3 начини да се забрза резервната копија на Time Machine (со совети)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Time Machine е резервниот систем на компјутерот на Apple. Вграден е во секој Mac. Целта на апликацијата е да го олесни правењето резервна копија: ја поставувате, а потоа работи без да размислувате за тоа. По првичната резервна копија, Time Machine треба да се справи само со датотеките што сте ги создале и уредувате. Дизајниран е да работи тивко во позадина; веројатно никогаш нема да забележите дека работи.

Апликацијата ги чува вашите датотеки безбедни, ви овозможува да ги обновувате еден по еден или на големо и може да се користи за поставување нов компјутер. Добро функционира. Го користам за да направам резервна копија на мојот iMac на надворешен хард диск. По завршувањето на првичната резервна копија, никогаш не забележав кога поединечните резервни копии се вршат повторно на секој час.

Сепак, има моменти кога ќе сакате да го минимизирате времето потребно за резервна копија .

На пример, можеби ќе треба да ја направите вашата прва резервна копија пред да ја земете за да биде разгледана од Apple Genius. Ви беше наложено прво да направите резервна копија од вашите податоци. Бевте изненадени кога дознавте дека вашата почетна резервна копија може да потрае многу часови, а немате доволно време да ја завршите пред состанокот со Genius.

За среќа, постојат различни начини да се забрза резервната копија на Time Machine . Ние ви ги прикажуваме подолу.

Спојлер : Нашиот последен совет ветува најзначајно зголемување на брзината - но во моите тестови не ги видов придобивките од брзината што ги вети.

1. Направете ја резервната копија помала

Theповеќе податоци што треба да ги направите, толку подолго ќе потрае. Може да го преполовите тоа време со преполовување на количината на податоци што треба да се направат резервна копија. Не сакате да пропуштите ништо важно, затоа внимавајте.

Избришете се што не ви треба пред да направите резервна копија

Дали имате инсталирано апликации што никогаш не ги користите? Размислете да ги отстраните пред да направите резервна копија на вашиот Mac. Истото важи и за податоците: ако сте копирале или преземале нешто на вашиот хард диск што не ви е потребно, може да го исфрлите во ѓубре.

За да дознаете колку простор користи мојата папка со апликации, отворете ја, потоа отворете го окното Добијте информации. Можете да го направите ова со избирање Датотека > Добијте информации од менито или притискајќи ја кратенката на тастатурата Command-I.

Редовно ги отстранувам непотребните апликации од мојот Mac. Но, на примерот од екранот подолу, можете да видите дека папката со апликации сè уште користи доста простор на дискот: 9,05 GB. За да откриете кои апликации користат најмногу простор, променете во Приказ на листа и кликнете на насловот „Големина“ за да ја подредите листата.

Откако ќе бидете таму, можете да видите кои апликации користат најмногу простор . Избришете ги сите за кои немате употреба, особено оние што се блиску до врвот на листата.

Исклучете ги датотеките и папките за кои не треба да се прави резервна копија

Наместо да бришете датотеки, можете оставете ги на вашиот хард диск, но исклучете ги од резервната копија. За да го направите ова, отворете System Preferences и кликнете двапати на Временска машина . Сега кликнете на копчето Опции во долниот десен агол.

На мојот компјутер автоматски беа исклучени две ставки: самиот резервен диск и партицијата BOOTCAMP каде што имам инсталирано Windows. Можете да додадете повеќе ставки на списокот со кликнување на копчето „+“ (плус) на дното на листата.

Очигледни кандидати овде се големи датотеки што сте ги зачувале на друго место или големи датотеки што може лесно да се рекреираат или преземени. Еве неколку примери:

  • Вашата папка „Преземања“. Можеби ќе сакате да ја исклучите оваа папка ако имате тенденција да оставите сè во вашата папка за преземања. На крајот на краиштата, сè таму може повторно да се преземе од интернет. Моментално имам над 12 GB во моето.
  • Виртуелни машини. Ако користите софтвер за виртуелизација како Parallels или VMWare Fusion, софтверот ќе создаде огромни виртуелни машини во единечни датотеки. Овие датотеки често се со големина од гигабајти. Многу корисници се одлучуваат да ги исклучат од нивните резервни копии на временската машина.

Исчисти непотребни датотеки

Apple обезбедува листа на алатки за ослободување простор на дискот со бришење непотребни датотеки и несакана содржина. Исто така, дава можност за складирање на ретко користените датотеки во iCloud наместо на вашиот диск.

За да ја поставите таа функција, кликнете на менито на Apple, потоа За овој Mac . Сега погледнете го табот Складирање . Овде, можете да го видите количеството на простор што се користи на секоја од нивдиск.

Пристапете до комуналните услуги со кликнување на копчето Управување… во горниот десен агол на прозорецот.

Тука можете да ги извршите следните задачи :

Store во iCloud ви овозможува да одлучите кои типови на содржина ќе се складираат автоматски во iCloud. Сè уште ќе ги гледате датотеките на вашиот хард диск, но таму всушност ќе се складира само содржината на неодамна пристапените датотеки.

Оптимизирајте го просторот автоматски ќе ослободи простор на дискот отстранување на видео содржините што веќе сте ги гледале, вклучително и филмови и ТВ-серии.

Автоматски испразнете го ѓубрето трајно ќе ги избрише датотеките што сте ги преселиле во корпата пред повеќе од 30 дена.

Намалете го нередот ќе ги идентификува непотребните датотеки од вашиот хард диск, вклучувајќи големи датотеки, преземања и неподдржани (32-битни) апликации. Потоа можете да одлучите да ги избришете оние што не ви се потребни.

За да лоцирате и избришете уште повеќе непотребни датотеки, размислете за користење апликација за чистење од трета страна. Еден што го препорачуваме е CleanMyMac X. Може да брише непотребни датотеки од системот и апликациите. Друго е Gemini 2, кој може да најде големи дупликати датотеки. Истражуваме и прегледуваме широк спектар на алтернативи во нашиот преглед, Најдобар софтвер за чистење Mac.

Не се занесувај

Конечно, предупредување. Кога чистите непотребни датотеки, извлечете некои брзи победи, а потоа продолжете понатаму. Овде делува законот за намалени приноси: трошење повеќе време на чистењеќе ослободи сè помали количини простор. Скенирањето што го извршивте за да ги лоцирате непотребните датотеки може да одземат време; тие потенцијално може да одземат повеќе време отколку само да направат резервна копија на прво место.

2. Направете резервна копија до побрз диск

Едно од тесните грла во резервната копија е надворешниот диск што го враќате до. Овие се многу различни по брзина. Изборот на брз диск ќе ви заштеди значително време - вашата резервна копија може да стане до четири пати побрза!

Направете резервна копија на побрз надворешен тврд диск

Повеќето надворешни хард дискови денес се вртат на 5.400 вртежи во минута. Во принцип, тие се погодни за резервни цели. Во нашиот преглед на Најдобар резервен диск за Mac, го препорачуваме Seagate Backup Plus. Нуди десктоп и преносни верзии. Дисковите се вртат со 5.400 вртежи во минута и имаат максимална брзина на пренос на податоци од 160 и 120 Mb/s, соодветно.

За двојно повисока цена, можете да купите побрз диск. Овие се вртат со 7.200 вртежи во минута и треба да направат резервна копија на вашиот Mac 33% побрзо.

Колку време би заштедило ова? Веројатно часови. Ако резервната копија трае шест часа на стандарден погон, ќе бидат потребни само четири часа на возење со 7.200 вртежи во минута. Штотуку заштедивте два часа.

Направете резервна копија на надворешен SSD

За уште поголема заштеда на време, изберете надворешен SSD. Можеби сте го доживеале огромното зголемување на брзината што го добивате кога користите погон со цврста состојба како главна внатрешна меморија. Ќе видите слични придобивки кога користите еденкако ваш надворешен резервен диск.

Повеќето пристојни хард дискови што се вртат имаат брзина на пренос на податоци во опсег од 120-200 MB/s. Во нашиот преглед, Најдобар надворешен SSD за Mac, SSD-уредите што ги разгледавме имаат стапки на пренос помеѓу 440-560 Mb/s. Со други зборови, тие се два до четири пати побрзи. Користењето на еден ќе го намали времето потребно за резервна копија. Резервната копија за која би биле потребни осум часа на возење на послужавник сега може да потрае само два.

Но, како што би очекувале, има цена што треба да се плати. Вртечките хард дискови од 2 TB што ги разгледавме се движеа помеѓу 70 и 120 долари. Надворешните SSD-дискови од 2 TB во нашиот преглед беа многу поскапи и се движеа помеѓу 300 и 430 долари.

Во зависност од вашите околности, цената може да ви биде оправдана. Ако треба да правите резервна копија од огромни датотеки секој ден, надворешниот SSD ќе ви заштеди многу часови чекање.

3. Дајте му на Time Machine повеќе од системските ресурси на вашиот Mac

Резервната копија ќе потрае помалку време ако Time Machine не мора да ги споделува системските ресурси на вашиот Mac со други процеси. Еве неколку начини како да го постигнете тоа.

Не користете тешки апликации за време на резервната копија

Ако сакате резервната копија да биде што е можно побрза, престанете да го користите вашиот Mac додека не заврши. Не користете други апликации за време на резервната копија - особено ако тие се интензивни на процесорот.

Поддршката на Apple предупредува дека извршувањето на антивирусен софтвер за време на резервната копија може да го забави, особено ако ја проверува секоја датотека какотој е копиран на вашиот надворешен диск. Тие препорачуваат да го конфигурирате софтверот за да го исклучите скенирањето на вашиот резервен диск.

Откријте ги ресурсите на вашиот Mac

Овој совет вети дека ќе заштеди повеќе време од сите други заедно, но јас бев разочаран во моите тестови. Сепак, многу други забележаа значително зголемување на брзината на резервната копија користејќи ја, и можеби ќе имате повеќе среќа од мене. Можеби користеле постари верзии на macOS.

Вашиот Mac е дизајниран да ви даде одлично корисничко искуство каде што вашиот компјутер се чувствува одговорен и сè само работи. За да се постигне ова, macOS го намалува пристапот на дискот за да направи простор за покритични задачи. Вашите апликации ќе се чувствуваат помазни, а батеријата ќе ви трае подолго, но вашите резервни копии ќе одземат значително повеќе време.

Можеби ќе бидете подготвени да го оневозможите пригушувањето ако тоа значи дека вашата резервна копија ќе се заврши побрзо. Има хак на терминал што ќе го направи токму тоа. Како резултат на тоа, би очекувале резервната копија да биде многу побрза.

И тоа е искуството на многу корисници. Еве го искуството на еден блогер од 2018 година: првичната проценка што му беше дадена за резервна копија од 300 GB податоци беше нешто повеќе од еден ден. Специјалната терминална команда го намали времето на само еден час. Тој заклучи дека овој метод треба да ја направи вашата резервна копија најмалку десет пати побрза.

Еве како го правите тоа. Тоа е малку техничко, па издржете се со мене.

Отворете гоАпликација за терминал. Ќе го најдете во папката Utilities на вашите апликации. Ако не сте го виделе досега, ви овозможува да го контролирате вашиот Mac со пишување команди.

Следно, треба да ја внесете следнава команда во апликацијата. Или напишете го внимателно или копирајте го и залепете го. Потоа притиснете Enter.

sudo sysctl debug.lowpri_throttle_enabled=0

„0“ на крајот од линијата покажува дека гасот треба да се исклучи . Следно, ќе ви биде побарана лозинката што ја користите кога ќе се најавите на вашиот Mac. Напишете го, а потоа притиснете Enter. Ќе се прикаже малку криптична порака, што покажува дека гаснењето сега е исклучено.

Исклучувањето на гасот треба драстично да го промени вашето корисничко искуство. Вашиот Mac ќе се чувствува слабо кога ќе се направат резервни копии. Ќе се потроши повеќе енергија, а батеријата на вашиот компјутер нема да трае толку долго, но вашата резервна копија треба да биде значително побрза.

Штом ќе заврши резервната копија, не заборавајте повторно да го вклучите гасот. Тоа ќе се случи автоматски следниот пат кога ќе го рестартирате компјутерот. Или можете да го направите тоа рачно со терминалот. Внесете ја истата команда, овој пат завршувајќи ја со бројот 1 наместо 0, што покажува дека сакате да го вклучите наместо да го исклучите:

sudo sysctl debug.lowpri_throttle_enabled=1

Проверка на реалноста: Сакав да видам дали можам да ги потврдам овие резултати и да добијам чувство за тоа колку побрзо би било копирањето датотеки на моите Mac. ЗначиКопирав датотеки со различни големини на две различни машини. Користев стоперка за да ја темпираат секоја операција, а потоа ја споредив пригушената брзина со непригушената. За жал, не видов ветени зголемувања на брзината.

Понекогаш непригушените резервни копии беа само две секунди побрзи; други пати, тие беа со иста брзина. Еден резултат беше изненадувачки: кога копиравте видео-датотека од 4,29 GB, пригушениот резултат беше само 1 минута 36 секунди, додека непригушениот беше всушност побавен: 6 часа 15 секунди.

Бев љубопитен и решив да продолжам со тестирањето. Ја користев Time Machine за да направам резервна копија од 128 GB податоци на мојот MacBook Air, што траеше 2 часа и 45 секунди. Го исклучив пригушувањето и направив резервна копија уште еднаш. Повторно беше побавно, траеше три часа.

Можеби нешто се променило на неодамнешните верзии на macOS, така што овој метод повеќе не функционира. Пребарав повеќе кориснички искуства на интернет и најдов извештаи дека овој трик не функционирал пред две години.

Дали видовте забележително подобрување со користење на овој метод? Кажете ни во коментарите.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.