Преглед на Qustodio: Дали оваа апликација за родителска контрола е сигурна?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Qustodio

Ефективност: одлично филтрирање & засилувач; контроли за користење Цена: Достапни планови & засилувач; пристојна бесплатна опција Лесност за користење: едноставна алатка за конфигурација го олеснува поставувањето Поддршка: Тимот за поддршка изгледа реагира на проблеми

Резиме

Qustodio е еден од најпопуларните софтвери за родителска контрола достапен со добра причина. Достапно и во бесплатни и во Premium планови, Qustodio нуди сеопфатни опции за следење и контрола на широк опсег на уреди. Бесплатната верзија е добро решение за мали семејства кои сакаат да заштитат само еден уред за едно дете, што ви овозможува да ја следите активноста, да го ограничувате времето поминато на екранот и да блокирате содржини за возрасни.

Ако имате повеќе деца или повеќе уреди за заштита, моделот Premium ги одржува работите едноставни додека додава низа дополнителни функции како што се следење повици и СМС, следење локација на уредот и копче SOS за предупредување на членовите на семејството за проблеми. И бесплатните и премиум моделите нудат удобна онлајн контролна табла за конфигурација и следење на сите овие податоци, достапна од кој било веб прелистувач или мобилен уред.

Qustodio е малку поскап од некои од конкуренцијата (во зависност од бројот на уреди што треба да ги заштитите), но дури и најскапиот план е помал од цената на месечната претплата на Netflix. Вашите деца вредат повеќе од прекумерно гледање!

Она што ми се допаѓа : Лесно сеDNS сервер, можете да ги спречите вашите деца да пристапат на која било веб-локација што OpenDNS смета дека е „содржина за зрели луѓе“. Не го нуди истиот вид на опции за приспособување како останатите опции што ги споменавме овде, и нема никакви опции за следење - но е потполно бесплатен и не треба да се грижите дали вашите деца ќе го заобиколат.

Причини зад мојот рејтинг на Qustodio

Ефективност: 4/5

Qustodio нуди сеопфатен сет на алатки за управување со секој аспект од дигиталниот живот на вашето дете . Без разлика дали сакате да го ограничите пристапот до одредени апликации, вкупното време на екранот или само да ги следите активностите на интернет, Qustodio го олеснува инсталирањето, конфигурирањето и следењето на активностите. Мобилните верзии на апликациите се малку поедноставни за користење од верзиите за десктоп, а некои од проблемите со следењето на социјалните мрежи ги спречуваат да добијат цели 5 ѕвезди, но не сум свесен за некој конкурент кој работи подобро на овие аспекти.

Цена: 5/5

Qustodio нуди прифатлив сет на планови за заштита, од 5 уреди за 55 $ годишно до 15 уреди за 138 $ по месец, што се распаѓа на помалку од 12 долари месечно дури и за најскапиот план. Ако сакате да заштитите само еден уред за едно дете, може да се регистрирате бесплатно и да добиете пристап до најкорисните основни функции како филтрирање и ограничувања на времето поминато на екранот. Ако сакате поголема контрола врз одредена апликацијакористење, следење локација или највисок детал за известување, ќе мора да се регистрирате за еден од платените планови.

Лесност за користење: 4.5/5

На Почетниот процес на поставување е прилично едноставен, а Qustodio прави добра работа за да ве води низ процесот. Ќе треба да бидете запознаени со преземањето и инсталирањето апликации, но во спротивно, остатокот од конфигурацијата се ракува преку веб-интерфејс што е прилично лесен за навигација. Поставувањето на десктоп компјутер не е толку рационализирано како што може да биде, што ги спречува да добијат цели 5 ѕвезди.

Поддршка: 4/5

Во најголем дел, поддршката на екранот е одлична и го прави сосема јасно како да го инсталирате и користите системот. Сепак, Qustodio нуди и практична поддршка за родители кои не се задоволни со техничката страна на нивниот систем за родителско следење. Тимот за поддршка се чини дека реагира на проблеми, иако онлајн-базата на знаење може да користи уште неколку статии.

Конечниот збор

Дигиталниот свет е прекрасно место, во вистинска смисла на зборот. Обемот на она што го нуди треба да инспирира чувство на стравопочит - но вистинската широчина и длабочина на тој опсег значи дека тоа не е ниту најбезбедното место. Со малку внимателно внимание и добра апликација за родителска контрола, можете да се погрижите вашите деца да го добијат најдоброто од она што го нуди дигиталниот свет без да се грижите дали ќе ги истражуваат потемните агли пред тоа.тие се доволно стари за безбедно да се справат со него.

Преземете го Qustodio

Значи, дали ви е корисна оваа рецензија на Qustodio? Дали имате други размислувања за овој софтвер за родителска контрола? Оставете коментар и известете ни.

конфигурирате. Удобна табла за следење. Достапно за широк опсег на уреди.

Што не ми се допаѓа : Набљудувањето на социјалните мрежи има ограничувања. На интерфејсот на контролната табла му треба освежување. Некои корисници имаат проблеми со квотите за следење.

4.4 Проверете ги најновите цени

Зошто да ми верувате за овој преглед

Здраво, јас се викам Томас Болд и како и многумина од вас, Имам мало дете кое е желно да истражува што има да понуди онлајн светот. Интернетот е полн со неверојатни можности за учење и забава, но има и потемна страна на мрежата на Дивиот Запад од која треба да се чуваме.

Иако е секогаш добра идеја да поминувате што е можно повеќе време со вашето дете кога е онлајн, знам дека не е секогаш можно или практично да се следи секоја секунда од неговото користење. Со малку време и внимание (и добра апликација за родителска контрола!), можете да се погрижите вашите деца да останат безбедни на интернет.

Вреди да се напомене дека многу групи биле заинтересирани да го тестираат Qustodio до крајни граници. дури и до степен на спроведување на експерименти за да се види дали децата можат да ги заобиколат блоковите со содржина. Програмата ABC News Добро утро Америка спроведе таков тест и едно дете можеше да користи прокси-страница за пристап до блокираната содржина.

Иако Qustodio веднаш одговори и го реши проблемот, важно е да запомните дека без разлика колку е добар софтверот за родителска контрола, тој не е замена заодвојте време да ги научите вашите деца како да бидат безбедни на интернет. Невозможно е да ги заштитите секоја секунда од секој ден, без разлика дали користат училишни компјутери или незаштитени уреди во куќата на пријателите - но учењето ЗОШТО е важно да се биде безбеден онлајн може да помогне.

За да дознаете повеќе, има многу организации со добри совети за безбедност на интернет:

  • Канадскиот совет за безбедност
  • Panda Security
  • KidsHealth

Погрижете се да одвоите време да ги прегледате овие и други сајтови за дополнителни совети и редовно да ги разгледувате со вашите деца за да се уверите дека разбираат ЗОШТО се важни овие правила.

Забелешка: За целите на овој преглед, создадов лажен профил за да помогнам да се прикажат сите карактеристики и опции, така што нема потреба да се грижам за безбедноста на моето семејство!

Детален преглед на Qustodio

За време на нашиот процес на прегледување, Qustodio (конечно) започна да објавува ажурирана верзија на контролната табла со редизајниран, модерен распоред. Се чини дека ова лансирање е сè уште во својата бета фаза и можеби нема да биде достапно за сите корисници при регистрација. Ќе го ажурираме овој преглед со слики од екранот на новиот распоред веднаш штом ќе стане широко достапен.

Првиот чекор во работата со Qustodio е да поставите профил за секое дете што сакате да го заштитите . Ова ви овозможува да ги следите индивидуалните навики и обрасци на користење, како и да поставитеразлични ограничувања за секое дете како што ви одговара. Вашето 16-годишно момче веројатно е безбедно да го користи својот уред малку подолго од вашето 8-годишно момче, а исто така е способен да ракува и со малку позрели содржини.

Овој првичен процес на поставување се ракува целосно преку вашиот прелистувач, а Qustodio ве води низ едноставниот процес на поставување профили и потоа нивно поврзување со поединечните уреди што ги користат вашите деца.

Додавањето нов уред е прилично едноставен процес, иако ќе бара да овозможите голем број дозволи на уредот што сакате да го заштитите. Немам пристап до ниту еден уред со iOS, но го тестирав на голем број различни уреди со Android од различни производители со инсталирани различни верзии на Android, и сите тие беа прилично едноставни за конфигурирање и следење.

Работите стануваат малку посложени кога ќе дојде време да се конфигурира што им е дозволено да прават со своите уреди, но сепак тоа е лесно управувано од секој што е способен да прелистува на интернет.

Првиот пат кога ќе пристапите до контролната табла на вашето дете, ќе ве води корисна тура што ќе ве води низ сите различни области на контролната табла за следење и конфигурација.

Навигација до „Правила“ делот ви дава пристап до сè што ви треба за да го следите и заштитите пристапот на вашето дете, без разлика дали е онлајн или офлајн. Правила за прелистување веб, временски ограничувања,Ограничувањата на апликациите, и повеќе се управуваат овде со користење на едноставни прекинувачи и полиња за избор.

Конфигурациската област на Qustodio може да користи визуелно ажурирање заради јасност и конзистентност, но сепак ја врши работата . Погрижете се да ја задржите таа категорија „Дупки“ ограничена, бидејќи таа се однесува на веб-локации што им покажуваат на вашите деца да ги заобиколат блоковите на Qustodio!

Повеќето деца немаат свој компјутер додека не се во средината -до доцни тинејџери, што веројатно е добра работа дури и од небезбедни причини како што е социјалниот развој. Исто така, потешко е целосно да се заштити компјутерот отколку да се заштити мобилниот уред, што одлично се совпаѓа со дополнителната зрелост што ја очекуваат повеќето родители пред да бидат подготвени да купат посебен компјутер за своето дете. И macOS и Windows нудат голема флексибилност во начинот на користење, што ги прави моќни - но исто така го олеснува заобиколувањето на заштитата што ја поставувате. Мобилните уреди обично се поограничени по обем, што го прави полесно да се заштитат.

Ограничувања на апликациите

Доволно сум возрасен што ја пропуштив лудоста Fortnite, но многу од вас ќе имаат деца кои сакате да го играте опсесивно наместо да правите задолженија, домашни задачи или да играте надвор. И покрај фактот дека не го сакам Fortnite, сакам игри - така што за овој тест, ја избрав ажурираната верзија на класичната загатка од старата школа Myst thatконечно е достапна на мобилните уреди, наречени realMyst.

По конфигурирањето на дозволеното време од еден час на апликацијата realMyst, Qustodio ја прикажува пораката „Апликацијата realMyst ќе заврши за помалку од 5 минути на целниот уред кога ќе се приближи крајот на расположливото време. Откако ќе истече последниот дел од времето, Qustodio целосно го отфрла екранот и прикажува порака со која го информира корисникот дека времето му истече.

Сè уште е можно да се вратите на наводно оневозможената апликација, но верувам дека ова е едноставно артефакт на оперативниот систем Андроид кој спречува една програма да затвори друга (веројатно во обид да се бори против малициозниот софтвер). Во овој случај на легитимна употреба, можеби е убаво да се има опцијата, но веројатно е подобро да се биде безбеден отколку да се извинуваме од безбедносна перспектива на системот. Оваа мерка на претпазливост, исто така, спречува недоверлив програмер да создаде апликација што би можела да ја затвори апликацијата за следење Qustodio, па вреди да се забуни.

Враќањето назад на ограничената апликација не дава повеќе од неколку секунди пристап пред Qustodio повторно да го преземе, што ефективно ја забранува употребата. Како резултат на моето тестирање на овој аспект, realMyst покажува 1:05 минути користење наместо дозволеното 1:00, но не можев да направам ништо друго освен да се обидувам постојано да ја вчитувам ограничената апликација.

Активност за следење на вашите заштитени уреди

Постојат два начиниза пристап до податоците што ги собира Qustodio: со најавување на веб-локацијата од кој било веб-прелистувач или со користење на апликацијата на вашиот мобилен уред. Според моето искуство, веб-локацијата е полесна за користење за управување со сите ваши првични поставки и конфигурации, додека апликацијата нуди лесен пристап до податоците за следење во реално време откако ќе завршите со поставувањето параметри за секој уред.

Qustodio ќе ви испрати е-пошта за да ве извести дека сè работи правилно првиот пат кога ќе се користи

Навистина не разбирам зошто Qustodio не го ажурираше корисничкиот интерфејс на контролната табла за да одговара на модерниот стил на почетната конфигурација, но сепак обезбедува одлично резиме на она што вашето дете го прави онлајн. Ако сакате подлабоко да навлезете во податоците за да испитате што прават вашите деца, можете лесно да го направите тоа користејќи ги картичките на врвот.

Забелешка за следењето на социјалните медиуми

Една од најважните работи што родителите сакаат да ги следат е користењето на социјалните мрежи од страна на децата и со добра причина: сајбер-малтретирањето, несоодветната содржина и опасноста од странци се само неколку од поочигледните. Повеќето решенија за родителска контрола тврдат дека нудат некој вид на следење на социјалните медиуми, но точното следење е исто така една од најтешките работи што треба да се постигне. Не само што има нови социјални мрежи кои се појавуваат секој ден, туку и постоечките големи играчи како Facebook, исто така, обично не се премногу среќниза другите програмери кои се обидуваат да обезбедат опции за следење на нивните сопственички платформи.

Како резултат на тоа, алатките за следење на социјалните мрежи почесто не успеваат - или уште полошо, изгледа дека работат кога всушност не функционираат. Ова е една од областите каде што не може да се прецени важноста да разговарате со вашите деца за ризиците и опасностите . Веројатно е најдобрата практика да ги држите вашите деца од социјалните мрежи додека не пораснат, иако можеби е попрактично едноставно да се консултирате со нив редовно за да бидете сигурни дека тие се безбедни и одговорни. Ако не сте сигурни како да го направите ова, можете да се повикате на водичите објавени од експерти за безбедност на интернет што ги споменавме на почетокот на овој преглед на Qustodio.

Qustodio Alternatives

1. NetNanny

NetNanny можеби ќе сака да размисли за патентирање на името NetGranny, бидејќи тие постојат уште од најраните денови на интернетот - тие можеби се дури и најстарата онлајн алатка за следење што сè уште постои. Тие значително го подобрија својот производ од тие рани денови и обезбедуваат повеќе или помалку исто ниво на безбедност како Qustodio.

Нивната најнова понуда ветува дека користат вештачка интелигенција за следење и заштита на вашите деца, иако тие се малку нејасни за тоа како точно се користи вештачката интелигенција. Многу компании се обидуваат да профитираат од популарноста на клучните зборови во кои моментално ужива вештачката интелигенција, но тоа есепак вреди да се погледне ако Qustodio не е по ваш вкус.

2. Kaspersky Safe Kids

Ако Netnanny и Qustodio не се она што го барате, Kaspersky Safe Kids е уште една одлична опција со далеку попристапна цена од 14,99 долари годишно. Тие обезбедуваат сеопфатен опсег на ограничувања за следење и користење, а исто така нудат ограничена бесплатна опција за дополнување на нивните платени планови.

Всушност, во мојот прегледен преглед на најдобриот софтвер за родителска контрола, тие речиси го освоија првото место, но имаше загриженост во тоа време дека Касперски беше наводен дека има врски со руската влада - тврдења дека тие имаат демантирана на најсилно можно. Не сум сигурен што е точно во овој случај и не е веројатно дека користењето на интернетот на вашето дете би било интересно за која било влада, затоа обидете се да не бидете премногу загрижени за тоа.

3. OpenDNS FamilyShield

Ако сакате да ги заштитите вашите деца од некои од погадните делови на мрежата, но не сте загрижени за следење на нивната употреба на апликацијата или времето на екранот, OpenDNS FamilyShield може да биде добро погодно за вашата ситуација. Ги покрива сите уреди на вашата домашна мрежа одеднаш со менување на нешто познато како DNS.

DNS е кратенка за сервери со имиња на домени и системот што го користат компјутерите за да го претворат „www.google.com“ во IP адреса што уникатно ги идентификува серверите на Google. Со кажување на вашата мрежа да го користи FamilyShield

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.