Rishikimi i Photolemur: A ja vlen ky redaktues fotografish i AI?

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Photolemur

Efektiviteti: Programi mund të kryejë lehtësisht modifikimet bazë Çmimi: Pak i shtrenjtë për aftësitë e tij Lehtësia e përdorimit: Jashtëzakonisht e thjeshtë dhe ndërfaqe të pastër pa kurbë mësimi Mbështetje: Materialet bazë të disponueshme

Përmbledhje

Nëse nuk ju pëlqen të bëni majmuni me fotot tuaja për të marrë fotografinë më të mirë, atëherë me vend i quajtur Photolemur synon të bëjë punën për ju me vetëm disa klikime të miut.

Është i disponueshëm për Mac dhe Windows. Programi krenohet me inteligjencën artificiale të avancuar që do t'i rregullojë automatikisht fotot tuaja në cilësimet më të mira dhe do të krijojë poza profesionale nga ndjekjet tuaja amatore.

Ky program nuk është menduar për redaktuesit/fotografitë profesionistë të fotografive dhe në fakt është mjaft i kufizuar në lidhje me rregullimet e imazhit të krijuara nga përdoruesi. Megjithatë, është një zgjedhje e shkëlqyer për redaktim të shpejtë dhe të lehtë, veçanërisht nëse doni të publikoni në mediat sociale ose thjesht të rrisni cilësinë e imazheve tuaja.

Ajo që më pëlqen : Aplikacion shumë i thjeshtë, mund të zotërohet shpejt. Ngarkuesi i grupit duket se funksionon efektivisht dhe shpejt. Ndërfaqe e hijshme që është e lehtë për t'u përdorur.

Ajo që nuk më pëlqen : Shumë pak kontroll mbi modifikimet e fotografive tuaja. Përgjigja me email nga ekipi mbështetës ishte më pak se e qartë.

3.8 Merr Photolemur

Përditësim i shpejtë : Photolemur është shkrirë me versionin më të fundit të Luminar dhe disa veçori dhesoftuer që është një standard i artë i industrisë. Aty ku Photolemur nuk ka fare kurbë mësimi, Photoshop-i është jashtëzakonisht i pjerrët. Sidoqoftë, do të keni akses në një grup shumë më të madh mjetesh për manipulimin e imazheve. Lexoni rishikimin tonë të plotë të Photoshop-it për më shumë.

iPhoto/Photos

Shikuesi dhe redaktori i parazgjedhur i fotografive të kompjuterit tuaj është shumë më i aftë sesa i jepni atij kredit dhe është krejtësisht falas. Për përdoruesit e Mac , iPhoto ofron shumë opsione modifikimi që janë rritur vetëm me kalimin e viteve. Mund të lexoni për modifikimin me Foto këtu. Për përdoruesit e Windows , aplikacioni Photos i stiluar rishtas do të jetë gjithashtu në gjendje të mbështesë aventurat tuaja të redaktimit dhe mund të shikoni se si këtu. Të dy aplikacionet ofrojnë një grup të plotë filtrash, rrëshqitësish dhe mjetesh rregullimi.

Snapseed

I disponueshëm si për përdoruesit e iOS ashtu edhe për Android, Snapseed është një alternativë e shkëlqyer falas për Photolemur . Megjithëse nuk përfshin një veçori aq të fuqishme të akordimit automatik, ai shton shumë rrëshqitës dhe opsione akordimi që mund t'i përdorni me dorë. Është më i avancuar sesa përdorimi i redaktuesit tuaj të paracaktuar të fotografive (ose Photolemur), dhe gjithashtu përditësohet rregullisht. Megjithatë, ai nuk ofron redaktim grupor dhe është menduar më shumë për modifikime në shkallë të vogël.

Mund të lexoni gjithashtu rishikimin tonë përmbledhës të redaktuesit më të mirë të fotografive për Windows dhe Mac këtu.

Përfundim

Për modifikimin e shpejtë dhe të thjeshtë të rastit, Photolemur e kryen punën. Ajokrenohet me një AI që rregullon automatikisht imazhin tuaj; koha e përpunimit është vetëm sekonda për foto.

Unë do t'ia rekomandoja Potolemur kujtdo që dëshiron të modifikojë shpejt fotot pa mësuar shumë rreth procesit pas tij. Softueri është menduar të jetë i shpejtë dhe i lehtë, kështu që ka kuptim për njerëzit e zakonshëm që duan thjesht të shijojnë disa foto.

Nga ana tjetër, nëse vërtet dëshironi të futeni në redaktimin e fotografive, ky nuk është aplikacioni për ju.

çmimet kanë ndryshuar. Ne mund ta përditësojmë artikullin në të ardhmen e afërt.

Çfarë është Photolemur?

Është një mjet për modifikimin e fotografive me AI që mund të modifikojë të gjitha fotot tuaja në vetëm një disa klikime në mënyrë që të merrni fotografitë më të mira.

A është Photolemur i sigurt?

Po, Photolemur është plotësisht i sigurt për t'u përdorur. Është në pronësi të Photolemur LLC, e cila është në pronësi të Skylum , e njëjta kompani që prodhon produktet me reputacion të mirë Luminar dhe Aurora HDR.

Aplikacionet e fotografive nga Skylum kanë marrë shumë çmime, dhe kompania ka një reputacion të madh. Faqet e tyre përdorin një lidhje HTTPS për t'i mbajtur të dhënat tuaja të sigurta dhe produkti Photolemur nuk dihet se përmban ndonjë program keqdashës.

A është Photolemur pa pagesë?

Jo, Photolemur është jo software i lirë. Mund ta blini për Mac ose Windows nga faqja e tyre e internetit. Nëse nuk jeni i sigurt për blerjen e Photolemur, mund ta provoni gjithashtu duke përdorur versionin falas të disponueshëm këtu.

Photolemur vs Luminar: cili është ndryshimi?

Të dyja Photolemur dhe Luminar janë në pronësi të së njëjtës kompani, por ato u drejtohen audiencave shumë të ndryshme.

Photolemur

  • Dizajnuar për të qenë i shpejtë dhe i thjeshtë
  • Bën modifikime të thjeshta në disa foto në të njëjtën kohë
  • Opsionet bazë të eksportit
  • Të destinuara për t'u përdorur nga njerëz të zakonshëm që thjesht duan që fotot e tyre të duken pak më mirë

Luminar

  • Paketa e plotë e mjeteve të redaktimit përimazhe duke përfshirë rregullimin e ngjyrave, kanalet, kthesat, shtresat dhe veçori të tjera
  • Bën redaktime profesionale në një foto të vetme në të njëjtën kohë
  • Eksporton imazhet tuaja përfundimtare në disa mënyra të ndryshme
  • Do të thotë për t'u përdorur nga fotografë dhe profesionistë të tjerë të fotografisë

Si Photolemur dhe Luminar mund të përdoren si shtojca me Produktet Adobe. Për më tepër, Luminar mund të përdoret me Aperture.

Meqenëse Luminar është një program më me funksione të plota, mund të instaloni gjithashtu shtojca si Snapheal ose Aurora HDR. Në këtë mënyrë, ai mund të funksionojë si një program i pavarur dhe si një shtesë.

Pse më besoni mua për këtë rishikim

Emri im është Nicole. Më pëlqen të provoj teknologjinë e re dhe të kuptoj saktësisht se çfarë po ndodh me programet, softuerët dhe aplikacionet më të fundit. Ashtu si ju, unë jam një konsumator që dëshiroj të di më shumë për atë që disponohet përpara se të blej ndonjë gjë.

Përmbledhja ime për Photolemur është plotësisht e paanshme dhe nuk sponsorizohet nga zhvilluesi. Për më tepër, të gjitha njohuritë e mia vijnë drejtpërdrejt nga përdorimi i programit. Çdo pamje e ekranit vjen nga testimi im dhe çdo rresht teksti është shkruar bazuar në përvojat e mia. Për shkak të kësaj, ju mund të besoni se informacioni këtu është i saktë dhe është krijuar duke pasur parasysh interesat tuaja më të mira, jo të një zhvilluesi.

Rishikim i detajuar i Photolemur

Si funksionon

Photolemuri është i mbushur me veçori, kështu që le të zbërthehemipikërisht atë që ofron programi. Pasi të instaloni programin (qoftë me shkarkim zyrtar ose përmes Setapp) dhe ta nisni për herë të parë, do të shihni këtë ekran:

Është krijuar që të jetë i thjeshtë për t'u përdorur që në fillim, dhe ngarkuesi nuk bën përjashtim. Pasi të keni hedhur në një imazh, do të shihni një ekran të shkurtër ngarkimi ndërsa Photolemur krijon modifikimin fillestar.

Kjo duket se kërkon rreth 1 deri në 5 sekonda për imazh. Pasi të bëhet kjo, do të shihni modifikimin e paracaktuar të imazhit tuaj. Në këtë rast, unë kam ngarkuar një imazh timin të bërë në një marinë që vizitova. Origjinali është pak i mërzitshëm, por Photolemur ka krijuar një version të përmirësuar me ngjyra më të gjalla.

Vija e bardhë në mes mund të tërhiqet zvarrë nëpër imazh në mënyrë që të mund të shihni ndryshime në seksione të ndryshme, ose tërhequr deri në njërën anë për të parë imazhin e plotë.

Mund të ndryshoni fuqinë e modifikimeve në imazhin tuaj, megjithëse nuk mund të ndryshoni shumë për specifikat e modifikimit. Për ta bërë këtë, klikoni ikonën e penelit në këndin e poshtëm djathtas.

Më pas, lëvizni pikën e gjelbër në të majtë për të parë më pak efekt në imazhin tuaj ose në të djathtë për një efekt më të fortë . Ikona e fytyrës së vogël të buzëqeshur i referohet cilësimit për Përmirësimin e Fytyrës. Nëse klikoni këtë ikonë, Photolemur do të kërkojë fytyra në imazhin tuaj dhe do të përpiqet të përmirësojë çdo gjë që gjen. Kjo do të aktivizojë gjithashtu një cilësim të dytë, "SyriZgjerimi”.

Kjo është shtrirja e plotë e rregullimeve të disponueshme për ndryshimin e modifikimeve në imazhin tuaj.

Stilet

Në këndin e poshtëm majtas të çdo imazhi , do të vini re një ikonë rrethi të vogël. Klikoni këtë një herë për të shfaqur menynë e stileve.

Si parazgjedhje, ka 7 stile: "No Style", "Apollo", "Fall", "Noble", "Spirited", "Mono ", dhe "Evoluoj". Këta butona stili funksionojnë në thelb si filtra. Nëse shtypni një, Photolemur do të marrë 1 deri në 5 sekonda për të ngarkuar një version të ri të imazhit tuaj me stilin e ri të aplikuar.

Për shembull, këtu kam aplikuar stilin "Evolve" në imazhin tim:

Kjo i dha atij një pamje shumë më retro ose të vjetër se imazhi origjinal.

Mund të vëreni se shiriti i stilit ka një ikonë të vogël "+" në anën e djathtë. Ky është butoni "Merr stil të ri". Mund të përdoret për të instaluar stile shtesë nga uebi… të paktën në teori. Në momentin e shkrimit, ky buton ju ridrejton në faqen e mëposhtme të internetit:

Megjithatë, mendoj se është e rëndësishme të theksohet se kjo faqe thotë se ju do të jeni në gjendje të blini stile shtesë. Unë kontaktova me Photolemur në lidhje me këtë për të marrë pak më shumë informacion.

Photolemur më dërgoi përgjigjen e mëposhtme:

Fatkeqësisht, kjo përgjigje e gjeta më pak se shkolluese. Në fund të fundit, i kisha pyetur se kur do të ishte i disponueshëm stili dhe nëse do të paguheshin të gjithë - e dija që ishte edhe nëpunon dhe kishte bashkangjitur një pamje të ekranit që tregon po aq. Email-i i tyre nuk thoshte asgjë të re, kështu që duket se përdoruesit do të jenë në errësirë ​​për këtë derisa të publikohet.

Ngarkimet në grup

Kur hapni Photolemur, ju keni mundësinë për të zgjedhur disa imazhe në të njëjtën kohë në vend të vetëm një shkrepjeje. Thjesht shtypni SHIFT+ Klikoni majtas, dhe më pas zgjidhni "Open".

Këtu, unë kam zgjedhur tre imazhet e mia. Në fillim, kur ngarkohen këto imazhe, ato duken njësoj si skedari origjinal. Megjithatë, pas disa sekondash, ato u shndërruan në imazhe shumë më të gjalla.

Klikimi mbi çdo imazh të veçantë do të shfaqë redaktuesin në një nëndritare ku mund të bëni rregullime vetëm për atë foto.

Nuk mund të bëni modifikime në masë të të gjitha fotove që keni ngarkuar.

Ngarkuesi i grupit duket se funksionon në mënyrë efektive. Redakton me shpejtësi fotot tuaja dhe zbaton efektin e paracaktuar "Pa Style" për të gjitha imazhet tuaja. Gjithashtu e bën të lehtë eksportimin e menjëhershëm të imazheve tuaja të ndryshuara.

Megjithatë, nëse doni të bëni rregullime në foto individualisht, apo edhe si grup, do ta keni të lodhshme të rregulloni manualisht çdo foto nga grumbullin. Ngarkimi i grupit përdoret më së miri kur jeni të kënaqur me atë që cilësimet e paracaktuara janë në gjendje të arrijnë me imazhet tuaja.

Eksporto

Kur të kesh mbaruar redaktimi dhe të jesh gati për ta dërguar fotografinë jashtë programit,ka disa opsione.

Nëse jeni duke eksportuar disa imazhe në të njëjtën kohë, opsionet tuaja të vetme janë ruajtja në disk ose dërgimi me email. Megjithatë, nëse eksportoni një imazh të vetëm, mund të lidheni edhe me një llogari SmugMug.

Nëse zgjidhni "Disk", do të shihni një dritare të vogël që shfaqet ku mund të riemërtoni skedarin dhe të zgjidhni llojin që do të doja të kursente si. Mund të zgjidhni JEPG, PNG, TIFF, JPEG-2000, Photoshop (PSD) dhe PDF.

Poshtë çdo lloji, do të shihni gjithashtu një buton të vogël që thotë "Cilësimet e avancuara". Nëse klikoni këtë, do të ridrejtoheni në një ekran më të thelluar të eksportit.

Këtu mund të ndryshoni cilësimet e ngjyrave dhe veçoritë e tjera të veçanta të skedarit që normalisht janë caktuar si parazgjedhje.

Nëse zgjidhni "Email" për të eksportuar imazhin tuaj, do të shihni ekranin e mëposhtëm:

Pasi të përfundojë eksportimi, Photolemur do të lançojë automatikisht klientin tuaj të paracaktuar të emailit dhe do të bashkëngjisë fotografia e përfunduar në draftin e emailit.

Shtojca

Ashtu si shumë programe të redaktimit të fotografive, Photolemur përfshin aftësinë për të funksionuar si një shtesë për një opsion më të fortë si Adobe Photoshop në vend që të funksionojë si një i pavarur aplikacioni.

Për të instaluar Photolemur si shtesë, do t'ju duhet Adobe CS5 ose më i ri. Pas kësaj, hapni Photolemur. Në menynë e aplikacionit, shkoni te Photolemur 3 > Instaloni Plug-ins .

Pasi ta bëni këtë, do t'ju kërkohet të lidhni Photolemur me aplikacionin tuaj Adobe tëzgjedhje, siç shihet këtu:

Pasi të instalohet, duhet të jetë i disponueshëm ashtu si çdo shtesë tjetër që mund të keni instaluar në Photoshop ose Lightroom.

Arsyet prapa vlerësimeve të mia

Efektiviteti: 3.5/5

Nëse jeni gjithmonë dhe menjëherë i kënaqur me modifikimin me një klikim, atëherë ndoshta Photolemur është për ju. Për kredinë e tij, ai e kryen punën shpejt dhe me përpjekje minimale nga ana e përdoruesit. Sidoqoftë, rregullimi i fotografisë nuk është një skenar i vetëm. Ndërsa Photolemur mund të bëjë një punë të shkëlqyeshme në disa fotografi, në të tjera ai definitivisht dështon. Për më tepër, mungesa e mjeteve për përdoruesin do të thotë që ju nuk mund ta kompensoni softuerin kur ai nuk i përmbush pritshmëritë. Nga ana tjetër, disa veçori të shkëlqyera, të tilla si redaktimi dhe eksportimi në grup, ndihmojnë për t'i dhënë pak më shumë besueshmëri. Photolemur është efektiv për përdorim të rastësishëm ose të rastësishëm, por definitivisht jo asgjë më e vështirë se kaq.

Çmimi: 3/5

Nëse tashmë keni Setapp-in 10$/muaj abonimi, atëherë Photolemur është i arritshëm dhe me çmim të drejtë, veçanërisht pasi ju merrni edhe dhjetëra aplikacione të tjera për paratë tuaja. Por si një aplikacion i pavarur, Photolemur është padyshim në anën e shtrenjtë. Veçanërisht konsideroni kufizimet në redaktimin e fotove tuaja: aplikacioni ju lejon vetëm të përdorni stile të integruara dhe rregullim automatik, dhe nuk ka rrëshqitës të veçantë për të përfituar nga përdoruesi. Krahasuarndaj alternativave më të fuqishme dhe më të lira, Photolemur është pak më pak.

Lehtësia e përdorimit: 5/5

Thjeshtësia e Photolemur është një nga pikat më të mëdha të shitjes dhe veçoritë më të mira të tij . Është i pastër dhe intuitiv, duke prodhuar rezultate pothuajse të menjëhershme. Ju nuk keni nevojë për ndonjë manual ose udhëzues për të mësuar se si ta përdorni - gjithçka është e vetëshpjegueshme që nga momenti që hapni aplikacionin. Ndonëse thjeshtësia mund të mos jetë ajo që i nevojitet një fotograf profesionist, e bën modifikimin amator të lehtë.

Mbështetje: 3.5/5

Për sa i përket mbështetjes teknike, Photolemur bën mjaftueshëm për të kaluar. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se aplikacioni është aq i thjeshtë sa që përdoruesit rrallë do të kenë nevojë për ndihmë. Ekziston një grup zyrtar i faqeve FAQ dhe udhëzimeve të disponueshme në faqen e internetit të programit. Ndërsa mbështetja me email është teknikisht e disponueshme, do t'ju duhet të bëni pak gërmime në seksionin "Me çfarë mund t'ju ndihmojmë" për ta gjetur atë. Megjithatë, e pashë mbështetjen e emailit të dobët. Kur u përpoqa të kontaktoja me një pyetje në lidhje me stilet e personalizuara, mora një përgjigje që përmbante vetëm informacione tashmë të disponueshme në sajt. Në përgjithësi, mbështetja është e disponueshme, por nuk është e gjerë.

Photolemur ​Alternatives

Adobe Photoshop

Nëse vërtet dëshironi të futeni në redaktimin e fotografive, atëherë Photoshop është rruga për të shkuar. Vjen me një çmim të madh të bazuar në abonim, por është thjesht realiteti kur jeni duke punuar me

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.