6 бесплатни и платени алтернативи на iExplorer во 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ако имате паметен телефон, на крајот ќе треба да преместите датотеки од телефонот на компјутер. Понекогаш сакате да направите резервна копија на датотеките; понекогаш сакате да ги користите или менувате.

Многу од нас ја преживеале фрустрацијата од користењето на iTunes за преместување датотеки. Тоа е фрустрирачки! Сега, откако Apple го прекина iTunes, треба да бараме други алатки за управување со датотеки на нашите iPhone-и. За среќа, има многу менаџери на телефони таму.

iExplorer е прекрасна алатка, веројатно најпопуларната апликација достапна за пренос на датотеки на iPhone. Но, постојат многу други опции на располагање. Ајде да погледнеме некои други алатки и да видиме како тие се споредуваат.

Зошто ви е потребна алтернатива на iExplorer?

Ако iExplorer е толку прекрасна алатка, зошто да користите нешто друго? Ако откриете дека iExplorer го прави она што ви треба, можеби вие не. Но, ниту еден телефонски менаџер не е совршен — а тоа го вклучува и iExplorer.

Можеби има телефонски менаџер со повеќе функции, пониска цена, побрз интерфејс или поголема леснотија на користење. Додека повеќето софтверски компании постојано ги ажурираат своите производи со нови и подобри верзии, тие не секогаш ги погодуваат карактеристиките за кои сте загрижени. Софтверски одливи и текови; има смисла периодично да се разгледуваат алтернативните алатки и да се види што тие нудат.

Па, што не е во ред со iExplorer? Пред сè, нејзината цена може да биде фактор. Можете да добиете основна лиценца за 39 долари, ауниверзална лиценца за 2 машини за 49 долари и лиценца за семејство (5 машини) за 69 долари. Повеќето менаџери на телефони имаат слична цена, но има неколку бесплатни алтернативи.

Некои други вообичаени жалби на корисниците: бавно е при скенирање на уреди со iOS. Не може да пренесува датотеки од компјутер на iOS. За некои, апликацијата се замрзнува и паѓа. Конечно, iExplorer се поврзува со уреди само преку USB. Тоа можеби не е проблем за повеќето луѓе, но би било убаво да се има безжична опција.

Генерално, iExplorer е одличен телефонски менаџер. Ако сакате да прочитате повеќе за тоа, погледнете ја нашата статија, Најдобар софтвер за пренос на iPhone.

Брзо резиме

 • Ако сакате да управувате со вашиот iPhone или други iOS уреди само од компјутер, тогаш CopyTrans е фантастичен.
 • iMazing и Waltr 2 ќе ви дозволуваат да управувате со уредите со iOS или од Mac или од компјутер.
 • Ако ви треба алатка која ви овозможува да управувате со уредите со iOS и Android од Mac или компјутер, обидете се со AnyTrans или SynciOS.
 • Ако сакате бесплатна алтернатива со отворен код, погледнете го iPhoneBrowser.

Најдобрите алтернативи на iExplorer

1. iMazing

iMazing е навистина „неверојатно“. Тоа го прави управувањето со датотеките на вашите iOS уреди брзо, едноставно и едноставно - нема повеќе да се препукувате и да се обидувате да откриете како да направите iTunes да работи онака како што сакате. Овој менаџер на телефон прави резервна копија и пренос на податоци на вашиот iOSуредите многу брзо.

Можноста да се закажуваат резервни копии и да се прават безжично обезбедува вистинско резервно решение „поставете го и заборавете го“. Една особено импресивна карактеристика е приспособливата реставрација. Не мора да обновувате сè од резервната копија; вие избирате што сакате. Дознајте повеќе за оваа апликација од нашиот детален преглед на iMazing.

Профи

 • Работи и на Mac и на компјутер
 • Закажана, автоматска резервна копија
 • Можност да изберете кои податоци сакате да се обноват
 • Брз пренос на датотеки помеѓу компјутери и уреди со iOS
 • Достапна е бесплатна пробна верзија
 • Безжична врска

Недостатоци

 • Не работи со телефони со Android
 • Бесплатната верзија не дозволува враќање од резервни копии

2. AnyTrans

Како што покажува името, AnyTrans ги покрива сите платформи и речиси „било кој“ тип на датотека. AnyTrans работи на компјутер или Mac, со iOS и Android. Тие дури имаат верзија за облак дискови. AnyTrans обезбедува управување со податоци и пренос помеѓу сите ваши уреди.

AnyTrans прави речиси сè што би очекувале од менаџерот на телефонот. Можете лесно да копирате датотеки помеѓу уредите и да ги организирате, да креирате резервни копии и да обновувате. Софтверот исто така ви овозможува да го користите телефонот како погон на палецот за да зачувате податоци на вашиот компјутер. AnyTrans е оптоварен со функции, еве брз преглед.

Профи

 • Управува со iOS и Androidуреди
 • Работи на компјутер или Mac
 • Пренесува датотеки безжично
 • Лесен за користење интерфејс
 • Достапен е бесплатен пробен период
 • Користете го вашиот телефонот како флеш-драјв
 • Преземете видео од веб директно на вашиот телефон

Континуитети

 • Мора да купите различни апликации за iOS и Android
 • Единствените лиценци се за само една година. Мора да добиете пакет за да добиете доживотна лиценца

3. Waltr 2

Waltr 2 е лесна за употреба алатка која ви овозможува влечете и пуштате медиумски датотеки до и од вашите iOS уреди. Апликацијата работи и на компјутер и на Mac. Таа дури и конвертира неподдржани формати на лет, така што нема потреба да се грижите за компатибилноста на датотеките.

Оваа апликација е едноставна за користење и се фокусира исклучиво на пренос на датотеки. Обезбедува брз пренос на податоци; нема потреба да го приклучувате телефонот бидејќи се поврзува безжично. Waltr 2 чини приближно исто како и повеќето други телефонски менаџери. Преземете го неговиот 24-часовен пробен период ако сакате да видите како функционира пред да го купите.

Професионалци

 • Пренесува каква било музика, видео, мелодии и PDF-датотеки на уреди со iOS
 • Брзи трансфери
 • Лесен интерфејс за влечење и спуштање
 • Безжично поврзување
 • Не бара iTunes
 • Конвертира неподдржани формати во лет
 • Бесплатен 24-часовен пробен период
 • Работи на Mac и Windows

Недостатоци

 • Не работи на уреди со Android
 • Обезбедува само пренос на датотеки - нема други алатки

4.CopyTrans

CopyTrans преместува датотеки од вашиот телефон на вашиот компјутер и прави резервни копии. Иако е апликација само за Windows, CopyTrans го прави копирањето датотеки на и од вашиот iPhone многу поедноставно отколку користењето на iTunes.

CopyTrans има посебни апликации за контакти, документи, фотографии, апликации, музика, резервна копија и реставрација. Контролниот центар на CopyTrans е главната апликација што ви овозможува да ги стартувате сите поединечни апликации.

Музиката (Управникот со CopyTrans), Апликациите (Апликациите CopyTrans) и конверторот HEIC (CopyTrans HEIC) се бесплатни. Секоја од другите платени апликации може да се купи одделно или во пакет. Вкупниот трошок за пакетот е многу поевтин од iExplorer, што ја прави оваа апликација поволна.

Позитивни

 • Овозможува пренос на податоци за контакти, документи, фотографии, музика и апликации
 • Лесна резервна копија и реставрација
 • CopyTrans Manager (за музика), CopyTrans Apps и CopyTrans HEIC се бесплатни
 • Купете ги сите 7 платени апликации во пакет за само 29,99 $

Монуси

 • Достапно само за компјутер
 • Достапно само за iPhone

5. SynciOS Data Transfer

Оваа сè-во-едно алатка за пренос на податоци го олеснува копирањето датотеки од телефон на телефон. SynciOS ви овозможува да пренесувате контакти, фотографии, видео, музика, документи и повеќе од вашиот стар телефон на вашиот нов - вкупно 15 различни типови податоци.

SynciOS има апликации и за Windows и за Mac и ги поддржува и двете Андроид и iOS. Дури дозволувада пренесувате податоци помеѓу уредите со iOS и Android. Овој телефонски управник ви дава и безболен начин да правите резервни копии и обновувања.

Профи

 • Пренесувајте контакти, пораки, историја на повици, календар, фотографии, музика , видеа, обележувачи, е-книги, белешки и апликации
 • Апликации и за компјутер и за Mac
 • Поддржува над 3500 уреди
 • Пренесувајте содржина помеѓу iOS и Android
 • Резервна копија на iTunes/iCloud на Android или iOS
 • Новата верзија нуди безжично поврзување
 • Достапно е бесплатен пробен период

Недостатоци

 • Порано беше бесплатен, но сега нуди само бесплатен пробен период
 • Корисничкиот интерфејс е едноставен, но има ограничени функции

6. iPhoneBrowser

iPhoneBrowser е бесплатен телефонски менаџер со отворен код. Работи само со iOS, но е достапен и на компјутер и на Mac. iPhoneBrowser ви овозможува да гледате на вашиот iPhone исто како што гледате на уредот во Windows Explorer. Можете да го користите за пренос, резервна копија, преглед и бришење датотеки од вашиот телефон.

Ова е едноставна алатка со отворен код. Сепак, програмерите не го ажурираа извесно време, така што нема гаранција дека ќе работи со вашите уреди.

Позитивни

 • Повлечете и испушти трансфер на датотеки
 • Автоматски и рачни резервни копии
 • Преглед на датотеки
 • Користете го телефонот како флеш-драјв
 • Тој е со отворен код, па ако сте програмер што можете да го измените за да одговара на вашите потреби
 • Бесплатно е

Континуитети

 • Отворено е-извор, па можеби не е толку сигурен како другите алатки
 • Достапниот код со отворен код не е ажуриран од 2009 година, така што компатибилноста со новите уреди може да биде доведена во прашање
 • Најдобро работи со телефоните со Jailbroken
 • Не е достапно за уреди со Android
 • Потребно е да имате iTunes на вашиот компјутер за да го стартувате

Завршни зборови

Додека iExplorer е одличен менаџер на телефон, има области каде што не функционира толку добро како другите. Ако сте користеле iExplorer или не сте задоволни со него, има многу достапни алтернативи. Прашања? Оставете ни коментар подолу!

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.