A mund të përmirësoj Mac-et e vjetra në macOS Ventura, apo duhet?

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Ventura është versioni më i fundit i macOS-it të famshëm të Apple. Me të gjitha veçoritë e reja, mund të tundoheni të përmirësoni. Por a mund ta përmirësoni nëse zotëroni një Mac më të vjetër—apo duhet ta keni?

Unë jam Tyler Von Harz, një teknik Mac dhe pronar i një dyqani të specializuar në riparimet e Mac. Pas 10+ vitesh pune me Mac, kam parë pothuajse gjithçka në lidhje me macOS.

Në këtë artikull, do të shpjegoj disa nga veçoritë e reja më të dobishme në macOS Ventura dhe nëse ia vlen të përmirësohet Mac-in tuaj. Për më tepër, ne do të shikojmë se cilët Mac janë të pajtueshëm me sistemin operativ të ri dhe cilët janë shumë të vjetër.

Çfarë është e re në macOS Ventura?

Ventura është sistemi operativ më i fundit nga Apple, me lançimin zyrtar që pritet të jetë në tetor 2022. Ndërsa Apple zakonisht lëshon një OS të ri desktop çdo vit, këtë herë nuk është ndryshe. Me lëshimin e macOS Monterey tani një kujtim i largët, është koha të fillojmë të presim me padurim sistemin e ardhshëm operativ desktop nga Apple.

Megjithëse jo gjithçka dihet se çfarë do të përfshihet në lëshimin zyrtar të macOS Ventura , ka disa veçori kryesore që ne presim. E para është një veçori Stage Manager për organizimin e aplikacioneve dhe dritareve tuaja.

Një tjetër veçori që ne presim me padurim është Kamera e vazhdimësisë , e cila do t'ju lejojë të përdorni iPhone tuaj si një kamerë në internet për Mac-in tuaj. Shoqëruar me cilësinë fantastike të një iPhonekamerën, mund ta ktheni Mac-in tuaj në një studio regjistrimi dhe fotografie.

Përveç kësaj, ne presim gjithashtu përditësime të vogla për Safari dhe Mail dhe funksionalitet të përmirësuar në aplikacionin e integruar Messages. Në përgjithësi, macOS Ventura po sjell shumë veçori të reja emocionuese (burimi).

Çfarë Mac mund të marrin Ventura?

Jo të gjithë Mac-ët janë krijuar të barabartë dhe Apple po imponon një ndërprerje të rreptë për pajtueshmërinë. Nëse Mac-i juaj është mbi një moshë të caktuar, nuk do të jetë e mundur të ekzekutoni Ventura pa marrë një sistem më të ri. Megjithatë, ju ndihmon të dini paraprakisht nëse do t'ju duhet të zëvendësoni Mac-in tuaj.

Për fat, Apple ka ofruar një listë të Mac-ve që do të mbështesë në përditësimin e ardhshëm të Ventura. Fatkeqësisht, të gjithë Mac-ët më të vjetër se 2017 nuk mund të ekzekutojnë fare macOS Ventura. Siç mund ta shohim nga lista zyrtare e Apple e Mac-ve të mbështetur, do t'ju duhet një sistem nën 5 vjeç:

  • iMac (2017 dhe më vonë)
  • MacBook Pro (2017 dhe më vonë)
  • MacBook Air (2018 dhe më vonë)
  • MacBook (2017 dhe më vonë)
  • Mac Pro (2019 dhe më vonë)
  • iMac Pro
  • Mac mini (2018 dhe më vonë)

Po nëse nuk mund ta përmirësoj në Ventura?

Nëse keni ende një Mac funksional, nuk keni nevojë ta përditësoni për të vazhduar përdorimin e tij. Ndërsa nuk do të jeni në gjendje të shijoni veçoritë më të fundit, Mac juaj duhet të vazhdojë të funksionojë mirë. Për më tepër, sistemet e vjetra operative ende marrin përditësime sigurie.

A duhet të përmirësoj në Ventura?

Nëse jeni duke përdorurnjë Mac më i vjetër, thjesht nuk do të jeni në gjendje të ekzekutoni Ventura. Megjithatë, a ju mungon vërtet diçka? Meqenëse duket se Apple nuk ka shtuar shumë funksionalitete të reja, është një mister pse ata do të heqin mbështetjen në Mac-ët e vjetër.

Thënë kjo, nuk po humbisni risitë novator duke përdorur një OS më të vjetër. Nëse jeni duke përdorur ende macOS Monterey, Big Sur, apo edhe Catalina, Mac juaj do të vazhdojë të funksionojë mirë.

Për më tepër, një sistem operativ më i vjetër mund të funksionojë më mirë në një Mac më të vjetër. Meqenëse softueri tenton të zhytet në përditësime me kalimin e kohës, mund të jetë e dobishme të mbani Mac-in tuaj më të vjetër të përdorë një OS origjinal si Catalina.

Mendimet e mbylljes

Në përgjithësi, sistemi operativ më i ri nga Apple duket si fitues. Megjithëse nuk kemi parë ende asnjë standard zyrtar, mund të thuhet me siguri se macOS Ventura po shton disa veçori të dëshirueshme, si Kamera e Vazhdimësisë dhe Menaxheri i skenës.

Nëse keni pritur për një OS të ri për ta përmirësuar Mac-i juaj, tani mund të jetë një kohë e përsosur. Megjithatë, duhet të keni parasysh se macOS Ventura do të funksionojë vetëm në Mac të datës 2017 ose më vonë. Nëse përdorni një Mac më të vjetër, është mirë të qëndroni me një sistem operativ më të vjetër .

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.