Преглед на CorelDRAW Graphics Suite: сепак вреди во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

CorelDRAW Graphics Suite

Ефективност: Одлично векторско цртање, илустрација и алатки за распоред на страница Цена: Достапни се годишен план и еднократно купување Лесност на употреба: Одлични воведи и вградена помош Поддршка: одлична поддршка, но достапни ресурси од трети страни

Резиме

CorelDRAW Graphics Suite е одлично векторско уредување, илустрација , и апликација за распоред на страница која ги обезбедува сите можности што може да му бидат потребни на професионалниот графичар или изведувач на распоред. На дигиталните уметници ќе им се допадне функцијата LiveSketch и одличната поддршка за пенкало/екран на допир. Совршено е достапен и за новите корисници кои никогаш претходно не експериментирале со векторско уредување благодарение на неговите вградени воведи и корисни совети. Работам со Adobe Illustrator со години, но со ова последно издание, сериозно размислувам да се префрлам на CorelDRAW за која било векторска работа што ја работам.

Што ми се допаѓа : Одличен вектор Алатки за цртање. LiveSketch Автоматско векторско скицирање. Комплетни опции за прилагодување на интерфејсот. Оптимизации за таблети 2-во-1. Одлични вградени упатства.

Што не ми се допаѓа : Алатките за типографија може да се подобрат. Чудни стандардни кратенки на тастатурата. „Микро“ екстензии за трансакции се скапи.

4.4 Земете CorelDRAW (најдобра цена)

Што е CorelDRAW Graphics Suite?

Тоа е збир на програми од канадска фирма за развој на софтвернамалување на половина поен во оваа инаку одлична програма.

Цена: 4/5

Верената лиценца верзија на софтверот е прилично скапа од 464 долари, но моделот со претплата е многу подостапна со 229 долари годишно. Corel активно ја развиваше програмата со редовни нови изданија, па освен ако не сте совршено задоволни со карактеристиките во оваа верзија, има повеќе смисла да купите претплата за да останете актуелни, наместо постојана лиценца, а потоа скапи надградби на таа верзија. Севкупно, CorelDRAW Graphics Suite обезбедува одлична вредност за неговата цена.

Лесност за користење: 4.5/5

Многу повеќе ми е позната работата со Adobe Illustrator, но благодарение на Одличните воведни упатства и панелот за докер за совети можев многу брзо да ги подигнам. Програмата е прилично лесна за употреба за секој кој претходно работел со концепти за векторска графика, но дури и новите корисници ќе можат брзо и лесно да ги научат основите користејќи ги информациите за помош и опцијата за работниот простор „Лајт“. Другите претходно поставени работни простори, исто така, го олеснуваат префрлањето помеѓу која било од задачите со кои може да се справи CorelDRAW или можете целосно да го приспособите распоредот за да одговара на вашите конкретни барања.

Поддршка: 4/5

Corel обезбедува одлична поддршка за своите производи преку својот опсег на информативна помош во самата програма, како и темелен онлајн водич ипомош за решавање проблеми. За жал, настрана од некои застарени упатства на Lynda.com, нема многу друга помош на располагање. Дури и Амазон има само 4 книги наведени на оваа тема, а единствената англиска книга е за претходната верзија.

Алтернативи на CorelDRAW

Adobe Illustrator (Windows/Mac)

Илустратор можеби е најстарата програма за векторско цртање што е сè уште достапна денес, бидејќи првпат беше објавена во 1987 година. Исто така, има одличен сет на алатки за цртање и распоред, а неговата контрола на типографијата е малку попрецизна од она што е достапно во CorelDRAW (исто така, не се обидува да наплаќа дополнително за едноставни работи како „Поставете ги објектите на патеката“). Сепак, малку заостанува во однос на алатките за слободна скица и цртање, па можеби ќе сакате да погледнете на друго место ако тоа е вашата цел. Достапно како дел од месечната претплата на Creative Cloud од Adobe за 19,99 американски долари или како дел од комплетниот пакет програми на Adobe Creative Cloud за 49,99 долари месечно. Прочитајте ја нашата рецензија за Illustrator овде.

Serif Affinity Designer (Windows/Mac)

Serif го потресе светот на дигиталната уметност со своите одлични програми кои се поставени на се натпреваруваат директно со понудите на Adobe и Corel. Affinity Designer беше првиот напор во оваа област, и тоа е одличен баланс на моќ и достапност од само 49,99 долари за вечна лиценца. Не го нуди истиот тип наОпции за слободно цртање како CorelDRAW, но сепак е одлична опција за векторска работа од секаков вид.

Inkscape (Windows/Mac/Linux)

Ако барате за поприфатлива програма за уредување вектор од која било од овие други, не барајте подалеку. Inkscape е со отворен код и потполно бесплатен, иако се развива повеќе од една деценија и штотуку ја достигна верзијата 1.2. Сепак, тешко е да се расправаме со цената, и таа е една од единствените опции достапни за корисниците на Линукс без потреба од виртуелна машина.

Конечна пресуда

CorelDRAW се наоѓа во различни формати од 1992 година , а оваа најнова верзија нуди одлични алатки за речиси секое векторско цртање, скицирање или распоред на страница. Новата функција LiveSketch е импресивна нова алатка која го прави векторското скицирање реалност, што е доволно за да го привлече секој дигитален уметник или корисник на таблет да се обиде. Алатките за распоред на страницата се исто така пристојни, иако се чувствуваат како малку последователно размислување во споредба со тоа колку се добро развиени алатките за векторско цртање.

Секој од професионални илустратори до уметници аматери ќе може да го најде она што им треба во CorelDRAW, а одличните вградени упатства го олеснуваат учењето на програмата. Без разлика дали преминувате од друга програма за векторско цртање или почнувате да ја користите за прв пат, еден од многуте приспособливи работни простори ќе одговара настил со кој ви одговара.

Земете CorelDRAW (најдобра цена)

Значи, дали ви е корисен овој преглед на CorelDRAW? Споделете ги вашите размислувања за овој софтвер подолу.

Корел. Пакетот содржи CorelDRAW и Corel PHOTO-PAINT, како и голем број други помали програми, вклучувајќи менаџер на фонтови, алатка за снимање екран и развивач на веб-локации без код. CorelDraw Graphics Suite 2021 е најновата достапна верзија.

Дали CorelDRAW е бесплатен?

Не, CorelDRAW не е бесплатен софтвер, иако има неограничен 15-дневен бесплатен пробен период достапен за целиот CorelDRAW Graphics Suite.

Corel бара од новите корисници да се регистрираат за сметка кај нив, но процесот е брз и лесен. Не добив никаков спам од нив како резултат на создавањето на мојата сметка, но од мене се бараше да ја потврдам мојата е-пошта за да „ги добијам целосните придобивки од мојот производ“, иако не споменуваше какви би можеле да бидат тие.

Го ценам фактот што Corel не ме принудува да се откажам од нивниот систем за собирање податоци, бидејќи опцијата е стандардно отштиклирана. Тоа е мала поента, но убава.

Колку чини CorelDRAW?

Штом ќе заврши пробниот период, CorelDRAW е достапен или како еднократно купување за вечна лиценца или преку модел на месечна претплата. Трошоците за купување на постојана лиценца за целиот пакет CorelDRAW Graphics Suite се 464 американски долари или можете да се претплатите за 229 долари годишно.

Дали CorelDRAW е компатибилен со Mac?

Да, тоа е. CorelDRAW беше достапен само за Windows долго време и има историја на издавањепрограми првенствено за платформата Windows, но Graphics Suite е достапен за macOS сега.

Зошто да ми верувате за овој преглед на CorelDRAW

Здраво, јас се викам Томас Болд и работев во графичката уметност повеќе од една деценија. Имам диплома за дизајн од заедничката програма за дизајн на Универзитетот Јорк/Колеџот Шеридан, иако почнав да работам во светот на дизајнот многу пред да дипломирам.

Оваа кариера ми даде искуство со широк спектар на графики и програми за уредување слики, од мали напори за софтвер со отворен код до индустриски стандардни софтверски пакети, како и некои обуки за дизајн на кориснички интерфејс. Сето ова се комбинира со мојата љубов кон компјутерите и технологијата за да ми даде уникатна перспектива на софтверот, а јас сум тука да го споделам сето тоа со вас.

Одрекување: Corel не ми обезбеди никаков надомест или размислување за пишување на оваа рецензија, и тие немаа уреднички внес или преглед на конечната содржина.

Детален преглед на CorelDRAW Graphics Suite

Забелешка: CorelDRAW комбинира многу на функции во една програма, така што немаме време или простор да истражуваме сè што може да направи во овој преглед. Наместо тоа, ќе се фокусираме на корисничкиот интерфејс и на тоа колку е ефективен во примарните задачи за кои е дизајниран, како и на неколку најпривлечни функции. Сликите од екранот подолу се земени од претходната верзија, додека најноватаверзијата е CorelDRAW 2021.

Кориснички интерфејс

Корисничкиот интерфејс CorelDRAW ја следи прилично стандардната шема за програмите за графичко уредување: главен работен прозорец опкружен со алатки лево и горе, со опциите за прилагодување и прилагодување се појавуваат на десната страна во приспособлива област позната како „docker“ панел.

Панелот docker на десната страна моментално ги прикажува „Совети ' дел, корисен вграден ресурс кој објаснува како функционира секоја алатка

Corel вклучи голем број приспособени распореди на интерфејси познати како работни простори. Една од нив е наменета за нови корисници кои сакаат поедноставен интерфејс, но има и сопствени работни простори дизајнирани за задачи со илустрација, задачи за распоред на страници и хардвер базиран на допир, како и поедноставен работен простор „Lite“ за нови корисници кои не сакаат веднаш да биде преполн со функции.

Интересно е што Corel активно се обидува да ја олесни транзицијата за корисниците кои се префрлаат од Adobe Illustrator со тоа што ќе понуди сопствен работен простор специфично насочен кон имитирање на Распоред на илустратор - иако дури и стандардниот е веќе прилично сличен. Ако сакате да го направите уште посличен, можете да ја прилагодите бојата на заднината на програмата на смирувачкото темно сиво што Adobe го користи во последно време.

Можно е и прилагодување на изгледот на некои од аспектите на интерфејсот како што е бојатаизбирачот и содржината на докер-таблата од десната страна, но алатниците се фиксирани додека не влезете во опциите за прилагодување за да ги отклучите. Не сум сигурен дека ја разбирам причината за овој дополнителен чекор, бидејќи би било доволно едноставно да ги оставиме сите отклучени.

Откако ќе се нурнете во дупката за зајакот за приспособување, излегува дека можете да го приспособите речиси секој аспект на интерфејсот, од бојата до скалата на различни елементи на интерфејсот. Можете дури и да го приспособите начинот на кој патеките, рачките и јазлите се цртаат за векторски форми, осигурувајќи дека интерфејсот ќе работи токму онака како што сакате.

Генерално, интерфејсот е доста ефективен за сите примарни задачи на CorelDRAW , а опциите за прилагодување се одлични. Сепак, има една чудна работа што ме вознемири: кратенките на тастатурата за вообичаените алатки се чудна мешавина од QWERTY копчиња и функциски копчиња (F1, F2, итн.), што прави некои побавни од нормалното префрлување на алатките.

На повеќето луѓе им е прилично удобно да пишуваат на тастатура, но функциските копчиња толку ретко се користат во други програми што дури и моите прсти погодни за тастатурата не се премногу прецизни кога посегнувам по нив без да гледам. Сите овие може да се пресликаат, но се чини дека некоја дополнителна мисла може да влезе во стандардните опции - вклучително и додавање стандардна кратенка за основната алатка Pick, која редовно се користи за избирање и поместување објекти околуплатно.

Векторски цртеж & засилувач; Дизајн

Алатките за векторско цртање во CorelDRAW се многу добро дизајнирани, без оглед на тоа кои кратенки на тастатурата ги користите за да им пристапите. Можете да креирате векторски патеки на безброј различни начини, а алатките достапни за нивно манипулирање и прилагодување се лесно меѓу најдобрите со кои сум работел, но најинтересен мора да биде LiveSketch.

LiveSketch е импресивен нова алатка за цртање која се одликува на видно место во тековната верзија на CorelDRAW. Дизајниран е за брзо претворање на скиците нацртани во рамките на програмата во вектори во реално време, „врз основа на најновите случувања во вештачката интелигенција и машинското учење“ . Corel е малку нејасен за тоа како точно се применуваат овие одлични звучни зборови при употребата на алатката на нашите индивидуални компјутери, но не може да се негира дека тоа е интересна алатка за употреба.

Вашите индивидуални скици се измазнуваат и во просек во векторска патека, но потоа можете да се вратите назад и да нацртате преку истата линија за да ги прилагодите малите аспекти на линијата, ако таа не одговара на вашите очекувања. Corel објави брзо видео кое прави многу подобра работа за прикажување како работи алатката од која било слика од екранот, па погледнете го овде!

LiveSketch всушност ме инспирираше конечно да го поставам мојот таблет за цртање на мојот нов компјутер, иако сè што направи беше да ме потсети дека не сум многу аслободна рака уметник. Можеби уште неколку часа играјќи наоколу со алатката би можеле да ме предомислат за дигиталната илустрација!

За оние од вас кои редовно ќе дизајнираат со текст во CorelDRAW, можеби ќе бидете среќни да видите дека постои директна интеграција со веб сервисот WhatTheFont во рамките на програмата. Ако некогаш сте имале клиент кој има потреба од векторска верзија на неговото лого, но има само JPG слики од него, веќе знаете колку оваа услуга може да биде корисна за идентификација на фонтот. Вградениот процес на снимање и прикачување на екранот го прави ловењето на вистинскиот фонт неверојатно брзо!

Отидов од снимање на екран до веб-локација за околу 3 секунди, многу побрзо отколку што би можел да имам ако го направи тоа со рака.

Брза забелешка за режимот на таблетот

CorelDRAW има посебен работен простор специјално дизајниран за таблети со екран на допир, што би било многу привлечно поставување за работа со новиот LiveSketch алатка. За жал, имам само таблет со Android и немам монитор со екран на допир за мојот компјутер, така што не можев да ја тестирам оваа функција. Ако сакате да вклучите неверојатна дигитална скица во работниот тек на цртање и илустрација, оваа опција дефинитивно вреди да се истражи.

Ако се најдете заглавени во режим на таблет додека експериментирате со тоа, не грижете се – има копче „Мени“ во долниот лев агол што ви овозможува да се вратите на работен простор без допир

Распоред на страница

Програмите за векторско цртање исто така имаат тенденција да бидат одлични програми за распоред на страници, а CorelDRAW не е исклучок. Бидејќи тие се дизајнирани за брзо и прецизно позиционирање на објекти во илустрација, тие се исто така совршени за поставување на различни елементи за печатење - но обично само на распоред на една страница. CorelDRAW го подигна тој концепт понатаму со инкорпорирање специфични опции за документи на повеќе страници, како што можете да видите со префрлување на работниот простор „Изглед на страница“.

Сè на сè, алатките за распоред на страницата се доста добри и покриваат речиси сè што може да ви треба за креирање документ од една или повеќе страници. Би било убаво да можете да ја видите работата со сите ваши страници одеднаш, но CorelDRAW ве принудува да се префрлате помеѓу страниците користејќи ги табовите долж дното на работниот простор за распоред на страницата. Користењето на страниците наведени во управувачот со објекти како навигација исто така би било убаво дополнување, но ова е повеќе проблем со брзината отколку со способноста.

Единственото нешто што е малку чудно е начинот на кој се ракува со типографијата , бидејќи елементите како што се растојанието меѓу линиите и следењето се поставени со користење на проценти наместо повеќе стандардни мерења. Типографијата е област на дизајн на која многу луѓе не и даваат приоритет, но тоа е една од оние работи што ве доведуваат до лудило штом ќе станете свесни за нијансите. Има одличен веб-стрип за тоа, но настрана сите шеги би било убаво да бидеконзистентни и јасни во однос на работните единици во апликацијата за распоред на страница.

Екстензии и други набавки во апликација

Ретко е да се види голема, скапа апликација за уредување која директно продава екстензии за додатоци од рамките на програмата. Не е нечуено - концептот за користење на приклучоци за проширување на функционалноста датира многу години, но тие обично обезбедуваат сосема нова функционалност наместо да овозможуваат функции што навистина треба да бидат вклучени во програмата стандардно.

Можам да видам зошто Corel може да наплати повеќе за додавање во креатор на календари или проектен тајмер, бидејќи тоа е прилично специфичен услов што не би им требал на многу корисници, а не нешто што може да очекувате да го најдете во типична програма за уредување (иако имам нема идеја кој би платил 30 долари за тоа). Меѓутоа, во други случаи, како што е опцијата „Поставете ги објектите на патеката“ или екстензијата „Конвертирај ги сите во криви“ за по 20 американски долари, се чувствува повеќе како прибирање пари.

Причини зад Оценки за моите прегледи

Ефективност: 5/5

CorelDRAW е исклучително способен за сите задачи што ги извршува, без разлика дали создавате нова илустрација или дизајнирате нова книга. Алатките за векторско цртање се меѓу најдобрите што некогаш сум ги користел, а алатката LiveSketch има некои многу интересни способности за хардвер базиран на допир. Алатките за типографија би можеле да користат малку подобрување, но тоа не е доволно проблем за да се гарантира дури и

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.