Преглед на iMazing: Дали е доволно добро да се замени iTunes?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

iMazing

Ефективност: многу прекрасни функции за пренос и резервна копија на податоци за iOS Цена: Достапни се два ценовни модели Лесност за користење: Исклучително лесен за користење со елегантни интерфејси Поддршка: брз одговор на е-пошта, сеопфатни водичи

Резиме

iMazing ви овозможува брзо пренесување податоци помеѓу вашите iOS уреди, преместување датотеки помеѓу вашиот iPhone/iPad и вашиот компјутер, направете попаметни резервни копии, вратете ги само резервните ставки што ги сакате наместо целата работа и извлечете ги резервните датотеки на iTunes за да можете да ја прегледувате содржината и селективно да увезувате датотеки и многу повеќе. Со iMazing, управувањето со податоците на вашиот iOS уред е лесно.

Ако сте страствен корисник на iPhone/iPad, топло ви препорачувам да го купите iMazing бидејќи ќе ви заштеди време и живот, исто така, ако поставете автоматска резервна копија со апликацијата. Сè се сведува на практичноста при ракување со датотеки зачувани на вашиот iPhone, iPad и компјутер. Меѓутоа, ако сте некој кој е навикнат на iTunes и не му пречи да одвоите малку дополнително време за сортирање датотеки на вашиот уред, iMazing нема да додаде многу вредност на вашиот живот.

Што Ми се допаѓа : Флексибилни опции за резервна копија и враќање на податоците. Брзи пренос на датотеки помеѓу уреди со iOS и компјутери. Може директно да извезува или печати пораки и историја на повици. Елегантен UI/UX, операции со влечење и спуштање.

Што не ми се допаѓа : не можев да направам резервна копија од податоците на Books на мојот iPhone и iPad Air. Фотографиите сеИмајте предвид дека обновувањето на резервните копии ќе ги избрише сите тековни податоци на вашиот целен iOS уред.

Брза забелешка: iMazing исто така ви овозможува да прегледувате и извлекувате одредени типови податоци од резервните копии на вашиот iPhone или iPad зачувани на вашиот компјутер или Mac, дури и ако резервните датотеки на iTunes се шифрирани (сепак, мора да ја знаете лозинката). Во оваа смисла, iMazing може да биде спасител (т.е. решение за обновување податоци на iPhone) ако вашиот уред е оштетен или изгубен.

3. Префрлете податоци од едниот на другиот уред На практичен начин

Ова е апсолутно засилувач на продуктивноста за оние од вас кои штотуку добија нов iPhone X или 8. Сакате да ги префрлите сите податоци зачувани на вашиот стар уред на новиот телефон – што правите? iMazing е одговорот. Ви овозможува брзо да ја копирате содржината од вашиот стар iOS уред на нов. Вие едноставно избирате кои типови податоци и апликации да ги чувате, а апликацијата iMazing ќе се погрижи за останатото.

Брз совет: се препорачува да направите резервна копија на стариот уред за секој случај затоа што процесот ќе ги избрише сите податоци на вашиот стар уред, а потоа ќе ги пренесе податоците што ќе ги наведете.

Какви податоци може да се пренесат? Речиси исто со базата на податоци за функциите за резервна копија и враќање. iMazing нуди флексибилни прилагодувања за да можете да изберете да пренесувате датотеки што вреди да се префрлат. Ова заштедува време и ви помага да добиете повеќе бесплатен простор на вашиот новуред.

Забелешка: процесот на пренос бара најновиот iOS систем инсталиран на двата уреди. Откако сето тоа ќе се постави, ќе отидете во фазата „Потврди пренос“ (види погоре). Внимателно прочитајте го тоа предупредување, бидејќи уште еднаш преносот ќе ги избрише сите тековни податоци на вашиот целен уред. Проверете дали сте направиле резервна копија за секој случај.

4. Преместувајте датотеки помеѓу уред со iOS и компјутер На лесен начин

Знаете како да ги синхронизирате датотеките (особено новосоздадените медиумски ставки) од вашиот iPhone или iPad на компјутер, или обратно, нели? Преку iTunes или iCloud!

Но, како ви се допаѓа процесот? Веројатно не многу! Постојат околности кога можеби сакате да внесете само неколку нови фотографии од вашиот компјутер или вашиот iPhone или обратно – но на крајот ви одземаат 15 минути. Какво губење време!

Затоа многу ми се допаѓа оваа функција. Можете слободно да пренесувате речиси секаков вид податоци помеѓу iPhone/iPad/iTouch и вашиот персонален компјутер. Најдобриот дел? Воопшто не мора да користите iTunes.

Сепак, морам да признаам дека iMazing не е совршен во оваа област (ќе објаснам повеќе подолу), но дефинитивно заштедува време кога станува збор за увоз или извоз на датотеки помеѓу вашиот мобилен уред и компјутерот. Подолу се моите детални наоди:

  • Фотографии : Може да се извезува, но не и да се увезува. Ќе го видите ова предупредување „Не може да се запише“.
  • Музика и засилувач; Видео : Може да бидеизвезени или увезени од/на iTunes (или папка по ваш избор). Најдобриот дел е што можете да ги преместите песните од iPad или iPhone на вашиот компјутер/Mac. Тоа не е можно ни со iTunes, но лесно е со iMazing.
  • Пораки : Може само да се извезува. И iTunes не може да го стори тоа. Ако сакате да печатите iMessages за судски случај, на пример, оваа функција е многу корисна.
  • Историја на повици & Говорна пошта : И двете може да се извезат. Забелешка: историјата на повици може да се извезе во формат CSV.
  • Контакти & Книги : Може да се извезуваат и увезуваат.
  • Забелешки : Може само да се извезуваат и печатат. Достапни се PDF и текстуални формати.
  • Гласовни белешки : може да се извезат само.
  • Апликации : може да се направи резервна копија, деинсталирање или додавање . Забелешка: ако сакате да додавате нови апликации во iMazing, можете да ги додавате само оние апликации што сте ги инсталирале претходно со вашиот тековен Apple ID. Имајте предвид дека за сите апликации може да се направи резервна копија и обновување преку iMazing, а iMazing ќе ве предупреди кога резервната копија на апликацијата не треба да се користи за важни податоци.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4.5/5

iMazing го обезбедува најголемиот дел од она што тврди дека го нуди, или би требало да кажам 99% од карактеристиките. Тоа е моќно решение за управување со уреди со iOS што го засрамува iTunes. iMazing нуди голем број функции кои изгледаат слично на она што го нуди iTunes/iCloud, но тие всушност се многу повеќемоќен и удобен за користење од iTunes/iCloud - и вклучува неколку убиствени функции што ниту една друга апликација не ги прави.

Со задоволство ќе и дадам на оваа апликација оцена со 5 ѕвезди. Сепак, имајќи предвид дека имав неколку помали непријатни искуства со апликацијата, на пр. апликацијата случајно падна еднаш за време на процесот на резервна копија, ја срушив со половина ѕвезда. Севкупно, iMazing е солиден во она што го нуди.

Цена: 4/5

Не сум критичен за shareware или апликациите freemium. Мојот принцип е се додека апликацијата нуди вредност за корисниците, немам проблем да платам за неа исто како и секој друг производ што го купувам редовно. iMazing нуди тони вредност и погодност за нас корисниците на iOS уреди. Сосема е разумно тимот да добива плата и да расте за да ја направи нивната апликација уште подобра.

Почнувајќи од еднократна такса од 34,99 УСД по уред, дефинитивно е кражба во однос на вредноста што ја нуди. Сепак, сакам да истакнам дека врз основа на е-пошта што ја добив од развивачот, дознав дека тимот на DigiDNA не е подготвен да понуди бесплатна доживотна надградба - што значи дека ако iMazing 3 излезе, сегашните корисници сепак ќе треба да платат надомест да се надополни. Лично, јас сум во ред со тоа, но мислам дека би ценеле доколку нивниот тим јасно го каже тоа на нивната страница за купување за цените, особено за скриените трошоци во иднина.

Лесност на употреба: 5/5

Апликацијата iMazing е исто така исклучително интуитивна апликацијасо елегантен интерфејс и добро напишани упатства. Најдобро од сè, апликацијата има толку многу функции што е тешко да се спојат на организиран начин - но тимот на DigiDNA направи толку прекрасно добро.

Од перспектива на просечен корисник на iOS и Mac, немам проблем да навигирам низ апликацијата и да разберам што значи секоја функција. Искрено, тешко ми е да најдам апликација за Mac што би можела да го победи iMazing во UX/UI.

Поддршка: 5/5

Апликацијата iMazing е веќе многу интуитивна да се користи. Ако имате какви било технички прашања во врска со апликацијата, тимот на iMazing создаде многу одлични упатства и статии за решавање проблеми на нивната официјална страница. Прочитав доста и ги најдов информациите сеопфатни. Плус, тие поддржуваат 11 јазици и на апликацијата и на веб-локацијата. Можете исто така да контактирате со нивниот тим за поддршка.

Јас допрев до нив преку е-пошта и добив брз одговор (помалку од 24 часа), што е прилично импресивно со оглед на тоа што сме во друга временска зона (временска разлика од 8 часа). Јас сум прилично задоволен од содржината на нивниот одговор, така што не можам да видам причина да не им дадам оцена со 5 ѕвезди. Неверојатна работа, iMazing!

Инаку, производителот на апликацијата iMazing е DigiDNA, така што нивниот тим за поддршка е прикажан како „Поддршка на DigiDNA“

iMazing Alternatives

AnyTrans (Mac/Windows)

Како што покажува името, AnyTrans е софтвер за управување со датотеки што не поддржувасамо уреди со iOS, но и телефони/таблети со Android. Софтверот е повеќе фокусиран на пренесување & засилувач; извоз/увоз на датотеки, но исто така ви овозможува да копирате датотеки на и од другите уреди. Можете да ги гледате и управувате вашите резервни датотеки; дури и се интегрира со iCloud за лесно управување. Прочитајте ја нашата рецензија за AnyTrans овде.

WALTR PRO (само за Mac)

Направена од Softorino, WALTR Pro е апликација за Mac што може да ви помогне да префрлите сите видови медиумски датотеки од вашиот компјутер или Mac на вашиот iOS уред без користење на iTunes или други апликации од трета страна. Најдобриот дел е што дури и ако медиумските датотеки не се компатибилни со вашиот iPhone или iPad, WALTR автоматски ќе ги конвертира во употребливи формати за да можете да ги гледате или репродуцирате без мака. Поддржува музика, видеа, мелодии, PDF датотеки, ePub и уште неколку.

Заклучок

Ако не сте обожавател на iTunes или iCloud кога станува збор за управување со вашиот iPhone и iPad податоци, оди со iMazing. Поминав денови тестирајќи ја апликацијата и во интеракција со тимот на DigiDNA (кој одговара на барањата на клиентите). Генерално, многу сум импресиониран од она што го нуди апликацијата.

iMazing е фантастична апликација која нуди солидни способности за пренос на податоци, елегантен кориснички интерфејс и плејада на сеопфатно решавање проблеми водичи достапни на нивната веб-страница, тешко е да се најде подобра апликација која нуди толку многу вредност.

Со цена од само 34,99 долари по уред (малку помалку ако аплициратекупонот iMazing), не можете да најдете подобра зделка. Немам проблем да го задржам iMazing на мојот Mac. Ќе ми заштеди време и нерви во случај на катастрофа со податоци на мојот iPhone или iPad. И мислам дека треба да го чувате и на вашиот Mac.

Добијте iMazing (20% ПОПУСТ)

Па, дали сте пробале iMazing? Ви се допаѓа овој преглед на iMazing или не? Оставете коментар подолу.

само за читање и не може да се менува.4.6 Добијте iMazing (20% ПОПУСТ)

Што прави iMazing?

iMazing е Апликација за управување со уреди со iOS која им помага на корисниците на iPhone/iPad да префрлаат, да прават резервни копии и да управуваат со датотеки помеѓу нивниот мобилен уред и нивниот персонален компјутер без користење на iTunes или iCloud. Замислете ја апликацијата iMazing како iTunes без функцијата за купување медиуми. Исто така е многу помоќен и поудобен од iTunes.

Дали iMazing е легален?

Да, тоа е. Апликацијата е развиена од DigiDNA, компанија со седиште во Женева, Швајцарија.

Дали iMazing е безбеден за мојот Mac?

На оперативно ниво, апликацијата е многу безбедна да се користи. Кога бришете или бришете содржина, секогаш има љубезно известување за да бидете сигурни дека разбирате што правите и да понудите потврда од вториот чекор. Би препорачал да направите резервна копија на вашиот iOS уред со iTunes за секој случај.

Дали Apple го препорачува iMazing?

iMazing е апликација од трета страна која нема врска со Јаболко. Всушност, тој беше конкурент на iTunes на Apple. Нема поим дали Apple го препорачува iMazing или не.

Како да го користите iMazing?

Прво, треба да го преземете iMazing од официјалната веб-страница и да ја инсталирате апликацијата на вашиот компјутер или Mac. Потоа, поврзете го вашиот Apple уред со компјутерот преку USB или Wi-Fi.

Забелешка: Ако користите iMazing за прв пат, мора да користите USB конекција и да го спарите вашиоткомпјутер со уредот. Откако ќе му „доверите“ на компјутерот, тој ќе му дозволи на компјутерот да ги чита податоците на вашиот уред.

Дали iMazing е бесплатен?

Одговорот е бр. Апликацијата е бесплатна за преземање и работа на вашиот Mac или PC - како што сме навикнати да ја нарекуваме „бесплатен пробен период“. Бесплатната проба нуди неограничени и автоматски резервни копии, но ќе треба да ја надградите до целосната верзија за да ги вратите датотеките од резервните копии.

Пробниот период го ограничува и преносот на податоци помеѓу вашиот уред и вашиот компјутер. Откако ќе го надминете лимитот, ќе треба да купите лиценца за да ја отклучите целосната верзија.

Колку чини iMazing?

Апликацијата чини два модели на цени. Можете да го купите за 34,99 долари по уред (еднократно купување) или претплата од 44,99 долари годишно за неограничени уреди. Можете да ги проверите најновите информации за цените овде.

НОВО АЖУРИРАЊЕ : Тимот на DigiDNA сега им нуди на читателите на SoftwareHow ексклузивен 20% попуст за апликацијата iMazing. Само кликнете на оваа врска и ќе бидете однесени во iMazing Store, а цената за сите лиценци автоматски ќе се намали за 20% и може да заштедите до 14 американски долари.

Кога слушнав за iMazing за прв пат време, не можев а да не го поврзам името на апликацијата со зборот „Неверојатно“. Откако ја тестирав апликацијата неколку дена со мојот iPhone 8 Plus и iPad Air на мојот MacBook Pro, најдов дека е навистина неверојатен софтвер за управување со iPhone. Едноставно кажано, iMazing е апликацијакако iTunes, но многу помоќен и поудобен за користење.

Зошто да ми верувате за овој преглед на iMazing?

Здраво, јас се викам Кристин. Јас сум гик девојка која сака да истражува и тестира сите видови мобилни апликации и софтвер што можат да го направат мојот живот попродуктивен. Пишував повратни информации за UX и употребливоста за пријател кој е одговорен за делот за дизајн на производ за е-трговија.

Го добив мојот прв производ на Apple во 2010 година; тоа беше iPod Touch. Оттогаш, јас сум навлечен на убавината на производите на Apple. Сега користам iPhone 8 Plus и iPad Air (и двете работат со iOS 11) и MacBook Pro од почетокот на 2015 година од 13 инчи (со High Sierra 10.13.2).

Од 2013 година, јас сум страствен Корисникот на iCloud и iTunes, а правењето резервна копија на уредите со iOS е задача што мора да ја направам на мојата листа со задачи секој месец. Сето ова е поради ужасната лекција научена на потешкиот начин - двапати го изгубив телефонот во рок од две години!

Како што знаете, iCloud нуди само 5 GB за складирање бесплатно и не обрнував многу внимание на купувањето повеќе простор и резервната копија на моите податоци во облакот. Сè уште се сеќавам на чувството кога го изгубив мојот iPhone. Самиот уред не ме вознемири толку многу, но сликите, белешките, пораките и другите информации што ги изгубив беа болни.

При тестирањето на iMazing, се обидов да ја истражам секоја карактеристика на апликацијата и види што има да понуди. За да го проценам квалитетот на услугата за корисници на iMazing, контактирав со нивниот тим за поддршка прекуе-пошта поставувајќи прашање поврзано со лиценцата на iMazing. Можете да прочитате повеќе детали во делот „Причини зад моите рејтинзи“ подолу.

Одрекување: DigiDNA, производителот на iMazing, немаше влијание или уреднички придонес врз содржината на овој напис. Можев да пристапам до сите карактеристики на iMazing благодарение на Setapp, услуга за претплата на апликации за Mac која ја вклучува и апликацијата iMazing како дел од 7-дневниот бесплатен пробен период.

Историјата на iMazing и неговата Maker

iMazing првично беше наречен DiskAid и беше развиен од DigiDNA, независен развивач на софтвер вграден во 2008 година под името DigiDNA Sàrl во Женева, Швајцарија.

Еве слика од екранот што ја направив додека барав DigiDNA во SOGC (швајцарски службен весник за трговија). Врз основа на прелиминарните истражувања, DigiDNA е дефинитивно легитимна корпорација.

Вреди да се напомене дека во 2014 година, тимот на DigiDNA го ребрендираше нивниот водечки производ, DiskAid, во „iMazing“. Повторно, не можам а да не мислам на „неверојатно“. 🙂 Подоцна тие го објавија iMazing 2 со список на нови функции, вклучително и компатибилност со најновиот iOS.

Преглед на iMazing: Што има за вас?

Бидејќи апликацијата е главно за правење резервна копија, пренос на податоци, извоз и засилување; увезувајќи и обновувајќи резервни копии, ќе ги наведам овие карактеристики ставајќи ги во следните четири делови. Во секој под-секција, ќе истражам што нуди апликацијата и какоможе да ви помогне подобро да управувате со вашиот уред со iOS.

Ве молиме запомнете: iMazing поддржува и PC и Mac, така што можете да го користите под Windows и macOS. Ја тестирав верзијата за Mac на мојот MacBook Pro и наодите подолу се засноваат на таа верзија. Не сум ја пробал верзијата за компјутер, но замислувам дека основните функции се доста слични, иако ќе постојат мали разлики во UX/UI.

1. Правење резервна копија на вашиот уред со iOS Паметниот и засилувач; Брз начин

Со iMazing, можете да направите резервна копија на повеќето типови датотеки, вклучувајќи фотографии, контакти, пораки, историја на повици, говорна пошта, белешки, гласовни белешки, сметки, календари, податоци за апликации, здравствени податоци, податоци на Apple Watch, приврзок , обележувачи на Safari, па дури и поставки за Preferences. Сепак, iMazing Backup не ја поддржува iTunes Media Library (музика, филмови, подкасти, iBook, iTunes U и рингтонови).

Едно нешто што ме изненадува е тоа што iMazing тврди дека апликацијата може да прави резервна копија на книги. Таа функција не функционираше во мојот случај. Го тестирав на мојот iPhone и iPad, и двата ја покажаа истата грешка.

Еве предупредување кое вели дека Книгите не се вклучени во резервните копии

Опции за резервна копија: Откако ќе се поврзете и „доверете му на вашиот iOS уред“, ќе видите ваков екран. Тоа ви дава избор да направите резервна копија на вашиот уред сега или подоцна.

Кликнав „подоцна“, што ме доведе до главниот интерфејс на iMazing. Овде можете да ги истражите неговите карактеристики и да го изберете оној што ви треба. кликнав„Резервна копија“. Ми даде неколку опции што можев да ги изберам пред да продолжам.

„Автоматска резервна копија“, на пример, ви овозможува да поставите колку често сакате апликацијата да прави резервна копија. Можете исто така да го поставите минималното ниво на батерија што е потребно за тоа. Резервниот распоред може да се поставува на дневна, неделна или месечна основа. За мене, Автоматската резервна копија е убиствена карактеристика, и завршив со поставување на месечно, од 19:00 до 21:00 часот, кога батеријата е над 50%.

Вреди да се забележи сепак, дека функцијата за автоматска резервна копија бара iMazing Mini да работи. iMazing Mini е апликација за лента со мени што прави резервна копија на вашиот уред со iOS автоматски, безжично и приватно. Кога ќе ја отворите апликацијата iMazing, iMazing Mini автоматски ќе се појави во лентата со мени на вашиот Mac. Дури и ако ја затворите апликацијата, iMazing Mini сè уште ќе работи во заднина освен ако не изберете да ја затворите.

Еве како изгледа iMazing Mini на мојот Mac.

Од iMazing Mini, можете да ги видите поврзаните уреди и како тие се поврзани (на пр. преку USB или Wi-Fi). Ако се поврзани преку Wi-Fi, иконата на вашиот iOS уред ќе се појави само под услов уредот и компјутерот да се на иста мрежа.

Постојат неколку други опции за резервна копија. Заради времето и вашето искуство со читање, нема да ги обработувам еден по еден. Наместо тоа, накратко ќе наведам што можат да направат за вас:

Резервна шифрирање : безбедносна карактеристика на Apple штоги заштитува вашите податоци. Можете да ја проверите оваа статија за да дознаете повеќе. Може да овозможите Шифрирање резервна копија за прв пат кога правите резервна копија на вашиот уред преку iTunes. Тоа не е стандардна опција во iMazing; ќе треба да го вклучите. После тоа, сите идни бекап на уредот ќе бидат шифрирани, без оглед на софтверот што го користите – вклучително и iTunes. Бидејќи ова беше мојата прва резервна копија на iPhone, ја овозможив оваа функција и ја поставив. Целиот процес беше прилично мазен.

Резервна локација : оваа опција ви овозможува да изберете каде сакате да ги зачувате вашите резервни копии. Можете стандардно да го изберете внатрешниот диск на компјутерот или надворешен диск. Јас го избрав второто. Кога го поврзав мојот Seagate диск со Mac, тој се појави вака во iMazing:

Архивирање резервна копија : Сите знаеме дека iTunes одржува само една резервна копија по уред, што значи дека вашата последна резервната датотека ќе се препишува секој пат кога ќе направите резервна копија на вашиот iPhone или iPad. Недостатокот на овој механизам е очигледен: потенцијална загуба на податоци. iMazing 2 го прави тоа поинаку со автоматско архивирање на вашите резервни копии, паметно решение што може да спречи губење на податоци.

Ви-Fi-врска : оваа функција е стандардно вклучена. Кога вашите уреди и компјутерот се поврзани на истата WiFi мрежа, резервната копија е овозможена автоматски, овозможувајќи му на вашиот компјутер да прелистува или пренесува податоци на вашиот iPhone или iPad. Ви препорачувам да останете со стандардната поставка ако не сакатеПонесете кабел секој пат.

Кога сето ова ќе се постави правилно, ќе се направи резервна копија на вашиот уред откако ќе го притиснете копчето „Резервна копија“. За мене, потребни беа само четири минути за да заврши процесот - сосема неверојатно, нели? Сепак, има едно нешто што особено не ми се допаѓа во текот на процесот. Откако кликнав на „Back Up“, не можев да се вратам на главниот интерфејс освен ако не го откажам процесот на резервна копија. Лично, не сум навикнат на ова; можеби ќе бидете во ред со тоа.

2. Вратете ги датотеките што ги сакате од резервните копии Флексибилниот начин

iCloud и iTunes ви дозволуваат да обновите од последната резервна копија. Но, да се соочиме со тоа, колку пати ви се потребни сите податоци на вашиот уред? Затоа ги нарекуваме резервните копии на iCloud или iTunes „Слепо обновување“ - не можете да го приспособите обновувањето, на пр. изберете каков тип на податоци и кои апликации ќе бидат обновени.

Таму iMazing навистина блеска, според мене. iMazing ви нуди приспособени опции за обновување податоци. Можете да изберете да ја вратите целата резервна копија и да ги извлечете сите датотеки назад на вашиот уред со iOS или селективно да ги изберете збирките на податоци или апликациите што сакате да ги вратите. Најдобриот дел? Можете исто така да вратите резервна копија на неколку уреди со iOS одеднаш.

Според iMazing, тука се типовите на податоци што може да се префрлат: Фотографии, Контакти, Пораки, Историја на повици, говорна пошта, Белешки, сметки, Синџир со клучеви, календари, гласовни белешки, податоци за апликации, обележувачи на Safari и други.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.