Како да ја измазнете кожата во Adobe Lightroom (5 брзи чекори)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Дали можете да ја измазните кожата во Lightroom? Фотошоп е крал на манипулацијата со фотографии, но кога станува збор за уредување на многу слики, Lightroom е побрз. Толку многу фотографи се прашуваат, дали постои лесен начин за измазнување на кожата во Lightroom?

Здраво! Јас сум Кара и иако ги користам двете програми во мојата фотографска работа, дефинитивно претпочитам Lightroom за најголемиот дел од моето уредување.

Ако сакав да направам некоја сериозна работа на кожата, Photoshop нуди повеќе алатки за навистина да го усоврши. Но, за брзо нанесување, како што е фиксирање на нерамномерниот тон на кожата, Lightroom има и одлична опција - маската со четки!

Дозволете ми да ви покажам како функционира!

5 чекори за мазна кожа во Lightroom со помош на маска со четка

Lightroom има некои моќни карактеристики за маскирање кои го прават измазнувањето на кожата лесна задача. Сакам да ја користам маската со четка за да ја допрам мојата кожа во Lightroom. Еве како го правам тоа.

Чекор 1: Отворете ја маската со четка и изберете ги поставките

За да го примените ефектот, ќе ја користиме опцијата за маска со четка.

Отворете го панелот за маскирање со кликнување на иконата за круг на десната страна од лентата со алатки десно од вашиот работен простор. Или притиснете Shift + W на тастатурата за да ја отворите.

Изберете ја опцијата Четка од списокот. Алтернативно, можете да скокнете директно до четката со притискање на кратенката на тастатурата K .

Сега ќе се појават Поставки за четка . За брза и валкана верзија на измазнување на кожата, изберете aголема четка и намалете го пердувот на 0. Ставете го протокот и густината на 100. Проверете дали е означено полето Auto Mask .

Чекор 2: Изберете ја претходно поставената „Омекне кожа“ во Lightroom

Поставките за четката се подготвени, сега ни требаат вистинските поставки на лизгачот за да ја омекне кожата. Па, Lightroom го има сето тоа згрижено со практична поставеност „Омекне кожа“.

Само под поставките на четката, ќе видите каде пишува Ефект . На десната страна, ќе пишува „Прилагодено“ или како и да е името на последното претходно поставено што сте го користеле. Кликнете на малите стрелки нагоре и надолу десно од тоа.

Ова ќе отвори листа на претходно поставени ефект на четка. Има некои стандардни поставки што доаѓаат со Lightroom, плус можете да направите и да зачувате свои.

Во оваа листа, ќе ги најдете Омекнете ја кожата и Омекнете кожата (Лајт) . Ајде да го избереме оној Омекнете ја кожата засега. Овој ефект е скоро секогаш премногу силен, но ќе ви покажам како да го вратите за само еден момент.

Сега гледаме дека лизгачот Clarity скокна на нула и Острина скокна на 25.

Чекор 3: Примени ја маската

Ајде да го примениме ова на слика за да видиме што ќе се случи.

За да избегнеме мака од макотрпно сликање на кожата, ајде да одзумираме за да ја направиме сликата помала.

Направете го дијаметарот на четката доволно голем за да ја покриете целата кожа. Можете да го користите лизгачот Големина на десната или десната заградакопче ] за да се зголеми. Поставете ја централната точка на четката на некоја површина од кожата и кликнете еднаш.

Lightroom ќе се потруди да ги избере сите слични обоени пиксели што спаѓаат во дијаметарот на четката. Црвеното преклопување ни покажува кои делови од сликата автоматски ги одбрал Lightroom. Заврши прилично добра работа!

Чекор 4: Одземете ги несаканите делови од маската

Понекогаш други делови освен кожата ќе бидат заглавени во маската. Ова ќе се случи ако има други елементи на сликата со бои слични на кожата што сте ја избрале.

За да ги отстраните тие области од маската, кликнете на маската во панелот Маски . Изберете го копчето Одземи и изберете го Четка .

Сега, насликајте ги областите што не сакате да ги вклучите во маската.

Во мојот случај, маската е всушност доста добра, па ќе го поништам овој пример. Запомнете дека можете да го вклучите преклопот со штиклирање или отштиклирање на полето Прикажи преклоп на дното на панелот Маски.

Чекор 5: Прилагодете го ефектот (доколку е потребно)

Го исклучив преклопот за да можеме да видиме како изгледа претходно поставеното Омекнување на кожата. Пред е лево, а потоа е десно.

Можеби е тешко да се каже на овие слики, но ефектот не ги допира нејзините очи, коса или позадина. Сепак, тоа силно ја омекна нејзината кожа.

Малку премногу, па сега да погледнеме како дабирајте го назад.

Можете да претпоставите дека за да го олесниме ефектот, едноставно ги поместуваме лизгачите. Сепак, тогаш ќе треба да го прилагодиме секој лизгач поединечно. За да ги прилагодите пропорционално сите лизгачи, постои полесен начин.

Забележете дека овој лизгач Износ се појави кога ја креиравме маската. Ова е количината на ефектот. Повлечете го овој лизгач нагоре или надолу за да ги зголемите или намалите сите лизгачи пропорционално еден со друг. Прекрасно!

Го спуштив мојот лизгач за сума на околу 50. Сега таа има прекрасно мека кожа која не е толку тешка што изгледа лажна.

Морам да ми се допадне како Lightroom го прави толку лесно вашите субјекти да изгледаат неверојатно! Се прашувате за другите карактеристики на Lightroom? Проверете како да ја замаглите позадината во Lightroom овде!

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.