Преглед на CleanMyPC: Дали навистина ви треба за да го исчистите вашиот компјутер?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

CleanMyPC

Ефективност: Повратете го просторот за складирање & засилувач; одржувајте го компјутерот непречено да работи Цена: еднократна исплата од 39,95 долари по компјутер Лесност за користење: интуитивен, брз и добар изглед Поддршка: поддршка преку е-пошта и онлајн Достапни ЧПП

Резиме

Достапни за корисници на Windows и со цена од само 39,95 долари за лиценца за еден компјутер, CleanMyPC е едноставен за користење, лесен софтвер за чистење на несакани датотеки од вашиот компјутер, оптимизирајќи го времето на стартување на Windows и осигурувајќи дека вашиот компјутер работи непречено.

Програмата е составена од осум различни алатки, вклучително и чистач на диск, „фиксатор“ на регистарот, безбедна алатка за бришење датотеки, и деинсталатор.

Она што ми се допаѓа : Чист, едноставен и лесен за користење кориснички интерфејс. Корисниците можат брзо да обноват голема количина простор на хард дискот. Додадените алатки како Uninstaller и Autorun менаџерот се практични и едноставни за користење.

Што не ми се допаѓа : Безбедно бришење додадено во контекстните менија без опција за отстранување. Известувањата може да бидат иритирачки по некое време.

4 Земете CleanMyPC

Во текот на овој преглед, ќе видите дека софтверот го најдов и лесен за употреба и ефикасен. Исчисти повеќе од 5 GB несакани датотеки од мојот компјутер и поправи повеќе од 100 проблеми со регистарот за неколку минути. Наменет кон корисниците кои сакаат се-во-едно решение за одржување на свеж компјутерот, CleanMyPC вклучува многу постоечки Windowsрезервни копии, опција за додавање програми за автоматско активирање и подетален приказ на датотеките што има намера да ги избрише - но тоа се мали измени што веројатно нема да ги пропуштат повеќето корисници.

Цена: 4 /5

Иако програмата доаѓа со ограничена пробна верзија, јасно е дека е наменета повеќе како кратко демо отколку како бесплатна соголена верзија на целосната програма. Ќе ги достигнете неговите граници многу брзо по инсталацијата.

Иако е вистина дека сите функции може да се реплицираат со пакет на бесплатни алтернативи, CleanMyPC добро ги пакува во лесна за употреба форма и зема некои на техничко знаење надвор од вашите раце. И за некои луѓе, 39,95 долари се мала цена за безнапорен пристап кон одржување на компјутерот.

Лесност за користење: 5/5

Можам' Не ви е грешка колку е лесно да се користи CleanMyPC. За неколку кратки минути што ја преземав и инсталирав програмата, мојот компјутер беше скениран и веќе барав простор од несакани датотеки.

Не само што е брз и лесен за користење, туку и изгледот и изгледот на интерфејсот е одличен, исто така. Чисто е и едноставно, прикажувајќи ги сите информации што ви се потребни без да морате да кликате низ сложените менија или да го разбирате техничкиот жаргон.

Поддршка: 3/5

Поддршка од MacPaw е добар. Има голема онлајн база на знаење за CleanMyPC, тие имаат формулар за е-пошта преку кој можете да контактирате со нивниот тим и можете да преземетеприрачник од 21 страница од нивната веб-локација за програмата.

Мислам дека би било одлично, сепак, доколку понудат телефонска поддршка или онлајн разговор на нивната веб-локација. Дури и помошта преку социјалните медиуми би била добредојден додаток, особено за семејствата кои плаќаат речиси 90 долари за збир на лиценци.

Алтернативи на CleanMyPC

CleanMyPC е добра, но можеби не е за секого. Иако е лесен за користење и нуди пристап се-во-едно за одржување на компјутерот, на многу луѓе нема да им требаат или да ги користат сите достапни функции, а некои наместо тоа би можеле да бараат подлабоки верзии на одредена функција.

Ако CleanMyPC не ви се допаѓа, еве три алтернативи кои обезбедуваат слична функционалност (исто така можете да го видите нашиот преглед за чистење на компјутер за повеќе опции):

  • CCleaner – развиен од Piriform , CCleaner нуди многу слична услуга за чистење и поправање на регистарот. Премиум верзијата додава распоред, поддршка и следење во реално време.
  • System Mechanic – Тврдејќи дека обезбедува дијагностичка проверка од 229 точки на вашиот компјутер, овој софтвер нуди неколку алатки за чистење на вашиот диск, забрзување на вашиот компјутер , и зголемување на перформансите.
  • Glary Utilities Pro – Пакет алатки од Glarysoft, Glary Utilities нуди многу исти функции, а истовремено додава и дефрагментација на дискот, резервни копии на драјвери и заштита од малициозен софтвер.

CleanMyPC vs CCleaner

Веќе неколку години,Јас сум голем обожавател на CCleaner , алатка за чистење диск од Piriform (подоцна купена од Avast), која лично ја користам на моите компјутери и ја препорачувам на пријателите и семејството.

A. малку подоцна во овој преглед ќе ви покажам споредба на алатките за чистење диск во CleanMyPC и CCleaner, но тоа не се единствените сличности што ги делат алатките. Двете програми вклучуваат и средство за чистење на регистарот (повторно, споредено подолу на страницата), менаџер на додатоци за прелистувач, организатор на програмата за автоматско активирање и алатка за деинсталирање.

Во најголем дел, алатките што се нудат од секоја од нив се многу слични – функционираат на многу сличен начин и даваат споредливи резултати. CCleaner има некои убави додадени додатоци за кои сметам дека би можеле да го подобрат CleanMyPC, како што се закажани расчистувања, следење на дискот и анализатор на дискот, но би излажал ако ви кажам дека користев некоја од тие дополнителни алатки со каква било регуларност .

Погледнете ги моите резултати во остатокот од прегледот и одлучете сами која од овие алатки е соодветна за вас. CCleaner, според мене, има предност во однос на бројот на достапни опции и приспособливост, но неспорно е дека CleanMyPC е попријателски за корисниците и веројатно подобра опција за помалку напредни корисници.

Заклучок

Ако барате се-во-едно решение за одржување на вашиот компјутер, не можете да погрешите со CleanMyPC.

Од расчистувањепростор и скратување на времето за подигање за да се обезбеди отстранување на датотеки и поправки на регистарот, оваа програма нуди нешто за секого. Иако напредните корисници на компјутери можеби нема да ги користат сите алатки или би можеле да работат околу нив користејќи вградени алтернативи на Windows, таа е корисна програма на која треба да се вратите ако сакате брзо да го освежите вашиот компјутер.

Ако само поради неговата лесна употреба, интуитивен дизајн и ефикасност при пребарување на несакани датотеки за бришење, CleanMyPC е вреден додаток на алатникот за одржување на секој корисник на компјутер.

Земете CleanMyPC сега

Па, како ви се допаѓа CleanMyPC? Што мислите за овој преглед на CleanMyPC? Оставете коментар и известете ни.

алатки и се надоврзува на нив за да понуди едноставна и нетехничка опција за одржување на компјутерот.

Го тестиравме и CleanMyMac, друга алатка за одржување направена за корисници на Mac, исто така од MacPaw. Ја нареков „можеби најдобрата апликација за чистење Mac“ таму. Денес, ќе го разгледам CleanMyPC, алтернативата базирана на Windows, за да видам дали MacPaw може да го повтори тој успех за корисниците на компјутери.

Што е CleanMyPC?

Тоа е пакет алатки дизајнирани да ви помогнат да ги исчистите несаканите датотеки од вашиот компјутер и да се осигурате дека тој продолжува да работи непречено и брзо.

Иако главната атракција е неговата услуга за „чистење“, скенирањето на вашиот компјутер за сите непотребни датотеки што можеби зафаќаат простор, тој нуди вкупно осум алатки, вклучително и услуга за чистење на регистарот на вашиот компјутер, алатка за деинсталирање, опции за управување со поставките за автоматско извршување и менаџер за екстензии на прелистувачот.1> Дали CleanMyPC е бесплатен?

Не, не е. Иако има бесплатен пробен период и е бесплатен за преземање, ќе бидете ограничени на еднократно чистење од 500 MB и до 50 ставки фиксирани во вашиот регистар. На бесплатниот пробен период треба да се гледа повеќе како демо отколку како бесплатна верзија, бидејќи повеќето корисници ќе ги достигнат тие граници речиси веднаш.

Колку чини CleanMyPC?

Ако сакате да го надминете бесплатниот пробен период, ќе треба да купите лиценца. Достапно е за 39,95 долари за еден компјутер, 59,95 долари за двајца или 89,95 долари за„Семејниот пакет“ со шифри за пет компјутери. Видете ги целосните цени овде.

Дали CleanMyPC е безбеден?

Да, тоа е. Ја преземав програмата од веб-страницата на програмерот и немав никакви проблеми откако ја инсталирав на два посебни компјутери. Ништо не е означено како малициозен софтвер или вирус, а јас немав проблеми со компатибилноста со кој било друг софтвер.

CleanMyPC треба да биде прилично безбеден и за вас да го користите. Нема да избрише ништо витално од вашиот компјутер и ви дава шанса да се премислите пред да избришете нешто. Не доживеав никакви проблеми со програмата да брише нешто што не треба. Сепак, тука вреди да се каже дека секогаш треба малку да се грижите за да се уверите дека не случајно отстранувате нешто важно.

Би сакал да видам вклучено предупредување за резервна копија на вашиот регистар пред да ја стартувате Сепак, средство за чистење на регистарот. Тоа е карактеристика што долго време е дел од CCleaner, конкурентен производ на CleanMyPC, и нуди малку поголема сигурност и мир на умот кога се занимавате со нешто толку деликатно и витално за вашиот компјутер како што е регистарот. Исто така, малку повеќе детали за тоа кои точно датотеки се бришат за време на чистењето би биле добредојдени, само за да се отстранат сите сомнежи за тоа што се прави.

Важно ажурирање : CleanMyPC ќе делумно зајдисонце. Почнувајќи од декември 2021 година, нема да добива редовни ажурирања, само критичнионие. Исто така, нема да има опција за претплата за купување, само еднократна лиценца за 39,95 долари. И Windows 11 е последната верзија на ОС што е поддржана од CleanMyPC.

Зошто да ми верувате за овој преглед на CleanMyPC

Моето име е Алекс Сајерс. Користам многу различни алатки за одржување на компјутерот веќе најмалку 12 години, секогаш барам начини да ја подобрам и рационализирам употребата на мојот компјутер. Веќе неколку години, тестирав и пишував за софтверот, обидувајќи се да им дадам на читателите непристрасен поглед на понудените алатки од аматерска гледна точка.

По преземањето на CleanMyPC од веб-локацијата MacPaw, ја тестирав секоја карактеристика на софтверот неколку дена, споредувајќи ја со слични алатки што ги користев во минатото на два компјутери со Windows со различен хардвер и софтвер на одборот.

Припишувајќи ја оваа рецензија, јас ја тестираше секоја карактеристика на CleanMyPC, од основните опции за чистење до објектот „шредер“, одвојувајќи време за детално да го запознаете софтверот. Во текот на овој напис, треба да добиете добра идеја дали оваа алатка е соодветна за вас и да ги погледнете карактеристиките и добрите и лошите страни на нејзиното користење.

Детален преглед на CleanMyPC

Значи, погледнавме што нуди софтверот и како можете да го добиете, а сега ќе ја разгледам секоја од осумте алатки што ги обезбедува за да видам какви придобивки може да донесе на вашиот компјутер.

Чистење на компјутер

Ќе започнеме со главната продажна точка на оваа програма за чистење, нејзината алатка за чистење датотеки.

Бев пријатно изненаден кога го открив тоа, бидејќи не направив скенирање неколку недели, CleanMyPC најде нешто повеќе од 1 GB непотребни датотеки за бришење отколку што направи CCleaner - вкупно околу 2,5 GB датотеки за симнување кеш, температура и меморија.

CCleaner ви дава можност да видите кои точно датотеки се пронајдено и означено за бришење, нешто што ѝ недостига на програмата MacPaw, но не може да се негира дека CleanMyPC прави темелно пребарување на вашиот хард диск.

Како добар дополнителен допир, можете исто така да поставите ограничување на големината на вашата корпа за отпадоци преку CleanMyPC, означувајќи ја автоматски да се испразни ако се преполни. Исто така, во менито со опции е изборот да се дозволи чистење на прикачените USB-уреди, заштедувајќи ви простор на вашите USB-дискови и надворешни HDD-а.

Процесот на чистење е наједноставен колку што може, само со „скенирање“ и копче „чисто“ е сè што стои помеѓу корисниците и многу обновениот простор на дискот. Скенирањето и чистењето беа исто така брзи, и на SSD-а и на постарите HDD-а, а списокот на полето за избор на откриени ставки ви дава одредена контрола врз датотеките што ги бришете.

Чистач на регистар

Само како и со апликацијата за чистење, CleanMyPC се чинеше дека е многу потемелен во потрагата по „проблеми“ во регистарот што треба да се поправат отколку што беше CCleaner, наоѓајќи вкупно 112 додека Piriform'sсофтверот идентификуваше само седум.

Повторно, скенирањето беше едноставно за извршување и брзо за завршување. Огромното мнозинство на проблеми идентификувани од овие две програми - и сите други што некогаш сум ги пробал - се проблеми кои корисниците никогаш не би ги забележале, сепак, така што е тешко да се процени ефектот што брзото чистење на регистарот како ова може имајте на вашиот компјутер. Сепак, смирувачко е што MacPaw ја направи својата алатка толку темелна во извршувањето на своите должности.

Како што споменав претходно, посакувам CleanMyPC да има вградена опција за правење резервна копија на вашиот регистар пред да започнете со „поправка“ ставки во него, ако само за малку мир на умот, но тоа е нешто што можете да го направите рачно надвор од програмата ако сакате.

Uninstaller

Функцијата Uninstaller на CleanMyPC доаѓа во два дела. Прво, го извршува сопствениот деинсталатор на избраната програма, оној што го изградил развивачот, а потоа ја извршува сопствената услуга на CleanMyPC за да ги среди датотеките и екстензиите што обично остануваат зад процесот на деинсталирање.

Малку е веројатно дека Ќе повратам многу простор на дискот од ваква функција. Според моето искуство, тоа е обично само празни папки оставени зад себе или асоцијации на регистар. Сепак, може да помогне да се одржи сè организирано и структурирано на вашиот диск и да се избегнат какви било проблеми со регистарот во иднина.

Овој процес беше брз и едноставен, така што не гледам причина да не го користите ако не го користите тверувајте во вградениот деинсталатор на програмата за да го отстрани секој последен навестување за себе.

Хибернација

Датотеките за хибернација се користат од Windows како дел од состојба со ултра ниска моќност наречена, погодувате тоа, хибернација. Се користи претежно на лаптопи, хибернацијата е начин на кој вашиот компјутер практично не троши струја додека сè уште се сеќава на вашите датотеки и состојбата на компјутерот пред да го исклучите. Слично е на режимот на мирување, но наместо отворените датотеки да се складираат во RAM меморија додека компјутерот повторно не се разбуди, информациите се зачувуваат на вашиот хард диск за да трошат помалку енергија.

Корисниците на работната површина обично никогаш нема да го користат ова функција, но Windows создава и складира датотеки за хибернација, потенцијално зафаќајќи голем дел од просторот на дискот. Во мојот случај, Windows очигледно користеше нешто повеќе од 3 GB за хибернација, а CleanMyPC нуди брз начин и за бришење на датотеките и за целосно исклучување на функцијата за хибернација.

Екстензии

Вградениот менаџер со екстензии на програмата е едноставна алатка за отстранување на несаканите екстензии на прелистувачот и гаџетите на Windows, прикажувајќи листа на секоја екстензија овозможена во сите прелистувачи инсталирани на вашиот компјутер.

Со кликнување на копче , која било екстензија може да се деинсталира за неколку секунди. Можеби не е корисно за повеќето корисници, но може да биде спас за оние чии прелистувачи се преполни со повеќе додатоци или оние коисакате да исчистите повеќе прелистувачи одеднаш.

Може да биде корисно и ако вашиот прелистувач или екстензија е оштетен или заразен со малициозен софтвер. Честопати злонамерните или оштетени екстензии и додатоци ќе спречат отворање на прелистувачот или ќе ја отстранат вашата способност да ја деинсталирате навредливата ставка, а CleanMyPC може да биде добар начин да се заобиколи тоа.

Автоматско стартување

Да се ​​остане на врвот на програмите што се стартуваат при стартување е едноставен начин да го одржувате вашиот компјутер брзо да работи, а бавното време на подигање е една од најголемите поплаки што луѓето често ги имаат кај постарите компјутери кои не се прегледани после. Доста често може да се додадат повеќе програми на списокот за стартување без корисниците да го сфатат тоа, што додава секунди од времето за подигање без вистинска корист за корисникот.

Управувањето со кои програми се извршуваат кога ќе го стартувате Windows е прилично едноставно процес без користење на дополнителен софтвер. Како и да е, алатките на MacPaw прават добра работа за прикажување едноставна листа на корисниците, комплетна со прекинувач за „вклучување-исклучување“ за секоја ставка.

Едно нешто што би сакал да го видам вклучено во идните верзии е начин за да го додадете во вашата листа на програми за стартување. Повторно, тоа е нешто што може да се направи рачно надвор од CleanMyPC, но би било убаво да можете да додавате и отстранувате програми на едно место.

Приватност

Јазичето за приватност ви овозможува да управувате со какви информации се складирани во секоја од вашитеинсталирани прелистувачи, со опција за поединечно чистење кеш, зачувана историја, сесии и информации за колачиња од секој од нив.

Тоа е нешто што може да се управува рачно со опциите вградени во секој прелистувач, но интерфејсот на CleanMyPC нуди брз и едноставен начин да управувате со сите одеднаш. Вреди да се има ако го освежувате целиот компјутер.

Шредер

Последната алатка во пакетот на MacPaw е „шредер“, метод за безбедно бришење датотеки и папки од вашиот компјутер што сакате да бидат неповратни. Дизајниран имајќи ги предвид чувствителните информации, како што се финансиските записи или датотеките со лозинки, Shredder ги брише датотеките што ќе ги изберете и потоа ги препишува до три пати за да се осигура дека тие не можат да се вратат назад.

Има други алатки таму што ја вршат истата работа. И тие и објектот „Шредер“ прават добра работа за да ви дадат мир на умот кога ракувате со чувствителни информации или фрлате стар HDD.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4 /5

CleanMyPC работи добро. Брзо идентификуваше многу датотеки што зафаќаат простор на двата компјутери на кои го тестирав. Пронајде повеќе од 100 проблеми со регистарот за да се поправат и брзо работеше на деинсталирање програми и управување со наставките и поставките за автоматско стартување што ги побарав.

Има некои мали функции што недостасуваат што би сакал да се додадат — регистар

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.