Преглед на Acronis Cyber ​​Protect 2022 година (поранешна вистинска слика)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Acronis Cyber ​​Protect Home Office

Ефективност: Едноставни и ефективни резервни копии и обновување на датотеки Цена: Цена повисока од конкуренцијата, но добра вредност Лесност на употреба: Исклучително лесно за конфигурирање и користење Поддршка: Достапни се одлични упатства и онлајн поддршка

Резиме

Чувањето на вашите податоци безбедно е една од најважните работи што се добиваат редовно се занемарува, но Acronis Cyber ​​Protect Home Office (порано Acronis True Image) го прави целиот процес доволно едноставен што секој може да ги следи најдобрите практики за резервна копија. Поставувањето на закажани бекап е исклучително лесно, а Acronis ви овозможува да направите резервна копија на вашите мобилни уреди, па дури и други сметки за складирање облак, покрај вашите локални датотеки.

Можете да направите резервна копија на локален уред, сметка на Acronis Cloud, мрежен уред или FTP-страница и можете да ја шифрирате вашата резервна копија за дополнителна безбедност. Можете дури и да ги „нотаризирате“ вашите датотеки со блокчејн технологија за да бидете сигурни дека тие не се манипулирани, иако ова е премиум услуга и не сум сигурен колку е навистина ефективна.

Локалните резервни копии се лесно се закажува и продолжува брзо, но ако сакате да го користите Acronis Cloud, погрижете се да си оставите многу време за да заврши поставувањето. За време на моето тестирање, мојата брзина на поврзување со Acronis Cloud достигна максимум од 22 Mbps, што значеше дека мојот тест резервна копија од 18 GB траеше над 4 часа за да се заврши,сеопфатни резервни решенија, но тие нудат некои голи опции. Ако не ви пречи да се занимавате со несмасни интерфејси и ограничени опции, сепак можете да ги користите овие вградени алатки за да направите автоматски резервни копии. Тие не нудат напредни функции како што се шифрирање, заштита со лозинка или заштита од откуп, но барем ќе ви дозволат автоматски да правите копии од вашите датотеки. Сигурно не можете да ја победите цената!

Можеби ќе сакате да го прочитате и нашиот прегледен преглед на најдобриот софтвер за резервни копии за Windows за повеќе алтернативи.

Причини зад мојот рејтинг на прегледи

Ефективност: 4/5

Acronis обезбедува едноставен и ефективен начин за создавање резервни копии, складирање на повеќе локации за дополнителна безбедност и лесно обновување на вашите датотеки доколку се случи најлошото. Заштитата од откупни софтвери за вашите датотеки е добра карактеристика и треба да ви помогне со вашиот мир на умот. Дополнителните опции за резервна копија за мобилни уреди и други услуги за складирање облак додаваат функционалност, иако нивната корист е малку ограничена бидејќи и двајцата веќе имаат свои функции за резервна копија.

Цена: 4/5

Со 49,99 долари годишно за лиценца за еден компјутер, Acronis има малку повисока цена од многу конкуренција, а таа цена се зголемува нагоре во зависност од бројот на компјутери на кои сакате да го инсталирате (до 99,99 долари за 5 уреди). Можете исто така да купите годишна претплата по истите цени, што вклучува250 GB простор за складирање облак. Тоа е доволно за да ги зачувате вашите документи безбедни, но може да забележите дека ќе ви снема простор за складирање облак прилично брзо ако се обидете таму да направите резервна копија на целиот компјутер. Можете да надградите до 1 ТБ простор за облак за дополнителни 20 долари/годишно, што е пристојна цена, но сепак би очекувал поголема брзина на пренос за платена услуга за облак.

Лесност за користење: 5 /5

Една од големите предности на True Image е неговата едноставност и леснотија на користење, и покрај фактот што е можно да се нурне подлабоко и да се приспособи секој аспект од тоа како се ракува со вашата резервна копија. Ако сте просечен корисник на компјутер кој само сака брзо да ги заштити своите податоци, програмата е лесна за употреба, а ако сте моќен корисник кој сака да го контролира секој аспект од сè, исто толку е лесна за употреба. Тоа е редок спој на капацитети што не ги гледате секој ден во светот на софтверот.

Поддршка: 5/5

За многу домашни корисници, поставувањето на резервниот систем може да биде малку застрашувачка задача. За среќа, Acronis го прави неверојатно лесно и обезбедува чекор-по-чекор интерактивен преглед за тоа како да ја конфигурирате вашата прва резервна копија. Дополнително на ова, постои сеопфатна онлајн база на знаење што го покрива секое прашање што можеби го имате, а исто така има и целосен прирачник инсталиран локално во случај вашата машина да не е секогаш онлајн.

Завршни зборови

Ако барате едноставно резервно решение што нудиголема флексибилност, Acronis Cyber ​​Protect Home Office (поранешен True Image) е одличен избор за вашите локални потреби за резервна копија. Работата со Acronis Cloud треба да обезбеди удобна опција надвор од локацијата за дополнителна безбедност, но ќе сакате да го ограничите количеството податоци што ги складирате таму додека Acronis не биде подготвен да издвои повеќе пари за зголемена брзина на поврзување, или ќе најдете чекате часови за дури и релативно мали заднини.

Преземете го Acronis Cyber ​​Protect

Па, што мислите за овој преглед на Acronis Cyber ​​Protect Home Office? Оставете коментар и известете ни.

и покрај мојата екстремно брза врска со оптички влакна.

Ако сакате да направите резервна копија на цел диск, веројатно е подобро да се придржувате до локална опција. Досадно, Acronis е во процес на постепено укинување на нивната функција за резервна копија на социјалните мрежи, и покрај тоа што сè уште ја промовира во најновата верзија на апликацијата.

Она што ми се допаѓа: Исклучително лесно да се конфигурира & засилувач; употреба. Чувајте ги резервните копии надвор од локацијата со услугата Acronis Cloud. Направете резервна копија на мобилни уреди & засилувач; друго складирање во облак. Ransomware & засилувач; заштита на крипто рударството. Многу дополнителни системски алатки.

Што не ми се допаѓа : Резервната копија во облак може да биде прилично бавна. Резервните копии на социјалните мрежи постепено се укинуваат.

4.5 Преземете Acronis Cyber ​​Protect Home Office

Уредувачка забелешка : Acronis неодамна го смени името на True Image во Acronis Cyber ​​Protect Home Office. Сите карактеристики остануваат исти. Можете да дознаете повеќе од овој пост објавен од блогот Acronis. Сликите од екранот во нашиот преглед подолу се засновани на претходна верзија на Acronis True Image.

Зошто да ми верувате за овој преглед на Acronis

Здраво, јас се викам Томас Болд и како и многумина од вас, Целосно го прифатив дигиталниот животен стил. Одржувањето на моите податоци безбедни, безбедни и правилна резервна копија е суштински дел од тој живот, без разлика колку тоа може да биде досадно. Треба да изгубите само еден хард диск за навистина да почнете да сфаќате колку се важни резервните копии, но се надевам, можам да ве убедам дека вредивремето пред да изгубите некој од вашите податоци.

Забелешка: За целите на овој напис, вклучив слики од екранот од верзијата за Windows на Acronis True Слика, но достапна е и за macOS.

Детален преглед на Acronis True Image

Конфигурирање на вашите резервни копии

Една од најголемите предности на Acronis True Image е неговата едноставност. Процесот на поставување и инсталација е брз и безболен, и вчитува брз интерактивен онлајн туторијал за да ве води низ процесот на поставување на вашата прва резервна копија. Доволно е едноставно што веројатно нема да ви треба упатството, но сепак е убав додаток.

Потребна е регистрација на онлајн сметка за користење на програмата, но не сум бомбардиран од спам од Acronis , само вообичаените пораки за потврда на е-пошта што ги добивате со секое поставување сметка базирана на е-пошта. Ова може да се промени откако ќе заврши мојата пробна претплата за услугата Acronis Cloud, но се чини дека тие се однесуваат прилично лесно во однос на маркетинг пораките. Ќе ја ажурирам оваа рецензија во иднина, во зависност од тоа што ќе се случи.

Сострана забелешка : Првиот пат кога ќе ја извршите Acronis True Image, од вас ќе биде побарано да ја прочитате и прифатите EULA, која се разбира, мора да направите пред да можете да ја користите програмата. Во исто време, можете да одлучите дали сакате да учествувате во нивната програма за подобрување на производот која анонимно ја следи вашата употреба за да обезбеди повратни информации запрограмер. Сепак, многу го ценам фактот дека Acronis не ве принудува да се откажете на начинот на кој тоа го прават многу програмери, туку ви дозволува да се пријавите доколку сакате. Тоа всушност ме тера да сакам да им помогнам затоа што не се обидуваат да ме измамат во тоа.

Конфигурирањето на вашите резервни копии е исклучително едноставно, а Acronis расфрлаше некои брзи совети за алатки низ процесот во случај нешто да остане нејасно. Едноставно кликнете на копчето „Додај резервна копија“, изберете што сакате да направите резервна копија и одлучете каде ќе се складира.

Тоа е основниот минимум потребен за правење резервна копија, но ако сакате да добиете фенси со него, можете да се нурнете во полето за дијалог Опции откако ќе ги изберете изворот и дестинацијата. Acronis вклучи огромен опсег на опции, овозможувајќи ви неверојатен степен на флексибилност во начинот на кој е конфигуриран вашиот систем за резервни копии.

Прилагодените распореди за резервни копии се само една од опциите што ги нуди Acronis.

Закажувањето е веројатно најкорисната од овие напредни функции бидејќи еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат повеќето корисници при правење резервни копии е всушност да се сеќаваат да ги креираат на прво место. Бидејќи можете сето тоа да го автоматизирате, нема причина да заостанувате со вашите резервни копии. Можете дури и да ја натерате програмата да ви испрати е-пошта за сите операции што ги завршила (или, уште поповолно, не може да се заврши поради слабиот простор на дискот).

Ако сакате да добиете повеќеспецифични за вашите методи за резервна копија, можете да изберете од низа шеми за резервни копии што ви дозволуваат да приспособите точно како се креираат вашите резервни копии, балансирајќи ги работите како верзии и простор на дискот според вашите барања. Ако сакате само една резервна копија што се заменува секој пат, нема проблем - но сите други шеми се посложени. Наместо да ги продлабочувате овде, корисната врска „Која шема да се избере“ ве води до соодветниот дел од прирачникот за да ви помогне да ја донесете вистинската одлука за вашата ситуација.

Моќните корисници можат да ги преземат работите чекор понатаму со копање во картичката Напредно, која ви нуди опции како што се управување со компресија, заштита со лозинка, автоматско раздвојување за големини на оптички медиуми и прилагодени команди што треба да се извршуваат пред и по извршувањето на процесот на резервна копија.

Имам фибер-оптичка врска од 1,5 Gbps, така што нема оправдување за резервната копија на Acronis Cloud да работи бавно. Највисоката брзина што ја видов беше 22 Mbps – време е да се инвестира во поголема инфраструктура за вашите облак услуги, Acronis!

Бесплатен пробен период од 30 дена на Acronis Cloud е достапен за новите корисници на True Image, па брзо го активирав и решив да направам тест резервна копија од мојата папка Документи. Процесот е едноставен и мазен, но за жал, се чини дека Acronis не инвестираше многу во добри врски за своите облак услуги. Можеби сум малку разгалена од супербрзата содржинамрежи за испорака што ги користат услугите како Steam и Adobe, но јас сум навикнат да можам да префрлам големи количини на податоци многу брзо, и ова изгледа како совршена апликација за брзи врски.

Дополнителни функции за резервна копија

Покрај тоа што прави резервна копија од вашите локални компјутерски датотеки, Acronis нуди и можност за резервна копија на вашите мобилни уреди со помош на апликацијата Acronis Mobile. Не сум сигурен дали ова е навистина корисна карактеристика бидејќи и уредите со Android и iOS имаат веќе поставени одлични системи за резервна копија, но ако сакате да управувате со сè на едно место, ова ја завршува работата.

Забележав дека многу од прегледите на апликацијата Acronis Mobile во Google Play Store се дефинитивно негативни и моментално има повеќе критики со 1 ѕвезда отколку критики со 5 ѕвезди. Не наидов на ниту еден од проблемите што ги доживуваат тие корисници, но можеби ќе сакате да се придржувате до вградените функции за резервна копија обезбедени од Apple и Google само за да бидете безбедни.

Првиот пат се обидов да конфигурирај резервна копија од сметката на социјалните медиуми, наидов на мал проблем - единствената достапна услуга беше „Microsoft Office 365“, на кој не се ни претплатам и очигледно не е социјална мрежа. За жал, излегува дека Acronis е во процес на постепено укинување на нивната функција за резервна копија на социјалните медиуми, и покрај фактот што тие сè уште ја вклучуваат опцијата во самата програма. Губењето на оваа функција не е неуспех, но тоа еизгледа непотребно збунувачки за новите корисници. Можете да прочитате повеќе за причината зад оваа одлука овде.

Активна заштита & Дополнителни алатки

Една од најголемите продажни точки на Acronis за True Image е нивната „Активна заштита“, која спречува откупниот софтвер да ве блокира од вашите сопствени датотеки и резервни копии. Ако не знаете што е ransomeware, сметајте се себеси за среќни - тоа е посебен вид на малициозен софтвер кој ги шифрира вашите датотеки и резервни копии и бара плаќање (обично во форма на Bitcoins) за да го обезбеди клучот за дешифрирање. Овој тип на малициозен софтвер е сè почест, а многу бизниси од висок профил, па дури и општински власти имаа проблеми со него.

Единствениот потенцијално опасен процес што го идентификуваше беше всушност услугата за известување во заднина на Asus за мојата матична плоча, едноставно затоа што не се потрудија да и дадат доверлив сертификат.

Вториот дел од Активната заштита ми има малку смисла, едноставно затоа што не сум сигурен зошто е вклучен во резервна програма. Станува збор за уште еден нов тип на малициозен софтвер кој го киднапира процесорот или графичкиот процесор на вашиот компјутер за да минира криптовалута (вршејќи многу сложени математички операции) без ваша согласност. Ако вашиот систем е заразен со ваков малициозен софтвер, ќе откриете дека вашата машина забавува до индексирање додека вашиот компјутер се бори под големо пресметковно оптоварување. Тоа е корисен додатокза кој било систем, но сепак изгледа како да припаѓа на безбедносен пакет против малициозен софтвер, а не во алатка за резервна копија.

Покрај овие функции, Acronis пакува и широк опсег на дополнителни системски алатки кои може да ви помогне со вашите потреби за резервна копија. Можете да креирате дискови за спасување, да ги чистите погонот и системот и да креирате специјални безбедни партиции на вашите дискови. Можеби најинтересната алатка е „Обиди се & засилувач; Одлучи“, што делува како еден вид функција за обновување на системот со голема моќност. Можете да го вклучите, да пробате нов и потенцијално злонамерен софтвер или веб-локации и ќе ви овозможи веднаш да го вратите компјутерот во истата состојба во која беше пред да ја вклучите алатката, само во случај нешто да тргне наопаку. За жал, го јаде просторот на дискот со изненадувачка брзина, така што е малку ограничен во однос на неговата функционалност, но тоа е една од поуникатни алатки што некогаш сум ги видел.

Најкорисната додадена функција е Rescue Media Builder, кој ви овозможува да креирате бутабилен USB-уред за обновување на вашиот оперативен систем и датотеки ако се случи најлошото и вашиот главен системски диск целосно не успее. Во свет каде што повеќето луѓе купуваат компјутери со претходно инсталиран оперативен систем, Мајкрософт и Епл престанаа стандардно да обезбедуваат дискови за инсталирање на оперативниот систем на начинот на кој порано. Ако имате спасување, вие сте заштитени и можете да се вратите на работа што е можно побрзо.

AcronisАлтернативи за вистинска слика

Paragon Backup & засилувач; Обнова (Windows, 29,95 $)

По малку поповолна цена, Paragon Backup & засилувач; Обнова нуди малку повеќе основни функционалности со кориснички интерфејс. Главниот елемент што му недостасува е можноста за правење резервна копија на услугата облак, иако поддржува правење резервна копија на мрежен диск за дополнителна безбедност.

Carbon Copy Cloner (Mac, 39,99 $)

Јас сè уште не сум го тестирал овој, но мојот колега Адријан го избра како победник во неговиот прегледен преглед на најдобриот софтвер за резервни копии за Mac. Бутабилните резервни копии, дополнителните резервни копии, снимките од датотеките и високо приспособливото закажување се комбинираат за да направат одлично решение за резервна копија ако Acronis не е по ваш вкус. Има и бесплатен пробен период од 30 дена за да можете сами да направите тест за да видите дали тоа е вистинското решение за вас.

AOMEI Backuppper (Windows, бесплатен)

И покрај фактот дека ова е бесплатна програма со глупаво име, таа работи многу подобро отколку што може да очекувате. Нема никакви дополнителни системски комунални услуги или заштита од откуп, но лесно се справува со основните резервни задачи. Ако имате многу Windows машини за заштита, можете да заштедите многу пари за лиценцирање со тоа што ќе го испробате Backupper.

Windows Backup / Time Machine (бесплатно)

Никогаш не разбрав зошто оперативните системи немаат повеќе

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.