Преглед на LastPass: Дали е сè уште добар и вреди во 2022 година?

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

LastPass

Ефективност: Управувач со лозинки со целосни функции Цена: од 36 $/годишно, употреблив бесплатен план нуди Лесност за користење: Интуитивен и лесен за користење Поддршка: видеа за помош, билети за поддршка

Резиме

Ако веќе не користите управувач со лозинки, вашиот прв чекор можеби е да користите бесплатен еден, и LastPass го нуди најдобриот бесплатен план за кој сум свесен. Без да плати цент, апликацијата ќе управува со неограничен број лозинки, ќе ги синхронизира со секој уред, ќе генерира силни, уникатни лозинки, ќе складира чувствителни информации и ќе ве извести кои лозинки треба да се сменат. Тоа е сè што им треба на повеќето корисници.

Со толку добар бесплатен план, зошто би платиле за Premium? Иако дополнителното складирање и зголемената безбедност може да примамат некои, се сомневам дека плановите за семејството и тимот нудат поголем поттик. Способноста за поставување споделени папки е огромна придобивка овде.

Со значително зголемување на цените во последните неколку години, премиум и семејните планови на LastPass сега се споредливи со 1Password, Dashlane, а неколку алтернативи се значително поевтини . Тоа значи дека веќе не е јасен победник за оние кои се подготвени да платат за менаџер за лозинки. Ви препорачувам да ги искористите 30-дневните пробни периоди на неколку производи за да видите кој најдобро ги задоволува вашите потреби.

Што ми се допаѓа : Целосно опремен. Одлична безбедност. Употреблив бесплатен план. Лозинка за безбедносниот предизвик Одделот за платежни картички

…и делот банкарски сметки .

Се обидов да создадам некои лични податоци во LastPass апликација, но поради некоја причина, таа продолжи да истекува. Не сум сигурен што беше проблемот.

Затоа, го отворив својот трезор на LastPass во Google Chrome и успешно додадов адреса и детали за кредитната картичка. Сега кога треба да пополнам формулар, LastPass нуди да го направи тоа наместо мене.

Мој личен став: Автоматското пополнување формулар е следниот логичен чекор по користењето на LastPass за вашиот лозинки. Истиот принцип се применува на поширок опсег на чувствителни информации и ќе ви заштеди време на долг рок.

7. Безбедно чувајте ги приватните документи и информации

LastPass исто така нуди дел за Белешки каде што може безбедно и безбедно да складира приватни информации. Замислете го како дигитален тетратка заштитена со лозинка каде што можете да складирате чувствителни информации како што се броевите на социјалното осигурување, броевите на пасошите и комбинацијата на вашиот сеф или аларм.

Можете да прикачите датотеки на овие белешки (како и адреси, платежни картички и банкарски сметки, но не и лозинки). На бесплатните корисници им се доделуваат 50 MB за прикачување на датотеки, а на Premium корисниците имаат 1 GB. За да прикачувате прилози со помош на веб-прелистувач, ќе треба да го имате инсталирано „овозможениот бинарно“ LastPass Universal Installer за вашиот оперативен систем.

Конечно, има широк опсег надруги типови лични податоци што може да се додадат на LastPass.

Тие треба да се пополнат рачно, наместо само да фотографираат, но можете да додадете фотографија од, на пример, вашата возачка дозвола како прилог на датотека.

Мој личен став: Веројатно имате многу чувствителни информации и документи кои би сакале да ги имате секогаш достапни, но скриени далеку од љубопитните очи. LastPass е добар начин да се постигне тоа. Се потпирате на неговата силна безбедност за вашите лозинки - вашите лични податоци и документи ќе бидат слично заштитени.

8. Оценете ги вашите лозинки со безбедносниот предизвик

Конечно, можете да извршите ревизија на вашата лозинка безбедност користејќи ја функцијата Безбедносен предизвик на LastPass. Ова ќе помине низ сите ваши лозинки барајќи безбедносни проблеми, вклучувајќи:

 • компромитирани лозинки,
 • слаби лозинки,
 • повторно употребени лозинки и
 • стари лозинки.

Извршив безбедносен предизвик на своја сметка и добив три оценки:

 • Безбедносен резултат: 21% – Имам многу работа што треба да се заврши.
 • Состојба на LastPass: 14% – 86% од корисниците на LastPass работат подобро од мене!
 • Главна лозинка: 100% – мојата лозинка е силна.

Зошто мојот резултат е толку низок? Делумно затоа што не користев LastPass многу години. Тоа значи дека сите мои лозинки се „стари“, бидејќи дури и да ги сменив неодамна, LastPass не знае за тоа. АВтората грижа е дупликат лозинки, и всушност, јас повторно ја користам истата лозинка од време на време, иако не иста лозинка за секоја локација. Треба да се подобрам овде.

Конечно, 36 од моите лозинки се за страници кои се компромитирани. Тоа не значи дека мојата лозинка е нужно компромитирана, но тоа е добра причина да ја сменам мојата лозинка за секој случај. Секој од овие прекршувања се случи пред повеќе од шест години, и во повеќето случаи, јас веќе ја сменив лозинката (иако LastPass не го знае тоа).

Како Dashlane, LastPass нуди автоматско менување на лозинките на некои сајтови за мене, што е неверојатно корисно, па дури и достапно за оние кои го користат бесплатниот план.

Мој личен став: Само затоа што почнавте да користите менаџер за лозинки не Не значи дека можете да се задоволувате со безбедноста. LastPass ви помага да ги идентификувате безбедносните проблеми, ви дава до знаење кога треба да ја смените лозинката, а во многу случаи дури и ќе ја смени наместо вас со притискање на копче.

Причини зад мојот рејтинг на LastPass

Ефективност: 4.5/5

LastPass е управувач со лозинки со целосни функции и вклучува корисни функции како менувач на лозинка, ревизија на предизвикот лозинка и идентитети. Работи на речиси сите десктоп и мобилни оперативни системи и веб-прелистувачи.

Цена: 4.5/5

LastPass го нуди најдобриот бесплатен план за кој сум свесен и е моја препорака акотоа е она што го барате. И покрај значителните зголемувања на цените во последните неколку години, плановите за Premium и Family на LastPass сè уште се конкурентни и вреди да се размисли, иако ви препорачувам да ја проверите и конкуренцијата.

Лесност за користење: 4.5/5

Откако ќе се инсталира, LastPass е лесен за користење и навигација. Постојат неколку начини да ја инсталирате екстензијата на прелистувачот LastPass и ќе пропуштите некои важни функции што не ги користите универзалниот инсталатор на LastPass со бинарно овозможување. Според мене, тие би можеле да го направат ова малку појасно на страницата Преземања.

Поддршка: 4/5

Страницата за поддршка на LastPass нуди написи и видео упатства што може да се пребаруваат покријте ги „Започни“, „Истражувај карактеристики“ и „Алатки за администратор“. Деловните корисници можат да се регистрираат за бесплатна обука во живо. Достапни се и блог и форум на заедницата.

Можете да поднесете билет за поддршка, но нема линкови за да го направите ова на страницата за поддршка. За да поднесете билет, побарајте ги датотеките за помош за „Како да креирам билет? потоа кликнете на врската „Контакт за поддршка“ на дното на страницата. Ова навистина прави да изгледа дека тимот за поддршка не сака да контактирате со нив.

Помош и телефонска поддршка не се нудат, но ова не е невообичаено за управник со лозинки. Во прегледите на корисниците, многу долгорочни корисници се жалат дека поддршката не е толку сигурна откако LogMeIn почна да ја обезбедува.

Заклучок

Толку од она што го правиме денесе онлајн: банкарство и купување, конзумирање медиуми, разговор со пријателите и играње игри. Тоа создава многу сметки и членства, а за секој од нив е потребна лозинка. За да управуваат со сето тоа, некои луѓе ја користат истата едноставна лозинка за секоја локација, додека други ги чуваат своите лозинки во табела или на парче хартија во фиоката на нивната работна маса или на белешките околу нивниот монитор. Сите овие се лоши идеи.

Најдобар начин за управување со лозинките е со управувач со лозинки, а LastPass е добар, особено ако барате бесплатно решение. Достапно е за Mac, Windows, Linux, iOS, Android и Windows Phone, а екстензии се достапни за повеќето веб-прелистувачи. Го користев и го препорачувам.

Софтверот постои подолго време и има добри критики. Со оглед на тоа што категоријата за управување со лозинка стана преполна, LastPass направи промени за да биде во чекор со конкуренцијата, особено откако беше купена од LogMeIn во 2015 година. Цената на апликацијата е зголемена (од 12 долари/годишно во 2016 година на 36 долари/годишно во 2019 година ), неговиот интерфејс е ажуриран, а начинот на кој се ракува со поддршката е променет. Сето ова беше контроверзно со некои долгорочни корисници, но генерално, LastPass останува квалитетен производ.

И покрај порастот на цената, LastPass продолжува да нуди многу способен бесплатен план - веројатно најдобриот во бизнисот. Нема ограничување на бројот на лозинки што можетеуправување или бројот на уреди со кои можете да ги синхронизирате. Ви овозможува да генерирате силни лозинки, да ги споделувате со други, да чувате безбедни белешки и да ја проверите состојбата на вашите лозинки. Тоа е сè што им треба на многу корисници.

Компанијата нуди и Premium план за 36 $/годишно и Семеен план за 48 $/годишно (кој поддржува до шест членови на семејството). Овие планови вклучуваат понапредни опции за безбедност и споделување, складирање на датотеки од 1 GB, можност за пополнување лозинки на апликациите на Windows и приоритетна поддршка. Достапен е бесплатен пробен период од 30 дена, како и планот на тимот за 48 долари/годишно/корисник, заедно со други деловни и деловни планови.

Земи LastPass сега

Па, што да правиш размислувате за овој преглед на LastPass? Како ви се допаѓа овој менаџер за лозинки? Оставете коментар и известете ни.

ревизија.

Што не ми се допаѓа : Планот Premium не нуди доволно вредност. Поддршката не е она што беше.

4.4 Земи LastPass

Зошто треба да ми веруваш?

Моето име е Адријан Тари и користам менаџери за лозинки повеќе од една деценија. Го користев LastPass пет или шест години од 2009 година, и како поединец и како член на тимот. Моите менаџери можеа да ми дадат пристап до веб-услугите без јас да ги знам лозинките и да го отстранат пристапот кога повеќе не ми треба. И кога луѓето се префрлија на нова работа, немаше загриженост за тоа кој би можеле да ги споделат лозинките.

Поставив различни кориснички идентитети за моите различни улоги, делумно затоа што отскокнував помеѓу три или четири различни ИД на Google . Поставив соодветни профили во Google Chrome, така што без оглед на работата што ја работев, ги имав соодветните обележувачи, отворени картички и зачувани лозинки. Промената на мојот идентитет на Google автоматски ќе ги смени профилите на LastPass. Не сите управувачи со лозинки се толку флексибилни.

Оттогаш го користам iCloud Keychain на Apple кој ми овозможува бесплатно да ги синхронизирам лозинките со сите мои уреди, нешто што бесплатниот план на LastPass не го направи на време, но го прави сега. Пишувањето на оваа серија прегледи за менаџерите со лозинки е добредојдено бидејќи ми дава можност да видам како се променил пејзажот, кои функции сега ги нудат целосно опремените апликации и која програма најдобро одговара на моитепотреби.

Затоа, се најавив на LastPass за прв пат по многу години и бев среќен што видов дека сите мои лозинки сè уште се таму. Веб-апликацијата изгледа поинаку и има нови функции. Ги инсталирав екстензиите на прелистувачот и ги поминав низ неговите чекори повеќе од една недела или така. Прочитајте за да видите дали тоа е најдобриот менаџер за лозинки за вас.

Преглед на LastPass: Што има за вас?

LastPass е за чување на безбедни вашите лозинки и приватни информации, а јас ќе ги наведам неговите карактеристики во следните осум делови. Во секоја потсекција, ќе истражувам што нуди апликацијата, а потоа ќе го споделам моето лично мислење.

1. Безбедно чувајте ги вашите лозинки

Најдоброто место за вашите лозинки не е на лист со хартија, табела или вашата меморија. Тоа е менаџер за лозинки. LastPass безбедно ќе ги складира вашите лозинки на облакот и ќе ги синхронизира со секој уред што го користите за да бидат достапни кога и каде и да ви требаат.

Но, не е тоа како да ги ставите сите ваши јајца во едно кошница? Што ако вашата сметка на LastPass била хакирана? Зарем нема да добијат пристап до сите ваши други сметки? Тоа е валидна грижа. Но, верувам дека со користење на разумни безбедносни мерки, менаџерите со лозинки се најбезбедните места за складирање на чувствителни информации.

Добрата безбедносна практика започнува со избирање силна главна лозинка за LastPass и нејзино чување. Тоа е важно затоа што вие сте единствениот кој го знае тоаглавната лозинка. Губењето на главната лозинка е како губење на клучевите од вашиот сеф. Погрижете се тоа да не се случи, бидејќи ако се случи, LastPass нема да може да помогне. Тие не ја знаат вашата главна лозинка или имаат пристап до вашите информации, и тоа е добра работа. Дури и ако LastPass бил хакиран, вашите податоци се безбедни бидејќи без главната лозинка тие се безбедно шифрирани.

Прочитав низ стотици прегледи на корисници на LastPass и не би поверувале колку луѓе ја дадоа поддршката за LastPass најниската можна резултат затоа што не можеа да им помогнат кога ја изгубија сопствената главна лозинка! Тоа очигледно не е фер, иако сочувствувам со фрустрацијата на тие корисници. Затоа, изберете незаборавна главна лозинка!

За дополнителна безбедност, LastPass користи двофакторна автентикација (2FA). Кога ќе се обидете да се најавите на непознат уред, ќе добиете уникатен код по е-пошта за да можете да потврдите дека навистина вие сте се најавувале. Претплатниците на Premium добиваат дополнителни 2FA опции.

Како да ги внесете вашите лозинки во LastPass? Апликацијата ќе ги учи секој пат кога ќе се најавите или можете рачно да ги внесете во апликацијата.

Исто така, има голем број опции за увоз, што ви овозможуваат да внесете лозинки зачувани во друга услуга . Овие не се увезуваат директно од другата апликација. Прво ќе треба да ги извезете вашите податоци во CSV или XML датотека.

Конечно, LastPass нуди неколку начини за организирањевашите лозинки. Можете да го направите ова со поставување папки, или ако некои од вашите лозинки се поврзани со различните улоги што ги имате, можете да поставите идентитети. Ова ми беше особено корисно кога имав различен ID на Google за секоја улога.

Мој личен став: Колку повеќе лозинки имате, толку е потешко да управувате со нив. Ова може да го направи примамливо да ја компромитираме нашата онлајн безбедност со тоа што ќе ги запишеме некаде каде што другите ќе можат да ги најдат, или ќе ги направи сите едноставни или исти за полесно да се запомнат. Тоа може да доведе до катастрофа, затоа наместо тоа, користете управувач со лозинки. LastPass е безбеден, ви овозможува да ги организирате вашите лозинки на неколку начини и ќе ги синхронизирате со секој уред за да ги имате кога ви требаат.

2. Генерирајте силни уникатни лозинки за секоја веб-страница

Слабите лозинки го олеснуваат хакирањето на вашите сметки. Повторно употребените лозинки значат дека ако една од вашите сметки е хакирана, останатите се исто така ранливи. Заштитете се со користење силна, единствена лозинка за секоја сметка. Ако сакате, LastPass може да генерира по една за вас секој пат.

Веб-страницата LastPass нуди десет совети за создавање на најдобри лозинки. Ќе ги сумираме:

 1. Користете единствена лозинка за секоја сметка.
 2. Не користете лични информации за идентификација во вашите лозинки како имиња, родендени и адреси.
 3. 13>Користете лозинки кои се долги најмалку 12 цифри и содржат букви,броеви и специјални знаци.
 4. За да креирате незаборавна главна лозинка, обидете се да користите фрази или текстови од омилениот филм или песна со некои случајни знаци додадени непредвидливо.
 5. Зачувајте ги вашите лозинки во управувач со лозинки .
 6. Избегнувајте слаби, најчесто користени лозинки како asd123, password1 или Temp!. Наместо тоа, користете нешто како S&2x4S12nLS1*, [email protected]&s$, 49915w5$oYmH.
 7. Избегнувајте да користите лични податоци за да одговорите на безбедносни прашања - секој може да го дознае моминското презиме на вашата мајка. Наместо тоа, генерирајте силна лозинка со LastPass и складирајте ја како одговор на прашањето.
 8. Избегнувајте користење слични лозинки кои се разликуваат само со еден знак или збор.
 9. Променете ги вашите лозинки кога имате причина да, како кога сте ги споделиле со некого, веб-локацијата имала повреда или сте ја користеле една година.
 10. Никогаш не споделувајте лозинки преку е-пошта или текстуална порака. Побезбедно е да ги споделите користејќи LastPass (видете подолу).

Со LastPass, можете автоматски да креирате силна, единствена лозинка и никогаш да не треба да ја пишувате или запомните, бидејќи LastPass ќе го направи тоа за вие.

Можете да одредите дека лозинката е лесна за кажување…

…или лесна за читање, за полесно да се запомни лозинката или да се напише кога е потребно.

Мој личен став: Ние сме во искушение да користиме слаби лозинки или повторно да ги користиме лозинките за да го олеснимезапомнете ги. LastPass го отстранува тоа искушение така што ќе ги запомни и ќе ги впише наместо вас и ви нуди да креира силна лозинка за вас секогаш кога ќе креирате нова сметка.

3. Автоматски најавувајте се на веб-страниците

Сега кога имате долги, силни лозинки за сите ваши веб-услуги, ќе го цените LastPass што ги пополнува наместо вас. Нема ништо полошо од обидот да напишете долга, сложена лозинка кога сè што можете да видите се ѕвездички. Ако ја инсталирате екстензијата на прелистувачот LastPass, сето тоа ќе се случи токму таму на страницата за најавување. Ако имате повеќе сметки, LastPass ќе прикаже мени со опции.

Најлесен начин да инсталирате екстензии е со LastPass Universal Installer за вашиот оперативен систем. Ова автоматски ќе го инсталира LastPass во секој прелистувач на вашиот систем и ќе додаде некои функции што ќе ги пропуштите ако само рачно ја инсталирате екстензијата на прелистувачот.

Ќе ви биде понуден избор на прелистувачи . Веројатно сакате да ги оставите сите избрани за LastPass да може да ги пополни вашите лозинки која и да ја користите.

Потоа ќе треба да се најавите на вашата сметка на LastPass на секој прелистувач. Можеби ќе треба прво да ја активирате екстензијата, како што направив со Google Chrome.

Една грижа: инсталерот на Mac сè уште е само 32-битен и нема да работи со мојот тековен macOS. Претпоставувам дека LastPass ќе го поправи ова многу наскоро.

Можеби и виезагрижени за тоа што LastPass автоматски ја пишува вашата лозинка, особено за финансиски сметки. Не би сакале тоа да се случи ако некој друг го позајми вашиот компјутер. Може да ја конфигурирате апликацијата да ја бара вашата главна лозинка секогаш кога ќе се најавувате на некоја локација, но тоа може да стане досадно. Наместо тоа, поставете ги вашите најчувствителни сметки да бараат повторно барање за лозинка.

Мој личен став: Сложените лозинки повеќе не се тешки или одземаат многу време. LastPass ќе ги напише за вас. За дополнителна безбедност, може да барате да ја напишете главната лозинка пред да го стори тоа. Тоа е најдоброто од двата света.

4. Дозволете пристап без споделување лозинки

Наместо да споделувате лозинки на парче хартија или текстуална порака, направете го тоа безбедно користејќи LastPass. Дури и бесплатната сметка може да го стори тоа.

Забележете дека ја имате опцијата примачот да не може да ја види лозинката. Тоа значи дека ќе можат да пристапат до веб-локацијата, но нема да ја споделат лозинката со други. Замислете да можете да ја споделите вашата лозинка за Netflix со вашите деца знаејќи дека не можат да ја пренесат на сите нивни пријатели.

Центарот за споделување на прв поглед ви покажува кои лозинки сте ги споделиле со други и што тие го споделиле со вас.

Ако плаќате за LastPass, можете да ги поедноставите работите со споделување цели папки. Може да имате Семејна папка во која ги поканувате членовите на семејството ипапки за секој тим со кој ги споделувате лозинките. Потоа, за да споделите лозинка, само би ја додале во вистинската папка.

Мој личен став: Како што моите улоги во различни тимови еволуираа со текот на годините, моите менаџери беа можност да одобри и повлече пристап до различни веб-услуги. Никогаш не ми требаше да ги знам лозинките, само би бил автоматски најавен при навигацијата на страницата. Тоа е особено корисно кога некој го напушта тимот. Бидејќи тие никогаш не ги знаеле лозинките за почеток, отстранувањето на нивниот пристап до вашите веб-услуги е лесно и непромислено.

5. Автоматски најавувајте се во апликациите на Windows

Не се само веб-локациите на кои им требаат лозинки. Многу апликации бараат да се најавите. одлична придобивка за корисници на Windows кои плаќаат. Би било убаво доколку корисниците на Mac кои плаќаат исто така би можеле автоматски да бидат најавени во нивните апликации.

6. Автоматски пополнете веб-формули

Откако ќе се навикнете LastPass автоматски да пишува лозинки за вас, земете на следното ниво и нека ги пополни вашите лични и финансиски детали. Делот Адреси на LastPass ви овозможува да ги складирате вашите лични податоци кои автоматски ќе се пополнуваат при купување и креирање нови сметки — дури и кога го користите бесплатниот план.

Истото важи и за

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.