7 најдобри алтернативи за CCleaner за Windows & засилувач; Mac во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Со години користам CCleaner и на мојот компјутер (лаптоп HP) и на Mac (MacBook Pro). Кога ја слушнав ударната вест дека програмата е хакирана и дека повеќе од 2 милиони корисници се изложени на ризик, бев апсолутно шокиран, исто како и вие.

Дали јас сум погоден? Дали треба да продолжам да го користам CCleaner? Која е најдобрата алтернатива да се разгледа? Ваквите прашања ми поминаа низ умот.

Во овој пост, брзо ќе го разгледам проблемот и ќе наведам неколку слични алатки за чистење што треба да ги земете во предвид. Некои од алтернативите се бесплатни, додека други се платени. Ќе ви укажам што има да понуди секој од нив и ќе ве оставам да одлучите што е најдобро.

Ве молиме имајте предвид дека не мора да се префрлате бидејќи можеби нема да бидете засегнати - но секогаш е добро да го направите истражувањето за секој случај.

Што точно се случи со CCleaner?

Во септември 2017 година, истражувачите од Cisco Talos објавија објава во која се наведува дека

„За одреден временски период, легитимната потпишана верзија на CCleaner 5.33 што ја дистрибуираше Avast исто така содржи повеќе - фаза на товар на малициозен софтвер што се качи на врвот на инсталацијата на CCleaner.“

Два дена подоцна, тие истражувачи објавија друга статија со нивното континуирано истражување за C2 и носивоста (т.е. беше пронајден втор товар што влијаеше 64-битни корисници на Windows).

Техничкиот опис беше премногу комплициран за да се разбере. Едноставно кажано, веста е оваа: Хакер „го прекрши CCleaner’sбезбедност за инјектирање на малициозен софтвер во апликацијата и дистрибуција на него до милиони корисници“, како што објави The Verge.

Злонамерниот софтвер е создаден за да ги украде податоците на корисниците. Тоа не му наштети активно на вашиот компјутерски систем. Сепак, тој собираше и шифрираше информации што може да се користат за да му наштетат на вашиот систем во иднина. Вториот товар што го открија истражувачите на Cisco Talos беше напад на малициозен софтвер насочен против големи технолошки организации како Cisco, VMware, Samsung и други.

Дали бев погоден од малициозен софтвер?

Ако користите CCleaner за Mac, одговорот е НЕ, НЕ сте засегнати! Ова го потврди и Пириформ. Видете го овој одговор на Twitter.

Не, Mac не е засегнат 🙂

— CCleaner (@CCleaner) 22 септември 2017 година

Ако користите CCleaner на компјутер со Windows, тогаш можеби имате бил погоден. Поконкретно, можеби имате малициозен софтвер што влијаеше на верзијата 5.33.6162 објавен на 15 август 2017 година.

Само 32-битната верзија на CCleaner v5.33.6162 беше погодена и проблемот повеќе не е закана. Ве молиме погледнете овде: //t.co/HAHL12UnsK

— CCleaner (@CCleaner) 18 септември 2017 година

Дали треба да се префрлам на друга програма за чистење?

Ако сте на Windows, можеби ќе сакате.

Cisco Talos им препорачува на засегнатите корисници да го вратат Windows во состојба пред 15 август. Алтернативно, исто така, може повторно да го инсталирате целиот оперативен систем Windows .

Ако не сте засегнати од малициозниот софтвер, јастопло ви препорачуваме да извршите антивирусно скенирање за да бидете сигурни дека нема злонамерен софтвер.

За оние кои се скептични за какви било идни проблеми со CCleaner, друга опција е да го деинсталирате CCleaner и можеби да инсталирате друг чистач за компјутер или апликација за чистење Mac што ја покриваме подолу.

Бесплатни и платени алтернативи на CCleaner

За корисниците на Windows PC , може да ги разгледате овие опции.

1. Glary Utilities (Windows)

Glary Utilities е уште една бесплатна сè-во-едно алатка за чистење на компјутер, слично на она што го нуди CCleaner. Можете да го користите за скенирање и поправка на регистрите на Windows, како и за чистење на непотребни датотеки од веб-прелистувачи и апликации од трети страни.

Програмата има и професионална верзија Glary Utilities Pro (платена) која нуди неколку напредни функции за моќните корисници, вклучувајќи подобрена оптимизација на системот и бесплатна техничка поддршка 24*7.

2. CleanMyPC (Windows )

CleanMyPC е бесплатен за обид (500 MB ограничување за отстранување датотеки и 50 поправки во регистарот), 39,95 $ за купување за една лиценца. Програмата работи многу добро за чистење на несакани датотеки од вашиот компјутер.

Го споредивме CCleaner со CleanMyPC во овој преглед и заклучивме дека CleanMyPC е попријателски за корисниците и веројатно подобра опција за помалку напредни корисници. Најновата верзија е компатибилна со Windows 7, 8, 10 и Windows 11.

3. Advanced SystemCare (Windows)

Advanced SystemCare — Достапни се и бесплатните и PRO верзии. Како што покажува името, тоа е програма за оптимизација на компјутерски систем за чистење на регистарот на Windows, како и многу видови непотребни датотеки.

Бесплатната верзија е бесплатна за преземање и користење со ограничувања, додека верзијата PRO чини 14,77 долари со годишна претплата.

4. PrivaZer (Windows)

PrivaZer е бесплатна алатка за чистење компјутер која е преполна со алатки за да помогне во чистењето на датотеките за приватност, отстранување на привремени датотеки и системски ѓубре, итн. на неговиот интерфејс по инсталирањето на програмата на вашиот компјутер, но всушност е прилично лесно да се открие.

Покрај редовното чистење, може да го користите и PrivaZer за презапишување датотеки на вашиот уред за складирање за длабоко чистење за да се обезбеди безбедност на податоците.

За корисниците на Apple Mac , може да ги земете предвид овие алтернативни апликации.

5. Onyx (Mac)

Onyx — Бесплатно. Модулот „Одржување“ ви овозможува да извршувате разни задачи како чистење и одржување на системот, на пр. бришете апликации, стартувајте периодични скрипти, обновете бази на податоци и повеќе.

6. CleanMyMac X (Mac)

CleanMyMac X — Бесплатно да се обидете (500 MB ограничување за отстранување датотеки), 39,95 долари за купување за една лиценца. Таа е една од најдобрите апликации за чистење Mac на пазарот, која нуди голем број алатки за длабоко чистењетие непотребни датотеки. Можете да го прочитате нашиот детален преглед за CleanMyMac X овде.

7. MacClean (Mac)

MacClean — Бесплатно да се обидете (скенирањето е дозволено, но отстранувањето е ограничено) , 29,95 долари за купување за лична лиценца. Ова е уште една одлична алатка за чистење на macOS. Она што е уникатно за MacClean е тоа што има функција за пронаоѓање дупликати (слично на она што го нуди Gemini), што може да ви помогне да ослободите повеќе простор на дискот.

Финални мисли

Ако сте на Windows Компјутер, редовно извршува скенирање на антивируси и малициозен софтвер. За корисниците на Mac, секогаш е добра практика да ги испитаат апликациите што сте ги инсталирале, како и да бидете сигурни дека апликациите што ги користите се ажурирани. Размислете за отстранување на неискористените апликации.

Секогаш правете резервна копија од податоците на вашиот компјутер (или резервна копија од резервните копии). Никогаш не знаете кога ќе се појави друга „стратегија на CCleaner“ и какви последици ќе предизвика. Ако имате резервна копија при рака, вашите податоци се безбедни и можете да изберете да го вратите вашиот компјутер доколку е потребно.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.