Si të shtoni muzikë në një video Canva (9 hapa të detajuar)

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Nëse po kërkoni të shtoni muzikë në një video në Canva, gjithçka që duhet të bëni është të përdorni një videoklip të përgatitur paraprakisht në bibliotekë ose të ngarkoni muzikën tuaj në platformë dhe më pas ta shtoni atë në kanavacë.

Përshëndetje të gjithëve! Emri im është Kerry dhe jam një artiste që më pëlqen të eksploroj platforma të ndryshme dixhitale që më ndihmojnë të krijoj lloje të ndryshme projektesh, qoftë për punë profesionale apo për përdorim personal.

Duke bërë këtë, kam gjetur se Canva është një nga faqet e internetit më të mira për t'u përdorur nëse jeni duke kërkuar për një mjet të thjeshtë me shumë veçori të parapërgatitura që e bëjnë dizajnimin të lehtë!

Në këtë postim , Unë do të shpjegoj se si mund të shtoni muzikë në cilindo nga projektet video që dëshironi të krijoni në Canva. Ky është një veçori e dobishme nëse doni t'i sillni krijimet tuaja në nivelin tjetër dhe të tërhiqni vëmendjen e audiencës tuaj, qoftë në mediat sociale ose për qëllime marketingu.

Gati për të hyrë në të dhe për të mësuar më shumë rreth po shtoni muzikë në videot tuaja në platformë? E shkëlqyeshme! Ja ku po shkojmë!

Key Takeaways

  • Kur shtoni muzikë në një video në platformën Canva, ju keni mundësinë të përfshini ose muzikën që është tashmë e disponueshme në bibliotekën në faqen e internetit ose ngarkoni skedarë të tjerë përmes skedës Ngarko.
  • Nëse keni një llogari abonimi në faqen e internetit të dizajnit, si Canva Pro, do të keni mundësinë të regjistroni veten dhe të shtoni audio në projektin tuaj nëpërmjet njëduke u lidhur me mikrofonin.
  • Nëse klikoni në muzikën tuaj të shtuar e cila do të gjendet poshtë kanavacës, mund të rregulloni dhe modifikoni kohëzgjatjen, tranzicionet dhe efektet e audios.

Pse Përdorni Canva për të modifikuar dhe shtuar muzikë në video

Ndërsa numri i platformave që janë të disponueshme për të shfaqur atë që po ndodh në jetën tuaj është rritur në mënyrë dramatike me kalimin e viteve, veçoritë që përdoren për të promovuar veten ose një biznesi ka ndryshuar.

Brenda disa muajve të fundit, ka pasur një rritje të videove të postuara në platformat e mediave sociale pasi algoritmet kanë promovuar më shumë shikueshmëri për këtë lloj media. Për shkak të kësaj, më shumë njerëz kanë kërkuar për faqe interneti të aksesueshme të dizajnit ku mund të krijojnë video që janë tërheqëse për ndjekësit e tyre.

Ka kuptim që kaq shumë njerëz kanë vendosur të përdorin Canva për të modifikuar videot e tyre dhe për të shtuar muzikë për projektet e tyre.

Me shumëllojshmërinë e personalizimeve që janë të disponueshme, përdoruesit mund të zgjedhin tinguj që përputhen me stilin e tyre ose duke bashkangjitur klipet e tyre audio ose duke lëvizur nëpër bibliotekën muzikore që ka muzikë të para-licensuar.

Si të shtoni muzikë ose audio në projektet tuaja Canva

Nëse jeni duke kërkuar të reklamoni produkte, ngjarje apo edhe markën tuaj personale, shtimi i videove në burimin tuaj ose uebsajtin tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të tërhequr vëmendjen e publike. Kur shtoni muzikë në ato video -BAM! Ju i sjellni ato edhe më shumë.

Aftësia për të shtuar muzikë në projektet tuaja video në Canva është një veçori e shkëlqyer që vërtet nuk është e vështirë për t'u mësuar. Hapat që mund të ndërmerrni për të shtuar muzikë në projektet tuaja janë shumë të thjeshta dhe pasi ta bëni disa herë do të bëhen natyrë e dytë. dhe mund të përfshini edhe muzikën tuaj të regjistruar paraprakisht!

Gjithashtu, duke përdorur Canva për të shtuar këto tinguj në videot tuaja, ju jepet aftësia profesionale për ta modifikuar atë edhe më tej duke rregulluar volumin, duke aplikuar tranzicione dhe pozicionuar në hapësirën e duhur!

Thjesht mbani parasysh llojin e formatit në të cilin dëshironi të mbani krijimin tuaj, qoftë për YouTube, TikTok, Instagram etj.

Ndiqni këta hapa për të mësuar se si të shtoni audio dhe muzikë në videot tuaja në Canva:

Hapi 1: Së pari do t'ju duhet të identifikoheni në Canva duke përdorur kredencialet që përdorni gjithmonë për t'u identifikuar në llogarinë tuaj. Në ekranin bazë, lundroni te shiriti i kërkimit në krye të platformës ku mund të gjeni një shabllon video për t'u përdorur për projektin tuaj.

Hapi 2: Shkruani "video" në shiritin e kërkimit dhe klikoni search. Do të shihni një mori zgjedhjesh që shfaqen që mund t'i përdorni dhe modifikoni për të krijuar një projekt video në platformë.

Hapi 3: Zgjidhni shabllonin e videos që dëshironi të përdorni për krijimin tuaj të videos dhe klikoni mbi të. Kjo do të hapë kanavacën tuaj të re për ta modifikuar tashmë me shabllonin tuaj të videosngulitur në të.

Ju gjithashtu keni mundësinë të ngarkoni videon tuaj duke lundruar te butoni Krijo një dizajn në anën e sipërme djathtas të faqes së internetit, duke klikuar mbi të, dhe më pas importoni një video në atë mënyrë për të punuar.

Hapi 4: Pasi kanavacja juaj të jetë gati për t'u përdorur, është koha për të shtuar audion dhe muzikën në projektin tuaj! (Nëse jeni duke përdorur një video që ka shumë klipe, fillimisht duhet t'i rregulloni klipet tuaja në vijën kohore në fund të ekranit për të bashkuar videon tuaj. Kjo vlen si për videot nga biblioteka ashtu edhe për përmbajtjen e ngarkuar.)

Hapi 5: Shkoni në anën e majtë të ekranit ku ndodhet kutia kryesore e veglave dhe kërkoni për audion ose muzikën që dëshironi të shtoni. Mund të klikoni ose në butonin Ngarkimet dhe të ngarkoni audion që dëshironi të përfshini ose të kërkoni në skedën Elementet për ato në bibliotekën Canva.

Vini re se nëse doni të reduktoni kohën e lëvizjes, në mënyrë që të gjeni shpejt ndonjë muzikë në platformën Canva, ndërsa jeni në skedën Elemente, sigurohuni që të klikoni në opsionin Audio për të pasur akses në ato llojet e klipeve!

Hapi 6: Klikoni mbi audion që dëshironi të përfshini në projektin tuaj dhe ajo do t'i shtohet punës suaj në fund të kanavacës.

Ju mund të modifikoni gjatësinë e audios që do të shtohet në pjesë të veçanta të projektit ose të gjithë videon duke klikuar në fund të vjollcësafati kohor audio dhe zvarritja e tij për t'iu përshtatur nevojave tuaja.

Gjithashtu do të mund të shihni gjatësinë e klipit si dhe rrëshqitjet tuaja (dhe videon totale) në fund të kanavacës. Kjo është e dobishme kur dëshironi të siguroheni që audioja juaj përputhet me kohëzgjatjen e pjesëve specifike të projektit tuaj!

Hapi 6: Në vend që të përdorni muzikën e përgatitur paraprakisht që shfaqet në bibliotekën Canva, nëse dëshironi të regjistroni audio direkt në platformën Canva, shkoni te skedari Ngarkimet në kutinë kryesore të veglave dhe klikoni në butonin e emërtuar Regjistro veten .

Pasi të klikoni mbi këtë opsion, në ekran do të shfaqet një dritare e re që do t'ju kërkojë t'i jepni Canva leje për të përdorur mikrofonin në pajisjen tuaj.

Duhet të miratoni përdorimin e mikrofonit tuaj në mënyrë që të përdorni këtë veçori dhe sapo ta bëni do të jeni në gjendje të regjistroni muzikë për t'u përfshirë në bibliotekën tuaj Canva dhe projektin e videos!

Hapi 7: Mund të rregulloni gjithashtu pjesë të muzikës që aplikohen në momente specifike në projektin tuaj të videos duke klikuar në vijën kohore të audios poshtë kanavacës. Kjo do të sigurojë që një buton të shfaqet në krye të kanavacës me etiketën Rregullo.

Klikoni në atë buton dhe do të jeni në gjendje të tërhiqni vijën kohore të muzikës për të aplikuar një pjesë të ndryshme të muzikës ose klipit në zonën tuaj të dëshiruar në projekt.

Hapi 8: Kur përdorni këtë veçori (AKAklikoni në audio në fund të ekranit), do të shihni gjithashtu një buton tjetër që shfaqet në krye të faqes së kanavacës.

Ky buton do të emërtohet Efektet audio . Kur klikoni në këtë buton, mund të rregulloni kohën kur audio juaj zbehet brenda ose jashtë, duke krijuar tranzicion të qetë.

Hapi 9: Pas redaktimit, bashkimit dhe kryerjes çfarëdo tjetër për të krijuar një projekt video të mrekullueshëm, kur të jeni gati për ta ruajtur, lundroni te butoni Share në anën e sipërme të djathtë të ekranit tuaj dhe klikoni mbi të.

Do të mund të zgjidhni llojin e skedarit, rrëshqitjet dhe opsionet e tjera për ruajtjen e videos. Ne sugjerojmë ruani atë si një lloj skedari MP4!

Është gjithashtu e rëndësishme të vini re dy gjëra në lidhje me përdorimin e muzikës brenda projekteve tuaja video. E para është të mbani në mend se ndonjë nga klipet audio ose elementët që kanë një kurorë të bashkangjitur në fund të saj është i disponueshëm për t'u përdorur vetëm përmes një llogarie të pajtimit me pagesë të Canva Pro.

E dyta është të mbani mend se ka ligje për të drejtat e autorit dhe tarifa licencimi që lidhen me përdorimin e muzikës së caktuar në reklamat publike ose postimet në media. Sigurohuni që të shikoni rregullat dhe rregulloret në lidhje me këtë, në mënyrë që projektet tuaja të mrekullueshme të videove të mos errësohen nga ndonjë fatkeqësi!

Mendimet përfundimtare

Më pëlqen që ju mund të shtoni muzikë në projekte video në Canva pasi i ngre ato lloje projektesh në një nivel të ri që nuk do ta bëntedomosdoshmërisht mund të arrihet nëse përdorni platforma të tjera – veçanërisht ato falas!

A keni krijuar ndonjëherë një projekt video në Canva? A ju pëlqen të jeni në gjendje të shtoni muzikë në ato lloj projektesh? Do të donim të dëgjonim mendimet tuaja për këtë temë dhe shembuj të çdo projekti video që keni krijuar duke përdorur këtë veçori! Dhe nëse keni ndonjë këshillë ose truk për të punuar me muzikë në platformë, ju lutemi ndajini ato në seksionin e komenteve më poshtë!

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.