Како да додадете фонтови во Photoshop на Mac (3 брзи чекори)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Дизајнирате постер. Осветлувањето на сликата е совршено, вашето уредување е солидно и се што ви треба е добар фонт за дополнување на сликата. О не! Фонтовите на вашиот систем едноставно нема да работат.

Не грижете се - дојдовте на вистинското место! Сите знаеме колку се важни фонтовите во секој тип на содржина. Затоа ќе ви покажам како да преземете онолку фонтови колку што сакате и да ги додадете во Photoshop на Mac.

Следете го чекор-по-чекор водичот подолу. Забелешка: користам Photoshop CS6 за macOS. Ако користите друга верзија, сликите од екранот може да изгледаат малку поинаку.

Чекор 1: Напуштете го Photoshop.

Ова е многу важен чекор. Ако прво не се откажете од Photoshop, вашите нови фонтови нема да се појават дури и откако ќе ги преземете.

Чекор 2: Преземете фонтови.

Преземете ги саканите фонтови. На пример, го преземав фонтот Хари Потер затоа што сум голем обожавател на филмот 🙂

Повеќето фонтови лесно може да се набават преку Интернет. Јас обично одам на FontSpace или 1001 Free Fonts. Вашиот преземен фонт треба да биде содржан во папка ZIP. Сè што треба да направите е да кликнете двапати на датотеката и таа ќе се декомпресира за да се открие нова папка.

Отворете ја некомпресираната папка. Треба да видите неколку ставки. Најважното нешто што треба да го забележите е датотеката што завршува со наставката TTF.

Чекор 3: Инсталирајте го фонтот во книгата за фонтови.

Двоен-клик на TTFдатотека и треба да се појави вашата книга за фонтови. Само кликнете Инсталирај фонт за да продолжите.

Во овој момент, може да наидете на скокачки прозорец каде што ќе биде побарано да го потврдите фонтот. Едноставно притиснете Изберете ги сите фонтови и потоа Инсталирај проверено .

Ќе го видите вашиот фонт веднаш откако ќе кликнете на Алатката за хоризонтален тип . Уживајте во новиот фонт!

Уште еден совет

Бидејќи сте дизајнер кој користи Mac, треба да добиете апликација за управување со фонтови наречена Typeface која може да ви помогне да изберете совршен тип за вашиот следен дизајн преку брзо прегледување и споредба. Апликацијата има минимален интерфејс што ќе го направи прелистувањето на вашата колекција супер лесно. Пробајте го и ќе ви се допадне.

Има неколку добри бесплатни алтернативи ако не сакате да плаќате за Typeface. Прочитајте ја нашата најдобра рецензија за управување со фонтови за Mac за повеќе.

Тоа е тоа! Се надевам дека оваа статија ви беше корисна. Слободно давајте повратни информации и означете ги сите проблеми што сте ги сретнале во полето за коментари подолу.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.