7 gjërat që një VPN mund t'ju ndihmojë të fshehni (dhe dobësitë)

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Ata që punojnë në distancë duke u lidhur me rrjetin e kompanisë së tyre ka shumë të ngjarë të jenë të njohur me VPN-të. Ata që i përdorin ato për sigurinë e rrjetit personal ndoshta i njohin mirë. Nëse nuk keni ndonjë përvojë me një VPN, jam i sigurt që e keni dëgjuar termin në një moment. Pra, cilat janë ato dhe si përdoren?

Këtu është përgjigja e shkurtër: një VPN ose Rrjeti Privat Virtual ofron një mjet për t'u lidhur me një rrjet privat, duke ju dhënë akses në burimet brenda atij rrjeti.

Një rrjet privat virtual ofron siguri nëpërmjet aksesit të kufizuar. VPN-të na lejojnë të hyjmë në rrjete private përmes një lidhjeje publike në internet, të gjitha pa lejuar që përdoruesit e tjerë të panjohur të hyjnë në to. Nëse dëshironi të dini më shumë detaje rreth VPN-ve, shikoni seksionin tonë mbi softuerin VPN.

Një VPN ofron një sërë përfitimesh, të tilla si aksesi në burimet në LAN të kompanisë suaj. Përfitimi më i madh, megjithatë, është siguria që ato ofrojnë. Nëse punoni nga shtëpia për një kompani që merret me informacione konfidenciale, ka shumë të ngjarë të përdorni një VPN për t'u siguruar që lidhja juaj është e sigurt.

Le të hedhim një vështrim se çfarë lloj gjërash mund të fshehë një VPN nga kriminelët e mundshëm kibernetikë dhe të tjerët që mund të duan të bëjnë dëm.

Gjërat që mund të fshehë një VPN

1. Adresa juaj IP

Një nga gjërat më të rëndësishme që VPN-të mund të bëjnë është të maskojnë ose fshehin adresën tuaj IP. Adresa juaj e Protokollit të Internetit identifikon në mënyrë unike tuajënkompjuter ose pajisje në internet. Adresa juaj mund të lejojë të tjerët si ISP-ja juaj (ofruesi i shërbimit të internetit), motorët e kërkimit, faqet e internetit, reklamuesit dhe madje edhe hakerët që t'ju gjurmojnë në internet.

Mund të mendoni se përdorimi i privatësisë së shfletuesit tuaj ose modaliteti i fshehtë mund të fsheh kush je. Ndërsa mundet, në disa raste, ISP-ja juaj mund të shohë ende adresën tuaj IP dhe t'ua japë atë të tjerëve. Nëse ISP-ja juaj ende mund ta shohë atë, nuk ka dyshim se edhe hakerët mund ta marrin atë. Në çdo rast, mbështetja në modalitetin mbrojtës të shfletuesit tuaj për sigurinë nuk është një ide e mirë.

Disa prej jush mund të mos i interesojë. Por për të tjerët, kjo mungesë sigurie mund të tingëllojë paksa e frikshme. Përdorimi i një VPN ju lejon të dukeni sikur po përdorni serverin dhe adresën IP të VPN. Ofruesi shpesh ka adresa të shumta IP të vendosura në të gjithë vendin apo edhe në botë. Shumë të tjerë gjithashtu do ta përdorin atë njëkohësisht. Rezultati? Ndërhyrësit e mundshëm që shikojnë mbi supe nuk mund t'ju veçojnë.

Fshehja e IP-së tuaj është hapi i parë drejt sigurisë së vërtetë në internet. Është si një gjurmë në internet; gjetja e tij mund të çojë në zbulimin e informacioneve të tjera të rëndësishme private që mund të mos dëshironi t'i ekspozoni.

2. Vendndodhja gjeografike

Pasi dikush të ketë adresën tuaj IP, ai mund ta përdorë atë për të përcaktuar vendndodhjen tuaj gjeografike. Adresa juaj identifikon se ku jeni sipas gjatësisë dhe gjerësisë gjeografike. Madje mund të lejojë dikë—d.m.th.një hajdut identiteti, një kriminel kibernetik ose thjesht reklamues—për të kuptuar adresën e shtëpisë ose të biznesit tuaj.

Nëse dikush mund të përcaktojë se ku jeni, kjo mund t'ju vërë në rrezik. Meqenëse një VPN në thelb ndryshon adresën tuaj IP (kjo quhet edhe mashtrim IP), të tjerët nuk do të mund të gjejnë vendndodhjen tuaj gjeografike. Ata do të shohin vetëm vendndodhjen e serverit me të cilin po lidheni.

Mashtrimi i IP-së mund të jetë i dobishëm nëse dëshironi të përdorni sajte që mund të jenë të kufizuara ose të ndryshme në vendndodhjen tuaj gjeografike. Për shembull, Netflix ofron programe specifike në varësi të vendit ku ndodheni.

Meqenëse një VPN ka adresën e vet IP, ju mund të shihni programe të disponueshme në vendndodhjen e serverit VPN. Për shembull, mund të keni akses në përmbajtjen e Netflix vetëm në Mbretërinë e Bashkuar kur vendndodhja juaj fizike është në Shtetet e Bashkuara.

Lexo gjithashtu: VPN-ja më e mirë për Netflix

3. Historia e shfletimit

Adresa juaj IP mund t'u sigurojë të tjerëve informacion të detajuar—dhe historia e shfletimit është një pjesë e kësaj. Adresa juaj IP mund të lidhet me kudo që keni vizituar në internet.

Mund të mendoni se po e ruani këtë informacion nga të tjerët duke pastruar historikun e shfletuesit tuaj. Megjithatë, ISP-ja juaj, reklamuesit dhe madje edhe hakerët mund ta gjejnë ende atë.

Me një VPN, nuk keni pse të shqetësoheni. Në thelb do të jeni një përdorues i panjohur në një turmë gjigante përdoruesish, të gjithë duke përdorur të njëjtën IP.

4. OnlineBlerje

Nëse bëni ndonjë blerje në internet, adresa juaj IP i bashkëngjitet edhe asaj. Reklamuesit dhe tregtarët mund të përcaktojnë se çfarë lloj produktesh blini dhe t'i përdorin ato të dhëna për t'ju dërguar reklama. A keni menduar ndonjëherë se si Google di t'ju dërgojë reklama për produktet që po shfletonit në Amazon? Është e thjeshtë: gjurmon se ku keni qenë dhe çfarë keni parë duke ndjekur adresën tuaj IP.

Një VPN gjithashtu mund të fshehë zakonet tuaja të blerjeve në internet, gjë që ju pengon të jeni synuar nga reklamues të veçantë.

5. Media sociale dhe llogari të tjera në internet

Një VPN mund t'ju ndihmojë gjithashtu të fshehni identitetin tuaj në mediat sociale dhe lloje të tjera të llogarive në internet. Duke maskuar IP-në tuaj, nuk ka gjurmë se ju i përdorni ato, përveç informacionit që vini në dispozicion. Pa një rrjet privat virtual, ka mënyra që administratorët të gjurmojnë se kush jeni, edhe nëse nuk jepni informacione reale të kontaktit.

6. Torrenting

Torrenting, ose shkëmbimi i skedarëve peer-to-peer, është i popullarizuar me shumë teknikë. Nëse po ndani materiale me të drejta autori, mund të futeni në telashe të vërteta. Ne sigurisht nuk e rekomandojmë ta bëni këtë. Megjithatë, VPN-të përdoren shpesh nga shkelësit e të drejtave të autorit në një përpjekje për të mbrojtur veten nga problemet ligjore.

7. Të dhënat

Kur lidheni me internetin, gjithmonë jeni duke transmetuar dhe marrë të dhëna. Nëse punoni nga shtëpia, ju vazhdimishttransmetoni të dhëna përmes mjedisit tuaj të punës. Dërgimi i emaileve, IM-ve, madje edhe komunikimet video/audio përmes internetit transmetojnë gjithashtu sasi të mëdha të dhënash.

Këto të dhëna mund të përgjohen nga hakerat dhe kriminelët e tjerë kibernetikë. Prej tij, ata mund të marrin PII të rëndësishme (informacion personal të identifikueshëm) për ju. Rezultati? Ata mund të hakojnë pothuajse çdo llogari në internet që keni.

Një VPN mund t'i fshehë këto të dhëna për ju. Duke përdorur enkriptimin e të dhënave, ai do të transmetojë dhe marrë të dhënat tuaja në një format që hakerët dhe kriminelët kibernetikë nuk mund ta deshifrojnë lehtësisht. Ndërsa ka mënyra për të zgjidhur gjithçka, nëse informacioni juaj është i vështirë për t'u arritur, ka një shans të mirë që ata të kalojnë te dikush më i lehtë për t'u hakuar.

Fshehja ose enkriptimi i të dhënave është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ata prej nesh që telekomunikacion. Kompania juaj mund të ketë informacione të ndjeshme si të dhënat mjekësore, informacione të llogarisë bankare ose të dhëna të tjera pronësore. Kjo është arsyeja pse shumica e kompanive që i lejojnë punonjësit të punojnë në distancë përdorin një lloj VPN për t'i mbajtur të dhënat e tyre të sigurta.

Ana negative

Ndërsa VPN-të janë të shkëlqyera për sigurinë dhe fshehjen e informacionit tuaj personal, ka një pak anë negative. Për shkak të kriptimit dhe serverëve të vendosur në distancë, ata mund të ngadalësojnë lidhjet tuaja të rrjetit. Ky ishte një problem i vërtetë në të kaluarën, por me teknologjinë e re dhe shpejtësinë e shpejtë të të dhënave të disponueshme sot, ky nuk është problemi dikurishte.

Një çështje tjetër që lind: meqenëse IP-ja juaj është e maskuar, mund t'ju duhet të ndërmerrni hapa shtesë për t'u identifikuar në sisteme të sigurisë më të lartë (për shembull, një llogari bankare). Llogaritë me siguri të lartë shpesh kujtojnë adresën tuaj IP dhe ju njohin kur përpiqeni të identifikoheni. Nëse përpiqeni të identifikoheni me ndonjë IP të panjohur, mund t'ju duhet t'i përgjigjeni pyetjeve të sigurisë, të përdorni vërtetimin me dy faktorë ose madje të merrni një telefonatë prej tyre për të verifikuar që jeni ju.

Ndonëse kjo është një gjë e mirë—sepse do të thotë se sistemet tuaja janë të sigurta—mund të jetë një sherr nëse duhet të futeni shpejt në një llogari. Pa adresën tuaj të vërtetë IP, nuk mund të përdorni gjithmonë sisteme që e dinë automatikisht vendndodhjen tuaj. Nëse jeni duke kërkuar për restorantin më të afërt, për shembull, mund t'ju duhet të vendosni manualisht kodin postar përpara se të ndodhë kërkimi.

Diçka e fundit: VPN-të janë të njohura se shkaktojnë probleme të lidhjes me internetin dhe dhimbje koke të tjera . Kjo mund të shmanget duke përdorur softuer dhe ofrues të besueshëm. Rrjetet private virtuale kanë bërë një rrugë të gjatë në vitet e fundit.

Fjalët e fundit

Një VPN mund të fshehë shumë gjëra nga bota e jashtme; shumica e kësaj ka të bëjë me adresën tuaj IP. Duke maskuar adresën tuaj IP, një VPN mund t'ju mbajë të sigurt dhe anonim, ndërsa kriptimi mund t'i mbajë të dhënat tuaja të ndjeshme që të mos hyjnë në duar të gabuara.

Shpresojmë që këtë informacion ta keni gjetur informues dhe të dobishëm. Si gjithmone,ju lutemi na tregoni nëse keni ndonjë pyetje ose koment.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.