8 најдобри алтернативи за HideMyAss VPN во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

HMA VPN („HideMyAss“) ветува дека ќе ја подобри вашата анонимност и безбедност додека сте онлајн. Исто така, ви овозможува да пристапите до блокираните сајтови и да ја заобиколите цензурата. Ова се стандардни карактеристики на услугата VPN. Како се споредува УХМР со конкуренцијата?

Добро се споредува. Достапен е, брз и сигурен пристап до медиумите за стриминг. Достапно е на Mac, Windows, Linux, iOS, Android, рутери, Apple TV и многу повеќе.

Но, некои алтернативи можеби ќе ви одговараат подобро. Прочитајте за да дознаете како HideMyAss се споредува со своите конкуренти.

Најдобри алтернативи за HideMyAss

HideMyAss има многу работи, но не е најдобрата VPN за секого. Кога ги разгледувате алтернативите, избегнувајте ги оние што се бесплатни . Овие компании треба некако да заработат пари; тие би можеле да го направат тоа со продажба на вашите податоци за користење на интернет. Наместо тоа, разгледајте ги следните реномирани VPN услуги.

1. NordVPN

NordVPN е високо оценета услуга која ги споделува предностите на HMA и нуди повеќе безбедносни опции. Тоа е победник на нашиот преглед на Најдобар VPN за Mac. Прочитајте го нашиот целосен преглед на NordVPN.

NordVPN е достапен за Windows, Mac, Android, iOS, Linux, екстензија за Firefox, екстензија за Chrome, Android TV и FireTV. Чини 11,95 УСД/месец, 59,04 УСД/годишно или 89,00 УСД/2 години. Најприфатливиот план е еквивалентен на 3,71 $/месечно.

Најбрзите сервери на Норд не се далеку зад брзината на HMA, но во просек паѓачини 107,64 долари (што е еквивалентно на само 2,99 долари месечно). Можете да го инсталирате софтверот на онолку уреди колку што сакате и да поврзете до пет од нив во секое време. Достапен е 7-дневен бесплатен пробен период (потребна е кредитна картичка).

Тоа го прави еден од најприфатливите VPN што ги прегледавме. Еве како се споредува со годишните претплати на другите услуги:

– CyberGhost: 33,00 $

– Avast SecureLine VPN: 47,88 $

– NordVPN: 59,04 $

– Surfshark: $59,76

HMA VPN: $59,88

– Speedify: $71,88

– PureVPN: 77,88 $

– ExpressVPN: 99,95 $

– Astrill VPN: $120,00

И еве ги најприфатливите планови од секоја услуга пропорционална месечно:

– CyberGhost: 1,83 $ за првите 18 месеци (потоа 2,75 $)

– Surfshark: 2,49 $ за првите две години (потоа 4,98 $)

– Speedify: 2,99 $

– Avast SecureLine VPN: 2,99 $

HMA VPN: $2,99

– NordVPN: $3,71

– PureVPN: $6,49

– ExpressVPN: $8,33

– Astrill VPN: $10,00

Оценка на потрошувачите

Сакав да добијам идеја за тоа колку долгорочните корисници се среќни со секоја услуга, па затоа се обратив до TrustPilot. Оваа страница не ми покажува само како е оценета секоја компанија, туку колку корисници ја прегледале секоја од нив, вклучувајќи детални коментари за тоа што е добро или лошо.

– PureVPN: 4,8 ѕвезди, 11,165 прегледи

<0 0>– CyberGhost: 4,8 ѕвезди, 10,817 прегледи

– ExpressVPN: 4,7 ѕвезди, 5,904 прегледи

– NordVPN:4,5 ѕвезди, 4,777 прегледи

– Surfshark: 4,3 ѕвезди, 6,089 рецензии

HMA VPN: 4,2 ѕвезди, 2,528 прегледи

– Avast SecureLine VPN : 3,7 ѕвезди, 3,961 прегледи

– Speedify: 2,8 ѕвезди, 7 прегледи

– Astrill VPN: 2,3 ѕвезди, 26 критики

PureVPN и CyberGhost имаат неверојатно високи оценки и широка корисничка база. ExpressVPN и NordVPN не заостануваат. HideMyAss има солидна оцена, но значително помалку рецензенти од победниците.

Speedify и Astrill VPN имаат ужасни оценки, но има малку критики, така што ова треба да се третира со претпазливост. Повеќето негативни коментари поврзани со Астрил беа за услугите на клиентите. Корисниците на Speedify се чинеше дека постигнуваат големи брзини, но имаа поголеми очекувања. Имајте предвид дека рејтингот на Avast е за компанијата како целина (вклучувајќи го и нивниот популарен антивирусен софтвер), а не само услугата VPN.

Изненаден сум што PureVPN е на врвот на листата. Сфатив дека е бавен и несигурен при преносот од Нетфликс. Корисниците известуваат за добри искуства со софтверот, брзината и поддршката. Многу корисници кои дадоа ниска оцена се пожалија дека не можеле да гледаат содржина на Netflix.

Слабости

Приватност и безбедност

ВПН ве одржуваат безбедни и анонимни онлајн со криење на вашата IP адреса и шифрирање на вашиот сообраќај. Тие исто така може да користат прекинувач за убивање за автоматско исклучување кога ќе станете ранливи. HMA е исклучен одстандардно.

Некои VPN услуги вклучуваат дополнителни безбедносни карактеристики. HideMyAss нуди помалку од некои услуги, но ви дава опција периодично да ја менувате вашата IP адреса, што ќе ве отежне за следење.

Некои VPN одат подалеку со вклучување на блокатор на малициозен софтвер и користење на двојно VPN и TOR- преку-ВПН. Еве VPN кои ги обезбедуваат овие карактеристики:

– Surfshark: блокирач на малициозен софтвер, двојно-VPN, TOR-over-VPN

– NordVPN: блокирач на реклами и малициозен софтвер, двојно-VPN

– Astrill VPN: блокирач на реклами, TOR-over-VPN

– ExpressVPN: TOR-over-VPN

– Cyberghost: блокирач на реклами и малициозен софтвер

– PureVPN: блокатор на реклами и малициозен софтвер

Конечна пресуда

HMA VPN е прифатлива, ефективна VPN услуга со шарено име. Како што имплицира тоа име, ја штити вашата приватност кога сте онлајн. Сепак, тој не обезбедува некои од напредните безбедносни карактеристики што ги прават другите услуги. Мрежата е една од најбрзите на пазарот и може со сигурност да пристапи до стриминг видео содржини.

Дали треба да размислите за алтернатива? Тоа зависи од вашите потреби. Да ги погледнеме категориите брзина, безбедност, испарување и цена.

Брзина: HMA е брза, но Speedify е уште побрза. Astrill VPN е уште една алтернатива, која нуди слични брзини на HMA. NordVPN, SurfShark и Avast SecureLine не заостануваат.

Безбедност: HMA дефинитивно ќе ве направи побезбедни на интернет, но не ги вклучува напреднитекарактеристики што ги прават другите услуги. Имено, тој не нуди подобрена приватност преку двојно-VPN или TOR-над-VPN како Surfshark, NordVPN, Astrill VPN и ExpressVPN. Исто така, не блокира малициозен софтвер како што тоа го прават Surfshark, NordVPN, Astrill VPN, CyberGhost и PureVPN.

Стриминг: Netflix и другите услуги за стриминг се обидуваат да ги блокираат корисниците на VPN, но нивните напори се неуспешни со ХМА. Погоден е за стримери, бидејќи се и Surfshark, NordVPN, CyberGhost и Astrill VPN.

Цена: HMA е многу прифатлива. Неговиот план со најдобра вредност чини само 2,99 долари месечно, исто како Speedify и Avast SecureLine. CyberGhost и Surfshark се уште поевтини, особено во текот на првите 18 месеци до две години.

Како заклучок, HideMyAss е брз и достапен VPN што ќе ги одржува вашите онлајн активности побезбедни. Speedify е уште побрза услуга која чини исто, но е несигурна во стриминг содржината на Netflix. Ако и давате приоритет на безбедноста пред брзината, NordVPN, Surfshark и Astrill VPN се сигурни опции.

зад себе. Тоа е исто толку доверливо во пристапот до содржината за проследување и само малку поскапо.

Подобро е со безбедноста. Двете услуги ве одржуваат безбедни и анонимни на интернет, но Норд нуди повеќе алатки, вклучувајќи блокирач на малициозен софтвер и двоен VPN. Ако сакате брз VPN со овие карактеристики, Nord VPN може да биде услуга за вас.

2. Surfshark

Surfshark е сличен на Nord. Достапно е, брзо и погодно за стримери. Кога плаќате однапред, тоа е поевтино во првите две години. Тој е победник на нашиот преглед Најдобар VPN за Amazon Fire TV Stick.

Surfshark е достапен за Mac, Windows, Linux, iOS, Android, Chrome, Firefox и FireTV. Чини 12,95 УСД/месец, 38,94 УСД/6 месеци, 59,76 УСД/година (плус една година бесплатно). Најприфатливиот план е еквивалентен на 2,49 $/месечно за првите две години.

Повторно, предностите на Surfshark во однос на HMA се неговите безбедносни карактеристики. Нуди TOR-over-VPN за дополнителна приватност (на сметка на брзината). Компанијата користи сервери само за RAM кои не задржуваат никакви информации откако ќе се исклучат. Ова осигурува дека сите чувствителни податоци не паднат во погрешни раце.

3. Astrill VPN

Astrill VPN и HMA VPN нудат слични брзини. Astrill е речиси исто толку сигурен кога пристапувате до услугите за стриминг. Вклучува и дополнителни безбедносни карактеристики по повисока цена. Сепак, добива многу понискарејтинг на доверба од неговите корисници. Тоа е победник на нашиот најдобар преглед на VPN за Netflix. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Astrill VPN.

Astrill VPN е достапен за Windows, Mac, Android, iOS, Linux и рутери. Чини 20,00 УСД/месец, 90,00 УСД/6 месеци, 120,00 УСД/годишно, а плаќате повеќе за дополнителни функции. Најприфатливиот план е еквивалентен на 10,00 $/месец.

Двете апликации се блиски конкуренти кога станува збор за брзината и преносот. Најдобрата брзина на преземање на Astrill од 82,51 Mbps е малку под прилагодената брзина на HMA од 85,57. Во просек, на сите сервери што ги тестирав, тоа е малку побавно. Исто така е само малку зад моите тестови за стриминг. Сите сервери на HMA што ги пробав можеа да пристапат до Netflix, додека само еден од Astrill не успеа.

Тоа е кога ќе ги земеме предвид цената и дополнителните безбедносни карактеристики, двете услуги се разминуваат. Astrill е значително скап. Неговиот план со најдобра вредност е еднаков на 10 $ / месец, додека HMA е само 2,99 $. Но, Astrill има дополнителни безбедносни карактеристики: блокатор на реклами и TOR-over-VPN. Ако барате брза услуга со тие карактеристики, Astrill може да биде вашиот најдобар избор.

4. Speedify

Speedify е најблискиот ривал на HideMyAss. Услугите чинат исто, се сигурни услуги за стримерите и се лудо брзи. И двете услуги даваат приоритет на брзината пред дополнителната безбедност; Speedify победува на трката овде. Услугата е да изберете кога ви треба најбрзоможно е поврзување.

Speedify е достапен за Mac, Windows, Linux, iOS и Android. Чини 9,99 УСД/месец, 71,88 УСД/годишно, 95,76 УСД/2 години или 107,64 УСД/3 години. Најприфатливиот план е еквивалентен на 2,99 $/месец.

Speedify е единствената VPN услуга што ја тестирав и која го надминува HideMyAss со брзина. Всушност, можете да ја користите услугата за да постигнете брзини дури и поголеми отколку што обезбедува вашата нормална Wi-Fi конекција. Тоа го прави со комбинирање на пропусниот опсег на неколку конекции - да речеме, вашиот Wi-Fi и поврзан iPhone.

Двете услуги се безбедни, но немаат дополнителни функции како што се следење на малициозен софтвер, двојно VPN или TOR -над-ВПН. HMA има една предност: може да ја рандомизира вашата IP адреса за да обезбеди подобра заштита од тракери. Двете услуги чинат само 2,99 УСД/месечно кога ќе го изберете планот со најдобра вредност.

5. ExpressVPN

ExpressVPN е половина од брзината и двојно повеќе од цената на УХМР. Очигледно има различни силни страни и е оценет многу високо од неговите корисници. Услугата нуди дополнителни безбедносни карактеристики и е ефикасна за заобиколување на цензурата на интернет. Прочитајте го нашиот целосен преглед на ExpressVPN.

ExpressVPN е достапен за Windows, Mac, Android, iOS, Linux, FireTV и рутери. Чини 12,95 УСД/месец, 59,95 УСД/6 месеци или 99,95 УСД/годишно. Најприфатливиот план е еквивалентен на 8,33 УСД/месечно.

ExpressVPN е исклучително популарен. Слушнав дека најчесто се користи во Кинапоради неговата способност да тунелира преку заштитните ѕидови на интернет. Исто така, нуди TOR-over-VPN, функција која ја подобрува вашата анонимност по цена на брзина.

Сепак, кога ја испробував услугата, не ја најдов доверлива кога пристапував до Netflix. Осум од дванаесетте сервери што ги тестирав не успеаја. Исто така е значително поскап од HMA: 8,33 $/месечно во споредба со 2,99 $ при изборот на план со најдобра вредност.

6. CyberGhost

CyberGhost е високо оценет и многу прифатлива. Блокира малициозен софтвер и сигурно проследува видео содржини, но со половина од брзината на HideMyAss.

CyberGhost е достапен за Windows, Mac, Linux, Android, iOS, FireTV, Android TV и екстензии на прелистувачи. Чини 12,99 УСД/месец, 47,94 УСД/6 месеци, 33,00 УСД/година (со дополнителни шест месеци бесплатно). Најприфатливиот план е еквивалентен на 1,83 $/месечно за првите 18 месеци.

CyberGhost сериозно ги сфаќа услугите за стриминг, нудејќи сервери кои се специјално оптимизирани за таа цел. Успешно ја гледав содржината на Netflix на двата од нив, како што правев со сите сервери на HideMyAss. Сепак, според моето искуство, серверите на CyberGhost постигнаа само половина од брзината на HMA.

И двете се достапни, но CyberGhost е најевтиниот VPN што го пробав. Чини само 1,83 долари за првите 18 месеци и 2,75 долари потоа. HMA чини 2,99 долари. Услугите вклучуваат различни безбедносни карактеристики: CyberGhost блокира реклами и малициозен софтвердодека HMA ја рандомизира вашата IP адреса.

7. Avast SecureLine VPN

Avast SecureLine VPN се фокусира на леснотијата на користење, HideMyAss на брзината. Иако и двете услуги ја подобруваат вашата безбедност на интернет, им недостасуваат функциите за приватност што ги нудат другите услуги. Тие чинат исто и се брзи, иако HMA е побрз. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Avast VPN.

Avast SecureLine VPN е достапен за Windows, Mac, iOS и Android. За еден уред чини 47,88 долари/годишно или 71,76 долари/2 години и дополнителен долар месечно за покривање на пет уреди. Најприфатливиот план за десктоп е еквивалентен на 2,99 $/месец.

Максималната брзина што ја сретнав додека користев Avast Secureline е малку побавна од HideMyAss. Сепак, просекот кај сите сервери е значително побавен. Тоа е исто така несигурно кога пристапувате до содржината за стриминг. Имав успех со само еден од дванаесет сервери, во споредба со сите HMA.

Ниту VPN не нуди блокатор на малициозен софтвер, двојно-VPN или TOR-над-VPN. Secureline е солиден избор за корисници кои не се технички и за оние што се лојални на брендот Avast.

8. PureVPN

PureVPN е нашата последна алтернатива. Во однос на карактеристиките, тој нуди малку предности во однос на другите услуги. Сепак, компанијата ја освои довербата и почитта на своите корисници. Претходно беше еден од најевтините VPN на пазарот, но не повеќе. Зголемувањето на цените во текот на минатата година ја остави цената на многу повисока ценамногу други услуги.

PureVPN е достапен за Windows, Mac, Linux, Android, iOS и екстензии на прелистувачи. Тоа чини 10,95 долари/месец, 49,98 долари/6 месеци или 77,88 долари/годишно. Најприфатливиот план е еквивалентен на 6,49 $/месечно.

PureVPN е најбавната услуга што ја тестирав и е несигурна за проследување видео содржини. Во моите тестови, можев да гледам Netflix само на четири од единаесет сервери. Софтверот вклучува блокирач на малициозен софтвер, но не поддржува двоен VPN или TOR-over-VPN.

Брз преглед на HideMyAss VPN

Предностите

Прикажување Видеосодржини

ВПН ви дозволуваат пристап до содржина што не е достапна во вашата земја. Кога се поврзувате со VPN сервер, се чини дека сте лоцирани таму каде што е серверот. Како резултат на тоа, услугите за стриминг се обидуваат да ги блокираат корисниците на VPN. HideMyAss се пробива до таа содржина во секој случај.

Се обидов да гледам Netflix кога бев поврзан на осум различни HMA сервери и беше успешен секој пат:

– Австралија (Сиднеј): ДА

– Австралија (Мелбурн): ДА

– САД (преку Сингапур): ДА

– САД (Лос Анџелес): ДА

– САД (Вашингтон): ДА

– ОК (Лондон): ДА

– ОК (Глазгов): ДА

– ОК (преку Сингапур): ДА

Ако очекувате да пристапите стриминг содржина додека е поврзан со VPN, HMA е солиден избор. Тоа не важи за сите услуги. Еве како се споредува со конкуренцијата:

– Surfshark: 100% (9 од 9тестирани сервери)

– NordVPN: 100% (9 од 9 тестирани сервери)

HMA VPN: 100% (8 од 8 тестирани сервери)

– CyberGhost: 100% (2 од 2 оптимизирани сервери тестирани)

– Astrill VPN: 83% (5 од 6 тестирани сервери)

– PureVPN: 36% ( 4 од 11 тестирани сервери)

– ExpressVPN: 33% (4 од 12 тестирани сервери)

– Avast SecureLine VPN: 8% (1 од 12 тестирани сервери)

– Speedify: 0% (0 од 3 тестирани сервери)

Брзина

VPN-ите ве прават побезбедни додека сте онлајн, но тоа често е на сметка на брзина. Целиот ваш интернет сообраќај ќе биде шифриран и пренесен преку VPN сервер, за што е потребно време. HideMyAss ќе има минимално влијание врз брзината на вашата интернет конекција.

Мојата гола брзина на преземање без VPN обично е над 100 Mbps; мојот последен резултат од тестот за брзина беше 107,42 Mbps. Сепак, тоа е најмалку 10 Mbps побрзо сега отколку кога ги тестирав другите VPN спомнати во овој напис. Тоа е добро за мене - но ќе му даде предност на УХМР. Затоа, одзедов 10 Mbps од резултатите на конкурентите што ги тестирав.

Инсталирав и овозможив HMA VPN и извршив некои тестови за брзина кога се поврзував со сервери низ целиот свет. Имајте предвид дека јас сум со седиште во Австралија, поради што тие сервери се наведени прво.

– Австралија (Сиднеј): 95,57 Mbps

– Австралија (Мелбурн): 71,30 Mbps

0>– САД (преку Сингапур): 67,71 Mbps

– САД (LosАнџелес): 60,09 Mbps

– САД (Вашингтон): 71,50 Mbps

– ОК (Лондон): 51,62 Mbps

– ОК (Глазгов): 5,05 Mbps

– ОК (преку Сингапур): 64,73 Mbps

Максималната брзина што ја постигнав беше 95,57 Mbps — не многу побавна од мојата редовна брзина на преземање — а просечната беше 60,95 Mbps. Еве како нашите прилагодени бројки се споредуваат со конкуренцијата:

– Speedify (две врски): 95,31 Mbps (најбрз сервер), 52,33 Mbps (просек)

– Speedify (една врска): 89,09 Mbps (најбрз сервер), 47,60 Mbps (просек)

HMA VPN (прилагодено): 85,57 Mbps (најбрз сервер), 60,95 Mbps (просек)

– Astrill VPN: 82,51 Mbps (најбрз сервер), 46,22 Mbps (просек)

– NordVPN: 70,22 Mbps (најбрз сервер), 22,75 Mbps (просек)

– SurfShark: 62,13 Mbps (најбрзиот сервер) , 25,16 Mbps (просек)

– Avast SecureLine VPN: 62,04 Mbps (најбрз сервер), 29,85 (просек)

– CyberGhost: 43,59 Mbps (најбрз сервер), 36,03 Mbps (просек)

– ExpressVPN: 42,85 Mbps (најбрз сервер), 24,39 Mbps (просек)

– PureVPN: 34,75 Mbps (најбрз сервер), 16,25 Mbps (просек)

Speedify е најбрзиот VPN што сум го тестирал, особено кога го комбинира пропусниот опсег на две различни интернет конекции. HideMyAss и Astrill VPN не заостануваат премногу.

Трошоци

HideMyAss е прифатлива. Годишната претплата чини 59,88 долари (тоа е еквивалентно на 4,99 долари/месец), додека три години

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.