5 најдобри алтернативи на SAI на PaintTool за корисници на компјутери во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Постои разновиден алтернативен софтвер за PaintTool SAI за корисници на компјутери, како што се Clip Studio Paint, Procreate, Krita, Gimp и многу повеќе. Сакате да ги знаете разликите меѓу нив? Дојдовте на вистинското место.

Се викам Елијана. Имам диплома за ликовни уметности во илустрација и експериментирав со многу различни софтвери за цртање во текот на мојата креативна кариера. Ги пробав сите веб-стрипови, илустрации, векторски графики, приказни.

Во овој пост, ќе ги претставам петте најдобри алтернативи на PaintTool SAI, (вклучувајќи три БЕСПЛАТНИ програми), како и да истакнам некои од нивните извонредни клучни карактеристики.

Ајде да навлеземе во тоа!

1. Clip Studio Paint

Clip Studio Paint, претходно познат како Manga Studio е софтвер за дигитално цртање дистрибуиран од јапонската компанија Celsys. Тој е најблиску до PaintTool SAI по цена, со единствена лиценца на Clip Studio Paint Pro која чини 49,99$ .

Меѓутоа, можете да плаќате и по месечен план почнувајќи од 0,99$ или купете лиценца за Clip Studio Paint Pro за 219,00$ .

Во споредба со PaintTool SAI, Clip Studio е претпочитан од веб-комични и секвенцијални изведувачи поради неговите природни карактеристики оптимизирани за текст поставување, интегрирани 3D модели, анимација и многу повеќе.

Тоа е моќен софтвер кој има крива на учење за совладување, но на своите корисници им нуди активна и динамична заедница сопостојано растечка библиотека на средства за прилагодени четки, поштенски марки, 3D модели, ефекти на анимација, итн. 1>Радување . Развиен од Savage Interactive, Procreate е растерски софтвер за дигитално сликање и уредување компатибилен со iOS и iPadOS. Најчесто користен на iPad Pro од повеќето корисници, Procreate е најдобрата алтернатива на PaintTool SAI за изведувачи на таблети.

Бидејќи PaintTool SAI моментално е достапна само на Windows, Procreate е посоодветен ако сакате да цртате во движење наместо се врзани за компјутер или лаптоп екран.

Со уникатните функции како QuickShape и Color Drop, Procreate исто така им нуди на корисниците пристап до различни функции за оптимизирање на работниот тек, како и голема библиотека на средства со сопствени четки. Доаѓа и со интегрирани специјални ефекти, карактеристика што недостасува во PaintTool SAI.

Можете да го добиете Procreate исклучиво во Apple Store за еднократна исплата од 9,99 $ . Во споредба со цената на PaintTool SAI од приближно $52 USD , ова е евтино.

3. GIMP

Друг популарен софтвер за цртање алтернатива на PaintTool SAI е GIMP. Најдобриот дел за GIMP е тоа што е БЕСПЛАТЕН! Да, бесплатно.

GIMP е бесплатен софтвер за дигитално сликање и уредување со отворен код развиен од тимот за развој на GIMP и е достапен за преземање за Windows, Mac иЛинукс корисници. Има лесен за користење интуитивен интерфејс, особено за корисници кои претходно се запознаени со Photoshop.

Иако примарниот фокус на софтверот е манипулација со фотографии, има неколку значајни илустратори кои го користат за својата работа, како што е ctchrysler.

Gimp вклучува и неколку едноставни функции за анимација за создавање анимирани GIF-а. Ова е совршено за илустратор кој комбинира фотографија, илустрација и анимација во својата работа.

4. Krita

Како GIMP, Krita е исто така БЕСПЛАТЕН софтвер за дигитално сликање и уредување фотографии со отворен код. Како и PaintTool SAI, тој е изборен софтвер за илустратори и уметници, со флексибилен интерфејс и прилагодени поставки за четка. Krita беше развиен од Фондацијата Krita во 2005 година.

Krita е софтвер со вредност со различни функции совршен за создавање едноставни анимации, повторувачки шеми, веб-стрипови и многу повеќе.

Со опциите за векторски текст, тој ја надминува функцијата и способноста на PaintTool SAI со цена од нула долари. Достапен за Windows, Mac, Linux и Chrome, тој е одличен воведен софтвер за уметници почетници.

5. MediBang Paint

Развиен во 2014 година, MediBang Paint (порано познат како CloudAlpaca) е бесплатен софтвер за дигитално сликање со отворен код.

Компатибилен со Windows, Mac и Android, MediBang paint е одлична софтверска алтернатива за почетници на PaintTool SAI,со силна и корисна заедница на уметници кои ја опкружуваат програмата.

На веб-локацијата на MediBang Paint, корисниците имаат пристап до различни приспособени материјали за преземање, како што се четки, тонови на екранот и шаблони. Исто така, постојат корисни упатства за цртање кои го користат софтверот со теми поврзани со ефекти, боење и повеќе.

Завршни мисли

Постојат различни алтернативи на PaintTool SAI како ClipStudio Paint, Procreate, GIMP , Krita и Medibang Paint меѓу другите. Со уникатни карактеристики за илустратори и секвенцијални уметници, како и просперитетни заедници, секој софтвер им нуди на корисниците драгоцено искуство и исплатлив влез во сферата на дигиталната уметност.

Кој софтвер најмногу ви се допадна? Какво е вашето искуство со софтверот за цртање? Кажете ми во коментарите подолу!

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.