Бесплатни алтернативи на Adobe Illustrator за Mac

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Се борите дали да платите или не за Adobe Creative Cloud? Во оваа статија, ќе најдете неколку бесплатни Mac софтвер за алтернативен дизајн и алатки за уредување на Adobe Illustrator. Да! БЕСПЛАТНО!

Како графички дизајнер, јас целосно разбирам колку скапи можат да станат овие програми на Adobe. Морав да плаќам неколку стотици долари секоја година за Adobe Illustrator за училишни проекти и работа.

Па, Adobe Illustrator нуди 7-дневен бесплатен пробен период, но после тоа, за жал, подобро е да го подготвите паричникот. Но, не грижете се, по повеќечасовно истражување и тестирање, најдов 5 бесплатни алатки за уредување (за корисници на Mac) кои можете да ги користите без да платите ниту еден тон.

Сакате да заштедите пари? Продолжете да читате за да дознаете повеќе!

Бесплатни алтернативи на Illustrator за Mac

Дизајн, сè е за вашите добри идеи! Ако сакате да креирате едноставен дизајн, следните алатки за уредување пригодни за Mac се лесни за употреба и практични за основна креативна работа. Всушност, можете да ја креирате вашата уметност уште побрзо користејќи некои од овие алтернативи.

1. Inkscape

Inkscape, за кој многу дизајнери веруваат дека е најдобрата алтернатива на Adobe Illustrator, е бесплатен софтвер за дизајн со отворен код. Ги обезбедува повеќето основни алатки за цртање што ги има вештачката интелигенција. Како што се форми, градиенти, патеки, групи, текст и многу повеќе.

Исто како и Illustrator, Inkscape е одличен за создавање вектори и тоа екомпатибилен со SVG. Значи, можете да ја промените големината на векторот без да го заматите. Можете да го зачувате вашиот дизајн во различни формати како SVG, EPS, PostScript, JPG, PNG, BMP или други.

Да, звучи како да е речиси совршено за професионалците од дизајнерите. Но, некои корисници се жалат дека работи бавно и често паѓа кога работите на поголеми датотеки.

2. Gravit Designer

Gravit Designer е програма со целосни функции за векторско дизајнирање погодна за различни видови дизајнерски работи. Можете да го користите на веб-прелистувач или да преземете копија на вашиот компјутер. Сепак, верзијата на прелистувачот е веќе доста добра. Заштедете малку простор на вашиот диск!

Gravit нуди многу алатки кои се неопходни за графичкиот дизајн. Една од карактеристиките што би рекол дека е уште поудобна од Adobe Illustrator е тоа што веќе ги има поставено повеќето од основните информации за големината. Значи, ви заштедува време за истражување на големината.

Оваа алтернатива може да го оствари вашиот дизајн сон без да потрошите да ве чини еден цент. Мислам дека ја има верзијата Pro за која треба да платите, но бесплатната верзија треба да биде повеќе од доволна за основни работи за дизајн.

3. Vecteezy

Веројатно сте слушнале за Vecteezy? Многу луѓе наоѓаат акционерски вектори на него. Но, знаете што? Вие всушност можете да креирате сопствен дизајн или да ги преработите и постоечките вектори.

Можеби е тешко за графички дизајнер да создаде нешто од нула.Без грижи. Vecteezy има многу вектори подготвени за употреба и различни типови лица кои можат да ви дадат неколку добри идеи за почеток.

Со основните алатки за графички дизајн, како што се алатките за пенкало, форми, линии и избирач на бои, ќе го добиете векторот што го сакате за само прашање на вежбање и трпение. Ништо комплицирано. Дизајнот е за сите бои и форми.

Иако е бесплатна програма за графички дизајн, потребна ви е сметка за да ја зачувате вашата работа. Друга работа за овие видови веб-алатки е тоа што може да биде тешко кога работите на поголеми датотеки. Може да биде навистина бавен или дури и да го замрзне прелистувачот.

4. Vectr

Vectr е уште една бесплатна алтернативна алатка за дизајнирање вектор на прелистувач за Adobe Illustrator. Ги има сите основни алатки што ви се потребни за да креирате вектор, вклучувајќи алатки за пенкало, линии, форми, бои, текст, а исто така можете да увезувате слики и да работите на нив на вашата табла на Vectr.

Ако сериозно немате идеи за дизајнот или не знаете од каде да започнете, не грижете се. Можете брзо да ги научите основите од бесплатните упатства на неговата веб-страница. Лесно!

Само потсетување, Vectr е многу едноставна алатка за дизајн, така што нема многу напредни функции што ги нуди Adobe Illustrator. Се препорачува за почетници или за секој кој сака да создаде едноставен векторски дизајн. Друга работа е што ќе треба да креирате сметка за да ја зачувате вашата работа.

5. Canva

Canva е неверојатенонлајн алатка за уредување за креирање постери, логоа, инфографици и многу други дизајни. Толку е лесен и удобен за употреба. Бидејќи нуди толку многу подготвени за употреба шаблони, вектори и фонтови. Можете лесно да креирате уметнички дела за помалку од 30 минути.

Друга карактеристика што ја сметам за многу импресивна е алатката за автоматско избирање бои. Кога поставувате слика или избирате шаблон, таа ги прикажува тоновите на бојата и предложените бои во прозорецот за боја. Оваа алатка навистина ви заштедува време и работа кога немате идеја кои бои да ги користите.

Една од лошите страни на бесплатната верзија е тоа што не можете да ја зачувате сликата со висок квалитет. Ако го користите за дигитална содржина, продолжи. Сепак, печатењето во големи димензии е прилично незгодно.

Завршни зборови

Adobe Illustrator сè уште е најпопуларната програма за графички дизајн што професионалните дизајнери ја користат и покрај нејзината цена. Но, ако сте почетник или ви требаат само неколку убави постери за работа или едноставно векторско лого, бесплатните алтернативи на вештачката интелигенција што ги споменав погоре треба да бидат повеќе од доволни.

Забавувајте се со создавањето!

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.