Snagit наспроти Snipping Tool: која е подобра во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ако правите каков било тип на работа на компјутер, знаете колку е важно да се снимаат информации од вашиот екран. Технолошките писатели, развивачите на софтвер, тестирачите на софтвер, техничката поддршка и многу други професионалци земаат копии на екранот повеќе пати на ден.

За среќа, има тони достапни апликации за снимање слики на нашите компјутерски екрани. Snagit и Snipping Tool се две популарни програми што се користат за оваа задача.

Snipping Tool е основна апликација за снимање екран спакувана со Microsoft Windows. Едноставен е, лесен за користење и ви овозможува да добивате брзи слики од екранот кога ви се потребни. Раните верзии на него беа лесни за карактеристиките. Последната, достапна со Windows 10, додаде уште неколку, но сепак е многу рудиментирана.

Snagit е уште една вообичаена алатка за снимање екран. Иако чини пари, доаѓа со неколку напредни функции. Сепак, со тие карактеристики доаѓа малку крива на учење, што треба да размислите ако гледате напредна алатка за капа на екранот. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Snagit за повеќе.

Па, што е подобро - Snipping Tool или Snagit? Ајде да дознаеме.

Snagit vs. Snipping Tool: Head-to-Head споредба

1. Поддржани платформи

Алатката Snipping е во комплет со Windows. Прво се појави во Windows Vista и оттогаш е дел од пакетот Windows.

Ако сте корисник само на Windows, тогаш ова не епроблем. Ако сте корисник на Mac, оваа апликација нема да ви биде достапна (иако MacOS има свое решение). Snagit, од друга страна, е развиен да работи и на Windows и на Mac оперативни системи.

Победник : Snagit. Бидејќи Snipping Tool е достапна само на Windows, Snagit е јасен победник овде бидејќи поддржува Windows и Mac.

2. Лесно користење

Алатката Snipping е една од наједноставните програми за грабање екран достапни. Откако вашиот екран е подготвен за снимање, само стартувајте ја алатката Snipping. Сега можете да изберете која било област на вашиот екран. Откако ќе се избере, сликата паѓа на екранот за уредување.

Иако Snagit не е комплициран, потребно е малку учење. Повеќето од ова се должи на бројните функции, поставки и начини на кои можете да снимате слики од вашиот екран. Откако ќе го научите и ќе го конфигурирате, снимањето на екранот е лесно.

Напредните функции на Snagit се одлични, но тие можат да ја забават апликацијата ако не користите понов компјутер . При тестирањето, забележав значително забавување додека правев слики од екранот. Ова не е нешто што некогаш сум го видел кога користам Snipping Tool.

Победник : Snipping Tool. Неговата едноставност и лесниот отпечаток го прават најлесно и најбрзо за правење слики од екранот.

3. Карактеристики за снимање на екран

Оригиналната алатка за отсекување (назад од времето на Windows Vista) беше прилично ограничена. Поновите верзии имаатпродолжи да додава функции, иако тие сè уште се едноставни.

Алатката за отсекување има 4 режими: отсекување во слободна форма, правоаголно отсекување, отсекување од прозорец и отсекување на цел екран.

Исто така, има претходно поставени доцнења од 1 до 5 секунди, што може да се користи за да се овозможи завршување на процесите пред да се направи слика од екранот.

Алатката Snipping има ограничен сет на опции што може да се конфигурираат, вклучувајќи копирање директно на таблата со исечоци, исто како и Snagit.

Snagit е вчитан со функции и поставки; ќе треба да направиме специфичен преглед за да ги покриеме. Методите за копирање на екранот вклучуваат правоаголен регион, прозорец и режими на цел екран.

Snagit исто така вклучува снимање на прозорец со лизгање, панорамско снимање, снимање текст и други напредни снимања. Снимањето прозорец со лизгање ви овозможува да зграпчите цела веб-страница дури и ако не се вклопува на вашиот екран.

Оваа алатка има повеќе ефекти што може да се додадат за време на процесот на снимање и избор на начини за споделување сликата со други апликации.

Со Snagit, функциите не завршуваат тука. Може да снима видео од вашиот екран или веб камера. Ако сакате да креирате видео кое покажува како да направите нешто на вашиот компјутер, оваа апликација го олеснува тоа. Можете дури и да додадете видео од веб камера и аудио нарација - во живо.

Победник : Снагит е шампион овде. Неговите мноштво поставувања и функции се многу пообемни од оние на SnippingАлатка.

4. Способности за уредување

Кога правиме снимање на екран за документи или инструкции, честопати треба да ја уредуваме сликата со додавање стрелки, текст или други ефекти.

Уредувањето е суштински дел од процесот на снимање екран. Иако секогаш можеме да залепиме слики во Photoshop, која е поентата да користиме сложен софтвер за едноставни задачи? Обично сакаме само да правиме брзи уредувања, а потоа да ја залепиме конечната слика во нашиот документ.

И алатката Snipping и Snagit вклучуваат можности за уредување. Алатката Snipping има некои основни, но ограничени алатки, кои се лесни за употреба. Тие навистина не прават ништо повеќе од тоа што ви дозволуваат да цртате линии и да ги истакнувате областите на екранот.

Тоа ви овозможува да ја зачувате или прикачите сликата на е-пошта. Сепак, полесно ми е да ја копирам изменетата слика на мојата таблата со исечоци и да ја залепам во е-пошта или документ.

Најновата верзија на овој софтвер ви овозможува да отворите слика во програмата Paint 3D обезбедена од Windows. Овој уредувач на слики обезбедува многу повеќе функции и ефекти. Сепак, тие не се насочени кон создавање на типот на наставни слики вообичаено поврзани со овие задачи. Можете да додавате текст, налепници и да вршите лесно уредување на слики, но тоа е често незгодно.

Сликите снимени од Snagit автоматски се испраќаат до уредникот Snagit. Овој уредник има изобилство на гаџети наменети за креирање на наставни документи.

Со Snagit'sуредник, можете да додавате форми, стрелки, меурчиња за текст и многу повеќе. Овие карактеристики се лесни за учење; создавањето слики за документи е речиси безболно. Уредникот дури и автоматски ги зачувува, чувајќи врска до секој на дното на екранот. На овој начин, можете брзо да се вратите кај нив.

Победник : Snagit. Функциите за уредување на Snipping Tool не се секогаш соодветни за технички документи. Уредникот на Snagit е направен специјално за ова; уредувањето е брзо и лесно.

5. Квалитет на слика

За повеќето наставни документи или испраќање е-пошта порака за грешка од вашиот екран на некого, квалитетот на сликата не мора да биде врвен. Меѓутоа, ако фотографирате за книга, може да има минимален услов за квалитет на сликата.

Слика направена од Snipping Tool

Слика направена од Snagit

Двете апликации снимаат слики со стандардни 92 dpi. Како што се гледа погоре, не можете да кажете голема разлика помеѓу двете. Ова е она што го користевме за сликите во овој документ, а квалитетот е соодветен.

Ако ви треба повисок квалитет за нешто како книга, за кое може да бара 300 dpi, ќе треба да отидете со Snagit. Snipping Tool нема поставка за прилагодување на квалитетот на сликата, но Snagit има.

Победник : Snagit. Стандардно, и двете добиваат слики со ист квалитет, но уредникот на Snagit ви овозможува да го приспособите ако е потребно.

6. Снимање текст

Уште една прекраснарежимот за снимање што го има на располагање Snagit е снимање текст. Може да земете област што го содржи текстот. Дури и ако е слика, Snagit ќе го претвори во обичен текст, кој можете да го копирате и залепите во друг документ.

Ова е извонредна карактеристика што може да заштеди огромно време. Наместо повторно да пишува цели текстуални блокови, Snagit ќе го сними од сликата и ќе го претвори во вистински текст. За жал, Snipping Tool не може да го направи тоа.

Победник : Snagit. Snipping Tool не може да земе текст од слика.

7. Видео

Сипинг Алатката зафаќа само слики, а не видео. Snagit, од друга страна, може да создаде видео од сите ваши дејства на екранот. Ќе вклучи дури и видео и аудио од вашата веб камера. Ова е совршено за пишување упатства на вашиот компјутер.

Победник : Snagit. Ова е уште еден лесен бидејќи Snipping Tool ја нема оваа способност. Snagit ви овозможува да креирате видеа со остар изглед.

8. Поддршка за производи

Алатката Snipping е спакувана со и дел од Windows. Ако ви треба поддршка, веројатно можете да најдете информации од Microsoft. Ако морате, можете да контактирате со поддршката на Microsoft-која е познато бавно и тапа.

Snagit, кој е развиен од TechSmith, има широк персонал за поддршка на клиентите посветен на оваа специфична апликација. Тие исто така обезбедуваат библиотека со информации и видео упатства достапни за користењеSnagit.

Победник : Snagit. Тоа не е удар за поддршката на Мајкрософт; само што поддршката на Snagit е концентрирана, додека Microsoft поддржува цел оперативен систем.

9. Цена

Снипинг алатката доаѓа спакувана со Windows, така што е бесплатна ако сте купиле компјутер со Windows.

Snagit има еднократен надомест од 49,95 УСД, што ви овозможува да го користите на најмногу два компјутери.

Некои можеби мислат дека ова е малку скапо, иако многумина кои го користат редовно ќе ви каже дека вреди за цената.

Победник : Snipping Tool. Тешко е да се победи бесплатно.

Конечна пресуда

За некои од нас, софтверот за снимање екран е критичен дел од нашата работа. За други, тоа е моќна апликација што ја користиме за да објасниме што се случува на екранот на нашиот компјутер. Изборот помеѓу Snagit и Snipping Tool може да биде тежок, особено за оние кои користат Windows.

Алатката Snipping е бесплатна. Неговата едноставност и брзина ја прават сигурна апликација за фотографирање на вашиот екран. Стандардниот квалитет на сликата е исто толку добар како и Snagit, но нема многу корисни функции на Snagit.

Во однос на карактеристиките, Snagit е тешко да се победи. Скролањето, панорамското и снимањето текст го прават добро вреден цената од 49,95 долари. Неговите карактеристики за уредување, насочени кон креирање на наставни документи, го прават совршена алатка за оние кои треба да документираат или да покажат како да прават што било на компјутер. Снимањето на видеотое моќен плус.

Ако сè уште имате проблем да одлучувате помеѓу Snagit и Snipping Tool, секогаш можете да ги искористите предностите на 15-дневниот бесплатен пробен период на Snagit.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.