Колку чини Adobe Illustrator

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Adobe Illustrator е програма за дизајн на претплата, што значи дека не постои опција за еднократно купување. Можете да го добиете на 19,99 долари месечно со годишен план. Постојат неколку различни опции во зависност од вашите потреби, организации и колку апликации сакате да користите.

Како и самиот графички дизајнер, секако, Illustrator е задолжителен за мојата секојдневна работа. И јас користам други програми на Adobe како Photoshop и InDesign. Така, за мене, најдобра зделка е целиот пакет Creative Cloud.

Точно е. Ако навистина треба да користите повеќе од три програми за училишни проекти или за работа, планот „Сите апликации“ се препорачува. О, и секогаш можете да го пробате бесплатниот пробен период и да видите дали ви се допаѓаат програмите.

Во оваа статија ќе ги најдете различните планови на Illustrator и нивната цена, што може да ви помогне да одлучите кој план најдобро функционира за вас.

Неодлучни? Продолжете да читате.

7-дневен бесплатен пробен период

Не сте сигурни дали Illustrator е вистинската програма за вас? Знаете дека можете да го преземете бесплатно и да добиете бесплатен пробен период за една недела нели? Тоа е добра можност за вас да се обидете и да ја истражите програмата.

За да го преземете и да започнете бесплатен пробен период, ќе ви треба Adobe ID, кој можете да го поставите бесплатно. Откако ќе се најавите, ќе мора да ги пополните вашите податоци за плаќање, но не грижете се, може да ја откажете претплатата во секое време.

Ако одлучите да продолжите соза претплата, Adobe автоматски ќе ви наплати од информациите за плаќање што ги давате.

Може ли да купам Adobe Illustrator без претплата?

Ако се прашувате дали Adobe нуди еднократно купување или самостојна структура на цени, одговорот е НЕ.

Се сеќавам дека Adobe нудеше две опции за плаќање: еднократно купување & засилувач; месечна претплата. Но, од објавувањето на CC, Adobe се чини дека го претпочита моделот на претплата и го отфрли самостојниот модел на цени.

За жал, сега треба да продолжите со планот за претплата.

Различни планови на Adobe Illustrator & засилувач; Цена

Да, ве чувствувам. Плаќањето 20 нешто долари месечно за една програма е малку скапо. Па, ако сте студент, факултет, училиште, универзитет или бизнис, имате среќа! Добивате одреден попуст! За жал, јас не.

Кој план за членство најдобро функционира за вас? Се надевам дека опциите подолу ќе ви помогнат да донесете добра одлука.

1. Студенти & засилувач; Наставници

Најдобрата зделка е за учениците и наставниците. Што е работата? 60% попуст на Creative Cloud.

Студентите и факултетите добиваат попуст од 60% на Creative Cloud, сите апликации за само 19,99 долари месечно.

Тоа е прилично добра зделка.

2. Поединци

Ако добивате индивидуален план како мене, за жал, треба да ја платиме целосната цена од 20,99 долари месечно за Illustrator или 52,99 долари месечно за сите апликации .

Инаку, цената е за годишна претплата, но се плаќа месечно. Ако сакате да купите едномесечна претплата, тоа е 31,49 долари за Illustrator.

Опцијата „Сите апликации“ не е лоша ако користите повеќе програми, што веројатно ќе го направите додека навлегувате подлабоко во индустријата. Значи, тоа е добра опција за разгледување.

3. Бизнис

Како бизнис, можете да го добиете Illustrator за 33,99 долари месечно по лиценца, што значи дека можете да го користите на повеќе од два компјутери. Можете да се најавите на два компјутери, но можете да го користите само на еден компјутер во исто време. Проверете го терминот на користење за повеќе информации.

Ако имате креативен тим, лиценцата за сите апликации од 79,99 $/месечно би била најдобрата зделка за вас. Така, секој може да работи на различни работи. Може да добиете 24/7 техничка поддршка и експертски сесии еден на еден ако имате какви било прашања.

4. Училишта & Универзитети

Постојат четири опции за институции, училишта и универзитети кои се добри за мали работни групи, училници и лаборатории.

Диценцата од 14,99 $/месец По именуван корисник е одлична за мали работни групи. Има 100 GB простор за облак по лиценца, што е одлично за споделување датотеки. Сепак, овој план бара институционална припадност.

За употреба во училници и лаборатории, По заеднички уред (330,00$/год.) може да биде добра опција. Има и други две опции ( По студентски пакет и Пакетот за целата институција ) се покомплицирани и соодветно може да побарате консултација.

Заклучок

Цените и плановите на Adobe Illustrator може да ви изгледаат збунувачки на прв поглед, особено месечниот план и месечната исплата на годишниот план. Единствената разлика е во тоа што за месечниот план можеш да откажеш кога сакаш без казна.

Да бидам искрен, штом ќе почнете да го користите Illustrator работејќи како графички дизајнер, најверојатно ќе продолжите да го користите. Би рекол дека годишниот план е вистинскиот пат и заштедува 10 долари месечно.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.