7 Softueri më i mirë i regjistrimit të ekranit për PC dhe Mac në 2022

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Mund të jeni ose jo të vetëdijshëm, por ai buton i errët në çdo tastierë kompjuteri të emërtuar "PrtScn" në të vërtetë do të thotë "Print Screen". Ndërsa në fakt nuk krijon një printim të ekranit tuaj, siç mund ta merrni me mend, ai do të kopjojë ekranin tuaj në kujtesën dixhitale të kompjuterit tuaj. Megjithatë, kjo metodë bazë ka disa të meta të mëdha – nuk mund të specifikoni se cilën pjesë të ekranit dëshironi të kapni dhe mund të regjistroni vetëm një imazh të vetëm.

Ka shumë arsye pse mund të dëshironi të regjistroni ekranin tuaj dhe dokumentimi i temave të mesazheve tuaja të çastit për të bërë shaka gazmore është vetëm një prej tyre. Nëse bëni ndonjë lloj mësimi dixhital, ofroni ose keni nevojë për mbështetje teknike, ose përdorni videokonferenca, përdorimi i sistemit të parazgjedhur të kapjes së ekranit të sistemit tuaj operativ nuk do të jetë mjaft i mirë për t'ju regjistruar siç duhet.

Pavarësisht nëse dëshironi një mënyrë më të saktë për të kapur pjesë të veçanta të ekranit tuaj ose nëse doni të regjistroni video të tëra, duhet të hiqni dorë nga bazat e integruara dhe të merrni një regjistrues të dedikuar të ekranit.

Regjistruesi më i mirë me pagesë i ekranit që kam shqyrtuar është Flashback Pro nga Blueberry Software. Është një regjistrues jashtëzakonisht i thjeshtë që shoqërohet me një redaktues të shkëlqyer video, gjë që është e rrallë në mesin e regjistruesve të ekranit. Mund të kapni imazhe dhe videoklipe ashtu siç prisni, por gjithashtu mund të shtoni shënime zanore/grafike/teksti dhe madje të rregulloni elementë të tillë si madhësia e kursorit dhe gjurmimi i klikimeve pasJu mund të kombinoni sa më shumë burime që dëshironi, edhe pse përtej dyve, me siguri do të filloni t'u shkaktoni përdoruesve më shumë dhimbje koke sesa unë nga loja me efektin e tunelit.

Një burim 'Window Capture' i kyçur për të shfaqur Photoshop, me një burim 'Browser' që tregon Lynda.com të zvogëluar dhe të mbivendosur

Nëse doni të krijoni një regjistrim më kompleks, OBS Studio ka disa opsione bazë që i quan 'Skena'. Vendosja e një skene ndjek të njëjtin proces të përgjithshëm si konfigurimi i një burimi, megjithëse do të dëshironi të siguroheni që jeni në modalitetin "Studio", i cili ju jep dy skenat krah për krah, në mënyrë që të siguroheni që çdo gjë të kalojë siç duhet .

Fatkeqësisht, kjo është një pjesë e programit që ende mund të përdorë disa punë zhvillimore, pasi shkalla juaj e kontrollit është mjaft e kufizuar. Ju mund të përcaktoni tranzicione të ndryshme si zbehjet midis dy skenave, por kjo është e gjitha. Duket sikur ky do të ishte vendndodhja e përsosur për të inkorporuar një redaktues bazë video, por deri më tani kjo është ende jashtë fushëveprimit të programit.

Për shumë përdorues të rastësishëm, OBS Studio në fakt do të ofrojë më shumë veçori sesa keni nevojë, por është freskuese të shohësh një program kaq të aftë dhe të mirë-dizenjuar të disponueshëm nga komuniteti me burim të hapur. Është i fuqishëm, fleksibël dhe përgjithësisht i lehtë për t'u përdorur, megjithëse do të ishte mirë të përfshinte një redaktues bazë video për shkurtimin e klipeve – veçanërisht përndihmoni në shmangien e efektit të 'vizionit tunel' që merrni në fillim dhe në fund të një videoje kur regjistroni të gjithë ekranin tuaj. Mund të konfigurosh çelësat e nxehtë për të filluar dhe për të ndaluar regjistrimin/transmetimin, por për disa arsye këto nuk kanë një cilësim të paracaktuar dhe duhet të konfigurohen fillimisht në mënyrë që të përdoren.

Nëse po kërkoni një ekran regjistrues me një buxhet të kufizuar, do të keni vështirësi të gjeni një opsion më të aftë se OBS Studio. Nëse e kombinoni atë me një redaktues të dedikuar videosh, do të jeni në rrugën tuaj për të krijuar përmbajtje video të lëmuara brenda një kohe të shkurtër.

Softueri më i mirë për regjistrimin e ekranit: Konkurrenca me pagesë

1. TechSmith Snagit

Windows/Mac, 49,99 $

Kam përdorur një numër produktesh TechSmith gjatë viteve dhe gjithmonë i kam parë të jenë të mirë- i projektuar, i besueshëm dhe i mbushur me udhëzues të shkëlqyer hyrës, mësime dhe mbështetje teknike. Snagit pothuajse fitoi kategorinë e regjistruesit më të mirë të paguar të ekranit, por mungesa e një redaktuesi video e nxorri jashtë garës. Por ndryshe nga Flashback 5, është i disponueshëm për Mac, kështu që unë e kam eksploruar atë në pak më shumë detaje sesa pjesa tjetër e konkurrencës me pagesë për ata prej jush që kërkojnë një regjistrues të shkëlqyer të ekranit Mac.

Shumicën e kohës ju Me siguri do të dëshiroj të përdor Snagit në modalitetin "Gjithçka në Një", pasi ai kombinon shumicën e veçorive të modaliteteve të Imazhit dhe Videos. Përjashtimi i vetëm është se skeda Video ju jep mundësinë për të regjistruar direkt ngakamerën tuaj të internetit, si dhe disa opsione nëse dëshironi të regjistroni audion e sistemit, audion e mikrofonit ose të dyja.

Më pëlqen që mund të modifikoni menynë e destinacioneve për të shtuar ose hequr veçori ju duhet

Është pak e vështirë të shfaqni pamjet e ekranit të Snagit në veprim, pasi ai zëvendëson metodat e tjera të kapjes së ekranit, por përdor një metodë intuitive për të përcaktuar se cilën zonë të ekranit tuaj duhet të kapni. Ju thjesht mund të klikoni dhe tërhiqni për të përcaktuar çdo zonë të madhësisë që dëshironi, ose mund të kaloni mausin mbi elementë të ndryshëm të ekranit dhe ai do të zbulojë automatikisht atë që shfaqet dhe do të këputë zonën e regjistrimit për t'u përshtatur. Kjo veçori madje funksionon brenda dritareve të tëra, kështu që ju mund të nënvizoni seksionet e një programi, apo edhe tekstin/butonat brenda një kutie dialogu nëse dëshironi (megjithëse nuk jam i sigurt se pse do t'ju duhet të përshkruani ekranin e një butoni të vetëm ).

Kur bëhet fjalë për ruajtjen e kapjes suaj përfundimtare, mund ta ruani atë në kompjuterin tuaj, një sajt FTP ose ndonjë nga disa shërbime të ruajtjes në internet. Automatizimi i kësaj është një ndihmë e madhe për këdo që ka nevojë të ndajë menjëherë përmbajtjen e tyre, siç bëj shpesh kur krijoj video mësimore dhe udhëzuese.

Ndryshe nga shumë programe të regjistrimit të ekranit, Snagit ju lejon të bëni disa modifikime bazë në video kap. Ju mund të shkurtoni vetëm seksione nga videoja juaj, por për shumicën e qëllimeve, kjo do t'ju lejojë të hiqni çdo seksion të padëshiruar nga kapja juaj. Nëse dëshironi të bëni diçka më komplekse,do t'ju duhet të përdorni një redaktues të dedikuar video. Nëse dëshironi të shënoni ose modifikoni një imazh të vetëm, Redaktori Snagit ofron gjithçka që ju nevojitet menjëherë brenda programit.

Do të doja shumë që TechSmith të përfshijë veçori të ngjashme për redaktimin e videoklipeve, por kjo do të filloni të kopjoni disa nga veçoritë që gjenden në redaktuesin e tyre të shkëlqyer të videove Camtasia.

Ka një gamë të plotë shigjetash, thirrjesh, formash dhe madje edhe emoji që mund t'i shtoni në imazhet tuaja në redaktori i Snagit (dhe për ju adhuruesit e maceve, emri i tij është Simon, ai jeton me motrën time dhe tani është shumë më i vjetër - por ende po aq budalla 😉 )

Përveçse është i aftë, i lehtë dhe Aplikacioni miqësor për regjistrimin e ekranit, Snagit gjithashtu integrohet me aplikacionin celular të TechSmith të quajtur Fuse (i disponueshëm për Android, iOS dhe Windows Phone).

Ky integrim është jashtëzakonisht i dobishëm për njerëzit që krijojnë materiale mësimore dhe e-mësimore për aplikacionet dhe pajisjet celulare, dhe është një model i shkëlqyeshëm për të kapërcyer hendekun midis kompjuterëve celularë dhe atyre desktop.

Gjithçka që duhet të bëni është të instaloni aplikacionin, të lidheni me të njëjtin rrjet dhe të klikoni butonin "Dërgo te Snagit" në telefonin tuaj. Ju do të jeni në gjendje t'i modifikoni imazhet shpejt dhe me lehtësi në redaktuesin Snagit dhe t'i ndani ato drejtpërdrejt me botën më të gjerë.

Nëse nuk jeni ende të sigurt nëse është e duhura për ju, mund të lexoni rishikimi im më i gjatë i thelluar i Snagit këtuSoftwareHow.

2. TinyTake

(Windows/Mac, plane abonimi duke filluar nga 9,95 dollarë në javë deri në 199,95 dollarë në vit)

Më dukej se procesi i konfigurimit ishte pa nevojë i gjatë, por ndoshta jam shumë i padurueshëm

Ky është një program i vogël i mirë me një problem të madh: zhvilluesit kanë krijuar një gamë qesharake planesh abonimi (ka 5 opsione të ndryshme), dhe të gjitha janë mjaft të shtrenjta për softuerin e regjistrimit të ekranit. Sikur të mos ishte mjaft budallallëk, edhe niveli më i shtrenjtë i abonimit ka ende një kufizim për sa kohë mund të zgjasin regjistrimet tuaja.

E gjithë kjo bazohet në faktin se TinyTake ofron një mënyrë e integruar për të ndarë regjistrimet tuaja në internet përmes një portal të dedikuar ueb, i kompletuar me deri në 2 TB hapësirë ​​ruajtëse. Megjithatë, në një botë plot me hapësirë ​​ruajtëse falas në internet nga Youtube, Google Drive, Dropbox, OneDrive dhe të tjera, duket pak e panevojshme të blini hapësirë ​​ruajtëse që mund ta përdorni vetëm për një aplikacion specifik.

Fillova të dëshpërohem me hapat e pafund në këtë program para se të kisha mundësi ta përdorja, gjë që nuk është një shenjë e mirë – por si një recensues i mirë, doja të shihja se çfarë mund të bënte gjithsesi. Përdorimi i një sistemi vërtetimi të paracaktuar si 'Hyni me Google' ose Facebook ose Twitter do ta kishte bërë procesin shumë më të thjeshtë për përdoruesit. Kjo zgjedhje nuk ka kuptim derisa të kujtoni se MangoApps'modeli i biznesit bazohet në shitjen e një abonimi të përsëritur – kështu që i ndihmon ata kur jeni të kyçur brenda.

Është një program i dizajnuar qartë me funksione të mira regjistrimi të ekranit, gjë që do ta vendoste atë më lart në listë të konkurrentëve nëse do të ishte më e thjeshtë për t'u konfiguruar.

Përshtypja ime përfundimtare është se zhvilluesit nuk shikojnë kurrë dikë tjetër duke përdorur softuerin e tyre - ata do të merrnin vendime shumë të ndryshme të dizajnit nëse do të bënin më shumë testime të përdoruesit . TinyTake ka shumë potencial, por është i zhytur nën një kompleksitet kaq të panevojshëm sa nuk mund t'ia rekomandoj askujt.

Është i vetmi regjistrues i ekranit që u rrëzua gjatë testimit tim – dhe tashmë po bënte gjënë e gabuar përpara se të rrëzohej (kush e bën pamjen e shiritit të detyrave?). Mund të keni fat më të mirë, por sigurohuni që ta provoni vetë provën falas përpara se të blini një plan abonimi periodik.

3. MadCap Mimik

(428 USD USD , Windows/macOS)

Mimic është padyshim në fundin e shtrenjtë të spektrit për softuerin e regjistrimit të ekranit, por është gjithashtu një nga hyrjet më të fuqishme në këtë listë . Është projektuar posaçërisht për sektorin e mësimit dhe mësimit elektronik, dhe si rezultat, pretendon të ketë shumë mjete shumë të specializuara të dedikuara për këtë qëllim. Ndonëse kjo mund të tërheqë disa prej jush, mund t'ju largojë edhe ju të tjerët për shkak të kompleksitetit të tij.

Ju mund të shënoniregjistrime, shtoni thirrje thirrjesh dhe nënvizoni veprimet e kursorit, por asgjë që kam testuar nuk e justifikonte çmimin. Është e mundur që videot tuaja të ngarkohen automatikisht në Youtube dhe Vimeo, por ato veçori janë të varrosura brenda një nënmenuje në vend që të vendosen poshtë butonit shumë më të qartë 'Publish'.

Nëse jeni duke kërkuar për një tutorial të dedikuar krijuesi i videos, ky mund të jetë një opsion për ju, por çmimi i tepërt i blerjes duhet ta bëjë këdo të ndalojë të mendojë. Redaktori i videos është të paktën po aq i aftë sa zgjedhja jonë e rekomanduar, por ka pothuajse 6 herë çmimin e një licence biznesi. Me këtë nivel çmimi, mund të blini softuer të krijuar për redaktimin e filmave kryesorë, që do të thotë se Mimic nuk përshtatet mirë në asnjë kategori dhe ju jeni më mirë me një nga rekomandimet tona të tjera.

Një çift i softuerit falas për regjistrimin e ekranit

TechSmith Jing

Windows/Mac

Jing ishte i preferuari im në ditët e para të regjistrimit të ekranit për shkak të thjeshtësisë së tij të plotë, por TechSmith nuk po e zhvillon më atë në mënyrë aktive. Si rezultat, ai po bie gjithnjë e më shumë prapa për sa i përket veçorive, por nëse thjesht po kërkoni të bëni regjistrime të shkurtra dhe të thjeshta në formatin MP4, është një zgjedhje e dobishme.

Jing prezantohet si një rruzull i vogël i verdhë që ngjitet në skajin e ekranit tuaj dhe mund ta lëvizni kudo që dëshironi. Kur kaloni miun mbi të, ai zgjerohet nët'ju tregojë disa opsione bazë: filloni një regjistrim, shikoni regjistrimet dhe cilësimet tuaja të kaluara.

Jing ishte në zhvillim përpara Snagit dhe nëse i keni testuar të dyja, do të njihni të njëjtën metodë që po përdorej për përcaktoni se cilën zonë dëshironi të regjistroni. Do të zbulojë automatikisht segmente të ndryshme të përmbajtjes së ekranit për ta bërë të lehtë nënvizimin e një dritareje specifike, megjithëse thjesht mund të klikoni dhe tërhiqni për të përcaktuar një zonë të personalizuar.

Mund të shtoni gjithashtu audio mikrofonin në audion e sistemit, por kjo është pak a shumë shtrirja e veçorive të tij të regjistrimit. TechSmith ka përfshirë integrimin me shërbimin e tyre falas të ndarjes së internetit Screencast.com për ta bërë të thjeshtë nxjerrjen e videove tuaja në botë. Ndërsa Jing ka ende një vend të veçantë në kujtesën time, nëse keni buxhetin, ndoshta do të jeni më mirë me një nga aplikacionet tona të rekomanduara.

ShareX (vetëm për Windows)

ShareX është një regjistrues ekrani me funksione të plota që ofron shumë funksionalitete që gjenden te fituesi ynë me pagesë. Por si shumë softuer falas, pengesa kryesore është se përdorimi i tij është jashtëzakonisht zhgënjyes. Të gjitha aftësitë janë atje, por ndërfaqja lë shumë për të dëshiruar dhe nuk ka pothuajse asnjë udhëzues ose dokumentacion të dobishëm. Duke marrë parasysh se sa vërtet altruistë janë shumica e zhvilluesve të softuerit me burim të hapur, ende më habit fakti që ata nuk bëjnë më shumë punë në ndërfaqe.

Ju mund të bëni të gjitha llojet e regjistrimeve bazëdetyrat duke përfshirë regjistrimin e imazheve dhe videove nga ekrani juaj, dritaret specifike ose kamera juaj e internetit. Megjithatë, herën e parë që provoni të regjistroni ekranin tuaj, programi shkarkon automatikisht ffmpeg.exe për ju, kur do të ishte po aq e lehtë për ta përfshirë atë si një pjesë të paketës së instalimit. Nuk ka opsione shënimesh ose veçori të redaktimit të videos, por ka një gamë mbresëlënëse të veçorive të integruara të ndarjes (siç mund të prisni nga emri), duke përfshirë shumë shërbime për të cilat nuk kisha dëgjuar kurrë më parë.

Nëse gjeni kohë për ta mësuar, është një program i përkryer i aftë për regjistrimin e ekranit. Nëse nuk do të ishte ekskluzive për Windows, do të kishte një shans më të mirë për të fituar titullin "Regjistruesi më i mirë falas i ekranit", por derisa zhvilluesit të ridizajnojnë UI-në, ai thjesht nuk mund të konkurrojë.

Si e zgjedhim Softueri më i mirë për regjistrimin e ekranit

A mund të regjistrojë imazhe dhe video?

Ky është minimumi që do të prisnit nga një regjistrues ekrani, por është e habitshme se sa kapje ekrani programet ju lejojnë të ruani vetëm imazhe të vetme. Ato janë në thelb komanda të lavdëruara "Print Screen", të cilat kurrë nuk më dukeshin shumë të dobishme. Një regjistrues i mirë i ekranit do t'ju lejojë të regjistroni imazhe statike dhe video me gjatësi të pakufizuar, dhe më e mira do t'ju lejojë gjithashtu të regjistroni video kur aplikacionet funksionojnë në ekran të plotë (të tilla si lojërat dhe video-konferencat).

A mund të rregulloni veçoritë në ekranbrenda regjistrimeve tuaja?

Nëse po krijoni një video-tutorial ose po përpiqeni të merrni/siguroni mbështetje teknike, është e rëndësishme që çdo veprim të bëhet sa më i qartë që të jetë e mundur. Kur një ekran i plotë i desktopit është zvogëluar në madhësinë e një riprodhuesi video, ndonjëherë mund të jetë e vështirë të ndiqni kursorët ose të vini re kur është klikuar një buton i caktuar. Regjistruesit më të mirë të ekranit do t'ju lejojnë të theksoni të gjithë këta elementë, duke rritur madhësinë vizuale të kursorit dhe duke gjurmuar klikimet e miut.

A mund të shtoni shënime imazhi dhe zëri në regjistrimet tuaja? <> 1>

Kur po regjistroni një program kompleks në ekran të plotë me shumë veçori, mund të dëshironi të nënvizoni dhe etiketoni elementë specifikë. Nëse jeni duke regjistruar një sërë hapash për një video tutorial, është shumë më e lehtë nëse thjesht mund të regjistroni një zë kur jeni duke demonstruar procedurën aktuale në vend që ta shtoni më vonë në një program të veçantë. Regjistruesit më të mirë të ekranit do t'ju lejojnë të përfshini shënimet e imazhit dhe zërit drejtpërdrejt në regjistrimet tuaja, përveç çdo audioje të sistemit.

A vjen me ndonjë veçori redaktimi?

Nëse keni provuar ndonjëherë të krijoni një video të shpejtë për kapjen e ekranit, me siguri do ta vlerësoni që jo gjithmonë i bëni gjërat siç duhet që në momentin e parë. Në vend që të bëni dhjetë hapa për të marrë një regjistrim saktësisht të përsosur, funksionet bazë të redaktimit ju lejojnë të krasitni çdo seksion të papërshtatshëm tëju keni regjistruar videon tuaj. Ndërfaqja është e pastër dhe e qartë, por në rast se dëshironi ndihmë shtesë, Blueberry ka ofruar një grup videosh mësimore për t'ju ndihmuar me detyrat më të zakonshme të redaktimit.

Ekrani më i mirë falas Softueri i regjistrimit që kam përdorur është një projekt me burim të hapur i quajtur OBS Studio . I disponueshëm për Windows, Mac dhe Linux, është një regjistrues bazë i ekranit që ju lejon të kapni burime të shumta video në të njëjtën kohë, t'i kombinoni ato dhe të krijoni disa kalime bazë midis regjistrimeve. Ka një ndërfaqe të dizajnuar mirë që është e lehtë për t'u përdorur, por për fat të keq, i mungon lloji i redaktuesit bazë të videove dhe shënuesi që mund të prisni në një regjistrues ekrani me pagesë.

Pse më besoni për këtë udhëzues

Është e lehtë të gjesh komente të softuerit në internet, por është shumë më e vështirë të gjesh komente të besueshme në internet. Për fat të mirë për ju, ju keni arritur në një faqe të tërë të mbushur me përmbajtje që mund t'i besoni. Emri im është Thomas Boldt dhe kam punuar me një gamë të gjerë aplikacionesh për regjistrimin e ekranit pothuajse që kur u zhvilluan fillimisht si programe të palëve të treta.

Gjatë punës sime si menaxher i ekipit të projektimit dhe instruktor fotografie , Unë punoj ekskluzivisht në internet dhe nuk mund t'i lë ata të shikojnë mbi supe ndërsa shpjegoj një procedurë - ata janë ndoshta në anën tjetër të planetit. E dini thënien e vjetër, "një foto vlen sa një mijë fjalë"? Është madjevideo. Edhe nëse po krijoni vetëm pamje nga ekrani, të qenit në gjendje të redaktoni dhe shtoni gjëra direkt brenda programit tuaj të fotografimit është shumë më e thjeshtë sesa të merrni gjithçka në një program të veçantë të redaktimit të imazheve.

A është e lehtë për t'u përdorur?

Ashtu si me të gjithë softuerin, një nga konsideratat më të rëndësishme është lehtësia e përdorimit. Nëse krijoni softuerin më të fuqishëm të regjistrimit të ekranit në botë, por e bëni jashtëzakonisht të vështirë përdorimin e tij, atëherë (çudi, habi) askush nuk do ta përdorë të dy. Një program i dizajnuar mirë që i jep përparësi përvojës së përdoruesit në dizajnin e tij të ndërfaqes do të jetë gjithmonë një zgjedhje më e mirë se një program tjetër me veçori të ngjashme të zhytur nën një plan urbanistik konfuz.

Fjalët e fundit

Derisa Microsoft dhe Apple të marrin një vështrim serioz në përfshirjen e veçorive të regjistrimit të ekranit në sistemet e tyre operative në një nivel bazë, do t'ju duhet patjetër një program i palës së tretë – veçanërisht nëse dëshironi të regjistroni video. Shpresojmë, një nga këto programe të shkëlqyera të regjistrimit të ekranit do t'i plotësojë kërkesat tuaja, pavarësisht nëse jeni duke krijuar përmbajtje profesionale të mësimit elektronik ose thjesht po ndani një pamje qesharake të ekranit me miqtë tuaj.

A keni një regjistrues të preferuar të ekranit që Kam lënë jashtë këtij shqyrtimi? Më tregoni në komente dhe unë do t'i hedh një sy!

më e vërtetë kur bëhet fjalë për një video të mirë mësimore me 30 korniza për sekondë dhe një regjistrues i mirë i ekranit e bën të gjithë procesin jashtëzakonisht të thjeshtë nga fillimi në fund.

Shënim: Asnjë nga zhvilluesit e softuerit të përmendur në ky postim më ka ofruar çdo lloj kompensimi për shkrimin e këtij rishikimi, dhe ata nuk kanë pasur asnjë kontribut apo kontroll editorial të përmbajtjes. Të gjitha pikëpamjet e shprehura këtu janë të miat.

Sistemet Operative dhe Regjistruesit e Ekranit

Duke marrë parasysh që çdo sistem operativ modern përdor një ekran për të bashkëvepruar me përdoruesit, ka jashtëzakonisht pak mënyra për të kapni përmbajtjen që shfaqet në ekranin tuaj. Nëse keni parë ndonjëherë dikë që poston një foto të ekranit të kompjuterit të tij në smartphone (gjë që ndodh më shumë nga sa mund të prisni), do të kuptoni se sa i zakonshëm është ky problem dhe sa shpesh njerëzit bëjnë përpjekje qesharake për ta zgjidhur atë.

Në fakt është ende e habitshme për mua që regjistrimi i ekranit është lënë jashtë sistemeve moderne operative – të paktën, regjistrimi i ekranit me funksione të plota. Ka qenë gjithmonë e mundur të përdoret butoni "PrtScn" (ose "Command+Shift+4" në një Mac) për të kopjuar një imazh të palëvizshëm të ekranit në kujtesën tuaj virtuale, por kjo është pak a shumë shtrirja e saj. Në vend të kësaj, si Windows ashtu edhe Mac përdorin programe shtesë për të menaxhuar regjistrimin e ekranit dhe asnjëri prej tyre nuk bën një punë shumë të mirë – megjithëse Quicktime Player falas i Mac bën shumëpunë më e mirë se Windows.

Nëse po pyesni se çfarë do të thotë regjistruesi i Windows, mos u ndjeni keq - është pothuajse plotësisht i panjohur, i disponueshëm vetëm në Windows 10 dhe shumë i kufizuar për sa i përket veçorive. Është pothuajse plotësisht i panjohur sepse është në të vërtetë një veçori e quajtur 'Game DVR' që përfshihet si pjesë e aplikacionit Xbox të krijuar për të regjistruar seancat e lojërave. Ai ka aftësi jashtëzakonisht të kufizuara regjistrimi dhe nuk ka absolutisht asnjë veçori redaktimi ose shënimi që duhet të prisni nga një regjistrues ekrani me funksione të plota.

MacOS ka gjithashtu një regjistrues ekrani, por është në formën e Quicktime Player. Është shumë më e thjeshtë për t'u aksesuar në krahasim me rrathët që Windows ju bën të kaloni, madje mund të bëni disa shkurtime dhe modifikime bazë të videos suaj. Videot tuaja duhet të regjistrohen në një format specifik (video H.264 dhe audio AAC), i cili mund të mos funksionojë për pajisjen tuaj përfundimtare të daljes. Shumica e pajisjeve moderne do të luajnë një skedar video në këtë format, por do të ishte mirë të kishim një farë shkalle zgjedhjeje se si është koduar. Megjithatë, edhe me këto avantazhe shtesë ndaj veçorisë së tmerrshme të DVR-së së lojërave që gjendet në Windows, një regjistrues i dedikuar i ekranit ka shumë më tepër për të ofruar.

Si Microsoft-i ashtu edhe Apple nuk duket se mendojnë të shtojnë veçori më të aftë për regjistrimin e ekranit si një prioritet i lartë, pavarësisht nga popullariteti gjithnjë në rritje i videove në internet. Të dy përpiqen të paraqesin programe shtesë përmes dyqaneve të tyre të aplikacioneve, por kjodo të ishte shumë më e dobishme për përdoruesit që të kenë integrim të plotë në çdo nivel të OS. Deri në ditën që ata të kuptojnë se çfarë duam, ne të gjithë do të përdorim aplikacione të palëve të treta për të kapur ekranet tona – dhe jam i sigurt se ata zhvillues janë mjaft të lumtur për këtë!

Softueri më i mirë për regjistrimin e ekranit: Rrethi i fituesve

Zgjedhja më e mirë e paguar: Flashback Pro 5

(vetëm Windows, 49 dollarë për licencën e përdorimit shtëpiak gjatë gjithë jetës, 79 dollarë për licencën e përdorimit të biznesit gjatë gjithë jetës)

Është një prekje e këndshme të kesh mësime, ndihmë dhe mbështetje vetëm një klikim larg sapo të nisësh programin

Ndërsa është pak më e shtrenjtë se disa të tjera regjistruesit e ekranit që shqyrtova, Flashback Pro e kompenson atë me një zgjidhje të plotë të regjistrimit të ekranit të gjitha-në-një që përfshin gjithashtu një redaktues të shkëlqyer video.

Fatkeqësisht, është i disponueshëm vetëm për Windows, por përdoruesit e Mac mund të jenë në gjendje ta aktivizojnë atë me Parallels Desktop ose VMware Fusion. Megjithatë, kjo nuk mbështetet nga zhvilluesit, prandaj sigurohuni që ta provoni me versionin e provës për t'u siguruar që funksionon pa probleme përpara se ta blini.

Në pamje të parë, Flashback Pro duket si një program shumë i thjeshtë. Mund të regjistroni ekranin tuaj të plotë, një rajon që specifikoni ose ta fikni regjistrimin në një dritare specifike. Ju mund të përfshini audion e sistemit, si dhe një zë mikrofon, dhe gjithashtu mund të regjistroni kamerën tuaj të internetit në të njëjtën kohë. Madje mundeniplanifikoni regjistrime, megjithëse nuk jam plotësisht i sigurt se për çfarë synohet kjo veçori. Pasi të filloni ta përdorni, e kuptoni se sa i fuqishëm është - falë redaktuesit të integruar të videos.

I vetmi problem i vogël që hasa kur përdorja Flashback ishte kur përdorja modaliteti i regjistrimit në dritare. Zbulova se në fakt ishte shumë i aftë për të zgjedhur seksione të ndryshme të dritares së Photoshop-it dhe më duhej të bëja pak eksperimente, duke tundur kursorin rreth ekranit për të gjetur vendin e duhur për të nxjerrë në pah të gjithë programin dhe jo vetëm një panel të shiritit të veglave.

Po regjistroja një modifikim të Photoshop-it, kjo është arsyeja pse sfondi i kësaj pamjeje të ekranit është i pazakontë 😉

Kishte një zonë përzgjedhëse të kuqe të ndezur për të më njoftuar kur gjeta vendin e duhur, por ishte ende paksa shumë i ndjeshëm.

Fillimisht, regjistrimet tuaja ruhen si një format skedari i pronarit Flashback, por mund ta eksportoni shpejt si një skedar video që mund të luhet në pothuajse çdo pajisje, ose ngarkoni drejtpërdrejt në një llogari në Youtube nga brenda programit. Flashback me të vërtetë shkëlqen kur klikoni "Open", sepse ngarkon regjistrimin tuaj në Flashback Player. Nuk jam i sigurt pse e quajtën 'Lojtar' pasi është shumë më tepër një redaktues sesa një lojtar, por ajo pikë e vogël zbehet në sfond ndërsa kupton se sa i aftë është redaktori.

Ju mund të bëni modifikime bazë të tilla si shkurtimi i seksioneve të padëshiruara tëregjistrimin tuaj, por gjithashtu mund të shtoni një gamë të gjerë thirrjesh, shigjeta, butona dhe imazhe të tjera në çdo pikë në videon tuaj. Mund të mos jeni në gjendje të shihni shumë qartë në pamjen e mësipërme, por kursori juaj theksohet dhe të gjitha klikimet tuaja gjurmohen, gjë që është një ndihmë e madhe për videot dhe udhëzimet udhëzuese. Ju mund të personalizoni stilin e theksimit të kursorit dhe madje të rrisni madhësinë e vetë kursorit për qartësi shtesë.

Rrathët e kuq përfaqësojnë klikimet në çdo kornizë dhe madje ka çelësa të nxehtë për t'u hedhur përreth afati kohor ndërmjet tyre

Nëse keni ndonjë përvojë me softuerin e redaktimit të videove, do ta njihni menjëherë afatin kohor që shkon përgjatë fundit të luajtësit/redaktorit. Jo vetëm që kjo ju lejon të kontrolloni videon tuaj kornizë pas kornizash, por ka një pistë të veçantë vetëm për identifikimin e klikimeve dhe lëvizjeve të miut. Ka një sërë veçorish të dobishme që e bëjnë të thjeshtë punën me video, lloji i ndryshimeve të vogla të dizajnit që i gjeni vetëm në softuer të dizajnuar mirë. Ju nuk do të dëshironit të redaktoni një film artistik duke përdorur redaktuesin, por është më i miri që kam gjetur në një regjistrues ekrani deri më tani.

Pasi të keni përfunduar redaktimi i videos, mund ta eksportoni ose si skedar video ose ndajeni atë në internet. Procesi i ndarjes është mjaft i thjeshtë dhe ju lejon të ngarkoni direkt në një llogari Youtube ose një server FTP. Ju duhet të lejoni Flashback për të hyrë në Youtubellogari duke u identifikuar në llogarinë tuaj Google, por ju duhet ta kaloni procesin vetëm një herë dhe ai kujton gjithçka për ju.

Flashback është lehtësisht regjistruesi më i mirë i ekranit që kam përdorur ndonjëherë, falë ndërfaqja e tij e thjeshtë e regjistrimit dhe redaktuesi i aftë i videos. Qëndroni të sintonizuar për një përmbledhje të plotë të thelluar, por ndërkohë mund të shkarkoni një version provë falas për ta provuar vetë përpara se ta blini. Kufizimi i vetëm është se çdo video që krijoni do të vuloset në këndin e sipërm djathtas, siç mund ta shihni në pamjet e mëparshme të ekranit.

Zgjedhja më e mirë falas: OBS Studio

Windows/ Mac/Linux

Ndërfaqja OBS Studio përmban një dizajn modern të pastër dhe pa rrëmujë, i cili mungon në shumicën e projekteve falas dhe me burim të hapur

OBS Studio , ose Open Broadcaster Software Studio, është një projekt me burim të hapur "i krijuar dhe mirëmbajtur nga Jim" sipas faqes së internetit, por ka një numër kontribuesish që kanë ndihmuar në zhvillimin e softuerit që nga publikimet e tij fillestare . Përkundër faktit se nuk ka asnjë informacion të disponueshëm në faqe për Jim, vetë softueri është gjithçka tjetër veçse i paqartë. Është një alternativë e shkëlqyer falas për opsionet bazë të regjistrimit të ekranit që ofron sistemi juaj operativ, i kompletuar me opsione të plota për regjistrimin e ekranit dhe integrimin me një sërë shërbimesh të njohura transmetimi.

Nuk ka asnjë udhëzues të dobishëm hyrëspër t'ju përcjellë në procesin e përdorimit të programit për herë të parë, por ka disa udhëzues bazë të fillimit të shpejtë që janë përgatitur nga përdorues të tjerë të komunitetit (mund t'i gjeni këtu). Ekziston gjithashtu një magjistar i konfigurimit automatik që ju ndihmon me disa nga elementët më teknikë si rezolucioni dhe shpejtësia e kornizës, megjithëse paralajmëron se është ende në beta. Ajo funksionoi mirë për mua, por nuk jam i sigurt pse ishte e nevojshme të bëhej një përshkrim për këtë aspekt.

Regjistrimi i videos në 60 FPS është një prekje e bukur dhe tregon jashtëzakonisht lëvizje e qetë

Pasi të keni përfunduar konfigurimin fillestar, duhet të konfiguroni një burim imazhi për regjistrimin tuaj. OBS Studio ofron një gamë të gjerë opsionesh nga regjistrimi i një dritare programi specifik deri te regjistrimi i të gjithë ekranit tuaj, dhe gjithashtu ju lejon të kapni burime video në ekran të plotë, si lojërat. Mund të regjistrojë gjithashtu drejtpërdrejt nga një kamerë në internet ose një burim tjetër video, ose të regjistrojë vetëm audio nëse dëshironi.

Hajeni zemrën tuaj, M.C. Escher! Vendosja e burimit në "Display Capture" ju tregon një pamje paraprake të asaj që po kapni, duke përfshirë vetë pamjen paraprake, duke krijuar një efekt të papritur tuneli

Ju gjithashtu mund të kombinoni burime të shumta të përmbajtjes së bashku për të krijuar një foto -efekti në figurë. Kjo është e përkryer për të kombinuar një tutorial ose transmetim të lojës me një video kamerë në internet, një shfletues ose çdo kombinim tjetër hyrjesh.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.