа сте виделе серија реклами за него на вашиот телефон подоцна во текот на денот? Тоа е страшно!

ВПП го одржува вашето сурфање приватно и безбедно. Виртуелните приватни мрежи ве штитат од напади од човек во средината, ги спречуваат огласувачите да ве следат и ја заобиколуваат цензурата. Накратко, тие ве прават невидливи за заканите и хакерите.

Surfshark е една од највисоко оценетите VPN апликации на пазарот. Тој е ефикасен и лесен за употреба. Го прогласивме за победник на нашата најдобра VPN за преглед на Amazon Fire TV Stick. Услугата нуди апликации за Mac, Windows, Linux, iOS, Android, Chrome и Firefox.

Како и повеќето VPN, цената на Surfshark е драстично намалена кога однапред плаќате за тоа. Плаќањето за 12 месеци добива голем попуст, заедно со уште 12 месеци потполно бесплатни. Тоа ги намалува месечните трошоци на многу прифатливи 2,49 долари месечно, во споредба со 12,95 долари кога не плаќате однапред. Имајте предвид дека по првите две години, тој трошок ќе се удвои на 4,98 долари.

ЧПП на официјалната веб-страница на апликацијата зборува за бесплатен пробен период, но тој повеќе не е достапен на десктоп платформите. Ова го потврдив со поддршката на Surfshark. Ми дадоа решение. Прво, инсталирајте ја мобилната апликација од iOS App Store или Google Play Store, каде што ви се нудибесплатен 7-дневен пробен период. После тоа, можете да се најавите на други платформи користејќи го истото корисничко име и лозинка.

Процесот, открив дека премногу луѓе чекаат да бидат хакирани пред да се заштитат себеси.

ВПН софтверот нуди цврста прва одбрана. Неодамна потрошив месеци инсталирајќи, тестирајќи и прегледувајќи ги популарните VPN софтвери, споредувајќи ги моите откритија со резултатите од тестовите и прегледите на експертите од индустријата. За да се подготвам за оваа статија, се претплатив на SurfShark, а потоа го инсталирав на мојот Apple iMac.

Детален преглед на Surfshark VPN

Surfshark е дизајниран да ја заштити вашата приватност и безбедност на интернет. Во овој преглед, ќе ги наведам неговите карактеристики во следните четири делови. Во секоја потсекција, ќе истражувам што нуди апликацијата, а потоа ќе го споделам моето лично мислење.

1. Приватност иако онлајн анонимност

Ќе се изненадите колку се видливи вашите онлајн активности. Вашата IP адреса и системските информации се испраќаат до секоја веб-локација на која се поврзувате.

Тоа го прави она што го правите онлајн Iess е анонимно отколку што може да сфатите.

 • Вашиот давател на интернет услуги гледа ( и логови) страниците што ги посетувате. Некои ги анонимизираат своите записи и ги продаваат на трети страни.
 • Веб-локациите што ги посетувате може да ја видат вашата IP адреса и системските информации. Често, тие ги регистрираат.
 • Огласувачите ги следат веб-локациите што ги посетувате и ги користат информациите за да ви сервираат порелевантни реклами. Фејсбук го прави истото, дури и ако не сте ја следеле нивната врска за да стигнете до тие страници.
 • Работодавците можат да евидентираат кои страници ги имаатвработените ги посетуваат и кога.
 • Владите и хакерите можат да ги шпионираат вашите врски. Можеби дури и ќе можат да евидентираат некои од податоците што ги пренесувате и примате.

Ако користите VPN софтвер како Surfshark, ќе престанете да оставате отпечатоци додека патувате низ Интернет. Тоа значи дека никој не може да ве следи — ниту вашиот интернет провајдер, веб-локациите што ги посетувате, хакерите, огласувачите, владите или вашиот работодавец. Тие не знаат од каде сте или сајтовите што ги посетувате. Тие не можат да ја видат вашата IP адреса или системските информации. Тие само ја гледаат IP-адресата на серверот на кој се поврзувате, што може да биде каде било во светот.

Но, постои еден значаен исклучок. Вашата VPN услуга гледа се! Тоа го прави давателот на VPN што ќе го изберете да биде клучна одлука.

Тоа е една од причините да избегнете бесплатни VPN услуги, на пример. Кој е нивниот бизнис модел? Тоа може да вклучува и продажба на вашите лични податоци.

Surfshark има недвосмислена и целосна политика за приватност. Тие не чуваат евиденција за вашата IP адреса, страниците што ги посетувате или други приватни податоци.

Некои влади поставуваат законска обврска на давателите на VPN да ги евидентираат активностите. Surfshark е стратешки лоциран каде што тоа не е услов. Тие имаат одлични практики за приватност, како што се серверите само со RAM меморија кои автоматски ги губат сите податоци кога се исклучени.

Surfshark собира анонимни податоци за користење и падови, иако можете лесно да се откажете вопоставките на апликацијата.

Мој личен став : Иако не постои такво нешто како 100% гаранција за анонимност на интернет, изборот на реномирана VPN услуга е добар почеток. Surfshark има одлична политика за приватност, не ги евидентира вашите активности и користи компјутери кои не задржуваат никакви податоци кога се исклучени.

2. Безбедност преку силна шифрирање

Друг извор на загриженост е други корисници на вашата мрежа. Тоа е особено точно ако сте на јавна безжична мрежа со странци, како во кафуле.

 • Тие можат да користат софтвер за шмркање пакети за да ги пресретнат и евидентираат сите информации испратени помеѓу вас и безжичниот рутер.
 • Може да ве пренасочат на лажни веб-локации во обид да ви ги украдат лозинките и сметките.
 • Хакерите понекогаш поставуваат лажни жаришта наменети да изгледаат како да припаѓаат на кафуле. Потоа ќе евидентираат што е можно повеќе од вашите информации.

Ова е уште една област каде што VPN-ите можат да ве чуваат безбедни. Тие создаваат безбеден, шифриран тунел помеѓу вашиот компјутер и серверот VPN.

Surfshark имаше независна ревизија на нивните безбедносни практики од германската компанија Cure53. Тие открија дека Surfshark е робустен и неизложен.

Замена за оваа дополнителна безбедност е потенцијална брзина. Прво, додавањето шифрирање бара време. Второ, водење на вашиот сообраќај преку VPN сервер е побавно отколку директно пристапување до веб-страниците. Колку побавно? Тоазависи и од услугата VPN што ја избирате и од растојанието на серверот на кој се поврзувате.

Мојата брзина на преземање е обично околу 90 Mbps кога не е поврзан со VPN.

Се поврзав со неколку сервери на Surfshark ширум светот за да видам како тоа ќе влијае на мојата брзина. Еве го целиот список на тестови за брзина што ги извршив.

Австралиски сервери (најблиску до мене):

 • Австралија (Сиднеј) 62,13 Mbps
 • Австралија (Мелбурн) 39,12 Mbps
 • Австралија (Аделаида) 21,17 Mbps

САД сервери:

 • САД (Атланта) 7,48 Mbps
 • САД (Лос Анџелес ) 9,16 Mbps
 • САД (Сан Франциско) 17,37 Mbps

Европски сервери:

 • Велика Британија (Лондон) 15,68 Mbps
 • Велика Британија (Манчестер) 16,54 Mbps
 • Ирска (Глазгов) 37,80 Mbps

Тоа е доста широк опсег на брзини. Можам да изберам сервер близок до мене - да речеме оној во Сиднеј - и сепак да постигнам околу 70% од мојата вообичаена брзина на преземање. Или можам да се поврзам со сервер во одреден дел од светот - за да пристапам до содржината достапна само во таа земја - и да прифатам дека мојата врска ќе биде побавна.

Најбрзиот сервер беше 62,13 Mbps; просекот на сите сервери што ги тестирав беше 25,16 Mbps. Како тоа се споредува со другите даватели на VPN? Сосема добро. Еве ги најбрзите и просечните брзини на серверот над шест провајдери на VPN што ги тестирав кога го пишував прегледот за Најдобар VPN за Amazon Fire TV Stick:

 • NordVPN: 70,22 Mbps (најбрзиот сервер),22,75 Mbps (просек)
 • SurfShark: 62,13 Mbps (најбрз сервер), 25,16 Mbps (просек)
 • Windscrib VPN: 57,00 Mbps (најбрз сервер), 29,54 Mbps (просек)<11 10>CyberGhost: 43,59 Mbps (најбрз сервер), 36,03 Mbps (просек)
 • ExpressVPN: 42,85 Mbps (најбрз сервер), 24,39 Mbps (просек)
 • IPVanish: 34.75 , 14,75 Mbps (просек)

Surfshark вклучува поставки кои можат да ја подобрат брзината на интернет и да ја подобрат безбедноста. Првиот од нив е CleanWeb, кој ја забрзува вашата врска со блокирање реклами и тракери.

Друг е MultiHop, форма на двоен VPN што се поврзува со повеќе од една земја истовремено, земајќи ја вашата приватност и безбедноста на друго ниво. За уште поголема анонимност, тие нудат TOR-over-VPN. Две дополнителни безбедносни поставки автоматски ќе го отворат Surfshark секогаш кога ќе се најавите на вашиот компјутер, а потоа ќе ја одржуваат врската кога ќе се најави друг корисник. Ова осигурува дека секогаш сте заштитени кога сте онлајн.

Конечна поставка ве заштитува со блокирање на веб-пристапот доколку неочекувано се исклучите од серверот Surfshark. Ова е општо познато како „прекинувач за убивање“ и е стандардно овозможено.

Мој личен став: Surfshark ќе ја зголеми вашата онлајн безбедност. Ги шифрира вашите податоци, блокира реклами и малициозен софтвер и има прекинувач за убивање што ве исклучува од интернет кога сте ранливи.

3. Пристапете до сајтови коиЛокално сте блокирани

На некои мрежи, може да откриете дека не можете да пристапите до одредени веб-локации. Вашиот работодавец, на пример, може да го блокира Facebook и другите социјални мрежи за да ја поттикне продуктивноста. Училиштата обично блокираат веб-страници што не се соодветни за деца. Некои земји блокираат веб-содржини од надворешниот свет.

Една придобивка од VPN е тоа што може да помине низ тие бариери. Surfshark ова го нарекува „режим без граници.

Но, имајте предвид дека може да има последици. Вашето училиште, работодавецот или владата нема да бидат воодушевени што го заобиколувате нивниот заштитен ѕид. Може да ја изгубите работата или уште полошо. Од 2019 година, Кина им дели големи казни на поединци кои го прават тоа.

Мој личен став: Surfshark може да ја заобиколи онлајн цензурата, давајќи ви пристап до страниците на кои вашиот работодавец, училиште или Владата активно блокира. Сепак, размислете за последиците, пред да се обидете ова.

4. Пристапете до услугите за стриминг што биле блокирани од давателот

Некои блокирања се случуваат на другиот крај на врската: самата веб-локација може да блокира ти. VPN-ите помагаат и овде.

Одличен пример: услугите за видео стриминг треба да ги почитуваат договорите за лиценцирање кои се разликуваат од земја до земја. Можеби нема да им биде дозволено да проследуваат одредена содржина на некои локации. Така тие поставуваат алгоритми за геоблокирање кои ја одредуваат вашата локација од вашата IP адреса. Ова го покриваме повеќедетали во нашата статија, Најдобра VPN за Netflix.

Ако користите VPN, тие провајдери ја гледаат IP адресата на серверот на кој сте се поврзале. Поврзувањето со серверот Surfshark во Соединетите Американски Држави прави да изгледа дека сте лоцирани таму, што ви дава пристап до содржините што вообичаено не би ги имале.

Како резултат на тоа, Netflix сега се обидува да ги идентификува и блокира корисниците кои користете VPN услуги. BBC iPlayer го прави истото за да се осигура дека нивните гледачи се наоѓаат во ОК. Овие мерки функционираат со многу VPN, но не со сите.

Кога го тестирав Surfshark, Netflix никогаш не сфати дека користам VPN. Можев да пристапам до содржината кога сум поврзан на секој од деветте различни сервери низ светот:

 • Австралија (Сиднеј) ДА
 • Австралија (Мелбурн) ДА
 • Австралија (Аделаида ) ДА
 • САД (Атланта) ДА
 • САД (Лос Анџелес) ДА
 • САД (Сан Франциско) ДА
 • Велика Британија (Лондон) ДА
 • Велика Британија (Манчестер) ДА
 • Ирска (Глазгов) ДА

Истиот успех го имав кога се поврзував со BBC iPlayer од сервери во ОК:

 • Велика Британија (Лондон) ДА
 • Велика Британија (Манчестер) ДА
 • Ирска (Глазгов) ДА

Како Surfshark се споредува со другите даватели на VPN? Имаат 1700 сервери во 63 земји низ светот, што е доста конкурентно:

 • PureVPN: 2.000+ сервери во 140+ земји
 • ExpressVPN: 3.000+ сервери во 94 земји
 • Astrill VPN: 115 градови во 64земји
 • CyberGhost: 3.700 сервери во 60+ земји
 • NordVPN: 5100+ сервери во 60 земји
 • Avast SecureLine VPN: 55 локации во 34 земји

Беше поуспешно од половина од другите VPN при поврзување со Netflix:

 • Avast SecureLine VPN: 100% (17 од 17 тестирани сервери)
 • Surfshark: 100 % (9 од 9 тестирани сервери)
 • NordVPN: 100% (9 од 9 тестирани сервери)
 • PureVPN: 100% (9 од 9 тестирани сервери)
 • CyberGhost: 100% (2 од 2 оптимизирани сервери тестирани)
 • ExpressVPN: 89% (16 од 18 тестирани сервери)
 • Astrill VPN: 62% (15 од 24 тестирани сервери )
 • IPVanish: 33% (3 од 9 тестирани сервери)
 • Windscrib VPN: 11% (1 од 9 тестирани сервери)

Мој личен став: Surfshark може да ви овозможи пристап до содржини што се достапни само во други земји. Кога ќе се поврзете на еден од нивните светски сервери, изгледа дека сте всушност лоцирани таму. Според моето искуство, Surfshark може успешно да проследува содржини на Netflix и BBC наменети за различни локации секој пат.

Причини зад мојот рејтинг на SurfShark

Ефективност: 4.5/5

Surfshark ги нуди функциите што ви се потребни и дополнителни безбедносни карактеристики како што се двојно VPN, прекинувач за убивање и блокатор на реклами. Тие имаат сервери во 63 сервери ширум светот кои нудат доволно брзи брзини за проследување видео содржини. јас бев

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.