7 Alternativat më të mira të CCleaner për Windows & Mac në 2022

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Unë kam përdorur CCleaner për vite me radhë si në kompjuterin tim (laptop HP) ashtu edhe në Mac (MacBook Pro). Kur dëgjova lajmin e fundit se programi ishte hakuar dhe më shumë se 2 milionë përdorues ishin në rrezik, u trondita absolutisht, ashtu si ju.

A jam i prekur? A duhet të vazhdoj të përdor CCleaner? Cila është alternativa më e mirë për t'u marrë parasysh? Pyetje si këto më kaluan të gjitha në mendjen time.

Në këtë postim, do ta shqyrtoj shpejt problemin dhe do të rendis disa mjete të ngjashme pastrimi që ju t'i merrni parasysh. Disa nga alternativat janë falas, ndërsa të tjerat me pagesë. Do të theksoj se çfarë ka për të ofruar secili dhe do t'ju lë të vendosni se cila është më e mira.

Ju lutemi, vini re se nuk keni nevojë të ndryshoni sepse mund të mos prekeni - por është gjithmonë mirë të bëni kërkimin për çdo rast.

Çfarë ndodhi saktësisht me CCleaner?

Në shtator 2017, studiuesit në Cisco Talos publikuan një postim ku thuhej se

“Për një periudhë kohe, versioni legjitim i nënshkruar i CCleaner 5.33 që shpërndahej nga Avast përmbante gjithashtu një shumë -faza e ngarkesës së malware që kaloi në krye të instalimit të CCleaner."

Dy ditë më vonë, ata studiues postuan një artikull tjetër me kërkimet e tyre të vazhdueshme mbi C2 dhe ngarkesat (d.m.th. u gjet një ngarkesë e dytë që ndikoi Përdoruesit e Windows 64-bit).

Përshkrimi teknik ishte shumë i ndërlikuar për t'u kuptuar. E thënë thjesht, lajmi është ky: Një haker "ka shkelur CCleaner'ssiguria për të injektuar malware në aplikacion dhe për ta shpërndarë atë te miliona përdorues”, siç raportohet nga The Verge.

Maliari u krijua për të vjedhur të dhënat e përdoruesve. Nuk dëmtoi në mënyrë aktive sistemin tuaj kompjuterik. Megjithatë, ai mblodhi dhe enkriptoi informacione që mund të përdoren për të dëmtuar sistemin tuaj në të ardhmen. Ngarkesa e dytë e dobishme që zbuluan studiuesit e Cisco Talos ishte një sulm malware i shënjestruar kundër organizatave të mëdha të teknologjisë si Cisco, VMware, Samsung dhe të tjerë.

A u preka nga malware?

Nëse jeni duke përdorur CCleaner për Mac, përgjigjja është JO, NUK jeni të prekur! Këtë e ka konfirmuar edhe Piriform. Shikoni këtë përgjigje në Twitter.

Jo, Mac nuk është prekur 🙂

— CCleaner (@CCleaner) 22 shtator 2017

Nëse jeni duke përdorur CCleaner në një kompjuter Windows, atëherë mund të keni janë prekur. Më konkretisht, mund të keni softuerin keqdashës që preku versionin 5.33.6162 të lëshuar më 15 gusht 2017.

Vetëm versioni 32-bit i CCleaner v5.33.6162 është prekur dhe problemi nuk është më një kërcënim. Ju lutemi shikoni këtu: //t.co/HAHL12UnsK

— CCleaner (@CCleaner) 18 shtator 2017

A duhet të kaloj në një program tjetër pastrimi?

Nëse jeni në Windows, mund të dëshironi.

Cisco Talos rekomandon që përdoruesit e prekur të rivendosin Windows në një gjendje përpara datës 15 gusht. Përndryshe, mund të riinstaloni gjithashtu të gjithë sistemin operativ Windows .

Nëse nuk jeni të prekur nga malware, unërekomandojmë shumë që të kryeni një skanim antivirus për t'u siguruar që nuk ka softuer keqdashës.

Për ata që janë skeptikë për ndonjë problem të ardhshëm të CCleaner-it, një opsion tjetër është të çinstaloni CCleaner dhe ndoshta të instaloni një tjetër pastrues kompjuteri ose aplikacion për pastrimin e Mac-it, të cilin ne e mbulojmë më poshtë.

Alternativat CCleaner falas dhe me pagesë

Për përdoruesit e Windows PC , mund t'i merrni parasysh këto opsione.

1. Glary Utilities (Windows)

Glary Utilities është një tjetër mjet falas gjithëpërfshirës për pastrimin e një kompjuteri, i ngjashëm me atë që ofron CCleaner. Mund ta përdorni për të skanuar dhe rregulluar regjistrat e Windows, si dhe për të pastruar skedarët e padëshiruar nga shfletuesit e uebit dhe aplikacionet e palëve të treta.

Programi ka gjithashtu një version profesional Glary Utilities Pro (me pagesë) i cili ofron disa veçori të avancuara për përdoruesit e fuqishëm, duke përfshirë optimizimin e përmirësuar të sistemit dhe mbështetjen teknike falas 24*7.

2. CleanMyPC (Windows )

CleanMyPC është falas për t'u provuar (500 MB kufizim në heqjen e skedarëve dhe 50 rregullime të regjistrit), 39,95 dollarë për të blerë për një licencë të vetme. Programi funksionon shumë mirë për pastrimin e skedarëve të padëshiruar nga kompjuteri juaj.

Ne krahasuam CCleaner me CleanMyPC në këtë rishikim dhe arritëm në përfundimin se CleanMyPC është më miqësor për përdoruesit dhe ndoshta një opsion më i mirë për përdoruesit më pak të avancuar. Versioni i fundit është i pajtueshëm me Windows 7, 8, 10 dhe Windows 11.

3. Advanced SystemCare (Windows)

Advanced SystemCare — Të dy versionet falas dhe PRO janë të disponueshme. Siç tregon emri, është një program optimizimi i sistemit të kompjuterit për pastrimin e regjistrit të Windows, si dhe shumë lloje të skedarëve të padëshiruar.

Versioni falas është falas për t'u shkarkuar dhe përdorur me kufizime, ndërsa versioni PRO kushton 14,77 dollarë me një abonim vjetor.

4. PrivaZer (Windows)

PrivaZer është një mjet falas për pastrimin e PC-ve që është i mbushur me shërbime për të ndihmuar në pastrimin e skedarëve të privatësisë, heqjen e skedarëve të përkohshëm dhe mbeturinave të sistemit, etj.

Mund të ndiheni pak të mbingarkuar nga numri i veçorive të disponueshme në ndërfaqen e tij pas instalimit të programit në kompjuterin tuaj, por në fakt është mjaft e lehtë për t'u kuptuar.

Përveç pastrimit të rregullt, mund të përdorni gjithashtu PrivaZer për të mbishkruar skedarët në pajisjen tuaj ruajtëse për pastrim të thellë për të garantuar sigurinë e të dhënave.

Për përdoruesit e Apple Mac , ju mund t'i konsideroni këto aplikacione alternative.

5. Onyx (Mac)

Onyx — Falas. Moduli "Mirëmbajtja" ju lejon të kryeni detyra të ndryshme si pastrimi dhe mirëmbajtja e sistemit, p.sh. fshini aplikacionet, ekzekutoni skriptet periodike, rindërtoni bazat e të dhënave dhe më shumë.

6. CleanMyMac X (Mac)

CleanMyMac X — Falas për t'u provuar (500 MB kufizim në heqjen e skedarëve), 39,95 dollarë për të blerë për një licencë të vetme. Është një nga aplikacionet më të mira të pastrimit të Mac në treg, duke ofruar një numër shërbimesh për pastrim të thellëato skedarë të panevojshëm. Ju mund të lexoni rishikimin tonë të detajuar të CleanMyMac X këtu.

7. MacClean (Mac)

MacClean — Pa pagesë (skanimi lejohet, por heqja është e kufizuar) , 29,95 dollarë për të blerë për një licencë personale. Ky është një tjetër mjet i shkëlqyer pastrimi për macOS. Ajo që është unike në lidhje me MacClean është se ka një veçori të gjetjes së dublikatave (të ngjashme me atë që ofron Gemini), e cila mund t'ju ndihmojë të lironi më shumë hapësirë ​​në disk.

Mendimet përfundimtare

Nëse jeni në një Windows PC, kryen rregullisht skanime antivirusesh dhe malware. Për përdoruesit e Mac, është gjithmonë praktikë e mirë të ekzaminoni aplikacionet që keni instaluar, si dhe të siguroheni që aplikacionet që përdorni janë të përditësuara. Merrni parasysh heqjen e aplikacioneve të papërdorura.

Bëni gjithmonë kopje rezervë të të dhënave të kompjuterit tuaj (ose kopje rezervë të kopjeve rezervë). Asnjëherë nuk e dini se kur do të godasë një "strategji tjetër CCleaner" dhe çfarë pasojash do të shkaktojë. Nëse keni një kopje rezervë në dorë, të dhënat tuaja janë të sigurta dhe mund të zgjidhni të rivendosni kompjuterin tuaj nëse është e nevojshme.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.