Како да добиете Adobe Illustrator бесплатно

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Adobe Illustrator е популарна алатка за графички дизајн базиран на вектор и стана омилен софтвер на многу студенти по графички дизајн или професионалци. Сепак, овој моќен софтвер може да биде скап за некои корисници, и затоа се појави прашањето - дали постои начин да се добие Adobe Illustrator бесплатно?

Единствениот правен начин да го добиете Adobe Illustrator бесплатно е од неговата официјална веб-страница . Сепак, постои временско ограничување и треба да креирате сметка на Adobe CC за да го преземете Adobe Illustrator бесплатно.

Во оваа статија, ќе ви покажам како да го добиете Adobe Illustrator бесплатно, кои се различните планови/опции за цени и некои од неговите бесплатни алтернативи.

Содржина [прикажи]

 • Бесплатно преземање на Adobe Illustrator & засилувач; Бесплатен пробен период
 • Колку чини Adobe Illustrator
 • Бесплатни алтернативи на Adobe Illustrator
 • ЧПП
  • Дали вреди да се купи Adobe Illustrator?
  • Дали Adobe има доживотна претплата?
  • Можете ли да ја преземете старата верзија на Illustrator?
  • Дали Adobe Illustrator е бесплатен на iPad?
 • Final Thoughts

Бесплатно преземање на Adobe Illustrator & засилувач; Бесплатен пробен период

Не треба однапред да плаќате ништо за да го преземете Adobe Illustrator и можете да започнете со бесплатен пробен период ако не сте сигурни дали вреди за вашиот работен тек. Можете да ја најдете опцијата Бесплатен пробен период на страницата со производи на Adobe Illustrator.

Тогаш ќе требаизберете план - поединец, студенти/наставници или бизнис. Ако го изберете планот Ученици и наставници , треба да ја користите училишната адреса за е-пошта.

Откако ќе изберете план, можете да го изберете начинот на наплата (месечно, месечно во рок од годишниот план, или годишно) и внесете ја вашата адреса за е-пошта за да креирате сметка на Adobe CC за вашата претплата.

Потоа, едноставно најавете се на вашата сметка на Adobe и инсталирајте го Adobe Illustrator. 7-дневниот пробен период започнува автоматски кога ќе го стартувате Adobe Illustrator за прв пат. По бесплатниот пробен период, ќе се наплаќа од информациите за наплата што ги додадовте кога ја креиравте сметката на Adobe.

Ако во било кој момент одлучите да престанете да го користите Adobe Illustrator, можете да ја откажете претплатата.

Колку чини Adobe Illustrator

За жал, не постои доживотна бесплатна верзија на Adobe Illustrator, но можете да извлечете максимум од тоа. На пример, можете да го користите на iPad, да добиете повреден пакет со повеќе алатки, итн. Еве ги различните планови и опции за цени.

Ако добивате индивидуален план како мене, ќе ја платите целосната цена од 20,99 УСД/месец за Illustrator или 54,99 УСД/месечно за сите апликации . Ако користите повеќе од две апликации, на пример, Adobe Illustrator, Photoshop и InDesign, тогаш дефинитивно вреди да ја добиете претплатата за сите апликации.

Учениците и наставниците го добиваат најдобриот договор - 60%попуст на Creative Cloud за сите апликации за само 19,99 УСД/месец или 239,88 УСД/година .

Како бизнис, добивате Creative Cloud for Teams, кој доаѓа и со подолг бесплатен пробен период од 14 дена (само за претплата за сите апликации)! Во овој случај, мора да користите деловна адреса за е-пошта за да ја креирате сметката на Adobe. Планот за единечна апликација за деловни тимови е 35,99 УСД/месечно по лиценца или планот на сите апликации е 84,99 УСД/месечно по лиценца .

Бесплатни алтернативи на Adobe Illustrator

Ако мислите дека Adobe Illustrator е прескап, можете да се обратите за попристапни опции како CorelDRAW, Sketch или Affinity Designer бидејќи тие исто така нудат некои моќни функции за графички дизајн.

Ако едноставно барате алатка за создавање основни уметнички дела, еве три од моите омилени алтернативи на Illustrator и тие се потполно бесплатни. Мислам, тие имаат платена верзија, но можете да ја користите основната верзија бесплатно.

Меѓу трите бесплатни алтернативи, би рекол дека Inkscape ќе биде најблиску до Adobe Illustrator што може да го добиете, особено поради неговите цртачки карактеристики. Всушност, мислам дека Inkscape може да биде подобар за илустрации од Adobe Illustrator бидејќи Inkscape има повеќе опции за четки за цртање.

Canva е мојот избор за создавање дигитални графики за еднократна употреба, како што се објавите на социјалните мрежи. Можете да најдете висококвалитетни слики, векторска графика и фонтови.Дополнително, ми се допаѓаат неговите карактеристики за предлагање на бои кои ви помагаат да изберете бои што одговараат на уметничкото дело на кое работите.

Vectr е уште една онлајн алатка за графички дизајн слична на Canva, но понапредна затоа што можете да цртате, да работите со слоеви и да креирате форми со слободна рака користејќи ја алатката за пенкало. Може да биде добра опција за создавање илустрации и едноставни дизајни на банери или постери.

Најчесто поставувани прашања

Еве повеќе за Adobe Illustrator што можеби ќе сакате да знаете.

Дали вреди да се купи Adobe Illustrator?

Adobe Illustrator дефинитивно вреди ако го користите за професионална работа бидејќи тоа е индустриски стандард, кој исто така ќе ви помогне да се вработите во индустријата за графички дизајн доколку сте умешни во софтверот.

Од друга страна, како хобист или лесен корисник, мислам дека можете да најдете попристапни опции. На пример, ако го користите само за цртање, Procreate може да биде добра алтернатива. Или ако сакате да креирате банери или реклами за социјални медиуми или блогови, тогаш Canva е добра опција.

Дали Adobe има доживотна претплата?

Adobe веќе не нуди вечни (доживотни) лиценци откако Adobe CC го замени Adobe CS6. Сите апликации на Adobe CC се достапни само со претплата.

Можете ли да ја преземете старата верзија на Illustrator?

Да, може да преземете други верзии на Adobe Illustrator од апликацијата Creative Cloud Desktop. Кликнете на опциитеменито, кликнете Повеќе верзии и изберете ја верзијата што сакате да ја преземете.

Дали Adobe Illustrator е бесплатен на iPad?

Со претплата на Adobe Illustrator, можете да го користите Illustrator бесплатно на вашиот iPad. Ако немате претплата за користење на вашиот компјутер, можете да добиете самостојна верзија на iPad за 9,99 долари/месечно.

Финални мисли

Единствениот правен начин да го добиете Adobe Illustrator бесплатно е од Adobe Creative Cloud и е бесплатен само седум дена. Постојат случајни сајтови каде што можете да го добиете Adobe Illustrator, дури и бесплатно, сепак, НЕ ви го препорачувам тоа затоа што не сакате да наидете на проблеми за преземање на скршена програма.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.