Rishikimi i EaseUS Partition Master Pro: Rezultatet e Testit (2022)

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

EaseUS Partition Master Pro

Efektiviteti: Funksionon shkëlqyeshëm me probleme shumë minimale Çmimi: 19,95 $/muaj ose 49,95 $/vit (abonim), 69,95 $ (një- kohë) Lehtësia e përdorimit: E thjeshtë për t'u përdorur me kurbën e vogël të të mësuarit Mbështetje: E disponueshme nëpërmjet bisedës së drejtpërdrejtë, emaileve, & telefoni

Përmbledhje

EaseUS Partition Master Professional ka shumë veçori në arsenalin e tij. Kam përdorur një hard disk të jashtëm 1 TB për të testuar sa më shumë karakteristika që munda dhe funksionoi mjaft mirë. Operacionet e ndarjes ishin të drejtpërdrejta dhe të lehta. Fshirja e të gjitha të dhënave në një hard disk mori shumë kohë për t'u përfunduar, por rezultatet ishin të shkëlqyera pasi mjeti i rikuperimit të të dhënave që përdora nuk gjeti një skedar të vetëm të rikuperueshëm.

Kam hasur në një problem gjatë migrimi i sistemit operativ në hard disk dhe krijimi i një disku bootable. Edhe pse problemi me OS ishte kryesisht nga ana ime, krijimi i një disku bootable nuk funksionoi siç pretendon programi. Më duhej të përdorja një program tjetër me ISO nga EaseUS për të bërë diskun e bootable. Thënë kështu, Partition Master Pro bëri atë që duhej të bënte shumë mirë. Ka disa fusha që kanë vend për përmirësim, por ato definitivisht nuk janë një zgjidhje.

Vendimi përfundimtar: Nëse jeni duke kërkuar për një softuer të menaxherit të diskut për Windows, mos kërkoni më tej! Unë e rekomandoj këtë program nga EaseUS.

Ajo që më pëlqen : Ka shumë mjete për të menaxhuar dhe mirëmbajtur ndarjet e diskut. Në mënyrë të sigurtpastrohet dhe liro pak hapësirë.

Pastrimi i skedarëve të mëdhenj

Pastrimi i skedarëve të mëdhenj fillon me një listë të disqeve tuaja që dëshironi të analizoni për skedarë të mëdhenj . Thjesht klikoni disqet që dëshironi dhe klikoni "Skano".

Pasi të përfundojë skanimi, do të shihni një listë skedarësh, duke filluar nga më i madhi tek më i vogli. Thjesht klikoni skedarët që dëshironi të fshini, më pas klikoni "Fshi". Kjo zakonisht mund të bëhet në pak sekonda.

Optimizimi i diskut

Optimizimi i diskut është një defragmentues i diskut që analizon disqet tuaja dhe i defragmenton ato. Klikoni disqet që dëshironi të analizoni, më pas mund të klikoni "Optimize" për t'i defragmentuar ato. Unë mendoj se kjo nuk është e nevojshme pasi Windows tashmë ka një defragmentues të integruar të diskut, megjithëse është mirë të shikosh të gjitha këto veçori në një program.

Arsyet pas vlerësimeve të mia

Efektiviteti: 4.5/5

Programi funksionoi jashtëzakonisht mirë. Fshirja e disqeve funksionoi në mënyrë perfekte, duke mos lënë gjurmë skedarësh në disk. Përpjekja për të marrë skedarë me një program të rikuperimit të të dhënave rezultoi e pafrytshme pasi fshiu të gjitha të dhënat me EaseUS Partition Master Professional. Ndarja e disqeve ishte e lehtë, e shpejtë dhe intuitive.

Kam pasur disa probleme me funksionimin e sistemit operativ të migruar, por me disa korrigjime, OS funksionoi, megjithëse ngadalë - megjithëse me shumë mundësi nuk ishte faji i programit, por lidhja ime e ngadaltë USB. Kam pasur gjithashtu një problem për të bërë një WinPEdisk bootable. ISO u krijua, por programi nuk ishte në gjendje të bënte asnjë nga pajisjet e mia USB në një disk bootable. Më duhej të përdorja një program tjetër për të bërë diskun e bootable me ISO nga EaseUS.

Çmimi: 4/5

Shumica e programeve të ndarjes kushtojnë rreth 50 dollarë. Versioni bazë i EaseUS Partition Master Professional është i arsyeshëm. Ju merrni shumë veçori që programet e tjera nuk i kanë, të tilla si migrimi i sistemit operativ në një disk tjetër dhe përmirësime të pakufizuara.

Lehtësia e përdorimit: 4/5

Programi është shumë i lehtë për t'u përdorur për një person teknik që di se çfarë të bëjë me ndarjet. Për dikë që nuk e bën këtë, mund të jetë pak dërrmuese. Më pëlqen përvoja e përdoruesit të programit. Më dukej shumë e lehtë për të lundruar, dhe udhëzimet e tekstit janë të lehta për t'u kuptuar. Pavarësisht disa gabimeve, unë arrita ta marr programin shumë shpejt.

Mbështetje: 3.5/5

EaseUS ofron disa kanale për të adresuar pyetjet e klientëve duke përfshirë emailin , biseda e drejtpërdrejtë dhe mbështetje telefonike. Arsyeja pse nuk u dhashë atyre pesë yje është se ata ishin të ngadaltë në përgjigjet me email. U dërgova atyre një email në lidhje me problemin që kisha me migrimin e sistemit operativ. Por ndryshe nga mbështetja që mora nga programi i tyre i rikuperimit të të dhënave, nuk mora një email prapa. Nuk munda të bëja një bisedë live me ta pasi ekipi i tyre mbështetës është jashtë linje për shkak të diferencës kohore. Megjithatë, arrita të kontaktoj me taduke telefonuar, gjë që më ndihmoi të rregulloja problemin tim.

Alternativat e EaseUS Partition Master Pro

Paragon Partition Manager (Windows & Mac) : Nëse EaseUS nuk është më i miri opsion për ju, provoni Paragon. Paragon ka karakteristika të ngjashme si EaseUS ndërsa në të njëjtën pikë çmimi. Ose versioni i Windows ose i macOS kushton 39,95 dollarë për një licencë të vetme. Ai gjithashtu ka një sistem të mirë mbështetjeje. Ndryshe nga EaseUS, Paragon aktualisht nuk ofron një version me përmirësime gjatë gjithë jetës, por ata kanë një version profesional për Windows i cili ofron veçori të avancuara për 79,95 dollarë.

Minitool Partition Wizard (Windows) : Minitool është një tjetër alternativë e shkëlqyer. Ky program gjithashtu ofron shumë veçori që kanë shumica e menaxherëve të ndarjeve. Përveç operacioneve të zakonshme të ndarjes, mund të migroni OS tuaj dhe të krijoni një disk bootable. Çmimi fillon me 39 dollarë për një licencë të vetme dhe kushton 59 dollarë për përmirësimet gjatë gjithë jetës. Fatkeqësisht, Minitool aktualisht nuk ka një version Mac të këtij produkti.

Programet e integruara të Windows : Windows në fakt tashmë ka një menaxher të integruar të ndarjeve. Thjesht klikoni me të djathtën në ikonën e kompjuterit tuaj dhe klikoni "Menaxho", më pas shkoni te "Menaxhimi i diskut". Ai ka të gjitha mjetet bazë që ju nevojiten për të menaxhuar ndarjet tuaja, por mund të jetë mjaft konfuze për të lundruar. Ekziston gjithashtu një mjet i integruar defragmentimi për të optimizuar performancën e diskut.

Disk Utility (Mac) : Mac-ët kanë një mjet ndarjeje të quajtur DiskShërbimet. Thjesht shkoni te kërkimi Spotlight, më pas shkruani "Disk Utility" për të nisur aplikacionin. Aplikacioni mund të funksionojë gjithashtu në modalitetin e rikuperimit nëse është e nevojshme. Shumicën e kohës, Disk Utility është i mjaftueshëm për të adresuar nevojat tuaja themelore të operacioneve të ndarjes.

Përfundim

EaseUS Partition Master Professional është një mjet shumë i fuqishëm ndarjeje për përdoruesit e Windows. Ju mund ta përdorni programin për të krijuar, ndryshuar përmasat dhe për të bërë pothuajse gjithçka që dëshironi me ndarjet e diskut. Ai gjithashtu ka një veçori fshirjeje që ju lejon të fshini në mënyrë të sigurt një hard disk në rast se dëshironi të ricikloni hard diskun e kompjuterit tuaj.

Më duket jashtëzakonisht i dobishëm disku i bootable WinPE, megjithëse do të ishte edhe më i fuqishëm nëse do ta bënte diskun e bootable. Unë isha ende në gjendje ta bëja atë disk bootable me një program tjetër duke përdorur ISO-në e tyre. Nisja prej tij përdori EaseUS Partition Master, të cilin mund ta përdorja për të rregulluar një disk të dëmtuar që nuk do të nisë Windows - mjaft i zoti! Në përgjithësi, programi funksionoi mirë me disa pengesa.

Merrni EaseUS Partition Master

Pra, çfarë mendoni për këtë rishikim? Lini një koment dhe na njoftoni.

fshin të dhënat në një disk pa lënë gjurmë. Punon shpejt për shumicën e operacioneve të ndarjes. Programi është shumë i lehtë për t'u përdorur.

Ajo që nuk më pëlqen : Kishte disa probleme të vogla gjatë migrimit të sistemit operativ. Nuk mund të krijohej një disk bootable.

4 Merrni EaseUS Partition Master Pro

Për çfarë përdoret EaseUS Partition Master?

Programi është projektuar për zgjidhjen e problemeve të disqeve, organizimin e ndarjeve dhe maksimizimin e performancës së disqeve tuaja. Përveç atyre bazë, si krijimi, ndryshimi i madhësisë dhe fshirja e ndarjeve, ai ka gjithashtu shtesa të tjera që janë shumë të dobishme për disa përdorues.

Një prej tyre është disku i bootable WinPE i cili ju lejon të rregulloni një disk tjetër pa pasur nevojë të ekzekutoni Windows. Ju gjithashtu mund të migroni OS tuaj në një disk tjetër për kopje rezervë të lehtë dhe transferimin e të dhënave në një kompjuter tjetër. Ekziston gjithashtu një shtrirje 4K që i bën disqet (kryesisht SSD) të funksionojnë më shpejt.

A është i sigurt EaseUS Partition Master?

Po, është. Skanova skedarin e instalimit të programit për malware ose viruse të mundshëm duke përdorur Malwarebytes Anti-malware dhe Avast Antivirus. Të dy skanimet nuk gjetën asgjë të dëmshme.

Nga këndvështrimi operacional, softueri është gjithashtu i sigurt nëse e dini se çfarë po bëni. Por kini kujdes kur e përdorni sepse zgjedhja e diskut të gabuar ose ndryshimi i cilësimeve që nuk i dini mund të dëmtojë disqet dhe skedarët tuaj. Sepse ky program punon me ndarje të diskut, duke ndryshuar të voglacilësimet mund të fshijnë të dhënat nga pajisja juaj e ruajtjes. Përpara se të bëni ndonjë gjë, verifikoni atë që po bëni ose merrni një mik teknik të cilit mund t'i besoni për t'ju ndihmuar.

A është EaseUS Partition Master falas?

EaseUS Partition Master nuk është pa pagesë ose me burim të hapur. Por ekziston një version falas që është i kufizuar në mbështetjen deri në 8 TB memorie. Ky version falas kryen vetëm operacione bazë të ndarjeve si krijimi, ndryshimi i madhësisë dhe fshirja e ndarjeve të diskut.

Sa kushton EaseUS Partition Master Pro?

Versioni Professional ofron tre modele çmimesh: 19,95 $/muaj, ose 49,95 $/vit në abonim dhe 69,95 $ në një blerje një herë.

EaseUS gjithashtu ka dy versione për ofruesit e shërbimeve. Një licencë e vetme për një server kushton 159 dollarë, dhe nëse keni nevojë për një licencë për PC/Serverë të pakufizuar, EaseUS ofron edicionin e Pafund që kushton 399 dollarë.

Pse më besoni mua për këtë rishikim?

Emri im është Victor Corda, dhe më pëlqen të ndërhyj me elektronikën kompjuterike. Unë kam ndërtuar kompjuterët e mi, kam çmontuar laptopët dhe telefonat inteligjentë dhe jam përpjekur t'i rregulloj vetë të gjitha problemet e mia me kompjuterin. Edhe pse ka raste kur i përkeqësoj gjërat, të paktën mësoj nga përvojat e mia.

Kam punuar gjithashtu me uebsajte të lidhura me teknologjinë për më shumë se 3 vjet në tema, duke përfshirë kompjuterët, softuerët, telefonat inteligjentë dhe më shumë . Unë jam thjesht një djalë mesatar me pasion për teknologjinë. Unë nuk jam ekspert për asnjëdo të thotë, por kurioziteti im me teknologjinë më bën të mësoj gjëra që nuk do t'i kisha menduar kurrë. Mendoj se ky lloj kurioziteti ndihmon në bërjen e rishikimeve të hollësishme.

Në këtë përmbledhje, unë ndaj mendimet dhe përvojat e mia në lidhje me EaseUS Partition Master Pro pa push dhe shtresë sheqeri shtesë. Unë e përdora programin për disa ditë përpara se të shkruaj këtë artikull rishikues. Për të testuar se sa i përgjegjshëm është ekipi i mbështetjes së klientit EaseUS, madje i kontaktova ata përmes postës elektronike, bisedës live dhe telefonatave. Ju mund t'i shihni gjetjet e mia në "Arsyet prapa rishikimit tim & Vlerësimet” seksioni më poshtë.

Mohimi i përgjegjësisë: EaseUS nuk ka asnjë kontribut editorial ose ndikim në përmbajtjen e këtij rishikimi. Të gjitha opinionet janë të miat dhe bazohen në testet e mia. Vetëm një shënim i mirë: përpara se të blini produktin, lexoni përmbledhjen e shpejtë të mësipërme për të parë nëse është ajo që ju nevojitet.

EaseUS Partition Master Pro: Testet & Gjetjet

Programi përfshin një listë të gjatë funksionesh nga operacionet e thjeshta të ndarjes deri tek migrimi i sistemit operativ në një hard disk tjetër. Kam testuar shumicën e veçorive të tij për të parë se si funksionon. Për shkak të natyrës teknike të softuerit, nuk ka gjasa që unë të mund të përgatis të gjithë skenarët për qëllime testimi.

Shënim: rekomandohet që të bëni kopje rezervë të të dhënave në hard diskun e kompjuterit tuaj përpara se të përdorni EaseUS Partition Master Professional.

Operacionet e ndarjes

Fshi të dhënat

Fshirjandarja fshin të gjitha të dhënat në atë ndarje. Përpara testimit, vendosa skedarë testimi me formate të ndryshme skedari në ndarje për të kontrolluar nëse mund t'i rikuperoj ende të dhënat pavarësisht se janë fshirë.

Kur të klikoni "Fshi të dhënat", do të duhet të zgjidhni cila ndarje të fshihet. Ekziston gjithashtu një opsion në fund për të zgjedhur sa herë dëshironi të fshini atë ndarje. Fshirja e shumëfishtë siguron që të gjithë skedarët tuaj të fshihen përgjithmonë. Për këtë provë, unë do të fshij vetëm një herë.

Vetëm kliko "Next" dhe konfirmo fshirjen në dritaren tjetër. Operacioni do të renditet në operacionet në pritje dhe do të duhet të klikoni "Aplikoni" lart majtas për të filluar fshirjen. Do t'ju jepet opsioni për të fikur automatikisht kompjuterin tuaj pasi të kenë përfunduar të gjitha operacionet. Zakonisht, puna me ndarjet e diskut kërkon një kohë të gjatë, kështu që këshillohet ta bëni këtë brenda natës. Të kesh një veçori të mbylljes automatike është padyshim e dobishme.

Fshirja e të gjithë hard diskut të jashtëm 1TB mori 10 orë për të përfunduar. Për të siguruar që të gjithë skedarët të fshihen, e vendos kundër vëllait të tij, EaseUS Data Recovery Wizard. Do të testoj nëse ky program i rikuperimit të të dhënave mund të rivendosë skedarët e testit të fshirë.

Pas disa orësh skanimi, programi i rikuperimit të të dhënave nuk gjeti asnjë skedar të vetëm. Asnjë gjurmë e asgjëje - madje edhe letra e makinës nuk ishte aty. Për të qenë i drejtë, EaseUS Data Recovery Wizard është një të dhënë vërtet e mirëmjet rikuperimi. Ai kaloi testet e rikuperimit të të dhënave me ngjyra fluturuese në rishikimin tonë.

Megjithatë, fokusi këtu është se sa mirë EaseUS Partition Master Professional i fshin të dhënat nga hard disku i jashtëm, dhe në këtë shënim, ai ka bërë një punë të shkëlqyer .

Bëni dhe ndryshoni madhësinë e ndarjeve

Meqenëse kam 1TB hapësirë ​​të pandarë, bëra disa ndarje për të organizuar gjithçka.

Për të krijuar një ndarje të re, thjesht klikoj në diskun ku dua të punoj, më pas kliko "Krijo ndarje" nën skedën e operacioneve. Do të shfaqet një dritare me të gjithë informacionin e nevojshëm për ndarjen e re.

Së pari është etiketa e ndarjes që është thjesht emri i diskut. Tjetra është një opsion për ta bërë atë një disk primar ose logjik. Dallimi i vetëm midis të dyve është se një disk primar mund të nisë një sistem operativ. Këtu do të mund të instaloni Windows, Linux ose macOS. Një disk logjik, nga ana tjetër, nuk mund të nisë një sistem operativ, por mund të ketë ende skedarë të ruajtur në të.

Tjetra është sistemi i skedarëve që përcakton se si do të ruhen skedarët në disk: FAT, FAT32, NTFS, EXT2 dhe EXT3. Nuk mund të hyj në detaje të plota në lidhje me atë se për çfarë shërben secili sistem skedar. Për t'ju dhënë thelbin e tij, FAT dhe FAT32 mund të përdoren për të gjitha sistemet operative. NTFS është krijuar për Windows; nëse përdoret në Mac ose Linux, mund t'ju duhet disa rregullime përpara se të përdorni plotësisht NTFS. EXT2 dhe EXT3 janë kryesishtpërdoret vetëm për sistemet Linux.

Mund të klikoni kutinë lart djathtas për të optimizuar diskun për SSD. Për HDD-të e zakonshëm, kjo nuk është e nevojshme. Tjetra është letra e diskut e cila thjesht cakton shkronjën për diskun. Madhësia e grupit përcakton sasinë më të vogël të hapësirës në disk që mund të përdorë një skedar.

Me gjithçka të përfunduar, gjithçka që mbetet për të bërë është të vendosni për madhësinë e ndarjes dhe pozicionin e saj në disk. EaseUS ka një mënyrë intuitive për ta bërë këtë me një shirit të thjeshtë dhe të zvarritshëm. Me këtë, është e lehtë të përcaktohet madhësia dhe pozicioni.

Bërja e një ndarjeje ishte e shpejtë dhe e lehtë. Unë kam qenë në gjendje të bëj 3 ndarje të ndryshme në rreth 5 minuta pa telashe. Kini parasysh se kur të përfundoni vendosjen e të gjithë informacionit dhe klikoni "OK", operacioni do të jetë në pritje. Duhet ende të klikoni "Aplikoni" lart majtas për të bërë ndryshimet.

Migrimi i sistemit operativ në SSD/HDD

Me EaseUS Partition Master Professional, mund të kopjoni të gjithë sistemin tuaj operativ në një tjetër disk. Kjo do t'ju lejojë të bëni një kopje rezervë të sistemit tuaj dhe të nisni direkt nga disku i ri.

Kur të migroni OS tuaj, të gjithë skedarët në diskun e destinacionit do të fshihen. Mos harroni të bëni kopje rezervë të skedarëve tuaj përpara se të nisni.

Pasi të zgjidhni diskun e destinacionit, mund të ndani hapësirën që dëshironi për çdo disk. Thjesht tërhiqni kutitë në madhësitë e dëshiruara, klikoni "OK", më pas kliko "Aplikoni" lart majtas. Një testament paralajmëruesshfaqet duke thënë se kompjuteri do të duhet të rindizet për të kryer operacionin. Klikoni "Po" dhe do të rindizet vetë.

Një ndërfaqe e ngjashme me vijën e komandës do të shfaqet pas rindezjes që tregon detajet e operacionit. I gjithë procesi përfundoi në rreth 45 minuta për mua. Për ta përdorur këtë, duhet të ndryshoni rendin e nisjes në cilësimet e BIOS-it dhe ta vendosni atë në diskun ku migruat OS.

Kam pasur disa probleme me nisjen e OS nga hard disku im i jashtëm. Pas disa ndryshimeve, arrita ta bëja të funksiononte. Sistemi operativ ishte mjaft i ngadaltë, por kjo ka shumë të ngjarë sepse funksiononte përmes USB 2.0. Nëse e lidhni hard diskun direkt në kompjuterin tuaj ose e lidhni atë në një port më të shpejtë, ai duhet të funksionojë më shpejt.

Disku i nisjes WinPE

Disku i nisjes WinPE bën një kopje të EaseUS Partition Master Professional në ruajtjen e jashtme. Më pas mund të nisni EaseUS Partition Master Professional nga ajo pajisje pa nisur Windows. Kjo është jashtëzakonisht e dobishme për kompjuterët me disqe të dëmtuara që nuk nisin. Më pas programi mund ta rregullojë atë disk dhe ta kthejë atë në jetë.

Mund të zgjidhni një pajisje USB ose një CD/DVD si një disk bootable. Përndryshe, mund të eksportoni skedarin ISO i cili më pas mund të shndërrohet në një disk bootable për përdorim të mëvonshëm.

U deshën rreth 5 minuta që programi të krijonte ISO. Pasi të bëhet, çdo disqe bootable WinPE e ardhshme nuk do të duhet të shkojëpërmes të njëjtit proces.

Mjerisht, vazhdova të hasja në gabime me këtë proces. E provova gjithashtu me një USB flash drive normal pa dobi. Meqenëse ISO ishte bërë tashmë, në vend të kësaj përdora Rufus, një program që kthen pajisje të ndryshme ruajtjeje në disqe bootable. Unë përdora skedarin e ruajtur ISO dhe e shndërrova me sukses USB flash drive-in tim në një disk bootable WinPE.

E testova duke ndryshuar prioritetin tim të nisjes në USB flash drive dhe duke e ekzekutuar në laptopin tim. Të gjitha veçoritë e EaseUS Partition Master Professional funksionuan pa probleme dhe unë munda të punoja në disqet e lidhur me kompjuterin tim.

Pastrim dhe optimizim

Kjo veçori ofron tre nën- veçoritë: pastrimi i skedarëve të padëshiruar, pastrimi i skedarëve të mëdhenj dhe optimizimi i diskut.

Pastrimi i skedarëve të padëshiruar

Pastrimi i skedarëve të padëshiruar kontrollon të gjithë skedarët e padëshiruar në skedarët e sistemit tuaj , shfletuesit, aplikacionet e integruara të Windows dhe aplikacionet e tjera që keni instaluar. Thjesht zgjidhni cilat dëshironi të analizoni dhe më pas klikoni "Analizo".

Analiza gjeti 1,06 GB skedarë të padëshiruar në sistemin tim. Thjesht klikova "Clean Up" dhe pas disa sekondash, u krye. Ishte një proces shumë i shpejtë dhe i lehtë.

Ekziston gjithashtu një opsion në cilësimet e dritares "Pastrimi dhe optimizimi" që lejon programin të monitorojë sistemin tuaj për skedarë të padëshiruar. Kur të arrini një madhësi të caktuar të skedarëve të padëshiruar, do t'ju dërgojë një kërkesë për t'i pasur ato

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.