Дали вреди да се купат четки за Procreate? (Вистината)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Одговорот е, понекогаш и само кога имате искуство со Procreate. Апликацијата за цртање доаѓа со над 200 стандардни четки. Овие четки се одлични и вреди да се пробаат.

Иако јас веќе купив многу четки за Procreate, можам да кажам дека најчесто ги користев оние што ги најдов бесплатни онлајн и стандардните четки на Procreate. Затоа, верувам дека секој може да најде стандардна четка за да одговара на неговиот стил.

Сепак, многу од четките што се продаваат се убави и со фантастичен квалитет. Иако не би препорачал да ги фрлате парите на кој било комплет четки пред да знаете што сакате, ако сте експериментирале со четките и најдете платен сет што го сакате - веројатно вреди да се обидете!

И вие навистина треба да платите за четки? Ајде внимателно да погледнеме дали вреди или не купувањето на четките Procreate за вас.

Дали треба да купите четки за Procreate

Има изобилство четки достапни во Procreate. Препорачувам почетниците да почнат од таму. Најдете кои алатки ги претпочитате и откријте кои карактеристики ви се допаѓаат во четката.

Дигиталните четки напредуваа масовно само во последните неколку години, а стандардните четки на Procreate се квалитетни.

Procreate исто така има многу лесен и достапен прозорец за поставување четки. Тоа ви овозможува да направите прилагодувања со речиси огромен број на поставки.

И покрај сето ова, можно е,дури и едукативно, за да направите одлично парче само со основна тркалезна четка. Некои уметници го препорачуваат ова за оние кои штотуку почнуваат.

Значи, тие поскапи комплети четки во никој случај не се неопходни.

Ако сте ги пробале стандардните и сакате да се разграните, вашиот прв опција треба да биде плејадата на бесплатни рачно изработени четки кои дигиталните уметници ги споделуваат на интернет.

Не ме сфаќајте погрешно, не велам дека платените опции не вредат.

Еве една огромна предност на платените четки - тие можат да бидат поуникатни бидејќи повеќето луѓе ги користат бесплатните, а ако користите една од оние фенси платени опции, ќе се издвоите 😉

Добрата вест е дека повеќето четки не се многу скапи, обично околу 15 долари за мал сет. Ова е една од големите предности на дигиталната уметност. Во споредба со традиционалните физички медиуми, можете да најдете алатки со стручен квалитет за пристапни цени.

Додадено на сумата што може да ја потрошите на бои и платна - ова е добра зделка. Од оваа перспектива, вреди да се купат четки за Procreate.

Четките Procreate вреди да се платат кога чинат онолку колку што сте спремни да потрошите на уметнички експеримент. Плус, тоа некако може да го направи вашето уметничко дело да се истакне.

Сега, ако мислите дека не е неопходно да се купат четки за Procreate, еве неколку совети за да добиете бесплатни четки.

Каде да се најдат бесплатни четки за Procreate

Форумите на заедницата Procreate сеодличен извор за рачно изработени четки. Можете да најдете уште стотици што уметниците великодушно ги споделиле бесплатно. Многу од нив се со професионален квалитет, исто толку добри како и платените четки и погодни за сите видови стилови.

Често ги користам четките „плаќате што сакате“ од илустраторот Кајл Т Вебстер. Тој е добро познат како дизајнер на ексклузивните четки на Adobe, но исто така споделува дел од неговите дела бесплатно на интернет. Како и многу дизајнери, тој ги споделува своите четки на Gumroad – одличен ресурс за четки.

Постојат други сајтови каде што можете да најдете и бесплатни и платени четки како што се Your Great Design, Paperlike и Speckyboy.

Заклучок

Откако ќе ги пробате стандардните четки и ќе погледнете наоколу во бесплатните ресурси, можеби ќе најдете дека платените пакети со четки вредат да експериментирате - барем да дознаете дали вреди за тебе.

Тие може да завршат да бидат ваши омилени. Само запомнете дека има еднакви шанси да бидат заборавени на задниот дел од библиотеката со четки.

Дали некогаш сте купиле четки Procreate? Дали мислите дека вредат? Слободно споделете го вашето мислење во коментар и кажете ми дали овој напис ви беше корисен.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.