Преглед и упатства за CorelDraw 2021

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ова е мојот преглед на CorelDraw 2021 , софтвер за графички дизајн за Windows и Mac.

Се викам Јуни, девет години работам како графички дизајнер. Јас сум обожавател на Adobe Illustrator, но решив да го пробам CorelDraw затоа што често ги слушам моите пријатели дизајнери како зборуваат за тоа колку е одличен и конечно е достапен за корисниците на Mac.

Откако го користев некое време, Морам да признаам дека CorelDraw е помоќен отколку што мислев. Некои од неговите карактеристики го прават дизајнот полесен отколку што можете да замислите. Не е лоша опција да го започнете вашето патување со графички дизајн и е подостапна од многу други алатки за дизајн.

Сепак, ниту еден софтвер не е совршен! Во овој преглед на CorelDRAW, ќе ги споделам со вас моите наоди по тестирањето на главните карактеристики на CorelDRAW Graphics Suite и интеракцијата со поддршката за корисници на Corel преку е-пошта и разговор во живо. Ќе ви го покажам и моето лично мислење за неговата цена, леснотијата на користење и добрите и лошите страни.

Патем, овој напис е повеќе од само преглед, исто така ќе го документирам мојот процес на учење и споделете со вас неколку корисни упатства доколку одлучите да користите CorelDRAW. Дознајте повеќе од делот „Упатства за CorelDRAW“ подолу преку табелата со содржини.

Без губење време, ајде да започнеме.

Одрекување: овој преглед на CorelDRAW НЕ е спонзориран или поддржан од Корел на кој било начин. Всушност, компанијата дури и не знае дека сумна почетокот беше тешко да се најде алатката што ја сакам, а гледајќи ги имињата на алатките не е лесно да се открие за што точно се користат.

Но, по неколку истражувања и упатства на Google, лесно е да управуваат. И Corel Discovery Center има свои упатства. Освен тоа, панелот за совети од документот е уште едно одлично место за учење на алатките.

Вредност за парите: 4/5

Ако одлучите да го добиете опција за купување еднократно, тогаш сигурно е 5 од 5. 499 УСД за вечна претплата е договор О, Боже. Сепак, годишната претплата е малку скапа (знаете со која програма се споредувам, нели?).

Поддршка за клиенти: 3.5/5

Иако вели дека ќе добиете одговор за 24 часа, добро, првиот одговор го добив пет дена откако поднесов билет . Просечното време на одговор е всушност околу три дена.

Разговорот во живо е малку подобар, но сепак треба да чекате во ред за помош. И ако случајно излезете од прозорецот, ќе мора повторно да го отворите разговорот. Лично, мислам дека комуникацијата за поддршка на клиентите не е многу ефикасна. Затоа и дадов пониска оцена овде.

Алтернативи на CorelDraw

Сакате да истражите повеќе опции? Проверете ги овие три програми за дизајн ако мислите дека CorelDraw не е за вас.

1. Adobe Illustrator

Најдобрата алтернатива за CorelDraw е Adobe Illustrator. ГрафичкиДизајнерите користат Illustrator за креирање логоа, илустрации, фонтови, инфографици, итн, главно векторска графика. Можете да ја промените големината на која било векторска графика без да го изгубите нивниот квалитет.

Навистина нема ништо што би сакал да се пожалам за Adobe Illustrator. Но, ако вашиот буџет е тесен, можеби би сакале да размислите за други алтернативи. Adobe Illustrator е скапа софтверска програма и можете да ја добиете само преку план за претплата што ќе ја добивате месечна или годишна сметка.

2. Inkscape

Можете да добиете бесплатна верзија на Inkscape, но карактеристиките на бесплатната верзија се ограничени. Inkscape е бесплатен софтвер за дизајн со отворен код. Ги обезбедува повеќето основни алатки за цртање што ги имаат CorelDraw и Illustrator. Како што се форми, градиенти, патеки, групи, текст и многу повеќе.

Сепак, иако Inkscape е достапен за Mac, тој не е 100% компатибилен со Mac. На пример, некои фонтови не можат да се препознаат и програмата не е секогаш стабилна кога извршувате поголеми датотеки.

3. Canva

Canva е неверојатна онлајн алатка за уредување за креирање постери, логоа, инфографици , и многу други дизајни. Толку е лесен и удобен за употреба. Бидејќи нуди толку многу подготвени за употреба шаблони, вектори и фонтови. Можете лесно да креирате уметнички дела за помалку од 30 минути.

Една од лошите страни на бесплатната верзија е тоа што не можете да ја зачувате сликата со висок квалитет. Ако го користите за дигиталносодржина, продолжи. Сепак, за печатење во големи димензии, тоа е прилично незгодно.

Упатства за CorelDRAW

Подолу ќе најдете неколку брзи упатства за CorelDraw за кои можеби ќе ве интересираат.

Како да отворате датотеки на CorelDraw?

Можете да кликнете двапати за да ги отворите датотеките CorelDraw на вашиот компјутер. Или можете да ја отворите програмата CorelDraw, кликнете Отвори документ t и изберете ја вашата датотека и кликнете на отворено. Уште една опција е дека можете да ја повлечете датотеката на отворен интерфејс на CorelDraw за да ја отворите.

Ако не сте ја инсталирале или вашата верзија е истечена. Можете да користите онлајн конвертори на датотеки за да ги отворите датотеките cdr. Но, најпрепорачлив начин е да ја преземете програмата за да избегнете губење на квалитетот.

Како да се лак/криви текст во CorelDraw?

Постојат два вообичаени начини за искривување на текстот во CorelDraw.

Метод 1: Користете ја алатката Freehand за да креирате каква било крива како што сакате да изгледа вашиот текст, или можете да ги користите алатките за обликување за да креирате форма на крива, на пример, круг . Кликнете на местото каде што сакате да се прикаже текстот на патеката и само напишете на неа.

Метод 2: Изберете го текстот што сакате да го искривите, одете на горната лента за навигација Текст > Поставете текст на патека . Поместете го курсорот до формата и кликнете на местото каде што сакате да биде текстот. Потоа кликнете со десното копче на глувчето, изберете Конвертирај во криви .

Како да се отстрани позадината во CorelDraw?

За едноставни форми какокругови или правоаголници, можете лесно да ја отстраните позадината со помош на PowerClip. Нацртајте ја формата на сликата, изберете ја сликата и одете на Објект > PowerClip > Ставете ја внатре рамка .

Ако сакате да ја отстраните позадината на нешто друго што не е геоматика, користете ја алатката со молив за да го следите објектот, а потоа следете го истиот чекор како погоре. Изберете ја сликата и одете до Објект > PowerClip > Ставете ја внатре рамка .

Постојат и други начини за отстранување на позадината во CorelDraw, изберете го оној кој најдобро функционира за вас во зависност од вашата слика.

Како да се исечете во CorelDraw?

Навистина е лесно да се исече слика во CorelDraw со помош на алатката Crop. Отворете или поставете ја вашата слика во CorelDraw. Изберете ја алатката Crop, кликнете и повлечете ја областа што сакате да ја исечете и кликнете Crop .

Можете и да ја ротирате областа за сечење, едноставно кликнете на сликата за да се ротира, а потоа кликнете Исечете . Не сте сигурни за областа за сечење, кликнете Clear за повторно да ја изберете областа.

Како да ги отворите датотеките CorelDraw во Adobe Illustrator?

Кога ќе се обидете да отворите cdr-датотека во Adobe Illustrator, таа ќе се прикаже како непознат формат. Најдобар начин да ја отворите датотеката cdr во Illustrator е да ја извезете датотеката CorelDraw во формат на вештачка интелигенција, а потоа можете да ја отворите во Illustrator без проблем.

Како да конвертирате jpg во вектор во CorelDraw?

Можете да ја извезете вашата jpg слика во формат svg, png, pdf или ai воконвертирај jpg во вектор. Векторската слика може да се скалира без да се изгуби резолуцијата, а може и да се уредува.

Како да се оцртува објект во CorelDraw?

Постојат различни начини за оцртување на објектот во CorelDraw, како на пример Create Boundary, користете алатка за молив за да го следите или користете PowerTrace, а потоа отстранете го полнењето и измазнете ги контурите.

Како да копирате и залепите текст во CorelDraw?

Можете да копирате и залепите текст во CorelDraw исто како и на кое било друго место на вашиот компјутер. Да, за Mac, тоа е Command C за копирање и Command V за залепување. Ако сте на Windows, тогаш тоа е Control C и Control V .

Конечната пресуда

CorelDraw е моќна алатка за дизајнирање за дизајнери на сите нивоа, особено за почетници бидејќи тие се многу лесно достапни ресурси за учење. Тоа е исто така одлична програма за индустриска и архитектура, бидејќи е лесно да се создадат перспективни погледи.

Не можам да зборувам за сите графички дизајнери, но ако доаѓате од Adobe Illustrator исто како мене, може да ви биде тешко да се навикнете на интерфејсот, алатките и кратенките. И CorelDraw нема толку многу кратенки на тастатурата како Illustrator, ова може да биде суштински недостаток за многу дизајнери.

Некои дизајнери одлучуваат да го користат CorelDraw поради неговата ценовна предност, но тоа е само случајот со вечната лиценца за еднократно купување. Годишниот плансе чини дека нема предност.

Посетете ја веб-локацијата на CorelDRAWпрегледување на нивниот производ.

Содржина

 • Преглед на CorelDraw
 • Детален преглед на CorelDRAW
  • Клучни карактеристики
  • Цени
  • Лесност за користење
  • Поддршка за клиенти (е-пошта, разговор и повик)
 • Причини зад моите критики и оценки
 • Алтернативи на CorelDraw
  • 1. Adobe Illustrator
  • 2. Inkscape
  • 3. Canva
 • Упатства за CorelDRAW
  • Како да се отворат датотеките на CorelDraw?
  • Како да се лак/криви текст во CorelDraw?
  • Како да отстранете ја позадината во CorelDraw?
  • Како да исечете во CorelDraw?
  • Како да се отворат датотеките CorelDraw во Adobe Illustrator?
  • Како да се конвертира jpg во вектор во CorelDraw?
  • Како да се опише објект во CorelDraw?
  • Како да копирате и залепите текст во CorelDraw?
 • Конечна пресуда

Преглед на CorelDraw

CorelDraw е пакет софтвер за дизајн и уредување слики што го користат дизајнерите да креирате онлајн или дигитални реклами, илустрации, производи за дизајн, дизајн архитектонски распоред итн.

Ако ја посетите нивната официјална веб-страница, кога барате Illustration & Дизајнирајте производи, ќе видите дека тие имаат различни верзии, вклучувајќи CorelDRAW Graphics Suite, CorelDRAW Standard, CorelDRAW Essentials и App Store Editions.

Од сите верзии, CorelDRAW Graphics Suite е најпопуларна и се чини дека ова е и производ што Corel вложи многу напор во развојот.

Тоа бешесекогаш е софтверска програма само за Windows, но сега е компатибилна и со Mac. Затоа бев толку возбуден да го тестирам!

Како и многу други софтверски компании, Corel исто така ги именува своите производи со години. На пример, најновата верзија на CorelDRAW е 2021 година, која има неколку нови функции како што се Draw in Perspective, Snap to Self, Pages Docker/Inspector и Multipage View итн.

Овој софтвер за дизајн кој е пријателски за почетници е добра опција за малите бизниси кои имаат ограничен буџет за трошење на маркетинг материјали. Бидејќи е многу лесен за користење, можете сами да ја преземете софтверската програма, да ја научите и дизајнирате.

CorelDraw најчесто се користи за дизајни на распоред и перспектива. Некои од неговите алатки, како што се алатките за екструдирање, и перспективната рамнина го прават 3D полесен од кога било!

Ќе ви биде лесно да го научите CorelDraw сами. Ако не знаете од каде да започнете, има корисни упатства во центарот за учење CorelDraw или можете да контактирате со поддршката за корисници за помош.

Звучи совршено, нели? Но, мислам дека „погодноста“ на алатките може да ја ограничи креативноста. Кога сè е подготвено за употреба, толку е погодно што не треба да креирате ништо сами. Знаеш што мислам?

Посетете ја веб-локацијата на CorelDRAW

Детален преглед на CorelDRAW

Овој преглед и упатства се засноваат на најпопуларниот производ во семејството на CorelDraw, CorelDraw Graphics Suite 2021,конкретно неговата верзија за Mac.

Ќе го поделам тестот на четири дела: клучни карактеристики, цени, лесно користење и поддршка за клиентите, за да добиете идеја за неговите силни и слаби страни.

Главни карактеристики

CorelDraw има десетици функции, големи и мали. Невозможно ми е да го тестирам секој од нив инаку овој преглед ќе биде супер долг. Затоа, ќе изберам само четири од главните карактеристики за прегледување и да видам дали тие го исполнуваат она што го тврди Corel.

1. Алатка за скица во живо

Секогаш прво цртам на хартија, а потоа ја скенирам мојата работа на компјутер за да ја уредувам бидејќи, да бидам искрен, навистина е тешко да се контролираат линиите кога цртам на дигитално. Но, алатката Live Sketch штотуку ме предомисли.

Сметам дека е прилично лесно да цртам со алатката Live Sketch, а особено ми овозможува лесно да ги поправам линиите додека ги цртам. Оваа алатка е како комбинацијата на алатката за четка во Photoshop и алатката за молив во Illustrator.

Едно нешто што малку ме изнервира е што кратенките се толку различни од Adobe Illustrator. Ќе биде потребно извесно време да се навикнете ако доаѓате од Illustrator исто како мене. И многу алатки немаат кратенки, вклучувајќи ја и алатката Live Sketch.

Другите алатки се скриени и немав идеја каде да ги најдам. На пример, ми требаше време да ја најдам гума за бришење, морав да го гуглам. И откако го најдов, не дозволуваслободно да го користам кога цртам како да можам во Фотошоп што едноставно можам да се префрлам помеѓу цртање и бришење брзо.

Оваа алатка е одлична за цртање бидејќи ви заштедува време од цртање на хартија и подоцна следење на дигитално, но се разбира, не може да има 100% ист допир како цртањето на хартија. Исто така, ќе треба да земете таблет за дигитално цртање ако илустрирате ремек-дело.

Мој личен став по тестирањето: тоа е убава алатка за цртање илустрации откако ќе го дознаете целиот тајмер и другите поставки што одговараат на вашиот стил на цртање.

2. Цртеж на перспектива

Равината на перспектива се користи за создавање тродимензионални слики. Можете да цртате или поставите постоечки објекти на перспективната рамнина за да создадете објекти со перспектива со 1-точка, 2-точка или 3-точка со 3D изглед.

Како графички дизајнер, сметам дека перспективата од 2 точки е погодна за прикажување на дизајнот на пакувањето од различни перспективи. Едноставно е да се направи и перспективите се точни. Ми се допаѓа практичноста за додавање перспектива за брзо правење макета.

>

Ќе треба да промените некои поставки кога цртате. Тешко ми е да се поклопат линиите.

Ја гледате сликата од екранот погоре? Врвотдел не е точно 100% поврзан со левата страна.

Следев дури и некои упатства на интернет обидувајќи се да сфатам како да цртам совршено во перспектива. Но, сепак, тешко е да се дојде до совршената точка.

Мој личен став по тестирањето: CorelDraw е одлична програма за дизајни на распоред и 3D перспектива. Функцијата Draw in Perspective на новата верзија од 2021 година го поедноставува 3D цртањето.

3. Преглед на повеќе страници

Ова е уште една нова функција што ја воведува CorelDraw 2021. Можете течно да се движите низ предмети низ страници и лесно да ги распоредувате страниците. И ви овозможува да го споредите вашиот дизајн рамо до рамо.

Ако доаѓате од Adobe InDesign или Adobe Illustrator како мене, треба добро да ја знаете оваа функција. Јас сум прилично изненаден што CorelDraw ја лансираше оваа функција само сега. Тоа е толку важна карактеристика за дизајнерите кои работат на списанија, брошури или какви било дизајни на повеќе страници.

Па, честитки за корисниците на CorelDraw, сега можете многу полесно да работите на вашиот проект. Сепак, не е погодно да додадете нова страница од креираната датотека, за разлика од Adobe Illustrator, можете едноставно да додадете нова уметничка табла од панелот.

Искрено, не најдов како да додадам нова страница додека не ја побарав на Google.

Мој личен став по тестирањето: ова е сигурно корисна функција, но посакувам да може полесно да се движите.

4. Извезете повеќе средства одеднаш

Овафункцијата ви овозможува брзо и лесно да извезувате повеќе страници или објекти одеднаш во формат што ви треба, како што се png, jpeg со висока резолуција итн. Извезувањето на повеќе средства ви заштедува време и ја прави вашата работа поорганизирана.

Една интересна работа во врска со оваа функција е што можете да имате различни поставки за вашите објекти кога ги извезувате, а сепак можете да ги извезувате во исто време. На пример, сакам мојот портокалов објект да биде во формат PNG, а синиот во JPG.

Можете и да извезете повеќе средства како групиран објект.

Мој личен став по тестирањето: Генерално мислам дека е одлична карактеристика. Ништо за жалење.

Цена

Можете да го добиете CorelDRAW Graphics Suite 2021 за 249$/година (20,75$/месец) со Годишниот план ( претплата) или можете да ја изберете опцијата Еднократно купување за 499$ за да ја користите ЗАСЕКОГАШ.

Би рекол CorelDraw е многу прифатлива програма за дизајн ако планирате да го чувате за долготрајна употреба. Ако го добиете Годишниот план, да бидам искрен, тој е прилично скап. Всушност, припејд годишниот план од Adobe Illustrator е уште поевтин, само 19,99 $/месец .

Во секој случај, можете да го пробате пред да го извадите паричникот. Добивате 15-дневна бесплатна пробна верзија за да ја истражите програмата.

Лесно користење

Многу дизајнери го сакаат едноставниот и чист кориснички интерфејс на CorelDraw бидејќи е лесенда ги пронајдете алатките што ќе ги користите. Но, јас лично претпочитам да ги имам алатките при рака. Се согласувам дека интерфејсот изгледа чист и удобен за работа, но има премногу скриени панели, па затоа не е идеален за брзи уредувања.

Ми се допаѓа неговата алатка Совети (упатство) на страна кога имате избрано алатка. Тоа дава краток вовед за тоа како да се користи алатката. Ова може да биде добра помош за почетниците во CorelDraw.

Повеќето основни алатки како форми, алатки за сечење итн. се лесни за учење, а можете да ги научите од упатствата. Алатките за цртање како Live Sketch, алатката за пенкало и други не се толку комплицирани за користење, но потребно е многу вежбање за да се управува со нив како професионалец.

CorelDraw има и многу шаблони подготвени за употреба ако сакате да создадете нешто брзо. Шаблоните се секогаш корисни за почетници.

Друг корисен ресурс за да научите како да ги користите алатките е Центарот за откривање на Corel. Ги опфаќа основите на уредување фотографии и видеа, како и креирање графики и сликање. Можете да изберете фото или видео туторијал за вашето учење.

Всушност, ги користам и двете. Гледајќи го туторијалот и потоа се враќам за да ги разгледам конкретните чекори од напишаното упатство со фотографии на истата страница во центарот за учење Discovery. Успеав лесно да научам некои нови алатки.

Поддршка за корисници (е-пошта, разговор и повик)

CorelDraw нуди поддршка за е-пошта, но всушност, виеби поднеле прашање преку Интернет, би добиле број на билет и некој ќе ве контактира преку е-пошта. Тие ќе го побараат бројот на вашиот билет за дополнителна помош.

Ако не брзате, претпоставувам дека не би ви пречело да чекате. Но, сметам дека процесот на поддршка за е-пошта е премногу за едноставно прашање.

Се обидов да контактирам и преку разговор во живо, сепак требаше да чекам во редот, но добив одговор порано отколку преку е-пошта. Ако имате среќа, можете веднаш да добиете помош. Ако не, можете или да почекате или да го напишете прашањето и да чекате некој да ве контактира преку е-пошта.

Не сум им се јавил затоа што навистина не сум телефонски човек, но ако не сакате да седите и да чекате, можете да се обидете да контактирате и со тимот за поддршка во текот на нивното работно време обезбедено на страницата за контакт на CorelDraw: 1-877-582-6735 .

Причини зад моите критики и оценки

Овој преглед на CorelDraw се заснова на моето искуство со истражување на софтверската програма.

Карактеристики: 4.5/5

CorelDraw нуди одлични алатки за различни типови дизајни и илустрации. Новата верзија од 2021 година воведува некои нови функции како што се извоз на повеќе средства и приказ на повеќе страници, кои го прават работниот тек на дизајнот поефективен и поудобен.

Нема што да се жалам за неговите карактеристики, но би сакал да има повеќе кратенки на тастатурата за алатките.

Лесност за користење: 4/5

Морам да признаам дека на

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.