Како да го деинсталирате Spotify на компјутер со Windows или Mac

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Spotify е прекрасна апликација, удобна, брза и може да функционира под 2G или 3G (што е добро за патување како што штотуку открив). Нуди и премиум верзија со дополнителни придобивки како офлајн пренос - можете да ја играте во воздух или на подморница. Ви звучи познато?

Ако го читате ова, веројатно користите Spotify на вашиот компјутер - компјутер со Windows или Apple Mac. Ја сакам мобилната апликација Spotify, но во никој случај не сум обожавател на нивната апликација за Desktop.

Зошто? Бидејќи десктоп апликацијата воопшто не е мазна. Се соочувате со постојани грешки при репродукција, празнење на батеријата или други проблеми.

Што правите кога ќе се случат такви проблеми? Деинсталирајте го Spotify или повторно инсталирајте го од нула .

Сепак, полесно е да се каже отколку да се направи. Јас лично наидов на неколку проблеми за време на ажурирањето на Spotify, вклучувајќи ја и грешката „ не може да се деинсталира Spotify “. Многу досадно!

Затоа го создадов овој водич: да ви помогнам да го деинсталирате Spotify без да губите време. Постојат неколку начини да ја завршите работата. Ќе ги прикажам сите, па ако еден метод не функционира, имате опции.

Забелешка: Јас користам лаптоп HP со Windows 10. Упатството за Mac е придонесено од JP.

Како да го деинсталирате Spotify на Windows 10

Ви препорачуваме прво да ги испробате првите два методи, бидејќи тие се едноставни. Ако не функционираат, обидете се со методот 3.

Метод 1: преку поставките на Windows

Забелешка: овој метод ви овозможува да ги деинсталирате и Spotify десктоп апликацијата и апликацијата Windows. Користењето на контролната табла (метод 2) ќе ви овозможи да го деинсталирате десктоп плеерот.

Чекор 1: Одете во лентата за пребарување веднаш до менито за почеток на Windows на левата страна. Внесете „Деинсталирај програма“. Кликнете на „Апликации и функции“ во Системски поставки.

Чекор 2: Треба да се појави следниов прозорец. Одете во „Апликации и засилувач; карактеристики“ ако веќе не сте таму. Скролувајте надолу за да го најдете Spotify, а потоа кликнете на апликацијата и изберете „Деинсталирај“.

Метод 2: Преку контролен панел

Забелешка: Овој метод работи само за деинсталирање десктоп апликацијата. Ако сте го преземале Spotify од продавницата на Microsoft, нема да можете да го користите.

Чекор 1: Внесете „Контролен панел“ во лентата за пребарување на Cortana.

Чекор 2: Откако ќе се појави прозорецот, изберете „Деинсталирај програма“ под „Програми“.

Чекор 3: Скролувајте надолу и пронајдете го Spotify, потоа кликнете „Деинсталирај“.

Тоа е тоа. Spotify треба успешно да се отстрани за неколку секунди.

Ако Windows или самата апликација ви даваат грешки за време на процесот на деинсталирање и се чини дека нема решение, наместо тоа, обидете се со следниот метод.

Метод 3: Користете Деинсталатор од трета страна

Ако сте биле успешни во деинсталирањето на Spotify, ура! Ако имате проблем да го деинсталирате, вашиот антивирусен софтвер може да бидеспречување на апликацијата да работи или може да се отстрани сопствениот деинсталатор на Spotify.

Не грижете се, можете да користите деинсталатор од трета страна за да се грижите за останатото. Но, внимавајте: многу веб-локации не се доверливи и може да се најдете како преземате малициозен софтвер.

За ова го препорачуваме CleanMyPC . Иако не е бесплатен софтвер, тој нуди бесплатен пробен период за да можете да ја оцените програмата. Може да видите и други алтернативи од нашиот најдобар преглед за чистење компјутери.

Чекор 1: Преземете го CleanMyPC и инсталирајте ја оваа програма на вашиот компјутер. Откако ќе го инсталирате, треба да го видите неговиот главен екран.

Чекор 2: Кликнете на „Multi Uninstaller“ и скролувајте надолу до Spotify. Изберете го полето за избор до него и притиснете „Деинсталирај“.

Платената верзија ќе ги исчисти и преостанатите датотеки на Spotify.

Како да го деинсталирате Spotify на Mac

Постојат неколку начини да го избришете Spotify и од вашиот Mac.

Метод 1: Рачно отстранете го Spotify и неговите датотеки за поддршка

Чекор 1: Напуштете го Spotify ако апликацијата работи. Најдете ја апликацијата во вашиот Mac Dock, потоа кликнете со десното копче и изберете „Quit“.

Чекор 2: Отворете Finder > Апликации , лоцирајте ја апликацијата Spotify, изберете ја иконата на апликацијата и повлечете ја во Ѓубре.

Чекор 3: Сега е време да ги отстраните преферираните датотеки поврзани со Spotify. Започнете со пребарување на „~/Library/Preferences“ и кликнување на папката „Preferences“.

Чекор 4: ОткакоПапката „Preferences“ е отворена, повторно пребарувајте за да ги најдете датотеките .plist поврзани со Spotify. Изберете ги, а потоа избришете.

Чекор 5: Исчистете ги датотеките со апликации поврзани со Spotify (Забелешка: Овој чекор не се препорачува ако сакате да чувате копија од вашите записи на Spotify). Само пребарајте „~/Library/Application Support“ за да ја пронајдете папката „Spotify“ и повлечете ја во Ѓубре.

Тоа е тоа. Рачното деинсталирање на Spotify и чистење на неговите поврзани датотеки е малку време. Ако претпочитате побрз начин, го препорачуваме методот подолу.

Метод 2: Користете апликација за деинсталирање на Mac

Постојат доста апликации за чистење на Mac таму, а ние го препорачуваме CleanMyMac X за ова цел. Забележете дека не е бесплатен софтвер. Сепак, можете да ја користите пробната верзија за да отстраните Spotify или други апликации бесплатно се додека вкупната големина на датотеката е помала од 500 MB.

Чекор 1: Преземете го CleanMyMac X и инсталирајте ја апликацијата на вашиот Mac. Стартувајте го CleanMyMac. Потоа, изберете „Деинсталира“, пронајдете „Spotify“ и изберете ги поврзаните датотеки за отстранување.

Чекор 2: притиснете го копчето „Деинсталирај“ на дното. Направено! Во мојот случај, датотеките од 315,9 MB поврзани со Spotify беа целосно отстранети.

Како повторно да го инсталирате Spotify

Откако целосно ќе ги деинсталирате Spotify и неговите поврзани датотеки од вашиот компјутер или Mac, доста е лесно повторно да ја инсталирате апликацијата.

Едноставно посетете ја официјалната веб-страница на Spotify овде://www.spotify.com/us/

На горната лента за навигација, кликнете „Преземи“.

Датотеката за инсталирање автоматски ќе се преземе сама. Сè што треба да направите следно е да ги следите упатствата за да ја инсталирате апликацијата на вашиот компјутер.

Ако преземањето не започне, кликнете на врската „обидете се повторно“ на страницата (видете погоре) за да рачно преземете го.

Забелешка: Ако користите Mac компјутер, НЕМА да најдете Spotify на Mac App Store. Замислуваме дека тоа е затоа што Spotify е директен конкурент на Apple Music на пазарот за стриминг.

Уште една работа

Дали очајно треба да заштедите меморија и батерија на вашиот компјутер, но уживате во слушањето на вашата листа за репродукција на Spotify додека сурфате на интернет?

За среќа, добрите луѓе во Spotify создадоа веб-плеер за да можете да проследувате музика без да користите непотребни системски ресурси.

Финални зборови

Spotify е исклучително популарна платформа која овозможува да пристапиме до нашите омилени песни, изведувачи и плејлисти во движење.

Таа направи револуција во индустријата за стриминг музика и ќе продолжи да се користи од луѓе како тебе и јас долго време. Тоа не значи дека техничките проблеми треба да го попречат нашето искуство со слушање.

Се надеваме дека ви помогнавме да ги решите тие проблеми, без разлика дали сакате целосно да ја деинсталирате апликацијата или да и дадете нова инсталација.

Оставете коментар со какви било дополнителни прашања или проблеми - или акоедноставно сакате да ни се заблагодариме што одвоивме време да го подготвиме овој водич, би сакале да слушнеме од вас.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.