Преглед на ScreenFlow: Дали вреди да се купи за Mac во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

ScreenFlow

Ефективност: изобилство одлични функции за снимање и уредување Цена: почнувајќи од 149 $, малку на скапата страна Лесност за користење: Супер лесен за користење со чист и интуитивен интерфејс Поддршка: Разновидни ресурси за поддршка; брз одговор на е-пошта

Резиме

ScreenFlow е квалитетна апликација за прикажување екран и уредување видео за Mac. Ги снима вашите дејства на екранот на работната површина, а потоа можете да ги уредувате снимките со отсекување и преуредување на содржината, како и со додавање пораки, прибелешки и движење. Со повеќеслојна временска рамка и многу функции што би било тешко да ги најдете во стандарден уредувач на видео, дефинитивно ќе ја завршите работата.

Апликацијата е најдобро одговара за оние кои сакаат да направат добри- гледање видеа за едукативни или маркетинг цели. Со ScreenFlow, наставниците може да го користат за прикажување на едноставни видеа како да се прикажуваат што ќе помогнат да се подобри ангажманот во училницата. Професионалците за маркетинг можат да создадат објаснувачко видео или упатство за нивните производи. Јутјуберите или блогерите можат брзо да соберат професионално видео што ќе ја ангажира нивната публика.

Сепак, ако сте обичен корисник кој бара алатка за снимање активности на десктоп/мобилен екран и има само основни потреби за уредување, можете да се свртите кон бесплатни или поевтини алтернативи. Исто така, вреди да се напомене дека ScreenFlow е производ само за Mac, ако сте на компјутерне сте внимателни, но генерално е ефикасен за создавање на повеќе ефекти одеднаш.

На сликата, можете да ја видите аудио песната во позадина како најгорниот слој, кој не блокира ниту една содржина бидејќи е не е визуелна компонента. Под ова се неколку прибелешки што ги создадов во мојот примерок видео (сина за текст, портокалова за анимација). Различните видео клипови се исто така расфрлани меѓу слоевите, по потреба се преклопуваат еден со друг.

Можете лесно да ги преместувате ставките помеѓу слоевите или низ временската линија со влечење блок до каде што сакате. Оваа временска линија има и функција за прилепување што им овозможува на блоковите да се наредат веднаш еден до друг, спречувајќи случајни празнини во снимката.

Извоз & Објави

Кога вашето видео ќе биде завршено, можете да го извезете на повеќе начини. Најстандарден начин би бил да се избере FILE > ИЗВОЗ, што ќе создаде датотека за споделување на вашето видео.

Имате многу опции за прилагодување кога станува збор за извоз, почнувајќи од името на вашата датотека. Ако стандардно не ви се допаѓа типот на датотека што ја избира, можете да изберете од една од многуте опции наместо тоа со менување на „автоматскиот“ избор во „рачно“. Вашите опции се WMV, MP4, MOV или уште неколку технички алтернативи.

Можете и да ја поставите резолуцијата на вашето видео. Со некои типови датотеки, можете да додавате маркери за поглавја за употреба во плеери какоQuicktime.

Ако не ви треба датотека што може да се сподели и сакате директно да ја прикачувате на вашата платформа за споделување видео по избор, ScreenFlow ја нуди и таа опција.

Vimeo и Youtube се најпознатите сајтови за споделување видео, но можеби ќе сакате да ја додадете датотеката преку услуга за складирање облак како Dropbox. Што и да одберете, ќе треба да ги изберете вашите поставки на ист начин како и за нормален извоз, но ќе ви требаат и вашите ингеренции за најава за програмата што ја прикачувате. Овие дозволи само за да дозволат ScreenFlow да го постави вашето видео; програмата нема да направи ништо без ваша експлицитна дозвола. Дополнително, можете да ги отповикате дозволите во секое време.

Причини зад мојот рејтинг на прегледот

Ефективност: 4.5/5

ScreenFlow го прави токму она што го кажува , и одлично. Снимањето и снимањето на вашиот екран е брз и едноставен процес, со многу напредни опции за прилагодување. Функциите за уредување се добро развиени и интуитивни за употреба.

Можете лесно да креирате релевантни ефекти како што се пораки и преклопување на текст. Временската линија е исто така целосно опремен, со систем за управување со слоеви што ви овозможува да додавате сложени ефекти и лесно да управувате со вашите медиуми. Сепак, програмата е најкорисна за прибелешки на снимките на екранот и не би била несоодветна за други форми на уредување; му недостасува разноврсност.

Цена: 3/5

За ваши пари, правитедобијте многу функционална и добро дизајнирана програма. Го прави она што го тврди и процесот е многу едноставен. Сепак, тоа доаѓа со голема цена. Освен ако не сте професионалец, 149 долари за програма за уредување што не е особено флексибилна ќе бидат достапни.

Дури и како професионалец, можете да купите програма со повеќе функции за приближно иста цена, што го прави ScreenFlow особено скап за неговата ниша. Оваа апликација би била добро погодна за оние кои треба и да снимаат снимки од екранот и да ги уредуваат видео клиповите. Меѓутоа, ако заработувате од уредување видео, веројатно ќе сакате да барате уредувач на видеа од висока класа како Adobe Premiere Pro или Final Cut Pro.

Лесност за користење: 5/ 5

Благодарение на чистиот кориснички интерфејс на ScreenFlow, немав проблем да ги најдам потребните алатки. Сè беше јасно означено и забележливо. Функциите за влечење и спуштање во временската линија беа функционални и работеа непречено, па дури и вклучуваа и функција за снимање за порамнување на клиповите. Генерално, имав одлично искуство и уживав во работата со она што го нуди апликацијата.

Поддршка: 5/5

Има многу ресурси кои ја поддржуваат апликацијата ScreenFlow, од стандардна поддршка за е-пошта за видео упатства и активен онлајн форум. Проверив неколку видеа со упатства и ги најдов многу информативни, со лесни за следење инструкции. Има и голема форумска заедница достапна за одговарањепрашања, како и директна опција „контактирајте не“. Иако нудат премиум план со одговор за поддршка на е-пошта загарантиран во рок од 8 часа, моето прашање беше одговорено за помалку од 12 без да го купам планот за поддршка.

Најдов дека нивните одговори беа корисни и целосни. Покрај сите нивни други ресурси, тоа дефинитивно добива оценка со 5 ѕвезди.

ScreenFlow Alternatives

Camtasia (Windows/Mac)

За моќен уредувач на видео во комбинација со одлични можности за снимање на екранот, Camtasia нуди карактеристики на професионално ниво. Се проширува на некои карактеристики што ги има ScreenFlow и вклучува и многу повеќе од нив. Можете да го прочитате нашето мислење за овој целосен преглед на Camtasia овде.

Filmora (Windows/Mac)

Уште еден конкурент со одлично искуство, Filmora е пакет за уредување видео со вградена можност за снимање на екран. Нуди многу од истите функции за снимање како ScreenFlow. За подетален поглед, погледнете ја нашата рецензија за Filmora овде.

Quicktime Player (Mac)

Стандарден за Mac и бесплатен за компјутери, Quicktime ви нуди снимање на екранот функционалност, иако ќе треба да одите на друго место за да ја уредите вашата снимка. Можете да го снимите целиот екран, дел или само аудио на сличен начин како ScreenFlow. Сепак, нема никаква функционалност за уредување освен скратување на содржината од почетокот или крајот.

SimpleScreenRecorder(Linux)

Корисниците на Linux често се изоставени од равенката кога станува збор за софтверот, но за среќа опциите со отворен код се наоколу за да ги пополнат празнините. SimpleScreenRecorder е создаден со лесен интерфејс за снимање на сите ваши потреби за содржина. Сепак, ќе ви треба втора програма за уредување на вашето видео.

Го разгледавме и најдобриот софтвер за снимање екран во посебна објава.

Заклучок

Ако сте некогаш сте сакале повеќе од вашите снимки на екранот, ScreenFlow дефинитивно ќе ви го даде тоа. Го поедноставува и рационализира процесот на снимање на екранот, па дури има можност да додава и други клипови и медиуми. Функциите за известување и прибелешки ви овозможуваат да креирате попотопливо и разбирливо видео, додека неговиот чист интерфејс ви овозможува лесно да правите сè што ви треба.

Најдобро одговара за уредувања на снимање на екран, наместо за други медиумски креации поради недостаток на разноврсност и пошироки функции за уредување, како што се зачувани медиуми. Иако е малку скапо за алатка за прикажување екран, невозможно е да се негира чистата ефикасност на Screenflow.

Преземете ScreenFlow 10

Значи, што мислите за овој преглед на ScreenFlow? Оставете коментар подолу.

веројатно сакате да ја пробате Camtasia - најдобрата алтернатива за ScreenFlow иако Camtasia е поскапа.

Што ми се допаѓа : Чиста и засилувач; едноставен интерфејс. Влечете и спуштете слоевит времеплов. Лесно се додаваат елементи. Добар квалитет на релевантни алатки за прибелешки.

Што не ми се допаѓа : Недостаток на претходно поставени ефекти, стрелки и пораки. Нема ресурси без авторски права освен претходно инсталираните транзиции.

3.9 Преземете ScreenFlow 10

Што е ScreenFlow?

Тоа е апликација за снимање екран активности и создавање видео што може да се уредува со пораки и прибелешки по потреба. Ова првенствено се користи за технички прегледи на програми, софтверски упатства или други апликации во кои е неопходно на друго лице да му се покаже вашиот екран. Ја елиминира потребата да се обидувате да го снимате вашиот екран со надворешен уред.

Дали ScreenFlow е безбеден за користење?

Да, ScreenFlow е целосно безбеден за користење.

Мојот тимски колега ЈП ја користи апликацијата неколку години (видете ја оваа објава што ја напиша), а скенирањето користејќи Bitdefender и Drive Genius откри дека ScreenFlow нема никакви проблеми со малициозен софтвер. Сајтот Telestream исто така го поминува филтерот Norton Safe Web и користи SSL за шифрирање на своите сервери. Ова значи дека трансакциите на страницата се безбедни.

Самата апликација е исто така безбедна и лесна за користење. Ако извезувате на платформи како што се Vimeo и Youtube, ќе треба да ги внесете ингеренциите за најавување; апликацијата не може да направибило што без ваша дозвола и можете да го отповикате неговиот пристап до вашите сметки во секое време.

Дали ScreenFlow е бесплатен?

Не, ScreenFlow не е бесплатен. Чини 149 долари за нови корисници. Поскапите планови ScreenFlow вклучуваат дополнителни ресурси.

Ако не сте сигурни дека ќе платите толку пари за програма веднаш, можете да ја користите бесплатната пробна верзија 30 дена, со предупредување дека сите извезени видеа ќе биде означен со воден печат со зборовите „DEMO MODE“.

Дали ScreenFlow е за Windows?

За жал, ScreenFlow засега е апликација само за Mac. Ако сакате нешто слично на ScreenFlow за вашиот компјутер, можете да го прочитате овој напис за ScreenFlow алтернативи за Windows или да го погледнете делот за алтернативи близу до дното на овој преглед.

Како да го користите ScreenFlow?

Учењето нова програма од нула може да биде застрашувачко. За среќа, има многу ресурси кои ќе ви помогнат да започнете со ScreenFlow. Овој преглед ќе ви даде краток преглед на достапните алатки, но можете да ја погледнете и страницата со видео упатства обезбедена од Telestream.

Ако дадените упатства не се ваш стил, можеби YouTube ќе даде нешто што сакате . Само барај наоколу и ќе најдеш тони од нив.

Зошто да ми веруваш за овој преглед на ScreenFlow

Моето име е Никол Пав, и испробувам нова технологија откако првпат ставив моите раце на компјутер. Јас го знамрадоста од пронаоѓањето одличен бесплатен софтвер и разочарувањето што не дознаваме дали вреди некоја платена програма. Како и вие, мојот буџет е ограничен и не сакам да го трошам на нешто што не нуди голема вредност. Затоа ги користам овие прегледи за да дадам јасни и непристрасни информации за програмите со кои можеби немате искуство.

Во текот на изминатите неколку дена, ја тестирав речиси секоја карактеристика на ScreenFlow за да видам дали работи како развивач побарувањата. Забелешка: апликацијата нуди целосно функционално бесплатен пробен период, што значи дека не ми беше дадена програмата бесплатно или спонзорирана од нивната матична компанија Telestream.

По експериментирањето со програмата, создадов примерок од видеото што можете види во делот подолу. Контактирав и со нивниот технички тим за да проценам колку ми даваат поддршка. Можете да прочитате повеќе за тоа во делот „Причини зад моите оценки за прегледи“ подолу.

Детален преглед на ScreenFlow

Со цел да започнам со апликацијата, гледав неколку туторијални видеа од нивните дел за ресурси. Топло ви препорачувам да го сторите тоа и вие. Потоа го создадов ова видео за да ги покажам главните карактеристики на ScreenFlow.

Како што можете да видите, видеото е означено со воден печат со „DEMO MODE“ поради фактот што ја користев пробната верзија на ScreenFlow. Но, видеото треба да ви даде идеја за достапните функции, од основно снимање на екранот до текст, пораки, прибелешки и преклопувањевидео или слика во слика.

Поставување & засилувач; Интерфејс

Кога првпат ќе го преземете ScreenFlow, апликацијата ќе побара да се премести во папката со апликации. Откако работите ќе почнат да работат, бев импресиониран од чистотата на дизајнот, кој одлично се вклопува со остатокот од мојот Mac. Тоа беше освежувачка промена од преполните интерфејси и преклопувачките копчиња. Постојат три опции за да започнете со ScreenFlow.

Можете да изберете „Ново снимање“ за да креирате нови медиуми со снимање на екранот и/или микрофонот. Алтернативно, можете да креирате нов празен документ или да го отворите оној на кој веќе работите. Без разлика што ќе одберете, на крајот ќе завршите тука:

Првиот пат кога ќе ја стартувате апликацијата, таа ќе ја вклучи пораката за добредојде прикажана погоре преку областа на платното. Сепак, главните области на програмата остануваат исти. Десниот панел ги има сите ваши алатки за уредување како видео прилагодувања, аудио и прибелешки, додека долниот панел е временската линија. Можете да ја промените големината на овие алатки по желба. Централниот дел е платно; ги прикажува активните медиуми.

Ако сте создале снимка од екранот, таа автоматски ќе се додаде во документот на кој работите. Користењето на празен нов документ значи дека ќе треба сами да го соберете материјалот.

Снимање на екранот & Медиуми

Снимањето на екранот е клучна карактеристика на ScreenFlow, а програмата се истакнува во снимањето видео. Кога тиизберете да направите нова снимка на екранот, ќе ви биде побарано дијалог-кутија за поставки за снимање, како што се изворните и аудио опциите.

ScreenFlow има можност да го снима вашиот десктоп или кој било уред со iOS поврзан преку молња конектор на вашиот компјутер, што е многу корисно за обожавателите на Apple кои можеби ќе треба да покажат мобилна функција за време на нивното видео. Имам телефон со Android, па оваа функција не ми беше достапна.

Ако сакате да се покажете и себеси, можете да изберете да снимате видео од вашата веб камера. Сите Mac компјутери имаат вградена камера, но ако претпочитате надворешен или снимач од трета страна, можете да го изберете ова наместо тоа. Истото важи и за користење на вградениот микрофон или вашиот сопствен уред за снимање.

Втората страница со опции е малку поконкретна, како што е стапката на слики што ја претпочитате или ако сакате да снимате за одредено време. Иако стандардната стапка на слики треба да биде добра за повеќето корисници, можеби ќе сакате да ја намалите (ако вашиот компјутер има ограничена RAM меморија) или да ја зголемите (ако снимате нешто техничко и имате компјутерска моќ да ја надоместите).

Откако ќе бидете подготвени да одите, користете го црвеното копче за круг за да започнете со снимање на целиот екран или изберете го правоаголникот за да изберете дел од екранот со влечење на глувчето. Кога сè е поставено, ќе има кратко одбројување од 5 секунди пред да започне снимањето.

Опцијата Shift + Command + 2 е одличен начин за завршување на вашето видео, но можете да ја проверите и горната лента со мени на вашиот компјутер за иконата ScreenFlow и запрете го снимањето со кликнување на него ако не можете да ги запомните копчињата.

Кога ќе завршите со снимањето, автоматски ќе бидете испратени до нов документ (или оној на кој работевте) , а вашата снимка ќе биде во временската линија и панелот за медиумски ресурси.

Достапно на панелот за уредување од десната страна, картичката „Медиа“ ги вклучува сите видео клипови што сте ги поставиле, аудио што сте го избрале од iTunes или вашите компјутер и копија од вашите снимки на екранот.

За да додадете во овој дел, едноставно кликнете на плус и изберете ја датотеката што ја сакате од вашиот компјутер. Алтернативно, можете да креирате нова снимка на екранот ако тоа ви треба.

Што и да одберете, датотеката ќе се додаде и ќе може веднаш да се одвлече во временската линија за употреба.

Времеплов & засилувач; Уредување

Уредувањето е втората клучна карактеристика на ScreenFlow, а опциите го надополнуваат фокусот на снимањето на екранот и снимањето на екранот. Сите функции за уредување се содржани во панелот на десната страна на интерфејсот, што го прави лесен за пристап и користење. Сите делови се лизгаат вертикално во панелот за уредување. Има осум различни копчиња за уредување, па затоа ќе ја истакнам главната цел на секое за да ви дадам преглед на уредувањетофункционалност.

Видео

Најлевото копче, претставено со икона за филм е за менување на севкупните поставки на видео клипот, како што се соодносот и сечење. Можете исто така да ја уредите непроѕирноста на клипот и фино да ја прилагодите неговата позиција.

Аудио

Ако сте додале аудио во вашиот филм или ако сте снимиле клип со аудио , можете да ги промените поставките во оваа картичка. Достапни се и волуменски, пајки и рудиментирани опции за мешање. Можете исто така да додавате ефекти на аудиото ако барате нешто повеќе.

Видео движење

Претставено со мал круг, видео движење ви овозможува да го промените начинот на кој вашето видео патува или тави за време на репродукцијата. Ова ќе додаде дејство на временската линија што можете да ја преместите со влечење и пуштање, со опции за менување на времетраењето и видот на движење.

Снимање на екранот

Специфично за клипови кои се создадени со ScreenFlow, оваа опција ви овозможува да додадете ефекти на кликнување на глувчето или да ја промените големината и обликот на курсорот во видеото. Можете исто така да направите видеото да ги прикажува копчињата што сте ги притиснале додека снимате (ова е исклучително корисно за видеата со упатства) или да додавате звуци од кликнување.

Callout

Вметнувањето известување ќе додаде ставка во вашата временска линија и ќе ви овозможи да означите одреден дел од вашето видео. Ова конкретно копче има многу опции од обликот и зумирањето до падотграница на сенка и повици. Ќе можете да креирате порака што одговара на вашата визија и изгледа чисто.

Допрете Callout

За оние кои работат или прават видеа на iPhone и iPad, допрете ги пораките ви дозволуваат да креирате прибелешка која означува какви движења со прстите сте направиле за да создадете ефект. На пример, зумот би прикажал два круга кои постепено се оддалечуваат еден од друг.

Прибелешки

Ако треба да заокружите, означите или покажете на одреден дел од вашето видео, алатката за прибелешки ќе ви овозможи да креирате форми и ознаки на врвот на видеото. Можете да ги изберете боите на анимацијата, како и фонтот и тежината на линијата.

Текст

Ако на вашето видео му треба текст и наслов, можете да го направите тоа со алатката за текст. Ги нуди сите основни фонтови на Apple во повеќе стилови и порамнувања. Можете исто така да влечете за да го преуредите поставувањето на текстот над вашето видео или да додадете заднина.

Она што изгледа како деветта опција за уредување е медиумската библиотека, претходно објаснето во „Снимање на екранот и засилувач; Медиуми“. Сепак, можете да ја користите опремата за поставки на клипот во временската линија за да ги прикачите и овие опции за уредување:

Многу од овие опции за уредување додаваат плочки во временската линија, што овозможува нивно преуредување и лесно се менуваше. Временската линија ScreenFlow работи во слоеви, така што најгорните ставки ги покриваат оние под нив. Ова може да доведе до заматена содржина ако

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.